Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Svědek má na svatbě jednu z nejdůležitějších rolí, hned po nevěstě a ženichovi. Jít někomu za svědka je velkou ctí, ale tato role s sebou nese i povinnosti.

V tomto článku se dozvíte, kdo může být svatebním svědkem, jaké jsou jeho zákonné i neformální povinnosti a co se od svědka očekává. Dáme vám i pár tipů, jak svědka vybrat nebo co svědkům věnovat jako poděkování.

Díky obsahu můžete rovnou přeskočit na část, která vás nejvíce zajímá.

Zajímavosti z historie

  1. V antickém Římě muselo být na svatbě ze zákona přítomno 10 svědků. Tato družba se musela obléci stejně jako nevěsta s ženichem, a to proto, aby zmátli zlé duchy, kteří by chtěli ublížit novomanželům.
  2. Méně romantická tradice pochází ze 16. století od germánských Ghotů. Svědek (anglicky „best man“) byl v tomto případě nejlepší pomocnou rukou ženicha při krádeži nevěsty ze sousedství nebo od rodiny, která se svatbou nesouhlasila.
  3. Viktoriánské družičky měly podobný úkol jako ty v antickém Římě. Svatební uličkou nesly česnek a jiné bylinky pro odehnání zlých duchů.
Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?
Svědci a družičky

Role svatebního svědka

1) Povinnosti svědků podle zákona

Jedinnou oficiální povinností svatebního svědka je dosvědčit uzavření manželství. Což znamená, že stojí během obřadu v blízkosti snoubenců a následně předloží průkaz totožnosti a podepíše zápis o uzavření manželství. Svědek toho má ale většinou na starosti mnohem více.

2) Úkoly svatebních svědků podle tradice

Tři základní „povinnosti“ neminou takřka žádného svědka. Co má tedy svědek na starost?

  • Doklady snoubenců i vlastní, které předkládá matrikářce
  • Snubní prsteny
  • Proslov

Tradičně je toho ale mnohem více, a proto je dobré už při plánování svatby sladit představy o úloze svědka s očekáváním snoubenců. Mezi další běžné úkoly, které má na starost svědek, patří:

  • Uspořádání rozlučky se svobodou
  • Tvorba svatebního programu (např. příprava her, překvapení pro novomanžele, apod.)
  • Na některých svatbách se svěděk dostane i do role svatebního koordinátora – tedy hlídá a zajišťuje, aby naplánované aktivity začínaly podle harmonogramu
  • Jinde na svědka připadne i moderování některých aktivit
  • A především jsou svědkové hlavní oporou a pomocnou rukou novomanželů

Zkrátka všechno záleží na domluvě mezi svědky a snoubenci a především časových možnostech a zájmu svědků se angažovat.

Svědek ženicha a svědkyně nevěsty mají malinko odlišné role, pojďme se na ně podívat:

3) Svědkyně nevěsty

Svědkyní nevěsty nejčastěji bývá její kamarádka nebo sestra. Zkrátka její pravá ruka, která jí pomůže s výběrem šatů, účesu, doplňků, svatební výzdoby a zkrátka všeho dalšího, co si nevěsta bude přát.

Být svědkyní je zkrátka velká pocta, ale také kus práce. Svedkyně velmi často organizuje i rozlučku se svobodou. Kromě rozlučky ji nevěsta může požádat i o připravení nějaké hry či části programu na svatbu.

V den svatby je svědkyně s nevěstou od samého rána, kdy jí může pomáhat s líčením, účesem a oblékáním. Svědkyně může mít na starost i kytici nevěsty do doby než se nevěsta vydá k oltáři. Svědkyně je jednoduše pravou rukou nevěsty a často i prvním člověkem, se kterým nevěsta komunikuje, když je během dne potřeba něco vyřešit.

4) Svědek ženicha

Svědkem ženicha také bývá nejčastěji ženichův nejlepší kamarád, jeho bratr nebo někdo blízký z rodiny. Mezi jeho hlavní úkoly patří již zmiňovaná starost o doklady, prstýnky a také proslov.

Obdobně jako na svědkyni na něj často připadá organizace rozlučky se svobodou. Ostatní úkoly jsou opět na dohodě, tam kde není svatební koordinátor, na něj často tato úloha připadá. V takovém případě má za úkol zajistit, aby se lidé nerozutekli v důležité momenty jako je krájení dortu, první tanec a další body svatebního harmonogramu. Svědek může rovněž moderovat část večera nebo mít pro novomanžele připravené nějaké svatební hry či překvapení.

TIP pro snoubence

Jelikož má svěděk často na starosti hodně úkolů, zkuste nějaké dílčí úkoly rozdat i mezi ostatní kamarády. Určitě vám rádi pomohou.

Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Kdo může být svědkem na svatbě?

Svědkem na svatbě může být kdoliv starší 18ti let, s platným průkazem totižnosti a plnou svéprávností. Pohlaví není důležité – muž i žena mohou být svědkem nevěsty i ženicha. Svědkem může být i cizinec, který rozumí česky. V takovém případě musí podepsat čestné prohlášení o tom, že v plném rozsahu rozumí mluvenému slovu v českém jazyce. V opačném případě je třeba zajistit navíc soudního tlumočníka.

Časté otázky kolem svatebních svědků

a) Mám jako svěděk na svatbě nárok na pracovní volno?

Svěděk na svatbě nemá ze zákona nárok na pracovní volno. Nárok na pracovní volno mají pouze nejbližší příbuzní – rodiče a děti. Pokud se tedy svatba odehrává v pracovní den, musí si svěděk-kamarád vzít dovolenou nebo požádat o neplacené volno.

b) Může být svěděk nevěsty muž?

Svědkem nevěsty může být muž. Neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo, že nevěsta musí mít svědkyni. To vše platí i v opačném případě a není tedy problém, aby měl muž za svědkyni ženu.

c) Může být svěděk nezletilý?

Svědek na svatbě nesmí být nezletilý, musí být starší 18 let.

d) Musí být na svatbě svědci?

Svědci na svatbě nemohou chybět, jsou zákonnou podmínkou pro uzavření manželství. Je zapotřebí přítomnost přesně dvou svědků. Každý z manželů musí tedy mít jednoho svědka.

Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Výběr svědka/svědkyně

Výběr svatebního svědka může být někdy opravdu složitý. Zvlášť pokud máte více nejlepších přátel. Zkuste se zamyslet nad následujícími otázkami:

  • S kým z adeptů trávíte nejvíce času?
  • Kdo vás zná nejlépe?
  • Jaké jsou vaše očekávání od svědka/svědkyně a kdo z nich je dokáže nejlépe naplnit?
  • Kdo se tohoto úkolu zhostí s elánem, nadšením a energií?

Někdy to může být opravdu nelehká otázka. Např. pokud se vaše nejlepší kamarádka nachází na jiném kontinentu nebo je plně zaměstnaná péčí o nově narozené ratolesti. Vybírejte srdcem, ale nezapomínejte ani na logiku.

I zdánlivě neřešitelné dilema má řešení. Pokud máte více přátel, které byste rádi měli mezi těmi nejbližšími – udělejte z nich družičky a družbu.

Jak požádat svědka / svědkyni?

Pokud chcete být originální, můžete své budoucí svědkyni nebo svědkovi připravit malý dárek s nápisem, kterým je nepřímo požádáte.

Nebo můžete připravit obálku s kartičkou a jednoduchým vzkazem:

  • Budeš mojí svědkyní?
  • Půjdeš mi za svědka?
Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Proslov svatebního svědka

Proslov svatebního svědka není povinností, ale ve většině případů je velmi vítaným zpestřením. Kromě přání všeho dobrého do společného života se očekává humor, nadsázka, ale i vtipná historka, kterou svědek zná nebo ji dokonce s manželi zažil společně. Přinášíme i několik tipů, jak takový proslov připravit.

Tipy, jak sestavit proslov:

  1. Proslov si připravte předem a přednes si několikrát vyzkoušejte.
  2. Nachystejte si poznámky v bodech.
  3. Alespoň začátek se naučte zpaměti. Zbytek už můžete improvizovat podle záchytných bodů.
  4. Pokud jde o obsah, můžete zařadit představení novomanželů (jak je znáte, nebo jak jste se seznámili), vtipnou historku z jejich života. Na závěr nechejte nějaké hezké přání do společného života.
  5. Zdržte se kontroverzních témat, bývalých vztahů a zcela vynechejte to, o co vás snoubenci požádali vynechat.
  6. Nezapomeňte proslov pronášet vestoje a na úvod pozdravit hosty a představit se.

Čtěte náš celý článek: 17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Oblečení pro svědka a svědkyni

Oblečení svědků je nejlepší probrat s nevěstou. Někteří snoubenci totiž volí konkrétní barvu svatby a v takovém případě je vhodné, aby byli svědkové sladěni právě do této barvy. V některých případech bude chtít nevěsta svou svědkyni i družičky obléci do konkrétních jednotných šatů (ale to vám jistě včas sdělí).

Záleží i na formálnosti obřadu a stylu svatby (jinak bude vypadat oblečení na plážové svatbě, jinak na tradiční svatbě v kostele a jinak na zahradní slavnosti).

Jediným nepsaným pravidlem je, že bílá barva patří pouze a jen nevěstě. Vyhněte se i krémové a champange barvě. Vhodnými barvami jsou pastelové barvy, mezi oblíbené patří – starorůžová, broskvová, světle fialová či světle modrá.

Vhodným oděvem jsou pouzdrové šaty, koktejlky, dámský kostým i blůzka v kombinaci se sukní. Vynechte i velmi výrazné barvy a modely. Vaším úkolem je nezastínit nevěstu. Vyhněte se i vyzývavým šatům, je to něco, co se na svatbu nehodí.

Pokud jde o pány, kteří nedostanou žádné instrukce – oblek v tmavých barvách je sázkou na jistotu. Kravatu či motýlka můžete vybrat v daných barvách svatby.

Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Poděkování svědkyni a svědkovi

Pokud chcete vymyslet svědkovi či svědkyni nějaký pěkný dárek, máme tu pro vás pár nápadů. Zaručeně nejvíc potěší nějaký personalizovaný dáreček. Zkuste vymyslet vlastní text třeba na:

Pokud chcete něco jednoduchého, svědkyni určitě potěší kosmetika, čokoláda nebo společná fotka s poděkováním. Svědkovi můžete věnovat víno, placatku nebo lahev něčeho ostřejšího.

Další inspirace na svatební zábavu

Hledáte další zpestření svatby, projďete si 45 svatebních zvyků a tradic a třeba do svatebního programu zařadíte i některý z nich.

Pro hladké plánování si nezapomeňte stáhnout praktický checklist, který vám pomůže mít o všem přehled.

A ještě jednou doporučujeme velmi oblíbený článek 33 nejlepších svatebních her.

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svědek na svatbě: Jaké má úkoly a co se od něj očekává?

Svatba bez starostí – svatební balíček

  • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
  • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
  • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
  • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
  • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
  • A spoustu dalšího …

Uložte článek – svatební svědek na později:

Líbil se vám článek – svědek na svatbě? Sdílejte ho svým kamarádům: