Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

Zlatá svatba, to je úctyhodných 50 let prožitých v manželství. Jestli vaše rodiče čeká toto krásné výročí, dohodněte se s nimi a připravte jim oslavu zlaté svatby, která může být krásnou vzpomínkou na půl století prožitého bok po boku i milým rodinným setkáním.

Jak se slaví zlatá svatba – zvyky a tradice

Zlatou svatbu slaví páry po 50 letech společného soužití a zároveň je to první výročí, kdy je možné obnovit manželský slib na úřadě nebo v kostele. Pokud máte stále ještě akční rodiče, můžete jim zorganizovat oficiální obřad na matrice. Svatební obřad je symbolický a většinou tedy nejsou nezbytné žádné formality. Jubilanti jdou v případě zlaté svatby k oltáři společně. Při obnovení slibu si manželé opět mohou vyměnit prsteny (může jít o jejich původní, nebo můžete nechat vyrobit nové).

Nápady k organizaci zlaté svatby

1) Domluvte se s oslavenci

Pro jubilanty většinou oslavu zlaté svatby zajišťuje někdo blízký z rodiny. Nejčastěji jsou to děti a zlatou svatbu organizují jako vyjádření úcty a poděkování za výchovu a péči, kterou jim rodiče věnovali.

Důležitá je tedy především domluva, protože ne každý ocení svatební ceremoniál na úřadě. Oslava zlaté svatby i obnovení svatebního slibu může v klidu proběhnout třeba doma na zahradě. Stačí, aby se opakování ceremoniálu ujmul třeba výřečný rodinný příslušník.

Jednoduše respektujte přání oslavenců, protože pravděpodobně mnoho z nich bude mít největší radost z menší rodinné oslavy. Najdou se ale i tací, kteří přípravami ožijí, začnou shánět šaty, objednají se ke kadeřníkovi a převezmou i část příprav i sami na sebe.

2) Tipy k organizaci svatebního obřadu

 1. Vraťte se na „místo činu“ – pokud je to možné uspořádejte oslavencům obřad tam, kde jej manželé měli před lety, bude to krásně nostalgické.
 2. Zkuste pro nevěstu nechat udělat repliku svatební kytice – pokud najdete fotografie s originální svatební kyticí, nechce vytvořit podobnou. Určitě vykouzlí úsměv na tváři.
 3. Pořiďte oslavencům prstýnky – i při obnovení svatebního slibu si mohou manželé vyměnit prstýnky, pokud chcete obřad udělat autentičtějším, pořiďte jubilantům i prstýnky.
 4. Na dort nechte nakreslit 50ku – svatební dort nechte zkrášlit něčím, co bude připomínat výročí 50 společných let.
 5. Svědci nejsou potřeba – pokud jde o praktickou stránku obřadu, svědci nejsou potřeba, ale mohou být přítomni. Pokud vám obřad chystá matrika, nezapomeňte na občanské průkazy.

3) Program na zlatou svatbu

Jaký vytvoříte program pro zlatou svatbu, záleží na vás. Mnoho věcí může být totožných jako u klasické svatby – rozkrajování dortu, focení i další zvyky. Například nevěsta může házet kyticí i na této svatbě – kdo ji chytí, rovněž se dočká zlaté svatby.

Některé ze svatebních her se dají použít i na zlaté svatbě, po lehké úpravě třeba k pobavení novomanželů. Oblíbený je zejména novomanželský kvíz, u kterého se zasměje celá rodina. Uvidíte, že vás rodiče mohou i po 50 letech překvapit svými odpověďmi.

Pokud bude zlatá svatba čítat více hostů, pronajměte si třeba restauraci. Pokud vás bude méně, můžete oslavu uspořádat u někoho z vás doma nebo na zahradě.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

Dárek ke zlaté svatbě

Přemýšlíte, co dát rodičům ke zlaté svatbě? Tradice říká, že darem ke zlaté svatbě má být kytice žlutých růží a zlatý šperk. Toho se však nemusíte držet a darovat oslavencům to, co víte, že ocení nebo co mají rádi.

Pokud si přeci jen nevíte rady, máme pro vás několik tipů na dárek ke zlaté svatbě:

1) Degustace vína či jídla pro gurmány

Jsou vaši rodiče milovníci dobrého jídla nebo pití? Co takhle je potěšit degustačním menu nebo večerem u vína? Vyberte jim některou z výjimečných degustací jídla, vína či alkoholu.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

2) Víkend na zámku

Jestli chcete pro rodiče něco výjimečného, pobyt na zámku je skvělou volbou. V apartmánech zámku Loučeň mohou strávit krásné dny, se snídaní do postele, večeří při svíčkách, prohlídkou zámku i deseti místních labyrintů. Nechybí ani sauna a bazén. Vybírat můžete ze čtyř dobových apartmánů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

3) Let balónem

Mají jubilanti dobrodružství v krvi i v tomto věku? Let v horkovzdušném balónu je krásný zážitek, který ocení prakticky každý. Strach z výšek je nebude omezovat, protože balón není spojen se zemí. Stačí jen vstoupit do proutěného koše, připoutaného k obřímu balónu nad hlavou. Zde můžete jubilantům pořídit letenku.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

4) Wellness pobyt v Karlových Varech

Lázeňským pobytem nešlápnete vedle. Krásný dvoudenní wellness pobyt pro dva, kde si (pra)rodiče mohou vychutnat procedury, sauny, vířivku, výborné jídlo i péči masérů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

5) Masáže a relaxace

Masáže a masážní procedury snoubí příjemný zážitek s blahodárnými dotyky, které zlepšují zdraví a náladu. Přesné dotyky profesionálních masérů obnoví proudění energie těla. Pořiďte rodičům relaxační dárek.

Dárek ke zlaté svatbě

6) Luxusní noc v Tančícím domě

Hledáte pro novomanžele unikátní zážitkový dárek? Na tuhle noc v Tančícím domě rozhodně nezapomenou. Čeká je luxusní ubytování v pokoji Deluxe s nádherným výhledem na Prahu. Zároveň potěší i své chuťové pohárky. Balíček je totiž obohacený o skvělý gastronomický zážitek – v restauraci Ginger & Fred je připravená exkluzivní tříchodová večeře.

Dárek k 50. výročí

7) Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Romantický pobyt v prostředí, které se k tomu přímo nabízí. V zámeckém areálu zámku Loučeň mohou manželé strávit krásné dny plné odpočinku, romantiky a zaslouženého klidu. Dopřejte jim bohatou snídani, romantickou večeři při svíčkách, procházku zámkem či místními labyrinty. A aby toho nebylo málo, tak se můžete zrelaxovat v místním bazénu či sauně.

Dárek k výročí zlaté svatby

8) Wellness pobyt na Šumavě

Zážitkový a relaxační pobyt uprostřed Národního parku Šumava. Ideální pro výlety i následný relax v parní sauně či bazénu. Vesnička Srní leží uprostřed nádherné šumavské přírody s čistým ovzduším, průzračnými jezery a zdravými lesy.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

9) Fotoknížka či fotoobraz

Vyberte ty nejkrásnější vzpomínky a darujte je rodičům. Do fotoknížky patří nejen fotky, ale můžete jim tam nechat i krásné vzkazy či příběhy. Vytvořit fotodárky můžete tady.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

10) Relax v pivních lázních pro dva

Jedinečná pivní lázeň obsahuje živé kultury pivovarských kvasnic dodávající tělu vitamín B, chmelové mláto s peelingovými účinky, směs drcených bylin a speciální koupelové pivo vyráběné podle chráněné originální receptury. Hladinu zdobí bohatá pivní pěna, a to vše je podpořeno vůní čerstvě uvařeného tmavého piva. Přidejte k tomu masáž a dobré jídlo a máte originální zážitek.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

11) Dárkový poukaz na zájezd

Krásným dárkem může být i zájezd. Sami nejlépe víte, co se rodičům líbí, tak jim můžete pomoci s výběrem nebo se zajištěním koupě zájezdu.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

12) Eurovíkend

Dopřejte jubilantům kratší výlet do některého z evropských měst. Mezi nejoblíbenější cíle eurovíkendů se řadí Řím, Benátky, Londýn a Paříž, ovšem můžete zvolit i originálnější destinace – třeba krátký poznávací zájezd do Istanbulu, či Dublinu!

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

14) Gurmánský zážitek

Láska prochází žaludkem, ale než se do něj dostane, přechází přes všechny smysly. Vyberte různé druhy degustací od šestichodové degustace sushi, přes degustaci šampaňského až po degustaci čokolády:

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

15) Manželský kalendář

Kalendář pro společné okamžiky – díky 11 luxusním překvapením zajistí příjemné večery, romantická rána, ale i rozverná odpoledne.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

16) Káva s věnováním

Když chcete maličkost, kvalitní zrnková i mletá káva potěší každého milovníka kávy! Řemeslná pražírna Zlaté Zrnko nabízí prémiové ručně sbírané kávy s původem, navíc můžete na obal vytisknout vzkaz nebo jméno a vytvořit tak originální dar ke svatbě.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

17) Dárkový poukaz na zážitek

Chcete koupit nějaký zážitkový dárek, ale nevíte jaký? Kupte jim dárkový poukaz a oni si už pak sami vybere něco, co užijí nejvíce.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

Proslov na zlatou svatbu

Proslov patří ke každé svatbě, u zlaté svatby se jej nejčastěji ujmou děti oslavenců nebo jejich vnoučata. Jestli přemýšlíte, co do něj zahrnout, může to být cokoliv od společných chvil, vítězství, úspěchů, ale i překonaných překážek i úsměvných historek. Je to také prostor pro vyjádření díky a vděčnosti rodičům či prarodičům za veškerou jejich péči a lásku.

Příklad poslovu k 50. výročí

Milá maminko, milý tatínku,

Dnes je to přesně 50 let, co jste si vyměnili prstýnky a slíbili si vzájemnou lásku, úctu a věrnost. Před padesáti lety jste se vydali na společnou cestu životem a za toho půl století jste toho stihli požehnaně: postavit dům a vybudovat láskyplný domov dvěma dětem, kterým jste byli po celý život vzorným příkladem milujících a spravedlivých rodičů. Dvou lidí stvořených jeden pro druhého.

Jste nádherným příkladem toho, že skutečná láska existuje, a i proto tu můžeme všichni společně být a oslavovat vaše zlaté životní jubileum. Za všechny děti a vnoučata vám chceme z celého srdce poděkovat za vaši laskavou péči, výchovu, lásku, trpělivost, pomoc, rady do života i za všechno, co jste nás naučili a jaké možnosti jste nám ukázali. Bez vás bychom tu nebyli. Z celého srdce vám tedy děkujeme a gratulujeme k vaší dnešní zlaté svatbě. A do další 50ky vám přejeme ještě více životní radosti, štěstí, zdraví a vzájemné lásky!

TIP: Proslov můžete doplnit o promítání rodinných fotek z velkých cest a významných okamžiků jejich života. Nezapomeňte připojit jejich oblíbenou písničku a o dojemné chvíle máte postaráno.

Zlatá svatba: tradice, zvyky + 17 tipů na dárek k 50. výročí

Čtěte náš celý článek: 17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Přání ke zlaté svatbě

Básničky k 50. výročí svatby

 1. 50 let spolu – to je něco!
  Za tu dobu změnilo se kdeco…
  Ale na vaší lásce nic.
  Přejeme vám těch let ještě víc.
 2. Padesát let
  již trvá Váš společný let,
  z mladíka kmet
  a z mladice jakbysmet,
  ač Váš život nebyl jen samý med,
  nikdo nehádal by Vám to teď.
 3. Prošli jste rozkvetlou loukou mládí,
  po cestě utrhli kytičku pro vzpomínky,
  na lidské jaro, jež nikdo nenahradí,
  na první polibek, na prstýnky,
  na modrou oblohu i černé krupobití,
  na slzy deště i zvonivý smích.
  V životě slunce vždy zlatě nesvítí,
  však nežít rád – přec by byl hřích.
 4. Milovaní rodiče, dnes znovu přijímáte titul nevěsty a ženicha, jako jste to udělali před mnoha lety. Váš vztah plný lásky a úcty je dražší než zlato a všechny diamanty na světě. Po mnoho let jste pro nás byli příkladem a podporou. Děkujeme, že jste nám dali život i štěstí a za pár let se těšíme, že se všichni shledáme u vaší smaragdové svatby.

Klasická přání k 50. výročí svatby

 1. K vašemu 50. výročí přejeme, aby každý další společně strávený den byl stejně krásný a plný lásky jako těch předešlých padesát let.
 2. Gratulujeme k půlstoletí lásky, porozumění a krásných společných okamžiků. Ať jsou další roky ještě lepší než ty, které jste již spolu prožili.
 3. Ke zlaté svatbě přejeme mnoho dalších šťastných let plných zdraví, radosti a vzájemného porozumění. Jste inspirací pro nás všechny.
 4. K vašemu zlatému výročí přejeme, aby vaše láska pokračovala ve své kráse a síle, a přinášela vám oběma radost každý den.
 5. Váš vztah je jako zlatý poklad – vzácný, cenný a stále krásný. K vašemu zlatému výročí přejeme hodně štěstí, zdraví a lásky.
 6. K padesáti letům společného štěstí vám přejeme, aby každý nový den byl tak plný lásky a radosti, jako byl váš svatební den.
 7. Vaše zlaté výročí je oslavou nejen vaší minulosti, ale i přítomnosti a budoucnosti plné lásky a porozumění. Přejeme vám mnoho dalších společných let.
 8. Gratulujeme k půl století plnému lásky, smíchu a krásných vzpomínek. Ať vás společná cesta i nadále vede k dalším úžasným dobrodružstvím.
 9. Padesát let spolu – to je opravdu zářný milník. Přejeme vám, aby každý nový den byl oslavou vaší nádherné cesty plné lásky, pochopení a radosti.

Zde najdete více svatebních přání.

Přání ke zlaté svatbě

Citáty ke zlaté svatbě

 1. Kouzlo štěstí nespočívá v bohatství, ani v kráse, ale v harmonii dvou srdcí, která patří k sobě.
 2. Každý jsme anděl s jedním křídlem. Abychom vzlétli, musíme se obejmout. – Luciano De Crescenzo
 3. Jako je koráb připoután k molu, jako je s ohněm spojen dým, patříme k sobě, půjdeme spolu, Ty jsi má láska, já to vím.
 4. Dva není dvakrát jedna. Dva je tisíckrát jedna.
 5. Láska je vzácné koření – a my ji máme. My jsme svoji. – Vítězslav Nezval
 6. Padesát let manželství není jenom symbol dlouhověkosti, je to symbol lásky, která přetrvala všechny výzvy času.
 7. Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe. – John Lennon
 8. Nemiluje ten, kdo nemiluje navždy. – Aristoteles
 9. Miluji život, protože mi dal Tebe. Miluji Tebe, protože jsi můj život. – John Lennon
 1. Abys plně vychutnal štěstí, musíš mít někoho, s kým se o něj rozdělíš.
 2. Zlatá svatba je příběhem krásné cesty dvou srdcí, která se spojila v jedno.
 3. Zůstaň se mnou, ruku v ruce se mnou pojď, zůstaň a srdce mé ke štěstí doprovoď.
 4. Milovati a milován býti, je největší štěstí na světě. – J. W. Goethe
 5. Padesát let společného života není jenom čas, je to cesta plná lásky, vzpomínek a společných zkušeností.
 6. Láska není o počtu dní, měsíců nebo let, které jste spolu strávili, ale o tom, kolik radosti, porozumění a lásky se vešlo do těchto let.
 7. Zlatá svatba je časem oslavy nejen lásky, která byla, ale té, která stále trvá.
 8. V pravém manželství se každý den učíte lásce znovu a znovu, a padesát let spolu je dokonalým důkazem této nekonečné lekce.

Je libo více citátů? Přečtěte si 151 nejkrásnějších svatebních citátů.

Další inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později a svým kamarádům:

Kdy a jak se slaví zlatá svatba?

Zlatá svatba se slaví po 50 letech manželství. Zde čtěte více o tradici zlaté svatby.

Co se kupuje na zlatou svatbu?

Zde najdete inspiraci, co pořídit za dárek rodičům či prarodičům ke zlaté svatbě.

Organizace zlaté svatby

Tady najdete nejdůležitější tipy pro organizaci zlaté svatby.

Inspirace na přání a proslov ke zlaté svatbě

Připravujete proslov a nevíte si rady, zkuste se podívat, jak by takový proslov mohl vypadat.

Líbí se vám článek – zlatá svatba? Nasdílejte je svým kamarádům!