Výběr svatebních šatů je to, na co se téměř všechny už dlouho těšíme. Pro mnohé je to zlatým hřebem svatebních příprav. Jak si vybrat ty dokonalé svatební šaty? A jak si výběr užít?
Přinášíme vám praktického průvodce výběrem svatebních šatů, který vám ukáže různé typy šatů nejen podle střihu, ale poradíme vám i jaké šaty jdou nejlépe k různým typům postavy.
Jak vybrat svatební šaty?
Svatební šaty by vám měly dobře padnout, zvýraznit vaše přednosti a případně zakrýt nedostatky. Ve svatebních šatech byste se měla zkrátka cítit dobře a krásnější než kdy dřív.
Jak při jejich výběru postupovat?
1) Průzkum a inspirace
Ještě předtím, než vyrazíte do svatebního salonu nebo do krejčovství, rozhlédněte se po internetu na typy šatů, které se vám libí. Udělejte si složku kam si stáhnete fotky šatů, které se vám líbí. Taková kolekce fotek poslouží nejen vám, ale případně i krejčové nebo asistentce ve svatebním salónu, která bude vědět, jaké typy šatů pro vás hledat nebo navrhnout. Dobrým zdrojem inspirace je Pinterest.
2) Zjistěte typ svojí postavy
Každé nevěstě bude slušet něco trochu jiného. Zjistěte, jaký typ postavy máte, a podle toho se zaměřte i na typy šatů, které vám budou nejlépe sedět. Pod nadpisem „Svatební šaty podle postavy“ najdete vše potřebné.
3) Slaďte šaty se stylem a místem svatby i oblekem ženicha
Při výběru šatů se zamyslete i nad stylem vaší svatby i oblekem ženicha. Chcete něco, co zkrátka bude sedět jak na svatební místo, tak dohromady s ženichovým oblekem. Šaty s vlečkou se budou vyjímat na zámecké svatbě. Bohémské nebo extravagantní šaty najdou svoje místo na louce či v lese.
Pokud ale máte zkrátka své vysněné šaty, volte právě ty bez ohledu na místo svatby. Je to přece vaše svatba a může být přesně tak originální, jakou ji budete chtít.

4) Stanovte si rozpočet
Než se pustíte do výběru svatebního salonu, kam se vydáte zkoušet šaty, stanovte si rozpočet a tomu výběr salonů přizpůsobte. Svatební šaty vás mohou přijít na velmi vysokou částku. Raději se připravte na fakt, že za půjčení svatebních šatů dáte klidně 10 000 Kč a více. Jednodušší svatební šaty bývají levnější, bohatší naopak dražší.
5) Vyberte si svatební salon a objednejte si termín
Výběr svatebního salonu nepodceňujte. Podívejte se na salony v blízkém i vzdálenějším okolí. Přečtěte si recenze a poptejte se kamarádek, kde byly spokojené. Projďete si stránky jednotlivých salonů, podívejte se na jejich nabídků šatů i jejich cenové rozpětí. Než si vyberete konkretní salon, můžete si udělat i „dámskou jízdu“ po salonech s tím, že je nejdříve okouknete, podíváte se jaké mají zboží, ceny i kde vám sedí obsluha.
U některých salonů se připravte na to, že po vás budou vyžadovat poplatek za zkoušení šatů, obvykle se pohybuje kolem 200 – 300 Kč za hodinu a je zvykem, že pokud si šaty rezervujete, poplatek vám nebude účtován.
6) Přiberte maminku / kamarádku / někoho dalšího
Pokud si šaty nechcete vybírat sama, proč na tuto událost nepozvat svědkyni, kamarádku nebo třeba sestru? A ačkoliv to mnoho nevěst stále ještě nedělá, můžete si k výběru přizvat i svého nastávajícího.
K výběru šatů zkrátka potřebujete někoho, komu obravdu důvěřujete, s kým si vybírání užijete a hlavně toho, kdo se vám upřímě nebojí říct svůj názor.

7) Vyzkoušejte více typů šatů
I pokud už máte jasno o stylu šatů, které chcete, nebojte se zkusit i něco, co byste si na první pohled třeba nevybrala. Asistentky ve svatebních salonech totiž po létech zkušeností vědí, co komu sluší a třeba překvapí i vás.
Jednání s asistentkou by mělo být příjemné. Na začátku byste si měly pohovořit o představách a stylu svatby. Hodit se mohou i fotky oblíbených střihů sesbírané na internetu.
8) Vyzkoušet pohodlnost a pohyb v šatech
Pamatujte, že v šatech strávíte celý den a pravděpodobně i protančíte noc. Proto zkuste jak jsou vám pohodlné, jak se v nich hýbe či tančí.
TIP: Na zkoušku si zkuste vzít i boty, pokud už je máte (nebo alespoň boty s výškou podpadků odpovídající těm, které si plánujete pořídit).
9) Vybírejte s předstihem
S výběrem šatů není dobré otálet. Po šatech se začněte shánět alespoň půl roku dopředu. Budete tak mít dostatečný čas pro jejich výběr i případné ušití šatů na míru.
Typy svatebních šatů
1) Áčkový styl
Jedná se o velmi oblíbený a známý střih, který sluší většině dam. Áčkové šaty najdeme bez ramínek i s nimi. Živůtek (horní část šatů) obepíná prsa i pas a linie šatů se rozšiřuje směrem k zemi.

2) Princeznovský či plesový styl
Mnohé z nás sní přesně o takových šatech. Princeznovské šaty obepínají prsa a pas, odkud pokračují bohatou nabíranou sukní. Míra nadýchanosti potom závisí na množství použitého materiálu (tylu, organzy, šifonu apod.) Není vyjímkou, že jsou takové šaty vystužené kolovou spodnicí. Sukně takovýchto plesových šatů může být obohacena o vlečku. Živůtek plesových-princeznovských šatů bývá často šněrovací.
Princeznovský styl sedne ženám s postavou typu hruška. Schovají se do nich i drobné nedostatky. Drobné nevěsty by si měly dát pozor, aby se neztratily v obrovském množství látky.

3) Mořská pana
Tento střih dá vyniknout postavě. Nejčastěji jde o vypasované šaty bez ramínek, které těsně přiléhají k trupu, bokům a hýždím a zhruba od kolen dále se rozšiřují. Tento typ šatů je vhodný pro drobné nevěsty nebo ženy, které chtějí vystavit na obdiv své křivky.

4) Empírové šaty
Empírový styl se od ostatních liší v tom, že pas a rozšíření šatů začíná hned pod prsy. Šaty jsou často od prsou nařasené a šijí se jak s ramínky, tak bez nich. Empírové šaty vám propůjčí „look“ řecké bohyně. Empírový styl je oblíbený zejména mezi těhotnými nevěstami, které si přejí skrýt větší bříško.

5) Pouzdrové šaty
Jednoduchý a krásný střih, který dá vyniknout tvaru postavy. Jeho linie obepíná postavu a splývá od shora až dolů. Pouzdrové šaty jsou jako stvořené pro štíhlé a vysoké nevěsty.

Typy výstřihů u svatebních šatů
1) Vodorovný bez ramínek
Jeden z klasických typů střižený vodorovně přes hrudník. Styl je vhodný pro většinu postav, pozornost svým střihem směřuje na ruce.

2) Hranatý
Hranatý střih bývá veden vodorovně přes hrudník, typická jsou širší ramínka. Hranatý výstřih často vídáme bez rukávů ale rovněž i s nimi. Hodí se pro všechny typy postav.

3) Srdíčkový
Typický výstřih pro šaty bez ramínek. Svým tvarem připomíná srdce. Hodí se zejména pro nevěsty s větším poprsím.

4) Véčko
Poslední dobou opět přišel do módy „véčkový“ výstřih, který je veden od ramenou, až mezi prsa. Moderní je rovněž pokračování véčkového výstřihu ještě hlouběji, kdy nejnižší část výstřihu kryje pouze průsvitná látka. Vhodné pro všechny nevěsty, které chtějí provokovat. Zcela nevhodné do kostela.

5) Kulatý
Klasický výstřih, který je tvarován do písmené U. Obdobně jako véčkový výstřih může být hlubší nebo mělčí. Obvykle ho rámují širší či tenčí ramínka. Tento styl je vhodný pro většinu žen.

6) Za krk
Jde o typ výstřihu s ramínky, která obepínají krk. Je vhodný pro nevěsty, které rády upozorní na svoje šíje, ramena a ruce. Nedoporučujeme nevěstám, které mají objemnější či vysportované ruce.

7) Lodičkový
Nepatrný a velmi cudný výstřih od ramene k rameni. Vhodný pro nevěsty s drobnou postavou. Často bývá doplněn o velké vykrojení na zádech či kompletně holá záda.

Závoje pro nevěstu
1) Vícevrstvé
Vícevrstvé závoje mohou mít různé délky. Nejčastější jsou však kratší (zhruba od ramenou až po pas). Hodí se zejména k princeznovským šatům s bohatou sukní. Vícevrstvé závoje volí i nevěsty, které chtějí mít závoj přes obličej až do prvního novomanželského políbení.

2) Na zem
Závoj může mít nevěsta dlouhý až na zem, kde může přejít i v krátkou vlečku.

3) S vlečkou
Závoj s vlečkou se hodí pro velkolepé svatby k velkolepým šatům. Svou délkou předčí i vlečku šatů.

4) Mantila
Mantila je španělský typ závoje, který má krajkou lemované okraje a používá se pouze k zakrytí vlasů.

Svatební šaty podle typu postavy
Pokud byste chtěla svatební šaty vybírat podle typu vaší postavy, zkuste zjistit svůj typ. Stoupněte si ve spodním prádle před zrcadlo a porovnejte proporce ramenou, pasu a boků. Podle nich zjistíte, jaký typ postavy je ten váš.
Typ hruška – postava A
Ženy s postavou typu A mívají užší ramena a hrudník, zato mají širší boky, hýždě ši stehna.
Pro tento typ postavy se hodí výraznější zdobení dekoltu, živůtek může být přiléhavý nebo korzetový. Výstřih může být hlubší a záda odkrytá. Není od věci zvýraznit štíhlý pas. Vyvarujte se příliš bohaté nebo naopak obtažené sukni ve stylu mořské panny. Hodí se volně splývající sukně, bez objemu.
Vhodný typ šatů: Áčkový, empírový.

Typ jablko – postava O
Pro ženy s postavou typu O je typické vystouplejší bříško, problematické mohou být i hýždě.
Úkolem při výběru šatů bývá vytvarovat pas a schovat nedostatky. Vhodný je i hlubší výstřih do V, který opticky zeštíhluje. Vrchní část šatů by měla být nenápadnější, naopak sukně může být pestřejší a zdobnější. Hodí se šněrovací korzet, případně přepásání pod prsy. Vyhněte se také šatům s rukávy.
Vhodný typ šatů: Empírový, princeznovský.

Typ obdélník – postava H
Obdélník je typyckým pro ženy s chlapečtějším tvarem postavy. Často mají nevýrazný pas, menší prsa i hýždě.
Cílem pro tento typ postavy je pomocí šatů zvýraznit křivky a dodat nevěstě ženskost. Vhodné jsou šaty s bohatě nabíranou sukní. Hodí se upnutější živůtek i zvýraznění pasu přepásáním. Vyvarujte se jednoduchým nebo rovným střihům.
Vhodný typ šatů: Princeznovský, mořská panna.

Typ přesýpacích hodin – postava X
Postava přesývacích hodin je považována za nejideálnější ženskou postavu. Idtud je i „ideál“ krásy 90-60-90. Dámy s touto postavou si mohou vybírat prakticky ze všeho, protože jim sluší šaty takřka všech typů a variant.
Vhodný typ šatů: Všechny typy šatů.

Typ opačného trojúhelníku – postava Y
Pro postavu Y jsou typycká široká ramena a větší prsa. Boky bývají nevýrazné, nohy štíhlejší.
Pro tento typ postavy může být vhodné koupit vrchní a spodní díl šatů zvlášť. Velmi vhodný je výstřih do V nebo srdcový živůtek. Sukně se hodí splývavá, může mít rozparek. Chybu neuděláte ani s bohatší nebo zdobenější sukní. Vyhněte se úzkým šatům nebo těm se zvýšeným pasem.
Vhodný typ šatů: Princeznovský, mořská panna.

Další praktické tipy k výběru svatebních šatů
Jak dlouho dopředu vybírat svatební šaty?
S výběrem svatebních šatů by měla nevěsta začít nejméně půl roku před svatbou. Tak jako u ostatních věcí spojených se zařizováním svatby tu platí pravidlo – čím dříve, tím lépe. S půlročním předstihem se nemusíte bát, že šaty po kterých toužíte budou vyprodané nebo zamluvené.
Jak mají být dlouhé svatební šaty?
Ideální délka svatebních šatů by měla být 1 – 2 cm nad zem. Pamatujte na to, že je důležité šaty zkoušet k botám, které si plánujete na svatbu vzít.
Svatební šaty ale nemusejí být za každou cenu dlouhé až na zem. Pokud se nebojíte nových trendů, můžete se vdávat i v krátkých šatech. Originalitě se zkrátka meze nekladou.
Půjčit, koupit nebo si šaty nechat ušít?
Pojďme se podívat na výhody a nevýchody půjčení, koupení i ušití svatebních šatů:
Půjčené svatební šaty
Výhody
- Cena – nejlevnější šaty si v půjčovně budete schopné půjčit od 5 až 6 tisíc.
- Servis při zkoušení – při jejich výběru budete mít k ruce zkušené asistentky, které vám rády poradí a donesou šaty, které vám sednou.
- Doplňky – v salonech není problém si k šatům půjčit i další doplňky jako je závoj, kabelka, deštník, apod.
Nevýhody
- Šaty si užijete jen jediný víkend – pokud vás někdy přepadne nostalgie, nebudete se moc vrhnout do skříně a ony nádherné šaty si znovu obléknout.
Ušité svatební šaty
Výhody
- Šaty na míru – ušité šaty vám zkrátka padnou jako ulité
- Vlastní návrh – můžete mít přesně takové šaty, o kterých jste vždy snila. Zkrátka žádné kompromisy, šaty si můžete navrhnout sama.
Nevýhody
- Cena – Zéjména pokud budete chtít bohaté šaty připravte se, že za jejich ušití můžete dát i 20 000 Kč a více. Záleží na složitosti a množství použité látky.
- Šaty si předem nevyzkoušíte – bohužel si dopředu nebudete vědět, jak v šatech budete vypadat.
- Problémy s prodejem – pokud budete chtít šaty prodat, počítejte s tím, že se vám to nemusí povést. Šaty byly ušité na vaši postavu a budou se prodávat obtížněji než kdyby šlo o standardní konfekční velikost.
Koupené svatební šaty
Výhody
- Servis při zkoušení ve svatebních salonech – při jejich výběru budete mít k ruce zkušené asistentky, které vám rády poradí a donesou šaty, které vám sednou.
- Nemusíte se bát, že šaty poničíte – o Vaše šaty se nemusíte bát tolik, jako o šaty vypůjčené.
- Budete mít památku – pokud šaty nebudete chtít prodat, můžete si je za několik let obléci třeba na výročí vaší svatby.
Nevýhody
- Cena – pokud šaty nekoupíte od jiné nevěsty přes internet, mohou se ceny šatů v salonech šplhat i k 20 000 Kč a výše.
Další svatební inspirace
- Co zařídit před svatbou? (Svatební checklist ke stažení)
- Snubní a zásnubní prsteny (jaký je mezi nimi rozdíl, kde se nosí a jak vybrat?)
- Svatební hry: 33 her které na svatbě nesmí chybět
Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:
Naše unikátní svatební šablony
- Snadno upravovatelné
- Snadné použití
- Široký výběr designů
- Vaše svatba bude vypadat profesionálně
Uložte si článek na později (nebo kamarádkám):
