Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Jedním ze zásadních rozhodnutí při přípravách svatby je výběr svatebního místa. Často se jedná o nelehký úkol, protože ne všechna místa budou splňovat vámi zadaná kritéria.

Společně se podíváme, na co byste neměli zapomenout a podle čeho se při výběru svatebního místa rozhodovat. Také se podíváme na výhody a nevýhody oblíbených svatebních míst.

Podle čeho se rozhodovat při výběru svatebního místa?

1) Jak velkou svatbu plánujete?

Počet hostů, které chcete pozvat je klíčovým faktorem, od kterého se výběr místa bude odvíjet. Případně pokud má Vaše vysněné místo a něco menší kapacitu, možná budete muset o něco snížit počet hostů. Většinou není problém, že by se hosté nevešli do obřadní síně, kostela nebo na louku, ale kapacita je většinou limitována v místě hostiny.

2) Jaký je Váš rozpočet?

Výběr místa se samozřejmě odvíjí i od ceny, kterou jste ochotni za pronájem zaplatit. Většina míst tento údaj nemá volně k dohledání na internetu, ale je k dispozici na dotaz. Pokud Vás rozpočet až tolik netíží, budete mít větší výběr.

Nutno říci, že pronájmy některých prostor jsou překvapivé. Není výjimkou, že se pronájmy statků, stodol nebo uzavřených areálů pohybují kolem 50-80 tisíc za víkend.  Na druhé straně se dá sehnat i kulturní dům/sál k pronájmu kolem 5-10 tisíc Kč.

Při zjišťování cen se nezapomínejte ptát na komplexní svatební balíčky, které mohou některá místa nabízet, a někdy se tak můžete ve výsledku dostat na lepší cenu, než kdybyste některé věci řešili zvlášť.

3) Chcete svatbu venku nebo ve vnitřních prostorách?

Sníte o svatbě na louce a následné zahradní slavnosti? Potom se nezapomeňte podívat na dlouhodobou statistiku počasí v daný den na daném místě. Výhodou venkovní nebo polo venkovní svatby je, že se na ni zpravidla dá pozvat více hostů. Zároveň je nanejvýš vhodné mít v záloze tzv. „mokrou variantu“ v případě, že by vám počasí zrovna nepřálo. V případě venkovní se bude nejpravděpodobněji jednat o svatbu v letních měsících.

Pokud máte jasno o tom, že preferujete vnitřní prostory, nemusí vás trápit předpověď počasí. Zároveň se ale můžete podívat i na to, zda má Vámi vybraný prostor třeba nějakou pěknou terasu. Svatba ve vnitřních prostorách má tu výhodu, že se může odehrát v jakémkoliv ročním období a nelimituje vás jen letní sezóna.

4) Chcete mít obřad i oslavu na jednom místě?

Tato otázka se týká zpravidla sňatků občanských, kde se může obřad i oslava odehrát v jednom místě (nejčastěji se jedná o statky, stodoly, zámečky nebo jiné komplexy s možností ubytování). Církevní sňatky jsou uzavírány zpravidla v kostelech a oslava musí logicky probíhat jinde (ale pořád je zde vhodné zvážit dojezdovou vzdálenost). 

Výhodou oslavy a obřadu ve stejném místě jsou prakticky nulové přesuny. Pokud je k dispozici i ubytování, tak hosté přijedou na začátek obřadu a odjedou až následující den, poté, co vystřízliví.

Naopak výhodou obřadu a oslavy na různých místech, je možnost pozvat na svatební oběd jen rodinu a svědky a všechny ostatní přátele přizvat až na večerní oslavu. Tato varianta se nabízí, pokud potřebujete ušetřit. Vhodné je, aby byla obě místa rozumně dopravně dostupná. Pro nepozvané na oběd se zároveň hodí uvést např. na svatební web možnosti alternativního programu (mezi obřadem a oslavou). 

V některých případech je na místě i objednání autobusu, který převeze svatební hosty z místa obřadu na místo oslavy.

5) Dojezdová vzdálenost

Zamyslet byste se měli i nad vzdáleností místa, kde se budete brát. Většina snoubenců volí místa vzdálená do 1,5 hodiny od bydliště alespoň jednoho z nich.

Pokud zvolíte svatbu ve městě, kde oba žijete, nebudete nejspíš muset řešit ani dopravu, ani ubytování hostů.

Pokud naopak zvolíte nějaký penzion, hrádek nebo areál někde mimo civilizaci, budete se muset postarat (alespoň částečně) o ubytování hostů. Pokud navíc nebude ubytovací kapacita v místě svatby, čeká vás i zařizovaní kyvadlové dopravy ze svatby do nejbližšího města či místa, kde budou hosté ubytovaní.

6) Ubytování hostů

Postarat se o ubytování byste měli zejména v případě, že se jedná o svatbu na odlehlejším místě. Pokud vaše místo ubytování nabízí, uveďte tuto informaci už v rámci svatebního oznámení (např. na dodatkové kartičce). Nebojte se uvést podrobnosti vč. ceny za pokoj/lůžko, jenž budou k dispozici, pokud o ně hosté budou mít zájem. Ubytování nejbližší rodině (zejména rodičům a prarodičům) se však hodí uhradit. Pravděpodobně to budou oni, kteří Vám na svatbu nejvíce přispějí.

Pokud máte outdoorovější kamarády a stane se, že je kapacita penzionu nedostatečná a ostatní možnosti ubytování příliš daleko, nebývá problém se domluvit a zajistit několik míst pro stany v (okolí) areálu.

Pokud je v okolí Vašeho svatebního místa vícero možností pro ubytování, zmiňte je v pozvánce nebo na svatebním webu. V takovém případě už budete mít na starosti jen ubytování nejbližší rodiny (se kterou se navíc můžete domluvit).

Pamatujte na to, že v některých případech se hodí mít od určité hodiny zajištěnu kyvadlovou dopravu z místa svatby do míst, kde jsou hosté ubytovaní.

7) Atmosféra a styl svatby

Dalším faktorem, který ovlivní výběr Vašeho místa, je styl, ve kterém si přejete svatbu uspořádat. Jinak totiž bude vypadat svatba na louce nebo v lese a jinak ta na zámku.

8) Jídlo a pití: Catering nebo lokální služby

Volba svatebního místa se bude odvíjet i od toho, zda upřednostníte služby lokálního pohostinství nebo dáte přednost cateringu.

Místa s restaurací budou pravděpodobně chtít, abyste využili jejich služeb. Naopak pokud si pronajmete místo bez takového zázemí, nezbyde vám nic jiného než zvolit cateringovou společnost.

Jaké jsou výhody a nevýhody cateringu oproti restauraci?

  • Volbou cateringu můžete ušetřit (nejen za jídlo, ale také za alkohol, který často cateringové společnosti dovolují mít vlastní).
  • Cateringové společnosti často také nabízejí možnost komisního prodeje alkoholu (což znamená, že zaplatíte, jen za množství, které se skutečně zkonzumuje).
  • Naopak oproti restauraci si budete muset domluvit obsluhu (i dobu, po kterou bude hosty obsluhovat).
  • Možná také budete muset řešit, jestli je v pronajatém místě dost nádobí a kdo jej následně umyje. Případně, zda má cateringová společnost nádobí k dispozici a kolik stojí jeho zapůjčení.

9) Svatba ve vlastní režii nebo s kompletními službami?

Zde jsou hlavními rozhodovacími faktory: finance, čas a energie, kterou jste do příprav ochotni investovat.

Svatba s kompletními službami vás vyjde dráž, zato se nebudete muset takřka o nic starat. O výzdobu, jídlo, pití, obsluhu i následný úklid bude postaráno a vy a vaši přátelé si můžete užít tento den plnými doušky.

Svatba ve vlastní režii vás může vyjít řádově levněji, zato do ní budete muset investovat spoustu času, a to nejen Vašeho, ale i Vašich přátel a rodiny (podle míry, do jaké si chcete všechno zařizovat podle sebe). K tomuto tématu doporučujeme přečíst článek: Levná svatba a 21 tipů, jak snížit náklady.

Jen namátkou myslete na to, že budete muset zařídit dekorace, catering, vybavení, obsluhu i následný úklid a mnoho dalšího.

Vaši přátelé Vám určitě rádi pomůžou, jen to s tím úkolováním nepřežeňte – chcete, aby strávili půl večera za barem nebo aby si večer užili s vámi?

Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Oblíbená místa pro svatbu

Pojďme se podívat na specifika oblíbených svatebních míst:

1) Úřad

Radnice a úřady jsou stále velmi častými dějišti svatebních obřadů. Výhodou je velmi snadná organizace i domluva. Nevýhodou může pro některé páry být fakt, že si nemohou průběh obřadu tolik personalizovat. Většinou se jedná o velmi rychlou záležitost (v rámci 15–30 minut). Oddávajícího navíc většinou vidíte až v den svatby. Takže všem, kteří si chtějí obřad vychutnat, zapojit do něj dodatečné písně, čtení a sliby, doporučujeme svatbu na jiném místě.

2) Kostel

Svatba v kostele je nepochybně romantickou záležitostí, ale má jeden háček (tedy, jak pro koho). V kostele mohou být oddány jen ty páry, z nichž je alespoň jeden pokřtěným katolíkem. Druhý snoubenec musí v případě, že není pokřtěný, požádat biskupství o dispens, tedy o povolení k uzavření sňatku s nekatolíkem. Dále se musí jednat o první sňatek snoubenců (výjimkou je ovdovění), pár musí absolvovat přípravu do manželství a být si vědom slibu přijetí dětí do života, i slibu jejich výchovy v katolické víře.

Nicméně existují i odsvěcené kostely a kaple, kde se můžete nechat oddat bez výše zmiňovaných podmínek.

3) Hrad nebo zámek

Místo, kde na vás dýchne kus historie či noblesy. Svatby na hradech a zámcích se také těší poměrně velké oblibě. Na některých místech Vám umožní pouze obřad (v cenovém rozmezí od 5 do 20 tisíc Kč), jinde si můžete pronajmout dokonce i prostory na odpolední/večerní hostinu.

Pokud zvolíte možnost samotného obřadu na zámku, zeptejte se, jaký časový úsek je pro Vás vymezen, případně, jestli se po Vás nechystá i jiná svatba. Také se nezapomeňte zeptat na možnosti focení v parku či dalších prostorách zámku.

Pamatujte na to, že některá oblíbená místa mohou být zamluvena velmi dlouho dopředu!

4) Statek nebo stodola

Trendem poslední doby se staly statky a stodoly. Vyhledávají je zejména páry, které mají blízko k přírodě a chtějí stylizovat svatbu do rustikálního nebo boho stylu. Pokud Vás místo zaujme, není problém se vzít přímo v areálu.

Protože jde o populární trend, některé svatební stodoly a statky si účtují za pronájem ceny, které byste od něčeho s názvem stodola rozhodně nečekali.

5) Svatba na louce či v přírodě

Pokud si nepotrpíte na formality a srdcem máte blízko k přírodě, proč se nevzít v lese nebo na louce. Vyberte si nějaké krásné místo, ale pamatujte na to, aby bylo rozumně přístupné (myslete především na babičky a starší generaci hostů).

Volbou přírodní svatby můžete ušetřit za výzdobu, taková louka se mnohdy dokáže ozdobit lučním kvítím sama (stačí najít dostatečně hezké místo). Nemusíte se ani trápit s počtem hostů, na louku nebo do lesa se zkrátka vejdou všichni. Zejména pánská část osazenstva bude ráda za uvolněnější dresscode, o který si svatby v přírodě říkají.  A dámy zase za to, že se nemusejí trápit v podpatcích.

Venkovní svatba má snad jen tu nevýhodu, že musíte mít připravenou i mokrou variantu (kdyby se na vás štěstí s počasím neusmálo).

6) Kulturní domy, katolická a jiná centra

Pokud hledáte rozpočtu přívětivou variantu a nevadí Vám oslava ve městě, prozkoumejte nabídky pronájmů v kulturních domech nebo katolických a salesiánských centrech. Taková místa seženete zpravidla za velmi nízké ceny. Pronájmy sálů najdete už od 5 000 Kč. Všechno ostatní, co se týká cateringu, obsluhy a úklidu je nutné zajistit většinou externě (nebo s pomocí kamarádů).

7) Industriální prostory

Chcete-li být průkopníky a máte rádi industriální styl (ne-li dokonce) steam punk, můžete se zkusit podívat na pronájmy bývalých průmyslových hal, skladů či pivovarů.

Asi nemusím zmiňovat, že mnoho takových prostor najdete v Ostravě a okolí (např. Landek Park nebo Důl Michal) ale i dalších městech. V Brně můžete svatbu oslavit v prostorách budovy Malá Amerika, která se nachází v nákladové části vlakového nádraží. V Praze můžete zavítat např. do Staré čistírny odpadních vod v Bubenči. 

8) Penziony a hotely

Starou dobrou volbou penzionu či hotelu nic nezkazíte. Náklady budou asi o něco vyšší, za což se ale nebudete muset o nic starat a budete si moci užít oslavu plnými doušky. 

Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Výběr místa svatebního obřadu

Ať už máte nebo nemáte jasno v tom, kde se vezmete, dejte si pozor na několik věcí. Pokud si plánujete své ANO říct na populárním svatebním místě, nejprve se zeptejte, kolik času zde budete mít pro sebe. Byla by škoda, aby Vás z místa či parkoviště „vyháněli“ další svatebčané, kteří mají obřad půl/hodinu po Vás.

Místům, kde se konají svatby jako na běžícím páse, se doporučujeme vyhnout a zvolit pokud možno nějaké klidnější místo.

Naopak pokud plánujete obřad na netradičním místě (např. na louce v horách), zjistěte si, zdali Vás tam bude ochoten lokální oddávající ochoten oddat.

Pokud se setkáte s neochotou matrikářky vydat se do hor (nebo jakékoliv jiné méně dostupné místo), můžete se domluvit, že si zajdete na radnici vše podepsat o den dříve. Pořád se ale jedná o civilní sňatek, který musí mít dané náležitosti, takže budete potřebovat dva svědky. A to ostatní už zvládnete s veškerou parádou, v nádherných šatech, na vysněném místě a třeba i s o mnoho lepší řečí „oddávajícího“, kterým může být váš kamarád.

Občanský vs. církevní sňatek

Občanský sňatek dává snoubencům volnost vzít se prakticky kdekoliv. U církevního sňatku to není tak jednoduché. Pokud chcete sňatek před římskokatolickou církví, musíte se vzít ve vysvěceném kostele. Existují, ale církve, které vás oddají i jinde než v kostele.

Těmito církvemi jsou:

  • Apoštolská církev (kde může kněz oddat i nevěřící),
  • Československá husitská církev (alespoň jeden ze snoubenců musí být jejich členem),
  • Českobratrská evangelická církev,
  • Náboženská společnost českých unitářů (oddáni mohou být i nepokřtění snoubenci).
Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Výběr místa pro svatební hostinu

Nyní už víte, podle čeho se o svatebním místě rozhodovat. Teď se podíváme na konkrétní věci, které by vás na jednotlivých svatebních místech měly zajímat:

  • Nabízí dané místo komplexní svatební balíčky? Co takové balíčky zahrnují? Jaká je cena?
  • Jaká je kapacita sálu?
  • Kolik je k dispozici parkovacích míst?
  • Jaké menu může restaurace / catering zařídit?
  • Do kolika hodin se vám bude obsluha věnovat?
  • Je možnost si donést vlastní alkohol? Kolik se účtuje za případné korkovné?
  • Jak je to s ubytováním? Je k dispozici pokoj pro novomanžele?
  • Jak je místo vybaveno? Budou k dispozici reproduktory? Je zde místo pro kapelu?
  • Poskytnou vám k dispozici promítačku a plátno, pokud bude potřeba?
  • Má místo požadavek na omezení hudby po 22. hodině? Často tomu tak bývá u venkovních prostor.
  • Je tam dětský koutek?
  • Jsou povoleni psi?
  • Do kdy nejpozději je třeba následující den opustit objekt?

Jak a kde hledat?

Na internetu najdete všechno, nicméně právě svatební místa, která si budou platit reklamu ve vyhledávání (a vyskočí vám nad neplacenými výsledky) nebudou zpravidla nejlevnější. Proto není na škodu zkusit pátrat i po méně „profláknutých místech“.

Zkuste se také zamyslet na jakých svatbách jste za poslední roky byli a jestli Vás nějaké místo nezaujalo natolik, že byste si tam také chtěli říct své ANO (nebo to tam následně oslavit).

Inspiraci můžete hledat i na svatebních veletrzích, případně v časopisech.

Osobní návštěva

V momentě, kdy máte několik favorizovaných míst, je na čase je obvolat (nebo se podívat online na jejich obsazenost). Pokud místo osobně neznáte, doporučujeme jej před závaznou rezervací navštívit. Vyžádat si můžete i fotografie z již uskutečněných svateb. Někde je možné si domluvit návštěvu těsně před jinou svatbou/oslavou, pro lepší představu. Pak už je na místě se začít ptát na výše uvedené detaily i cenový odhad.

Čtěte také: Svatební hostina od A do Z (pravidla, tradice, harmonogram)

Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Svatba v zahraničí

Možná Vás místo českých luhů a hájů lákají vůně dálek. Třeba přímo svatba na pláži s bílým pískem a tyrkysovou vodou nebo svatba v podhůří Alp. Typicky se jedná o malé svatby pouze v okruhu několika nejbližších (někdy může jít dokonce o tajnou svatbu samotného páru).

V případě, že toho nechcete mnoho organizovat, vězte že cestovní a svatební agentury nabízejí i tyto služby (většinou se jedná o ucelený balíček).

Pokud se chystáte říci své ANO za hranicemi naší vlasti, vězte, že má zahraniční svatba své výhody i nevýhody.

Výhody svatby v zahraničí

  • Zahraniční svatbou můžete rovnou zahájit líbánky v dané destinaci.
  • Je to nevšední zážitek, ke kterému se odváží jen málo párů.
  • S těmi, kteří s Vámi přijedou oslavit svatbu, budete mít šanci strávit více času.
  • Příjemné podnebí a teploty (dle destinace).
  • V případě malé svatby strávíte výrazně méně času přípravami.

Nevýhody svatby za hranicemi

  • Velice pravděpodobně nepřijedou všichni pozvaní příbuzní a přátelé (ať už z rodinných, časových, či finančních důvodů).
  • Některé Vaše blízké bude mrzet, že to s Vámi nemohli oslavit.
  • Pokud byste chtěli zahraniční svatbu s hodně hosty, může být logisticky, a i organizačně náročnější.
  • Místo svatby si předem prohlédnete pravděpodobně jen z fotek

Čtěte náš podrobný článek – Svatba v zahraničí – co je potřeba zařídit? Plusy a mínusy

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Svatba bez starostí – svatební balíček

  • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
  • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
  • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
  • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
  • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
  • A spoustu dalšího …

Uložte článek – jak vybrat místo na svatbu na později:

Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

Podle čeho se rozhodovat při výběru svatebního místa?

Oblíbená místa pro svatbu

Líbil se vám článek – jak vybrat místo na svatbu? Sdílejte ho svým kamarádům: