Výročí svatby a jejich názvy + nápady na dárky

Slavíte několik let od svatby a chtěli byste si svůj velký den připomenout? Připravili jsme pro vás seznam výročí svatby přehledně. Najdete zde inspiraci pro dárek i květinu typickou pro dané výročí.

1. Výročí svatby = Bavlněná svatba

První výročí se podle tradice slavilo s dárky z bavlny – nejčastěji si manželé dávali bavlněné kapesníčky. Květinou vhodnou k prvnímu výročí je karafiát.

2. Výročí svatby = Papírová svatba

Jak název napovídá, ke druhému výročí se váže dárek z papíru. V minulosti si měli manželské páry vyrobit podle tradice papírovou lodičku a tu společně pustit na vodu – což bylo symbolem společné cesty. Květinou vhodnou pro druhé svatební výročí jsou konvalinky.

3. Výročí svatby = Kožená svatba

Květinou tohoto výročí jsou slunečnice, a kromě nich bylo zvykem si vzájemně darovat něco koženého. Kůže je odolný materiál, který symbolizuje ochranu manželství od vnějších elementů.

Svatební přání k výročí svatby

Čtěte také: 133 nejhezčích svatebních přání

4. Výročí svatby = Květinová svatba

Čtyři společné roky se patří oslavit s pořádnou kyticí. Někdy se tomuto výročí říká také ovocná svatba. Ať už zvolíte ovocný košík, kytici hortenzií (které jsou ke čtvrtému výročí přiřazovány) nebo se rozhodnete pro výlet do vinného sklípku, určitě vaši drahou polovičku potěšíte!

5. Výročí svatby = Dřevěná svatba

Symbolem pátého výročí je dřevo. Strom totiž symbolizuje sílu i moudrost. Tak jako jeho kořeny rostou hlouběji i Váš vztah je s přibývajícími léty pevnější. Květinou 5. výročí jsou sedmikrásky a jako dárek se tradičně dává něco dřevěného, ať už šperk, dekorace nebo třeba bytelné kuchyňské prkýnko.

6. Výročí svatby = Železná svatba

Šesté výročí se kromě železné svatby někdy nazývá i zinková (v USA je to dokonce někdy i svatba cukrová). Květinou tohoto výročí je kala.

7. Výročí svatby = Vlněná svatba

Vlněná svatba (někdy nazývaná měděná) se slaví po 7 letech manželství. Vlna symbolizuje teplo i bezpečí a stabilitu vašeho vztahu. Vhodným dárkem je potom třeba právě vlněný svetr. Květinou sedmého výročí jsou frézie.

8. Výročí svatby = Bronzová svatba

Bronzová svatba je označení pro vaše osmé výročí. Někdy se toto výročí označuje i jako plechová svatba a kromě šperků z bronzu je tím pravým dárkem pro toto výročí kytice růží.

Výročí svatby

Čtěte také: 131 tipů na originální texty na svatební oznámení

9. Výročí svatby = Hliněná svatba

Pro hliněnou svatbu jsou typické keramické výrobky jako dárek – mohou to být keramické hrnce nebo třeba hrneček na čaj. Květinou osmého výročí jsou strelície.

10. Výročí svatby = Cínová svatba

První kulaté výročí nese název cínová svatba. Tradičně spolu manželé v tento den lili olovo. Jako dárek si můžete darovat třeba cínové figurky. Květinami desátého výročí jsou narcisy.

11. Výročí svatby = Ocelová svatba

K jedenáctému výročí potěší dárek z chirurgické oceli nebo kytice tulipánů.

12. Výročí svatby = Hedvábná svatba

Dvanáct společných let můžete oslavit dárkem z hedvábí, jako je např. šátek. Manželku zajisté potěší kytice pivoněk, které jsou květinou tohoto výročí.

13. Výročí svatby = Krajková svatba

K třináctému výročí se tradičně hodí kytice chryzantém. Další dárky už budou na vaší představivosti.

14. Výročí svatby = Slonovinová svatba

Ke čtrnáctému výročí – slonovinové svatbě, patří kytice jiřin nebo šperky s opály.

15. Výročí svatby = Křišťálová svatba

Patnácté výročí je označováno jako skleněná či křišťálová svatba. Kyticí pro oslavu patnácti let od svatby jsou růže. Kamenem tohoto roku je rodonit. Jako dárek se hodí např. přívěšky či šperky s broušeným sklem.

Výročí svatby a jejich názvy

20. Výročí svatby = Porcelánová svatba

Dvacet let od svatby je označuje jako porcelánová svatba. Květinou 20. výročí je astra. Jako dárek se dávalo něco porcelánového. Za kámen tohoto výročí je označován smaragd.  

25. Výročí svatby = Stříbrná svatba

25 let od svatby slavíte jedno z významnějších výročí – stříbrnou svatbu (však je to taky polovina do zlaté svatby). Dárkem pro stříbrnou svatbu bývají, jak jinak než stříbrné šperky nebo věci jako manžetové knoflíčky. Květinou výročí jsou kosatce a kamenem zelený granát (tzv. tsavorit).

Čtěte článek věnovaný přímo stříbrné svatbě:

30. Výročí svatby = Perlová svatba

Třicet let od svatby nese název perlová svatba. Kyticí výročí jsou lilie a do dárku nezapomeňte zakomponovat perly, případně pozvat drahou polovičku na večeři s mořskými plody.

35. Výročí svatby = Korálová svatba

Pětatřicáté výročí je označováno jako korálová svatba. Korálům se v minulosti přisuzovala kouzelná moc. Korál je symbolem síly a dlouhého trvání manželského svazku. Toto výročí se rovněž označuje jako plátěná nebo lněná svatba.

40. Výročí svatby = Rubínová svatba

Čtyřicet společných let se označuje jako rubínová svatba. Rubín můžete rovněž darovat jako dárek, květinou výročí jsou gladioly. Rubíny můžete nahradit i červeným vínem.

45. Výročí svatby = Safírová svatba

Čtyřicáté páté výročí je safírovou svatbou. Darování modrého safíru symbolizuje vaši trvalou náklonost jeden pro druhého. Traduje se, že pokud by se láska obdarovaného vytrácela, safír zezelená.

50. Výročí svatby = Zlatá svatba

Zlatá svatba je velice významným výročím. Po 50 letech si manželé mohou uspořádat opakovaný obřad a znovu obnovit svůj slib. Dárkem bývají zlaté šperky – případně si při obřadu mohou manželé vyměnit nové snubní prstýnky. Kyticí zlaté svatby jsou žluté růže.

Čtěte přímo článek, věnovaný zlaté svatbě:

Výročí svatby a jejich názvy

55. Výročí svatby = Smaragdová svatba

Pět let po zlaté svatbě vás čeká smaragdová svatba. Opět se traduje, že pokud smaragd mění barvu je láska nevěrná – smaragd se tedy nosí jako symbol oddanosti.

60. Výročí svatby = Diamantová svatba

Po šedesáti společných letech přichází diamantová svatba. Diamant symbolizuje sílu a nehynoucí lásku jeden k druhému. V řečtině dokonce diamant znamená „nedobytný“, tak jako vztah po 60 letech.

Čtěte přímo článek, věnovaný diamantové svatbě:

65. Výročí svatby = Kamenná svatba

Po 65 letech manželství je vztah jednoduše pevný jako skála. Kamenem tohoto výročí je safír.

70. Výročí svatby = Platinová svatba

70 let vtahu oslavuje platinová nebo také briliantová svatba. Oslavit platinovou svatbu, už se podaří jen málokterým párům.

75. Výročí svatby = Korunovační svatba

Pro 75. výročí nalezneme výraz korunovační svatba.

Ať už slavíte jakékoliv výročí svatby, pamatujte na vaši společnou lásku, vyrazte někam na výlet nebo si užijte krásný společný večer doma a připomeňte si jaké to bylo před lety ve váš svatební den.

Další svatební inspirace

Stáhni si praktický svatební plánovač ZDARMA:

Měsíc po měsíci k dokonalé svatbě. Ať nic při plánování nezapomeneš!

Výročí svatby a jejich názvy + nápady na dárky
Výročí svatby a jejich názvy

Zdroje: Wikipedia, SvatebníAsistentka, Truly Experiences