Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes …

Plánujete svatbu a potřebujete mít přehled o tom, kolik času vám zaberou jednotlivé části vašeho svatebního dne? Pojďme se společně podívat, jak dlouho průměrně trvá civilní obřad, církevní obřad v kostele, ale i další části, jako je oběd s rodinou, focení nebo jak dlouho trvá celková příprava svatby i vyřízení potřebných náležitostí.  

Jak dlouho trvá svatba?

Svatba je zpravidla celodenní záležitost. Civilní svatební obřad trvá průměrně 15 minut. Církevní svatební obřad bez bohoslužby trvá 30–45 minut, s bohoslužbou zabere celý obřad až 1,5 hodiny. 

Jak dlouho trvá svatební obřad?

Délka svatebního obřadu záleží na tom, jestli se jedná o církevní nebo civilní svatbu. Civilní svatební obřad trvá průměrně 10-15 minut. S gratulacemi před radnicí, se může protáhnout na 20-30 minut, v závislosti na počtu gratulantů.

Některé nevěsty mohou být zklamané z toho, že při civilním obřadu se všechno odehraje hrozně rychle. Proto není k zahození se na matrice domluvit a přizvat na pomoc talentované kamarády, kteří mohou ještě před svatebním proslovem oddávajícího zazpívat či zahrát píseň nebo recitovat báseň.

Jaký je průběh civilního svatebního obřadu?

 • Za hudebního doprovodu k oltáři postupně přicházejí ženich s maminkou, poté maminka nevěsty s tatínkem ženicha, svědkové, družičky a na závěr nevěsta v doprovodu svého tatínka.
 • Následuje představení snoubenců a slovo dostává oddávající.
 • Oddávající pronese svatební proslov až se dostane k tomu nejdůležitějšímu: „Táži se vás pane XY, zda si berete zde přítomnou XZ, za svoji právoplatnou manželku?“ no a dál už to znáte.
 • Snoubenci si řeknou ANO, vymění si prstýnky a následuje první novomanželský polibek.
 • Uzavření manželství ještě novomanželé stvrdí podpisy (k nim se přidají i svědci a matrikářka).
 • Za znělky Mendlessohnových famfár novomanželé vycházejí ven a tam mohou začít gratulace, focení atd.

Více čtěte zde: Jak probíhá svatební obřad: Svatba krok za krokem (co zařadit?)

Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes ...

Jak dlouho trvá svatba v kostele?

Svatba v kostele s církevním obřadem trvá průměrně 30–45 minut bez bohoslužby. S bohoslužbou může církevní obřad trvat i 1,5 hodiny. Jak bude svatba v kostele dlouhá si určují sami snoubenci, především tím, jestli se rozhodnou pro mši nebo obřad bez ní. Vždy ale záleží na faráři a snoubencích. Mše se nejčastěji vynechává v případě, že jeden z páru není věřící.

Snoubenci si také mohou zvolit písně i pasáže z Bible k předčítání. Vše ale záleží i na domluvě s knězem i přáteli z farnosti, kteří mohou např. zpívat vybrané písně.

Jak dlouho trvá svatební focení?

Jak dlouho bude trvat svatební focení je opět především na snoubencích. Párové svatební focení s profesionálním fotografem obvykle trvá 1 – 1,5 hodiny. Absolutní minimum je 30 minut.

U focení je třeba brát v potaz lokalitu, kde chcete párové fotografie pořídit a pokud se chystáte někam odjet – počítejte i s časem jízdy. Nezapomeňte ani na focení těsně po obřadu, kdy se můžete vyfotit s rodinou, skupinou přátel, a pořídit další oblíbené fotky jako nevěsta se všemi pány nebo ženich s družičkami.

Záleží, jak budete celou svatbu koncipovat, ale po dobu, co nebudete přítomni, je dobré pro hosty připravit nějaký program. Ten můžete dát na starost družičkám nebo svědkům, inspirovat se můžete nějakou ze svatebních her na odpoledne.

Pokud chcete fotografie z různých lokalit, můžete se domluvit s fotografkou a párové focení rozdělit do dvou bloků – těsně po obřadu a pak navečer při zlaté hodince (hodina před západem slunce, kdy je nejlepší světlo na fotografie). Opět ale záleží na každém páru, najdou se i tací, kteří si na fotografie tolik nepotrpí.

Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes ...

Jak dlouho trvá svatební oběd?

Na svatební oběd je zvána většinou jen rodina a nejbližší přátelé. Svatební oběd trvá většinou 1 – 1,5 hodiny. Záleží, jestli do programu zařadíte i rozkrajování dortu, které svatební oběd protáhne. Proto spíše doporučujeme nechat rozkrajování dortu až na večerní párty.

Jak dlouho trvá svatební účes a líčení?

K neodmyslitelným úkonům svatby patří i ranní přípravy nevěsty. Jak dlouho zabere takový účes pro nevěstu? Vytvořit svatební účes trvá asi hodinu až hodinu a půl. Záleží na jeho složitosti, hustotě i kvalitě vlasů i zručnosti kadeřnice. Většinou není problém si domluvit zkoušku svatebního účesu, na které zjistíte kolik času máte vyhradit právě na česání.

Svatební líčení nevěsty zabere zhruba 45 minut. Pro jednoduchost se zároveň můžete s vizážistkou domluvit na tom, že nalíčí i obě maminky / družičky svědkyně.

Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes ...

Jak dlouho trvá příprava svatby?

Možná už jste někdy slyšeli „do roka a do dne“ – tak přesně i tak dlouhá může být příprava svatby. Nejde o to, že vám to zabere celý rok, ale v určitý čas je dobré začít řešit určité věci. Místo na svatbu s konkrétním termínem a svatebního fotografa si rezervujte klidně i půl roku (nebo víc dopředu). S výběrem svatebních šatů také není třeba otálet.

Je těžké zhodnotit, kolik čistého času vám svatební přípravy zaberou. Hodně záleží na tom, kolik hostů chcete pozvat a jestli svatbu budete řešit svépomocí nebo si najmete svatebního koordinátora, který vám ušetří spoustu času s plánováním i zajišťováním dodavatelů.

Jak dlouho trvá vyřízení svatby?

Vyřízení termínu svatby na matrice může být otázkou několika minut. Záleží na konkrétním postupu matriky. Někdy stačí jeden telefonát a váš termín je zamluven. Jakmile najdete místo, na kterém se chcete brát, zjistěte si, pod kterou obec a tím pádem i matriku spadá. Najděte kontakt na obecní úřad či matriku a zeptejte se, jak rezervace termínu probíhá.

Některé matriky mají volné termíny vypsány na webových stránkách. Pokud byste chtěli nějaký netradiční den, buďte připraveni na to, že nejčastěji se oddává v sobotu, případně v pátek a s jinými dny může být problém.

Komplikace také mohou nastat, pokud se plánujete brát mimo obřadní síň (ať už někdy v parku, lese nebo na zámku), protože na takové svatby mohou mít oddávající volno např. pouze jen jeden den v měsíci.

Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes ...

Různá pojetí časového harmonogramu svatby

Svatební den si můžete uspořádat podle vlastí představivosti.

1) Tradiční časové rozložení

Tradiční svatby začínají obřadem od 10 do 12 hodin. Je jedno, jestli na radnici nebo v kostele. Po obřadu následují gratulace, hromadné focení a dále se pak rodina a nejbližší přesouvají na oběd. Po obědě často následuje párové focení novomanželů. Pokud je večerní párty / hostina na jiném místě, hosté mají dostatek času se tam přesunout.

Svatební veselí se většinou protáhne do pozdních (někdy i ranních) hodin.

2) Svatba s odpoledním obřadem a navazující párty

Pokud nechcete nechat přátele dlouho čekat mezi obřadem a večerní párty, můžete zvolit obřad až po obědě. Nejčastěji se to dělá tak, že je dopoledne připraven „brunch“ (něco mezi snídaní a obědem) nebo piknik pro rodinu a z něj se pak všichni přesouvají do kostela, na radnici nebo jiné místo svatby. Odpolední obřady se nejčastěji konají mezi 13 a 15 hodinou. Po obřadu následuje focení a pak už zpravidla rovnou začíná párty s rodinou i přáteli.

3) Dvoudenní verze

Pokud máte strach, že si nestihnete všechno užít za jeden den, zkuste si svatbu naplánovat na 2 dny. Na den před svatbou můžete pozvat jen ty nejbližší, kteří vám pomohou s přípravami a společně strávíte hezký večer. Následně pak bude další den všechno probíhat standardně.

Zažili jsme i svatbu, která proběhla v pátek jen s těmi nejbližšími a v sobotu už to byla celodenní grilovačka se zábavou až do večera.

Jednoduše vždy záleží na vašich představách o tom, jak bude vaše svatba vypadat. Od toho se odvíjí i to, kolik jejím přípravám budete věnovat času. Ať už bude jakákoliv, věříme, že to pro vás, vaši rodinu a přátele bude životní zážitek.

Čtěte další svatební inspiraci:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Jak dlouho trvá svatba? Kolik času zabere obřad, focení, účes ...

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – jak dlouho trvá svatba (nikdy nevíte kdy se bude znovu hodit):

Jak dlouho trvá svatební obřad?

Jak dlouho trvá svatba v kostele?

Jak dlouho trvá svatební focení?

Jak dlouho trvá svatební účes a líčení?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho svým kamarádům: