Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Diamantová svatba, to je neuvěřitelných 60 let prožitých ve společném manželství. Pokud vaše rodiče čeká toto úctyhodné výročí, domluvte se s nimi a připravte jim oslavu jejich diamantové svatby. Vytvoříte jim tak krásnou vzpomínkou víc jak půl století prožitého bok po boku i milé rodinné setkání.

Jak se slaví diamantová svatba – zvyky a tradice

Diamantovou svatbu slaví páry po 60 letech společného soužití. Při této příležitosti si mohou obnovit manželský slib na úřadě nebo v kostele. Tedy poku jsou oba rodiče ještě vitální. Svatební obřad je symbolický a většinou tedy nejsou nezbytné žádné formality. Jubilanti jdou v tomto případě k oltáři společně. Při obnovení slibu si manželé opět mohou vyměnit prsteny (může jít o jejich původní, nebo můžete nechat vyrobit nové).

Organizace oslavy diamantové svatby

Domluvte se s oslavenci

Pro jubilanty většinou oslavu diamantové svatby zajišťuje někdo blízký z rodiny. Nejčastěji jsou to děti a oslavu diamantové svatby organizují jako vyjádření úcty a poděkování za výchovu a péči, kterou jim rodiče věnovali.

Důležitá je tedy především domluva, protože ne každý ocení svatební ceremoniál na úřadě či v kostele. Oslava diamantové svatby i obnovení svatebního slibu může v klidu proběhnout třeba doma na zahradě. Stačí, aby se opakování slavnostního ceremoniálu ujmul třeba výřečný rodinný příslušník.

Důležité je respektovat přání oslavenců, protože pravděpodobně mnoho z nich bude mít největší radost z menší rodinné oslavy. Najdou se ale i tací, kteří přípravami ožijí.

Tipy k organizaci svatebního obřadu

 1. Vraťte se (je) na „místo činu“ – pokud je místo blízko a dobře dostupné můžete oslavencům uspořádat obřad tam, kde jej manželé měli před lety, bude to krásně nostalgické.
 2. Zkuste pro nevěstu nechat udělat repliku svatební kytice – pokud najdete fotografie s originální svatební kyticí, nechce vytvořit podobnou. Určitě vykouzlí úsměv na tváři.
 3. Pořiďte oslavencům prstýnky – i při obnovení svatebního slibu si mohou manželé vyměnit prstýnky, pokud chcete obřad udělat autentičtějším, pořiďte jubilantům i prstýnky.
 4. Na dortu nesmí chybět 60ka – svatební dort nechte zkrášlit něčím, co bude připomínat výročí 50 společných let.
 5. Svědci nejsou potřeba – pokud jde o praktickou stránku obřadu, svědci nejsou potřeba, ale mohou být přítomni. Pokud vám obřad chystá matrika, nezapomeňte na občanské průkazy.

Program na diamantové svatby

Jestli budete vymýšlet program pro diamantovou svatbu, záleží na vás. Mnohdy úplně stačí oslava bez programu. Mnoho věcí ale můžete udělat jako u klasické svatby – rozkrajování dortu, focení i další zvyky. Například nevěsta může házet kyticí i na této svatbě – kdo ji chytí, rovněž se dočká diamantové svatby.

Některé ze svatebních her se dají použít i na diamantové svatbě (po lehké úpravě) pro pobavení novomanželů. Oblíbený je zejména novomanželský kvíz, u kterého se zasměje celá rodina. Třeba vás rodiče i po 60 letech překvapí svými odpověďmi.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Proslov na diamantovou svatbu

Proslov patří ke každé svatbě, u diamantové svatby se jej nejčastěji ujmou děti oslavenců nebo jejich vnoučata. Jestli přemýšlíte, co do něj zahrnout, může to být cokoliv od společných chvil, vítězství, úspěchů, ale i překonaných překážek i úsměvných historek. Je to také prostor pro vyjádření díky a vděčnosti rodičům či prarodičům za veškerou jejich péči a lásku.

Příklad poslovu

Milá maminko, milý tatínku,

Dnes je to 60 let, co jste si vyměnili prstýnky a slíbili si vzájemnou lásku, úctu a věrnost. Před šedesáti lety jste se vydali na společnou cestu životem a za toho půl století jste toho stihli požehnaně: postavit dům a vybudovat láskyplný domov dvěma dětem, kterým jste byli po celý život vzorným příkladem milujících a spravedlivých rodičů. Dvou lidí stvořených jeden pro druhého.

Jste nádherným příkladem toho, že skutečná láska existuje, a i proto tu můžeme všichni společně být a oslavovat vaše diamantové životní jubileum. Za všechny děti a vnoučata vám chceme z celého srdce poděkovat za vaši laskavou péči, výchovu, lásku, trpělivost, pomoc, rady do života i za všechno, co jste nás naučili a jaké možnosti jste nám ukázali. Bez vás bychom tu nebyli. Z celého srdce vám tedy děkujeme a gratulujeme k vaší dnešní diamantové svatbě. A do další 60ky vám přejeme ještě více životní radosti, štěstí, zdraví a vzájemné lásky!

TIP: Proslov můžete doplnit o promítání rodinných fotek z velkých cest a významných okamžiků jejich života. Nezapomeňte připojit jejich oblíbenou písničku a o dojemné chvíle máte postaráno.

Čtěte náš celý článek: 17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Dárek k diamantové svatbě

Tradice říká, že darem k diamantové svatbě je orchidej a také, jak název napovídá, šperk či předmět s diamanty. Této tradice se však nemusíte držet a darovat oslavencům to, co víte, že ocení nebo co mají rádi. Pokud si přeci jen nevíte rady a máte stále aktivní rodiče, máme pro vás několik tipů na dárek:

1) Degustace vína či jídla pro gurmány

Jsou vaši rodiče milovníci dobrého jídla nebo pití? Co takhle je potěšit degustačním menu nebo večerem u vína? Vyberte jim některou z výjimečných degustací jídla, vína či alkoholu.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

2) Víkend na zámku

Jestli chcete pro rodiče něco výjimečného, pobyt na zámku je skvělou volbou. V apartmánech zámku Loučeň mohou strávit krásné dny, se snídaní do postele, večeří při svíčkách, prohlídkou zámku i deseti místních labyrintů. Nechybí ani sauna a bazén. Vybírat můžete ze čtyř dobových apartmánů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

3) Let balónem

Mají jubilanti dobrodružství v krvi i v tomto věku? Let v horkovzdušném balónu je krásný zážitek, který ocení prakticky každý. Strach z výšek je nebude omezovat, protože balón není spojen se zemí. Stačí jen vstoupit do proutěného koše, připoutaného k obřímu balónu nad hlavou. Zde můžete jubilantům pořídit letenku.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

4) Wellness pobyt v Karlových Varech

Lázeňským pobytem nešlápnete vedle. Krásný dvoudenní wellness pobyt pro dva, kde si (pra)rodiče mohou vychutnat procedury, sauny, vířivku, výborné jídlo i péči masérů. Více podrobností i cenu najdete zde.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Přání k diamantové svatbě

Básničky a přání

 1. 60 let spolu – to je něco!
  Za tu dobu změnilo se kdeco…
  Ale na vaší lásce nic.
  Přejeme vám těch let ještě víc.
 2. Šedesát let
  již trvá Váš společný let,
  z mladíka kmet
  a z mladice jakbysmet,
  ač Váš život nebyl jen samý med,
  nikdo nehádal by Vám to teď.
 3. Prošli jste rozkvetlou loukou mládí,
  po cestě utrhli kytičku pro vzpomínky,
  na lidské jaro, jež nikdo nenahradí,
  na první polibek, na prstýnky,
  na modrou oblohu i černé krupobití,
  na slzy deště i zvonivý smích.
  V životě slunce vždy zlatě nesvítí,
  však nežít rád – přec by byl hřích.
 4. Milovaní rodiče, dnes znovu přijímáte titul nevěsty a ženicha, jako jste to udělali před mnoha lety. Váš vztah plný lásky a úcty je dražší než zlato a všechny diamanty na světě. Po mnoho let jste pro nás byli příkladem a podporou. Děkujeme, že jste nám dali život i štěstí a za pár let se těšíme, že se všichni shledáme u vaší platinové svatby.

Zde najdete více svatebních přání.

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Citáty k diamantové svatbě

 1. Kouzlo štěstí nespočívá v bohatství, ani v kráse, ale v harmonii dvou srdcí, která patří k sobě.
 2. Každý jsme anděl s jedním křídlem. Abychom vzlétli, musíme se obejmout. – Luciano De Crescenzo
 3. Jako je koráb připoután k molu, jako je s ohněm spojen dým, patříme k sobě, půjdeme spolu, Ty jsi má láska, já to vím.
 4. Dva není dvakrát jedna. Dva je tisíckrát jedna.
 5. Láska je vzácné koření – a my ji máme. My jsme svoji. – Vítězslav Nezval
 6. Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe. – John Lennon
 7. Nemiluje ten, kdo nemiluje navždy. – Aristoteles
 8. Miluji život, protože mi dal Tebe. Miluji Tebe, protože jsi můj život. – John Lennon
 9. Abys plně vychutnal štěstí, musíš mít někoho, s kým se o něj rozdělíš.
 10. Zůstaň se mnou, ruku v ruce se mnou pojď, zůstaň a srdce mé ke štěstí doprovoď.
 11. Milovati a milován býti, je největší štěstí na světě. – J. W. Goethe

Je libo více citátů? Přečtěte si 151 nejkrásnějších svatebních citátů

Závěrem

Diamantová svatba rodičů je velká událost a byla by škoda ji opomenout. Ať už chystáte malou rodinnou oslavu nebo velkolepou oslavu, určitě svoje rodiče či prarodiče potěšíte!

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Diamantová svatba: tradice, zvyky + jak uspořádat krásnou oslavu?

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později a svým kamarádům:

Kdy a jak se slaví diamantová svatba?

Diamantová svatba se slaví po 60 letech manželství. Zde čtěte více o tradici diamantové svatby.

Co se kupuje k diamantové svatbě?

Zde najdete inspiraci, co pořídit za dárek rodičům či prarodičům k diamantové svatbě.

Organizace diamantové svatby

Tady najdete nejdůležitější tipy pro organizaci diamantové svatby.

Inspirace na přání a proslov k diamantové svatbě

Připravujete proslov a nevíte si rady, zkuste se podívat, jak by takový proslov mohl vypadat.

Líbí se vám článek – diamantová svatba? Nasdílejte je svým kamarádům!