Zlatá svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Zlatá svatba, to je úctyhodných 50 let prožitých v manželství. Jestli vaše rodiče čeká toto krásné výročí, dohodněte se s nimi a připravte jim oslavu zlaté svatby, která může být krásnou vzpomínkou na půl století prožitého bok po boku i milým rodinným setkáním.

Jak se slaví zlatá svatba – zvyky a tradice

Zlatou svatbu slaví páry po 50 letech společného soužití a zároveň je to první výročí, kdy je možné obnovit manželský slib na úřadě nebo v kostele. Pokud máte stále ještě akční rodiče, můžete jim zorganizovat oficiální obřad na matrice. Svatební obřad je symbolický a většinou tedy nejsou nezbytné žádné formality. Jubilanti jdou v případě zlaté svatby k oltáři společně. Při obnovení slibu si manželé opět mohou vyměnit prsteny (může jít o jejich původní, nebo můžete nechat vyrobit nové).

Organizace zlaté svatby

Domluvte se s oslavenci

Pro jubilanty většinou oslavu zlaté svatby zajišťuje někdo blízký z rodiny. Nejčastěji jsou to děti a zlatou svatbu organizují jako vyjádření úcty a poděkování za výchovu a péči, kterou jim rodiče věnovali.

Důležitá je tedy především domluva, protože ne každý ocení svatební ceremoniál na úřadě. Oslava zlaté svatby i obnovení svatebního slibu může v klidu proběhnout třeba doma na zahradě. Stačí, aby se opakování ceremoniálu ujmul třeba výřečný rodinný příslušník.

Jednoduše respektujte přání oslavenců, protože pravděpodobně mnoho z nich bude mít největší radost z menší rodinné oslavy. Najdou se ale i tací, kteří přípravami ožijí, začnou shánět šaty, objednají se ke kadeřníkovi a převezmou i část příprav i sami na sebe.

Tipy k organizaci svatebního obřadu

 1. Vraťte se na „místo činu“ – pokud je to možné uspořádejte oslavencům obřad tam, kde jej manželé měli před lety, bude to krásně nostalgické.
 2. Zkuste pro nevěstu nechat udělat repliku svatební kytice – pokud najdete fotografie s originální svatební kyticí, nechce vytvořit podobnou. Určitě vykouzlí úsměv na tváři.
 3. Pořiďte oslavencům prstýnky – i při obnovení svatebního slibu si mohou manželé vyměnit prstýnky, pokud chcete obřad udělat autentičtějším, pořiďte jubilantům i prstýnky.
 4. Na dort nechte nakreslit 50ku – svatební dort nechte zkrášlit něčím, co bude připomínat výročí 50 společných let.
 5. Svědci nejsou potřeba – pokud jde o praktickou stránku obřadu, svědci nejsou potřeba, ale mohou být přítomni. Pokud vám obřad chystá matrika, nezapomeňte na občanské průkazy.

Program na zlatou svatbu

Jaký vytvoříte program pro zlatou svatbu, záleží na vás. Mnoho věcí může být totožných jako u klasické svatby – rozkrajování dortu, focení i další zvyky. Například nevěsta může házet kyticí i na této svatbě – kdo ji chytí, rovněž se dočká zlaté svatby.

Některé ze svatebních her se dají použít i na zlaté svatbě, po lehké úpravě třeba k pobavení novomanželů. Oblíbený je zejména novomanželský kvíz, u kterého se zasměje celá rodina. Uvidíte, že vás rodiče mohou i po 50 letech překvapit svými odpověďmi.

Pokud bude zlatá svatba čítat více hostů, pronajměte si třeba restauraci. Pokud vás bude méně, můžete oslavu uspořádat u někoho z vás doma nebo na zahradě.

Jak se slaví zlatá svatba

Proslov na zlatou svatbu

Proslov patří ke každé svatbě, u zlaté svatby se jej nejčastěji ujmou děti oslavenců nebo jejich vnoučata. Jestli přemýšlíte, co do něj zahrnout, může to být cokoliv od společných chvil, vítězství, úspěchů, ale i překonaných překážek i úsměvných historek. Je to také prostor pro vyjádření díky a vděčnosti rodičům či prarodičům za veškerou jejich péči a lásku.

Příklad poslovu

Milá maminko, milý tatínku,

Dnes je to přesně 50 let, co jste si vyměnili prstýnky a slíbili si vzájemnou lásku, úctu a věrnost. Před padesáti lety jste se vydali na společnou cestu životem a za toho půl století jste toho stihli požehnaně: postavit dům a vybudovat láskyplný domov dvěma dětem, kterým jste byli po celý život vzorným příkladem milujících a spravedlivých rodičů. Dvou lidí stvořených jeden pro druhého.

Jste nádherným příkladem toho, že skutečná láska existuje, a i proto tu můžeme všichni společně být a oslavovat vaše zlaté životní jubileum. Za všechny děti a vnoučata vám chceme z celého srdce poděkovat za vaši laskavou péči, výchovu, lásku, trpělivost, pomoc, rady do života i za všechno, co jste nás naučili a jaké možnosti jste nám ukázali. Bez vás bychom tu nebyli. Z celého srdce vám tedy děkujeme a gratulujeme k vaší dnešní zlaté svatbě. A do další 50ky vám přejeme ještě více životní radosti, štěstí, zdraví a vzájemné lásky!

TIP: Proslov můžete doplnit o promítání rodinných fotek z velkých cest a významných okamžiků jejich života. Nezapomeňte připojit jejich oblíbenou písničku a o dojemné chvíle máte postaráno.

