Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Ačkoliv je odpověď na tuto otázku velice individuální, existuje několik kritérií, které vám napoví, kdy je ten správný čas na svatbu. Podíváme se společně na to, jak dlouhou dobu by měl pár spolu chodit, než se rozhodne pro manželství i jaký je ideální věk, kdy se vzít podle statistiky i matematických modelů.

Na manželství mají lidé v různých skupinách různé názory. Ve svém okolí mám kamarády, kteří se brali už po dvacítce, jiní čekali až dokončí školu, další se berou klidně po třicítce a někteří vůbec. Pro někoho je důležité se nejprve vzít a teprve potom si pořídit děti a jiný nemá problém tohle pořadí prohodit. Roli hraje náboženství, životní styl a třeba i vliv vlastní rodiny.

Jaký je ideální věk pro vstup do manželství?

V kolika letech se brát? Statisticky spolu nejdéle vydrží ti, co se vezmou mezi 28 a 32 lety. Data vychází z rozsáhlé studie, kterou provedl sociolog Nick Wolfinger v letech 2006 -2013.

Od 32. roku se riziko rozvodu opět zvyšuje, a to průměrně o 5 % s každým dalším rokem. Navíc nezáleží ani na rase, rodinné struktuře, původu, vzdělání, ani na velikosti města, ve kterém dvojice žijí.

Této statistice se nelze divit, protože za těmito daty stojí i další logické faktory. Lidé jsou v tomto věku už dost staří na to, aby věděli, zda si s někým opravdu rozumějí nebo jsou jen poblázněni hormony. V tomto věku již také učinili i další významná životní rozhodnutí, ale zároveň ještě nejsou tak staří, aby se nedokázali přizpůsobit v některých ohledech svému partnerovi.

Z vědeckého hlediska mohou být navíc rozhodnutí učiněná před 25. rokem života problematická, protože jsou prováděna bez plně vyvinuté schopnosti sladit morální a etické chování. Je to proto, že čelní lalok mozku dozrává kolem 25 roku a dospělost z tohoto pohledu může nastat až ve věku 25, nebo dokonce 30 let. (1)

Ve věku kolem 30 let navíc lidé pravděpodobně ještě nemají ex-manžely a ex-manželky nebo děti z předešlých vztahů, mezi který by dělili svůj čas a zdroje. „Dále se ukazuje, že typy lidí, kteří čekají na svatbu až kolem třicítky, nejsou náchylní k manželským nezdarům.“ doplňuje Wolfinger.

Pozn. Tento článek vychází se studií psychologů a vztahových a behaviorálních expertů. Z medicínského pohledu bude doporučovaný věk pro sňatek zejména u žen nižší (za předpokladu, že chce žena děti).

Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Průměrný věk novomanželů v ČR

Dle posledních dat Českého statistického úřadu (z roku 2019) je věk novomanželů v době prvního sňatku 32,1 let u mužů a 29,8 let u žen.

Jen pro porovnání, v roce 1989 bylo průměrnému ženichovi 24,6 let a nevěstě 21,8 roku.

Lepší později nežli dříve

Matthew D. Johnson a kolektiv se zabývali, jak načasování manželství ovlivňuje pohodu později v životě. Tu definovali jako úroveň štěstí, depresivní příznaků a sebeúcty. Ve studii došli k závěru, že:

 • Ti, co se berou později, jsou celkově v životě spokojenější.
 • Ekonomicky na tom jsou a budou lépe.

Další statistiky vykazují, že manželství uzavřená ve velmi mladém věku (do 20 let), jsou většinou odsouzena k zániku. Slovy čísel – člověk, který vstoupí do manželství v 20 letech má statisticky dvakrát větší pravděpodobnost, že se rozvede, než ten, co tak učiní v 25 letech. (1)

Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Kdy je správný čas na svatbu podle expertů na vztahy?

Americký deník Brides vyzpovídal přední vztahové experty a psychology, aby se podělili o zkušenosti z praxe. Jaký je tedy podle nich správný čas na svatbu?

Psycholog Wyatt Fisher považuje nejlepší věk na svatbu těsně před třicítkou, protože tou dobou už většina lidí stihla dokončit školu i nastartovat svoji kariéru.

„Nejlepší čas na svatbu je, když se cítíte pohodlně a sebevědomě ve svém pracovním i osobním životě.“ – Expertka na vztahy, Audrey Hope

Neuroložka Kelsey Torgerson říká, že je důležité počkat se svatbou až po 25. roce života, protože do té doby ještě není mozek plně vyvinutý. Také je důležité prvně poznat protějšek v různých situacích, včetně těch stresových. Je důležité vědět, jak budete řešit konflikty nebo náročnější situace, aby bylo vše připraveno pro úspěšné manželství.

