Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Chcete vědět, jak vybrat ty pravé svatební šaty? Ty ve kterých budete krásná a okouzlující? Připravili jsme pro vás praktický návod, na jehož konci najdete své vysněné šaty! A nejen to, podíváme se na to i jak si takový výběr šatů užít!

V tomto praktickém průvodci vám ukážeme různé typy svatebních šatů nejen podle střihu, ale poradíme vám i jaké šaty jdou nejlépe k různým typům postavy.

Jak vybrat svatební šaty? (podle postavy, stylu i střihu)

Svatební šaty by vám měly dobře padnout, zvýraznit vaše přednosti a případně zakrýt nedostatky. Ve svatebních šatech byste se měla zkrátka cítit dobře a krásnější než kdy dřív.

Jak při výběru svatebních šatů postupovat?

1) Průzkum a inspirace na internetu

Ještě předtím, než vyrazíte do svatebního salonu nebo do krejčovství, rozhlédněte se po internetu na typy šatů, které se vám libí. Udělejte si složku kam si stáhnete fotky šatů, které se vám líbí.

Taková kolekce fotek poslouží nejen vám, ale případně i krejčové nebo asistentce ve svatebním salónu, která bude vědět, jaké typy šatů pro vás hledat nebo navrhnout. Dobrým zdrojem inspirace je Pinterest.

2) Vybírejte podle typu vaší postavy

Každé nevěstě bude slušet něco trochu jiného. Zjistěte, jaký typ postavy máte, a podle toho se zaměřte i na typy šatů, které vám budou nejlépe sedět. Níže v tomto článku – pod nadpisem „Svatební šaty podle postavy“ najdete vše potřebné.

3) Šaty slaďte se stylem a místem svatby i oblekem ženicha (a nebo taky ne) 🙂

Při výběru šatů se zamyslete nad stylem vaší svatby i oblekem ženicha. Chcete něco, co bude sedět jak na svatební místo, tak dohromady s ženichovým oblekem. Šaty s vlečkou se budou vyjímat na zámecké svatbě. Bohémské nebo extravagantní šaty najdou svoje místo na louce či v lese.

Pokud ale máte zkrátka své vysněné šaty, volte právě ty bez ohledu na místo svatby. Například mě nikdo nezabránil vzít si princeznovské šaty a dlouhý závoj na lesní cestu! Je to přece vaše svatba a může být přesně tak originální, jakou ji budete chtít.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

4) Stanovte si rozpočet

Než se pustíte do výběru svatebního salonu, kam se vydáte zkoušet šaty, stanovte si rozpočet a tomu výběr salonů přizpůsobte. Svatební šaty vás mohou přijít na velmi vysokou částku. Raději se připravte na fakt, že za půjčení svatebních šatů dáte klidně 10 000 Kč a více. Jednodušší svatební šaty bývají levnější, bohatší naopak dražší.

5) Vyberte si svatební salon a objednejte si termín

Výběr svatebního salonu nepodceňujte. Podívejte se na salony v blízkém i vzdálenějším okolí. Přečtěte si recenze a poptejte se kamarádek, kde byly spokojené. Projďete si stránky jednotlivých salonů, podívejte se na jejich nabídků šatů i jejich cenové rozpětí. Než si vyberete konkretní salon, můžete si udělat i „dámskou jízdu“ po salonech s tím, že je nejdříve okouknete, podíváte se jaké mají zboží, ceny i kde vám sedí obsluha.  

U některých salonů se připravte na to, že po vás budou vyžadovat poplatek za zkoušení šatů, obvykle se pohybuje kolem 400 – 500 Kč za hodinu a je zvykem, že pokud si šaty rezervujete, poplatek vám nebude účtován.

6) Přiberte maminku, kamarádku, svědkyni

Pokud si šaty nechcete vybírat sama, proč na tuto událost nepozvat svědkyni, kamarádku nebo třeba sestru? Bude to příjemné odpoledne pro vás všechny! A ačkoliv to mnoho nevěst stále ještě nedělá, můžete si k výběru přizvat i svého nastávajícího.

K výběru šatů zkrátka potřebujete někoho, komu obravdu důvěřujete, s kým si vybírání užijete a hlavně toho, kdo se vám upřímě nebojí říct svůj názor.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

7) Vyzkoušejte více typů svatební šatů a nebojte se změny!

I pokud už máte jasno o stylu šatů, které chcete, nebojte se zkusit i něco, co byste si na první pohled třeba nevybrala. Asistentky ve svatebních salonech totiž po létech zkušeností vědí, co komu sluší a třeba překvapí i vás.

Jednání s asistentkou by mělo být příjemné. Na začátku byste si měly pohovořit o představách a stylu svatby. Hodit se mohou i fotky oblíbených střihů sesbírané na internetu.

Ze zkušenosti mohu říci, že kamarádka, které budu svědčit, měla jasnou představu o svatebních šatech, ale přesto nakonec odešla s úplně jiným typem šatů, který lichotil její postavě.

8) Vyzkoušet pohodlnost a pohyb v šatech

Pamatujte, že v šatech strávíte celý den a pravděpodobně i protančíte noc. Proto zkuste jak jsou vám pohodlné, jak se v nich hýbe či tančí.

TIP: Na zkoušku si zkuste vzít i boty, pokud už je máte (nebo alespoň boty s výškou podpadků odpovídající těm, které si plánujete pořídit).

Půlnoční šaty – pokud si vyberete opravdu objemné šaty, ve kterých by se špatně tančilo, můžete se na večerní párty převléknout. Některé nevěsty to takto dělají, nicméně tato varianta si žádá mít i druhé šaty.

9) Vybírejte s předstihem

S výběrem šatů není dobré otálet. Po šatech se začněte shánět alespoň půl roku dopředu. Budete tak mít dostatečný čas pro jejich výběr i případné ušití šatů na míru.

Tipy bývalých nevěst k výběru šatů

Zeptaly jsme se bývalých nevěst, co by poradily ostatním pokud jde o výběr šatů a tady jsou jejich odpovědi:

 • „Nenechala ukecat a nevybrala si svatební šaty v prvním salónu.“ – Lucie K.
 • Kdybych mohla vrátit čas, tak bych sama sobě poradila, nešetři na šatech. Měli jsme maličkou svatbu, a tak jsem nechtěla utrácet a koupila krásné šaty z netu. Bohužel úplně nelichotili mé postavě, a proto bych volila procházky salóny a půjčila si šaty, ve kterých bych se cítila krásná.“ – Marta J.
 • „Je důležité, aby se v nich nevěsta cítila opravdu dobře a aby se jí líbily. Já měla původně vyhlédnuté jiné, ale paní v půjčovně byla dost nepříjemná a chtěla téměř celou nevratnou zálohu X měsíců předem. Nakonec jsem obešla dalších XY půjčoven a natrefila na nejhezčí šaty, které jsem viděla. Paní byla moc milá. Neměla problém šaty malinko zkrátit, a dokonce i záloha byla menší.“ – Marcela. N.

Typy svatebních šatů

1) Áčkový styl

Jedná se o velmi oblíbený a známý střih, který sluší většině dam. Áčkové šaty najdeme bez ramínek i s nimi. Živůtek (horní část šatů) obepíná prsa i pas a linie šatů se rozšiřuje směrem k zemi.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

2) Princeznovský či plesový styl

Mnohé z nás sní přesně o takových šatech. Princeznovské šaty obepínají prsa a pas, odkud pokračují bohatou nabíranou sukní. Míra nadýchanosti potom závisí na množství použitého materiálu (tylu, organzy, šifonu apod.) Není vyjímkou, že jsou takové šaty vystužené kolovou spodnicí. Sukně takovýchto plesových šatů může být obohacena o vlečku. Živůtek plesových-princeznovských šatů bývá často šněrovací.

Princeznovský styl sedne ženám s postavou typu hruška. Schovají se do nich i drobné nedostatky. Drobné nevěsty by si měly dát pozor, aby se neztratily v obrovském množství látky.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

3) Mořská panna

Tento střih dá vyniknout postavě. Nejčastěji jde o vypasované šaty bez ramínek, které těsně přiléhají k trupu, bokům a hýždím a zhruba od kolen dále se rozšiřují. Tento typ šatů je vhodný pro drobné nevěsty nebo ženy, které chtějí vystavit na obdiv své křivky.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

4) Empírové šaty

Empírový styl se od ostatních liší v tom, že pas a rozšíření šatů začíná hned pod prsy. Šaty jsou často od prsou nařasené a šijí se jak s ramínky, tak bez nich. Empírové šaty vám propůjčí „look“ řecké bohyně. Empírový styl je oblíbený zejména mezi těhotnými nevěstami, které si přejí skrýt větší bříško.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

5) Pouzdrové šaty

Jednoduchý a krásný střih, který dá vyniknout tvaru postavy. Jeho linie obepíná postavu a splývá od shora až dolů. Pouzdrové šaty jsou jako stvořené pro štíhlé a vysoké nevěsty.

Pouzdrové krátké svatební šaty

Typy výstřihů u svatebních šatů

1) Vodorovný bez ramínek

Jeden z klasických typů střižený vodorovně přes hrudník. Styl je vhodný pro většinu postav, pozornost svým střihem směřuje na ruce.

Výstřihy svatebních šatů - vodorovný bez ramínek

2) Hranatý

Hranatý střih bývá veden vodorovně  přes hrudník, typická jsou širší ramínka. Hranatý výstřih často vídáme bez rukávů ale rovněž i s nimi. Hodí se pro všechny typy postav.

Výstřihy svatebních šatů - hranatý

3) Srdíčkový

Typický výstřih pro šaty bez ramínek. Svým tvarem připomíná srdce. Hodí se zejména pro nevěsty s větším poprsím.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

4) Véčko

Poslední dobou opět přišel do módy „véčkový“ výstřih, který  je veden od ramenou, až mezi prsa. Moderní je rovněž pokračování véčkového výstřihu ještě hlouběji, kdy nejnižší část výstřihu kryje pouze průsvitná látka. Vhodné pro všechny nevěsty, které chtějí provokovat. Zcela nevhodné do kostela.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

5) Kulatý

Klasický výstřih, který je tvarován do písmené U. Obdobně jako véčkový výstřih může být hlubší nebo mělčí. Obvykle ho rámují širší či tenčí ramínka. Tento styl je vhodný pro většinu žen.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

6) Za krk

Jde o typ výstřihu s ramínky, která obepínají krk. Je vhodný pro nevěsty, které rády upozorní na svoje šíje, ramena a ruce. Nedoporučujeme nevěstám, které mají objemnější či vysportované ruce.  

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

7) Lodičkový

Nepatrný a velmi cudný výstřih od ramene k rameni. Vhodný pro nevěsty s drobnou postavou. Často bývá doplněn o velké vykrojení na zádech či kompletně holá záda.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Závoje pro nevěstu

1) Vícevrstvé

Vícevrstvé závoje mohou mít různé délky. Nejčastější jsou však kratší (zhruba od ramenou až po pas). Hodí se zejména k princeznovským šatům s bohatou sukní. Vícevrstvé závoje volí i nevěsty, které chtějí mít závoj přes obličej až do prvního novomanželského políbení.

Vícevrstý závoj pro nevěstu

2) Na zem

Závoj může mít nevěsta dlouhý až na zem, kde může přejít i v krátkou vlečku.

Jak vybrat svatební šaty - závoj až na zem

3) S vlečkou

Závoj s vlečkou se hodí pro velkolepé svatby k velkolepým šatům. Svou délkou předčí i vlečku šatů.

Závoj s vlečkou

4) Mantila

Mantila je španělský typ závoje, který má krajkou lemované okraje a používá se pouze k zakrytí vlasů.

Mantila - závoj pro nevěstu

Svatební šaty podle typu postavy

Pokud byste chtěla svatební šaty vybírat podle typu vaší postavy, zkuste zjistit svůj typ. Stoupněte si ve spodním prádle před zrcadlo a porovnejte proporce ramenou, pasu a boků. Podle nich zjistíte, jaký typ postavy je ten váš.

Typ hruška – postava A

Ženy s postavou typu A mívají užší ramena a hrudník, zato mají širší boky, hýždě ši stehna.

Pro tento typ postavy se hodí výraznější zdobení dekoltu, živůtek může být přiléhavý nebo korzetový. Výstřih může být hlubší a záda odkrytá. Není od věci zvýraznit štíhlý pas. Vyvarujte se příliš bohaté nebo naopak obtažené sukni ve stylu mořské panny. Hodí se volně splývající sukně, bez objemu.

Vhodný typ šatů: Áčkový, empírový.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Typ jablko – postava O

Pro ženy s postavou typu O je typické vystouplejší bříško, problematické mohou být i hýždě.

Úkolem při výběru šatů bývá vytvarovat pas a schovat nedostatky. Vhodný je i hlubší výstřih do V, který opticky zeštíhluje. Vrchní část šatů by měla být nenápadnější, naopak sukně může být pestřejší a zdobnější. Hodí se šněrovací korzet, případně přepásání pod prsy. Vyhněte se také šatům s rukávy.

Vhodný typ šatů: Empírový, princeznovský.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Typ obdélník – postava H

Obdélník je typyckým pro ženy s chlapečtějším tvarem postavy. Často mají nevýrazný pas, menší prsa i hýždě.

Cílem pro tento typ postavy je pomocí šatů zvýraznit křivky a dodat nevěstě ženskost. Vhodné jsou šaty s bohatě nabíranou sukní. Hodí se upnutější živůtek i zvýraznění pasu přepásáním. Vyvarujte se jednoduchým nebo rovným střihům.

Vhodný typ šatů: Princeznovský, mořská panna.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Typ přesýpacích hodin – postava X

Postava přesývacích hodin je považována za nejideálnější ženskou postavu. Idtud je i „ideál“ krásy 90-60-90. Dámy s touto postavou si mohou vybírat prakticky ze všeho, protože jim sluší šaty takřka všech typů a variant.

Vhodný typ šatů: Všechny typy šatů.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Typ opačného trojúhelníku – postava Y

Pro postavu Y jsou typycká široká ramena a větší prsa. Boky bývají nevýrazné, nohy štíhlejší.

Pro tento typ postavy může být vhodné koupit vrchní a spodní díl šatů zvlášť. Velmi vhodný je výstřih do V nebo srdcový živůtek. Sukně se hodí splývavá, může mít rozparek. Chybu neuděláte ani s bohatší nebo zdobenější sukní. Vyhněte se úzkým šatům nebo těm se zvýšeným pasem.

Vhodný typ šatů: Princeznovský, mořská panna.

Jak vybrat svatební šaty a neudělat chybu? 7 důležitých kroků

Další praktické tipy k výběru svatebních šatů

Jak dlouho dopředu vybírat svatební šaty?

S výběrem svatebních šatů by měla nevěsta začít nejméně půl roku před svatbou. Tak jako u ostatních věcí spojených se zařizováním svatby tu platí pravidlo – čím dříve, tím lépe. S půlročním předstihem se nemusíte bát, že šaty po kterých toužíte budou vyprodané nebo zamluvené.

Jak mají být dlouhé svatební šaty?

Ideální délka svatebních šatů by měla být 1 – 2 cm nad zem. Pamatujte na to, že je důležité šaty zkoušet k botám, které si plánujete na svatbu vzít.

Svatební šaty ale nemusejí být za každou cenu dlouhé až na zem. Pokud se nebojíte nových trendů, můžete se vdávat i v krátkých šatech. Originalitě se zkrátka meze nekladou.

Půjčit, koupit nebo si šaty nechat ušít?

Pojďme se podívat na výhody a nevýchody půjčení, koupení i ušití svatebních šatů:

1) Půjčení svatebních šatů

Výhody

 • Cena – nejlevnější šaty si v půjčovně budete schopné půjčit od 5 až 6 tisíc (u dražších salónu se dostanete ale klidně na 12 – 15 tisíc).
 • Servis při zkoušení – při jejich výběru budete mít k ruce zkušené asistentky, které vám rády poradí a donesou šaty, které vám sednou.
 • Úpravy – v ceně často bývají i úpravy, jako je například zkrácení nebo zmenšení šatů na míru.
 • Doplňky – v salonech není problém si k šatům půjčit i další doplňky jako je závoj, kabelka, deštník, apod.

Nevýhody

 • Šaty si užijete jen jediný víkend – pokud vás někdy přepadne nostalgie, nebudete se moc vrhnout do skříně a ony nádherné šaty si znovu obléknout.

2) Šití svatebních šatů

Výhody

 • Šaty na míru – ušité šaty vám zkrátka padnou jako ulité.
 • Vlastní návrh – můžete mít přesně takové šaty, o kterých jste vždy snila. Zkrátka žádné kompromisy, šaty si můžete navrhnout sama.

Nevýhody

 • Cena – Zéjména pokud budete chtít bohaté šaty připravte se, že za jejich ušití můžete dát i 20 000 Kč a více. Záleží na složitosti a množství použité látky.
 • Šaty si předem nevyzkoušíte – bohužel si dopředu nebudete vědět, jak v šatech budete vypadat.
 • Problémy s prodejem – pokud budete chtít šaty prodat, počítejte s tím, že se vám to nemusí povést. Šaty byly ušité na vaši postavu a budou se prodávat obtížněji než kdyby šlo o standardní konfekční velikost.

3) Koupě svatebních šatů

Výhody

 • Servis  při zkoušení ve svatebních salonech – při jejich výběru budete mít k ruce zkušené asistentky, které vám rády poradí a donesou šaty, které vám sednou.
 • Nemusíte se bát, že šaty poničíte – o Vaše šaty se nemusíte bát tolik, jako o šaty vypůjčené.
 • Budete mít památku – pokud šaty nebudete chtít prodat, můžete si je za několik let obléci třeba na výročí vaší svatby.

Nevýhody

 • Cena – pokud šaty nekoupíte od jiné nevěsty přes internet, mohou se ceny šatů v salonech šplhat i k 20 000 Kč a výše.
  Dají se ale najít i salóny s velmi příznivými cenami. V Brně je levný salon Sabina (sama jsem tam pořídila šaty za 6 000 Kč).

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později (nebo kamarádkám):

jak vybrat svatební šaty

Typy výstřihů u svatebních šatů

Svatební šaty podle typu postavy

Líbil se vám článek – jak si vybrat svatební šaty? Sdílejte ho svým kamarádkám: