17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Svatební proslov – málokterý moment na svatbě je tak plný emocí, napětí i očekávání. Ať už jste nevěsta, ženich, svědek, tatínek novomanželů nebo blízký přítel, příležitost promluvit k publiku plnému lidí, kteří oslavují lásku, je jedinečná a neopakovatelná.

Je to chvíle, kdy můžete vyjádřit své pocity, poděkovat, vzpomenout společné zážitky a podělit se o naděje a přání do budoucnosti.

Pokud jste byli o proslov požádáni, věřte, že to je pocta. Zároveň sepsání takového proslovu může být docela výzva. Tady pro vás máme nejdůležitější tipy, jak z vašeho proslovu udělat krásnou vzpomínku na svatební den novomanželů.

Jak napsat svatební proslov?

1) Začněte s přípravou včas

Jakmile se dozvíte, že máte na svatbě pronést projev, začněte si zapisovat poznámky. Kdykoliv vás napadne myšlenka nebo vtipná historka, kterou byste mohli použít, poznamenejte si ji. To vám pomůže vytvořit si zásobu nápadů, ze které můžete čerpat, v momentě, kdy se pustíte do psaní projevu.

S takovými poznámkami můžete začít i měsíce před svatbou. Jak půjde čas a budou probíhat další události jako například rozlučky se svobodou, třeba se objeví další příhody, které budete chtít použít.

Začít s přípravou brzy je dobré i z důvodu, abyste měli dostatek času si projev nacvičit.

2) Proslov uveďte představením se

Bez ohledu na to, jak velká nebo malá svatba je, pravděpodobně mnoho hostů na jedné nebo obou stranách nebudete znát. A oni také nebudou znát vás. Takže je nenechávejte hádat!

Kromě vlastního představení se, nezapomeňte zmínit, jak znáte pár.

3) Poděkování a gratulace

Je také zdvořilé využít tuto příležitost k poděkování či vyjádření vděčnosti. Hostům za to že přijeli podpořit novomanžele i všem ostatním, kteří se podíleli na přípravách.

Nezapomeňte ani na gratulace novomanželům s osobním přáním do budoucnosti. Ostatně i kvůli tomu pronášíte projev.

4) Udělejte to osobní

Svatební proslov je zpravidla výsadou těch nejbližších. Proto se nebojte udělat proslov opravdu osobní. Hosté budou rádi, že mohou slyšet historky, které možná ještě neslyšeli.

5) Mluvte o páru

Proslov věnujte oběma novomanželům. Pokud jste například družička či svědkyně nevěnujte celý projev pouze nevěstě (přestože je to vaše nejlepší kamarádka). Můžete vyprávět o tom, jak vzpomínáte na společné rozhovory s nevěstou o ženichovi, když se seznamovali nebo o tom, jak dobře k sobě jako pár pasují a jak šťastný ji dělá.

6) Nebojte se humoru, ale nenuťte se do něj

Nebojte se být vtipní, obzvlášť pokud to máte v nátuře. Nejvtipnější proslovy mívají většinou svědkové – kamarádi ženicha. Nejen, že zažili vtipné momenty, ale rádi si udělají legraci sami ze sebe, čímž mohou vyzdvihnout ženichovy vlastnosti.

Důležité pravidlo zde je – nevysmívat se novomanželům. Na druhou stranu, pokud vám humor není blízký, nenuťte se do něj násilím. Projev může být i dojemný či romantický.

7) Dodržte optimální délku

Nikdo si nikdy nestěžoval na to, že byl projev příliš krátký. Dobrým pravidlem, je 2-5 minut. Pokud bude trvat déle než 5 minut, hladoví hosté si pravděpodobně mezi sebou začnout povídat.

17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Praktické tipy na přípravu proslovu

1) Dejte proslovu strukturu

Dobrým základem je dát proslovu strukturu: úvod, střed a závěr. Představením a poděkováním se postupně dostanete k hlavním historkám / hlavnímu sdělení. Do závěru se hodí gratulace a samotný přípitek.

2) Vyberte tři vlastnosti a k nim tři příběhy

Pokud máte problém něco vymyslet, zkuste se zamyslet a vybrat tři pozitivní vlastnosti novomanželů a vyprávět tři krátké příběhy nebo příklady, které tyto vlastnosti vyzdvihují. Historky mohou být komické, dojemné, nebo obojí zároveň. Jen se ujistěte, že jsou relevantní a zábavné!

3) Mějte na paměti své publikum

Další věcí, na kterou je třeba myslet při psaní svatebního projevu, je vaše publikum.

Upozornění zejména pro rozverné svědky či kamarády: Toto není rozlučka se svobodou! Přítomni budou lidé různého věku od dětí po seniory, a od blízkých přátel nevěsty a ženicha až po známé a kolegy.

Buďte ohleduplní, vynechejte nevhodné vtipy a používejte výrazy kterým všichni rozumí.

4) Buďte sami sebou

Nesnažte se o vtip za každou cenu. “Přílišné snažení být vtipný může mít i opačný efekt”, varuje M. Dalley, zakladatel New Yorské svatební agentury.

Zkrátka nenuťte se do něčeho, co je vám nepříjemné. Konec konců, pokud budete chtít, můžete i celý proslov přečíst, pokud se u toho budete cítit lépe.

5) Cvik dělá mistra

“Čím lépe jste připraveni, tím budete sebevědomější a váš projev bude lepší”, říká autor a profesionální řečník B. Maher. Zlatým pravidlem je procvičit projev natolik, abyste si pamatovali body, které chcete přednést, a pořadí, ve kterém je chcete říci. To vám umožní občas se podívat do publika a navázat oční kontakt.

6) Natočte se

Pokud chcete váš proslov vypilovat do dokonalosti, natočte se na telefon. Ano, asi to nebude příjemné, ale zjistíte díky tomu mnoho věcí, které můžete vylepšit. Je také dobré projev vyzkoušet před někým dalším, kdo vám na něj dá zpětnou vazbu a pomůže vám jej vylepšit.

7) Pozor na příliš mnoho alkoholu

Ačkoliv se “tekutá odvaha” může zdát lákavá, rozhodně byste to neměli přehánět. Jedna sklenička asi vadit nebude, ale další si nechejte až po proslovu.

8) Sepište si seznam nejdůležitějších bodů

Asi se shodneme na tom, že přednes spatra vypadá lépe, než když celý proslov přečtete. Nikdo ale neříká, že nemůžete mít poznámky. Do poznámek si napište všechny důležité body, o kterých budete chtít mluvit.

9) Nikdy neztrapňujte novomanžele

Chcete-li být vtipní, ujistěte se, že tento “vtip” není urážlivý nebo trapný vůči novomanželům. Pokud si nejste jisti, zeptejte se sami sebe, zda byste chtěli, aby o vás něco podobného slyšeli všichni Vaši příbuzní a přátelé.

17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Nápady na přípravu proslovu

Tady je malý brainstorming, který se vám při přípravě proslovu také může hodit.

 • Kdo mluví před Vámi a kdo po Vás? Ovlivní to nějak obsah proslovu? Možná budete chtít odkázat na nějakou část jeho/její řeči nebo na to vtipně navázat. Na svatbě kamaráda měl proslov svědek (jeho bratr), který navázal na slova otce. Otec: “O Honzovi nemohu říci špatného slova” Tak svědek pronesl: “Narozdíl od tatínka já o Honzovi můžu říct, co chci,….”.  A proslov to byl geniální.
 • Je někdo, komu chcete v tuto chvíli poděkovat?
 • Co byste chtěl/a slyšet v tomto projevu, kdybyste seděl/a v publiku?
 • Máte oblíbenou vzpomínku nebo historku s párem, kterou byste chtěli u této příležitosti sdílet?

Jak dlouhý byl měl svatební proslov být?

Svatební proslov by měl být dlouhý ideálně 2-5 minut, ne delší jak 5 minut. Toto pravidlo doporučuje mimo jiné i F. Carter, svatební koordinátor a profesionální řečník.

17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Texty a videa reálných svatebních proslovů pro inspiraci

Příklad vtipného proslovu novomanželů ke svatebním hostům:

Tak jsme tady …..

Vím, že někteří z vás už to ani nečekali, že se to stane …..

11,5 roku …..

Přechozenej vztah …..

Děkujeme všem, že jste dorazili, protože ještě v březnu jsme si sami nebyli jistí, jestli dorazíme 😀

Tou dobou jsme brázdili patagonské scenérie naší 37 let starou dodávkou a přemýšleli, že bychom dojeli až na Aljašku.

Nicméně obrovská žíznivost dodávky po hektolitrech chladící kapaliny nás přesvědčila, že se radši na svatbu vrátíme.

Mnozí dobrodruzi nás přesvědčovali, ať se vezmeme ve vlnách Drakeovy úžiny nebo rovnou na Antarktidě. My jsme si ale řekli, že vás nemůžeme připravit o tuto párty, která věříme pojede až do svítání.

Připíjíme si s vámi na radost ze života, ale ještě předtím předáváme slovo tatínkovi a svědkům.

Krásný proslov ženicha:

Ukázka svatebního proslovu svědkyně:

S Adri se známe už skoro celý život – ve školce nás osud spojil v přátelství které přetrvává skoro třicet let, přátelství, které se rozprostíralo po celém světě a přetrvalo, ač jsme se viděli jen párkrát za rok.

Já si tohoto přátelství nesmírně vážím, a můžu na jistotu říct, že kdyby v mém životě nebyla Adri, tak by můj život byl úplně jiný (při nejmenším bych neznala svého manžela a nežila v Česku).

Též si nesmírně vážím toho, že jí teď můžu stát jako svědkyně po boku, když se spojí v manželství s její životní láskou a naprosto nejúžasnějším partnerem, kterého bych jí mohla přát. Už si ani nepamatuji, kdy přesně jsem poprvé potkala Matěje nebo kdy mi o něm Adri poprvé řekla. Přijde mi, že jsou spolu od jakživa, že k sobě patří jako karabina a lano, doplňují a podporují se. Doteď vidím, jak se Adri rozzáří, když mi říká o nějakým společným dobrodružství, co spolu s Matějem zažili, anebo když vzpomíná na nějakou vtipnou historku z jejích minulosti.

Adri a Matěji, chtěla bych vám oběma z celého srdce pogratulovat, a hlavně popřát nespočet krásných dobrodružství, pevné boty a pevné nervy, skvělý kamarády, zkušenosti, výlety, závody, a hlavně ať vaše láska je dennodenně větší, silnější, a zářivější. Hurá do dalšího dobrodružství!

Video příklad krásné svatební řeči:

Příklad svatebního proslovu svědka:

Kdo mě ještě neznáte, já jsem Honza, svědek tady ženicha. S tím se znám už přes 20 let ze skauta a později z kaňonů a dalších všelijakých akcí.

Na úvod řeknu jeden příklad, jak moc má Vojtěch Helenu rád. Když na Korsice skákala z vodopádu, tak aby jí udělal pěknou fotku byl Vojtěch schopný 15 minut plavat v ledové vodě s neoprenem, co byl tak prošoupaný, že už prakticky neměl žádný rozkrok.

O Vojtovi se toho dá říct samozřejmě spousta. Třeba že kvůli tomu, co považuje za správné se nebojí riskovat ani rvačku s taxikářem v Gruzii. Už ve 30 letech toho dokázal mnohem víc než většina lidí za celý život. Jenom namátkou: vedl skautský oddíl, florbalový klub, vystudoval ČVUT. procestoval svět, založil úspěšný business a spoustu dalšího. Tohle by ale samozřejmě nikdy nezvládnul bez podpory a pomoci Heleny.

Helenu jsem potkal poprvé když přijela na náš tábor asi před deseti lety. Už tam jsem zjistil, že Helča je ta nejhodnější a nejmilejší holka, co by si Vojtěch mohl přát. Je schopná se omluvit za to, že se omlouvá. Přesto všechno nás vždycky všechny porazí v kartách proti lidskosti.

Jednou se mi Vojta svěřil, že kdyby nepotkal Helču, tak asi jenom sedí doma a hraje na počítači. Jestli mají na sebe takovýhle pozitivní vliv a zvládají spolu bydlet, pracovat, závodit i cestovat, a ještě si nelezou na nervy, tak si myslím, že tohle je příklad dokonalého vztahu.

Příklad krátkého proslovu svědka:

Vzorový svatební proslov otce:

Proslov zazněl na jedné moc krásné svatbě v Žítkové:

Tak vážení novomanželé, milí svatebčané, dovolte mi ještě jednou, abych Vás přivítal na této slávě. Na úvod bych se chtěl představit, kdo mě neznáte, tak já jsem Otův táta. A dodám, že mě snad Ota bude mít rád i po tomto proslovu.

V roce 2011, tedy před 11 lety jsme byli na letním vodáckém zájezdu v Pyrenejích. Byla tam s námi parta Opaváků a mezi nimi i zde přítomná nevěsta. Již tehdy nás zaujalo, jak ti dva si spolu hodně povídali. Otovi bylo tehdy 14 let, takže předpokládám, že to bylo nejspíš o kosmonautice, fyzice, prostě o tzv. rozumných věcech. Přesto, že náš kamarád Ríša tvrdí, že už tehdy bylo nám všem přece naprosto jasné, že ti dva k sobě patří, museli ujít ještě značný kus života, než to bylo jasné i jim dvěma. A to, že si to nakonec přeci jen ujasnili, je důvodem, proč jsme se dnes vlastně sešli.

Další inspirace, jak může část proslovu vypadat:

Ta druhá radost je z toho, že se dneska zpečetil úředně zpečetil vztah dvou fantastických lidí, který léta sleduju samozřejmě a někdy z jejich aktivit mě trošku mrazí, ale už jsem se přesvědčil, že jsou schopný si poradit v různých problémech a že se snad nepouštěj do žádných mimořádných rizik, ze kterých by nebylo cesty ven.

Takže jsem hrozně rád, že to takhle dopadlo a že se opravdu našli dva lidi, který se podle mě pro sebe narodili a snad jim to vydrží.

Obsáhlý proslov otce ženicha

Vzorový text svatebního proslovu oddávajícího:

Vážení snoubenci,

Každý člověk touží mít po svém boku někoho blízkého, tedy někoho, kdo mu rozumí, s kým se může poradit, se vším svěřit, nebo se o něho v těžkých chvílích opřít. Všichni bez rozdílu toužíme po společnosti člověka, který bude naši lásku oplácet stejnou měnou, máme na mysli především lásku a upřímnost. Když se nám podaří takového člověka najít a po zralé úvaze dospějeme k názoru, že to je ten pravý partner pro naši další pouť životem, přichází krásné chvíle, které právě vy, milí snoubenci, nyní prožíváte.

Rozhodli jste se nastoupit společnou cestu životem, neboť jste se dostatečně přesvědčili o své vzájemné lásce, porozumění a důvěře. Ve světě lidských bytostí neexistuje pevnější vztah než ten, který vychází z hloubi dvou zcela upřímně milujících srdcí. Pevnost manželského svazku však není dána pouze Vašimi momentálními city, ale závisí hlavně na jeho trvalosti. Na tom, jak si za všech okolností budete schopni jeden druhého vážit, vzájemně se chápat, snažit se druhému porozumět a v neposlední řadě, jak si budete umět odpouštět.

Jste plni romantických představ o lásce, vzájemném soužití, o životě. Tyto ideály patří k vašemu věku. Mladý člověk vstupuje do manželství jenom s krásnými představami. S přesvědčením, že být manželem či manželkou je nádherné, vzrušující a snadné. V manželství zahrnuje vzájemné pochopení, umění vcítit se do trápení druhého, schopnost odpouštět prohřešky, zapomenout a nevyčítat, umět v případě krize podat partnerovi pomocnou ruku. Nejlepším důkazem opravdového citu je radost, pramenící z přítomnosti toho druhého, a na druhé straně pocit neúplnosti, nejste-li spolu.

K manželství přistupujte s vědomím, že muž a žena jsou rovnocennými partnery při řešení všech složitých rodinných záležitostí. Dejte na to, aby každé rozhodnutí bylo výsledkem Vaší společné dohody, tudíž je pro partnera akceptovatelné. Jenom tak budete jeden druhému oporou a nejlepším přítelem. Jedno známé moudré lidové přísloví praví, že přítel poznáš hlavně v nouzi, to znamená při starostech a potížích – i ty logicky v manželství nastávají. Pokud je dovedete překonat společně, bude tím Váš vztah ještě pevnější a silnější.

Jedním s nejdůležitějších úkolů manželů je výchova jejich dětí. Harmonie a soulad v rodině budou mít nenahraditelný vliv při tomto nelehkém, ale zároveň krásném poslání partnerů. Dopřejte vašim ratolestem potěšení vyvářet v láskyplném prostředí, které bude kladně formovat rozvoj jejich osobnosti.

Vážení snoubenci, v těchto chvílích, kdy vstupujete do manželství, nelze také zapomenout těch, kteří vám dali život a postarali se o vaši budoucnost. Jsou to vaši rodiče, kteří tu stále v těchto chvílích prožívají společně s vámi. Nezapomínejte na ně, mějte je nadále v úctě a ceněte je jejich životních zkušeností. Otcové i matky se sami vzdali mnoha svých snů a přání pro to, aby vás vychovali. Děkujte vašim rodičům, že vám věnovali veškerou péči a správně orientovali od vašeho narození až do dnešního dne. Nikdy nezapomínejte, že jste si nejbližší.

17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

Další inspirace pro svatební řeč

Možná si budete chtít pomoci nějakým citátem, ze kterého Vaše řeč může vycházet. Inspirovat se můžete tady:

Verše o lásce z Bible

 1. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá.
 2. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy.
 3. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
 4. A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.

Co dalšího by se mohlo hodit?

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba od A do Z

Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě

 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – svatební proslov na později a svým kamarádům:

Líbí se vám článek – svatební proslov? Nasdílejte je svým kamarádům!

5/5 - (2 hlasů)