Jak se slaví zlatá svatba

Dárek ke zlaté svatbě

Tradice říká, že darem ke zlaté svatbě má být kytice žlutých růží a zlatý šperk. Této tradice se však nemusíte držet a darovat oslavencům to, co víte, že ocení nebo co mají rádi. Pokud si přeci jen nevíte rady, máme pro vás několik tipů na dárek ke zlaté svatbě:

1) Degustace vína či jídla pro gurmány

Jsou vaši rodiče milovníci dobrého jídla nebo pití? Co takhle je potěšit degustačním menu nebo večerem u vína? Vyberte jim některou z výjimečných degustací jídla, vína či alkoholu.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu? 1

2) Víkend na zámku

Jestli chcete pro rodiče něco výjimečného, pobyt na zámku je skvělou volbou. V apartmánech zámku Loučeň mohou strávit krásné dny, se snídaní do postele, večeří při svíčkách, prohlídkou zámku i deseti místních labyrintů. Nechybí ani sauna a bazén. Vybírat můžete ze čtyř dobových apartmánů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu? 2

3) Let balónem

Mají jubilanti dobrodružství v krvi i v tomto věku? Let v horkovzdušném balónu je krásný zážitek, který ocení prakticky každý. Strach z výšek je nebude omezovat, protože balón není spojen se zemí. Stačí jen vstoupit do proutěného koše, připoutaného k obřímu balónu nad hlavou. Zde můžete jubilantům pořídit letenku.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu? 3

4) Wellness pobyt v Karlových Varech

Lázeňským pobytem nešlápnete vedle. Krásný dvoudenní wellness pobyt pro dva, kde si (pra)rodiče mohou vychutnat procedury, sauny, vířivku, výborné jídlo i péči masérů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu? 4

Přání ke zlaté svatbě

Básničky a přání

 1. 50 let spolu – to je něco!
  Za tu dobu změnilo se kdeco…
  Ale na vaší lásce nic.
  Přejeme vám těch let ještě víc.
 2. Padesát let
  již trvá Váš společný let,
  z mladíka kmet
  a z mladice jakbysmet,
  ač Váš život nebyl jen samý med,
  nikdo nehádal by Vám to teď.
 3. Prošli jste rozkvetlou loukou mládí,
  po cestě utrhli kytičku pro vzpomínky,
  na lidské jaro, jež nikdo nenahradí,
  na první polibek, na prstýnky,
  na modrou oblohu i černé krupobití,
  na slzy deště i zvonivý smích.
  V životě slunce vždy zlatě nesvítí,
  však nežít rád – přec by byl hřích.
 4. Milovaní rodiče, dnes znovu přijímáte titul nevěsty a ženicha, jako jste to udělali před mnoha lety. Váš vztah plný lásky a úcty je dražší než zlato a všechny diamanty na světě. Po mnoho let jste pro nás byli příkladem a podporou. Děkujeme, že jste nám dali život i štěstí a za pár let se těšíme, že se všichni shledáme u vaší smaragdové svatby.

Zde najdete více svatebních přání.

Přání ke zlaté svatbě

Citáty ke zlaté svatbě

 1. Kouzlo štěstí nespočívá v bohatství, ani v kráse, ale v harmonii dvou srdcí, která patří k sobě.
 2. Každý jsme anděl s jedním křídlem. Abychom vzlétli, musíme se obejmout. – Luciano De Crescenzo
 3. Jako je koráb připoután k molu, jako je s ohněm spojen dým, patříme k sobě, půjdeme spolu, Ty jsi má láska, já to vím.
 4. Dva není dvakrát jedna. Dva je tisíckrát jedna.
 5. Láska je vzácné koření – a my ji máme. My jsme svoji. – Vítězslav Nezval
 6. Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe. – John Lennon
 7. Nemiluje ten, kdo nemiluje navždy. – Aristoteles
 8. Miluji život, protože mi dal Tebe. Miluji Tebe, protože jsi můj život. – John Lennon
 9. Abys plně vychutnal štěstí, musíš mít někoho, s kým se o něj rozdělíš.
 10. Zůstaň se mnou, ruku v ruce se mnou pojď, zůstaň a srdce mé ke štěstí doprovoď.
 11. Milovati a milován býti, je největší štěstí na světě. – J. W. Goethe

Je libo více citátů? Přečtěte si 151 nejkrásnějších svatebních citátů

Závěrem

Zlatá svatba rodičů je velká událost a byla by škoda ji opomenout. Ať už chystáte malou rodinnou oslavu nebo velkolepou oslavu, určitě svoje rodiče či prarodiče potěšíte!

Podívejte se i na další výročí svatby a jejich názvy.

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Naše unikátní svatební šablony

 • Snadno upravovatelné
 • Snadné použití
 • Široký výběr designů
 • Vaše svatba bude vypadat profesionálně

Uložte si článek na později a svým kamarádům:

Kdy a jak se slaví zlatá svatba?

Zlatá svatba se slaví po 50 letech manželství. Zde čtěte více o tradici zlaté svatby.

Co se kupuje na zlatou svatbu?

Zde najdete inspiraci, co pořídit za dárek rodičům či prarodičům ke zlaté svatbě.

Organizace zlaté svatby

Tady najdete nejdůležitější tipy pro organizaci zlaté svatby.

Inspirace na přání a proslov ke zlaté svatbě

Připravujete proslov a nevíte si rady, zkuste se podívat, jak by takový proslov mohl vypadat.

Líbí se vám článek – zlatá svatba? Nasdílejte je svým kamarádům!