Rodinná terapeutka Weena Cullins během své praxe zjistila, že ideální věk pro vstup do manželství v USA je u žen kolem 28 let. Většina žen kolem 28 let už se stihla najít ve svém pracovním i osobním životě. Ženy v tomto věku ví, jaké kvality jsou pro ně u partnera důležité, případně se stihly poučit z chyb v předchozích vztazích.

U můžu je ideální věkem pro vstup do manželství 32 let. Do té doby už měla většina mužů šanci nastartovat úspěšnou kariéru. Zároveň už také mají střízlivý pohled na manželství, i na to, co se od nich bude očekávat jako od budoucích otců.

Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Jak dlouho by spolu dva měli být, než se vezmou?

Po kolika letech vztahu se vrhnout do manželství? Ani u této otázky není jednoznačná odpověď, protože záleží především na tom, kolik let je oběma partnerům. V jiné situaci budou partneři, kteří se poznali ve dvaceti, pětadvaceti a ti kteří se poznali až ve třiceti či později.

Do 30 let není kam spěchat

Jste mladí, máte otevřený svět a nemusíte nikam pospíchat. Nejprve se pořádně poznejte, vydejte se za dobrodružstvím, společně cestujte a zkuste si spolu bydlet.

 • Počkejte až vás přejde vlna zamilovanosti – obecně se říká, že do vztahu přichází po 3 letech krize. Touto dobou vám spadnou růžové brýle a je jen na vás, abyste zamilovanost proměnili v lásku.
 • Pokud jste spolu opravdu dlouho, někdy se říká, že přichází i 7letá krize (tak pozor na ni!)
 • Nejlepší je počkat, až oba dokončí školu
 • A především nepodléhejte tlaku okolí (ať na jednu nebo druhou stranu) a udělejte si to po svém, tak jak to sami cítíte
 • Rozhodně svatbou, resp. zásnubami neřešte vztahovou krizi, a už v žádném případě ne dítětem. Skoro nikdy takové pokusy nevyjdou. Nejprve je potřeba vyřešit krizi a pak teprve může následovat cokoliv dalšího.

Nové vztahy po třicítce

Dá se říct, že vztahy po třicítce budou mít rychlejší spád. V ideálním případě jsou partneři vůči sobě upřímnější, otevřenější a rovnou mluví o svých plánech do budoucna a takový vztah se potom vyvíjí mnohem rychleji, než když s někým chodíte ve dvaceti, bydlíte u rodičů nebo na koleji a chodíte po brigádách. Ale ani v těchto případech nic neuspěchejte. Než se vydáte k oltáři, musíte si být jistí, že váš partner je ten, se kterým chcete strávit zbytek života (příp. s ním vychovat děti). Před svatbou je dobré si ujasnit i následující otázky.

Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Jaké otázky si vyjasnit před svatbou?

Finance

 1. Hodláte mít jeden společný účet nebo i každý svůj pro vlastní potřeby?
 2. Jak budete financovat rodinu až přijde potomstvo?
 3. Budete řešit hypotéku?
 4. Jste oba bez dluhů? Pokud ne, jak to budete řešit?
 5. Budete uzavírat předmanželskou smlouvu?

Rodina a děti

 1. Chcete mít děti? Kolik a v jaké časovém horizontu?
 2. Kdo s dětmi zůstane doma?
 3. Jak je chcete vychovávat?
 4. Co případný domácí mazlíček?

Společné vize a cíle

 1. Kde a jak chcete bydlet?
 2. Kde a kdy chcete trávit dovolené?
 3. Jaké máte očekávání od své kariéry?
 4. Co pro vás manželství znamená? Co případně změní?

Udělejte si předmanželský test

Kromě výše uvedených otázek pro vás máme sadu dalších 55 otázek, které je dobré si před svatbou položit.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Čtěte další svatební inspiraci:

Stáhni si praktický svatební plánovač ZDARMA:

Měsíc po měsíci k dokonalé svatbě. Ať nic při plánování nezapomeneš!

Kdy je správný čas na svatbu? Experti znají odpověď

Uložte si článek – kdy mít svatbu na později (nikdy nevíte kdy se bude znovu hodit):

Jaký je ideální věk pro vstup do manželství?

Kdy je správný čas na svatbu podle expertů na vztahy?

Jak dlouho by spolu dva měli být, než se vezmou?

Jaké otázky si vyjasnit před svatbou?

Líbil se vám článek – kdy se vzít? Sdílejte ho svým kamarádům: