Stres a nervozita před svatbou: 19 tipů, jak s nimi zatočit!

Jak se zbavit nervozity a stresu před svatbou? Máme pro vás tipy, které vám pomohou, pokud vás čeká svatba za pár dní, ale také vám poradíme, jak celou svatbu plánovat, tak abyste se zbytečně nestresovali.

Nervozita ke svatbě tak trochu patří. Podle britského magazínu wed očekává 92 % budoucích nevěst, že bude nervózní. Stres se svatebními přípravami mělo podle stejného průzkumu 71 % snoubenců. Co tedy proti tomu dělat a jak si přípravy užít bez nervů?

Pokud vás svatba čeká až za delší dobu, přeskočte rovnou až na třetí nadpis obsahu. Tipy proti nervozitě přímo ve svatební den nadjede pod druhým nadpisem obsahu.

Nervozita před svatbou – poslední dny do svatby

Poslední dny před svatbou jsou nejdůležitější pro vaši psychickou pohodu. Pokud to jen trochu jde, udělejte všechno proto, abyste si našli chvilku na následující aktivity:

1) Dopřejte si dostatek spánku

Spánek je jedním z nejdůležitějších prvků vaší fyzické psychické pohody. Proto si na každý den před svatbou naordinujte alespoň 8 hodin spánku, resp. přesně tolik spánku, kolik jste zvyklí spát pro váš kompletní odpočinek.

Aby se vám lépe usínalo, napusťte si před spaním horkou vanu a pusťte si k tomu relaxační hudbu. Před spánkem si také můžete přečíst pár stránek oblíbené knížky.

2) Běžte se projít nebo proběhnout

Ať už se pustíte do oblíbeného cvičení, půjdete se projít na vzduch, proběhnout se nebo si vyjedete na kole, věřte, že fyzická aktivita je nejlepším lékem na stres. Po cvičení se vám navíc bude krásně usínat. Důležité je to ale nepřehnat a zacvičit si způsobem, na který jste zvyklí.

Především den před vaším velkým dnem se nechcete vyřídit, ale naopak si šetřit síly na celý dlouhý svatební den a pořádnou párty až do rána.

3) Zbavte se adrenalinu

Dolehl na vás stres a potřebujete se okamžitě zbavit adrenalinu? Zhluboka dýchejte. Adrenalinu se můžete zbavit tím, že donutíte zrelaxovat vaše svaly pomocí dýchání. Hluboký nádech nosem, ven ústy. U toho si představte sami sebe na nějakém krásné klidném místě a za chvíli začne adrenalin odcházet.  

4) Poslední předmanželské intimní chvilky s partnerem

Pokud vám v tom nebrání víra, dopřejte si poslední předmanželské intimní chvilky se svým snoubencem. Sex totiž podle několika studií pozitivně přispívá ke snížení hladiny stresu a zvýšení psychické pohody, a navíc se po něm dobře usíná.

Stres před svatbou

Nervozita ve svatební den

Nervozita ve svatební den může zastihnout i ty nejklidnější. Tady je pár tipů, co dělat, když přece jen přijde. A také pár rád, co dělat, aby nervozita vůbec nepřišla.

1) Delegujte

Už dopředu mějte rozdělené úkoly – kdo se stará o co a kdo je za co zodpovědný. Delegování vám ušetří mnoho nervů. A pokud ještě něco není zařízeno, někoho o to poproste. Dnes pro vás všichni udělají cokoliv bude za potřebí.

2) Nezapomeňte na snídani

Nezapomeňte se dobře nasnídat. Na svačinu se hodí mít po ruce ovoce (vitamín C podle německé studie časopisu Psychopharmacology pomáhá snižovat hladinu stresu) nebo oříšky. Z oříšků jsou to zejména mandle, které pomáhají překonat stres i únavu.

3) Dopřejte si pár minut jen pro sebe

Pravděpodobně budete celý den obklopení hromadou lidí, o to cennější bude, když budete moct strávit pár chvilek úplně o samotě a lehce si oddechnout od celodenního úsměvu, ze kterého bolí nejedny snoubence tváře. Ať už to bude 5 minut jízdy v autě nebo procházka na zahradě, určitě takovou chvilku oceníte (alespoň podle četných zkušeností našich vdaných a ženatých přátel).

4) Napijte se, ale nepřehánějte to

Pokud patříte mezi ty, kterým jeden malý panák na kuráž pomůže, dejte si ho, ale rozhodně to nepřehánějte, ať si všechno pamatujete za střízliva!

5) Nadechněte se a vyrazte k oltáři!

Pokud na vás jde nervozita, podívejte se na bod č. 3 „Zbavte se adrenalinu“ a pořádně tu nervozitu prodýchejte. Řekněte si, že je to váš den, vaše chvíle, všechno je dokonalé a užijte si to!

Stres a nervozita před svatbou: 19 tipů, jak s nimi zatočit!

Jak předejít stresu při plánování svatby?

1) Vytipujte si stresové momenty a odstraňte je

Sami sebe znáte nejlépe a pokud dokážete odhadnout, které momenty vás ve svatební den mohou vystresovat, máte vyhráno. Stresuje vás představa prvního tance před všemi ostatními? – klidně jej můžete vynechat. Děsí vás proslov? – můžete jej delegovat někomu jinému. Některé momenty sice nelze vynechat, ale můžete najít způsob, který vám pomůže se přes ně lépe přenést. Děsí vás pokoj plný lidí při ranních přípravách? – vyčleňte jej pouze pro vás, nejlepší kamarádku a kadeřnici/vizážistku a rozhodně do pokoje nepouštějte nikoho, kdo má tendenci vytvářet paniku.

2) Při plánování buďte rozhodní

Při plánování svatby je rozhodně dobré porovnat možnosti a dělat rozvážná rozhodnutí. Pokud ale strávíte hodiny rozhodováním nad maličkostmi jako je přesný text na pozvánkách, tiskovinách, nad barvami výzdoby nebo výběrem svatebního menu, začnou vás přípravy svatby mnohem víc stresovat. S takovým přístupem by vás přípravy po chvíli mohly začít i štvát. Proto si stanovte jasné termíny, do kdy je co potřeba zařídit a postupujte podle plánu.

3) Nastavte si spíše vyšší rozpočet

Peníze a svatební rozpočet bývá často tím, čím se páry stresují nejčastěji. Proto je důležité si připomenout, že jediným výdajem, který za svatbu „musíte“ utratit, je poplatek matrice – všechno kolem už je jen proto, že sami chcete. Z praxe ale vyplývá, že většina párů svůj stanovený rozpočet „přešvihne“, proto vám doporučujeme stanovit si rozpočet alespoň o 15 % vyšší, než jste plánovali, abyste nakonec nebyli nepříjemně překvapení.

4) Vše připravujte tak, jako by svatba měla být o měsíc dříve

Znám mnoho nevěst, které měsíc před svatbou nevěděly, kde jim hlava stojí a místo toho, aby se těšily, se zbytečně stresovaly. Proto mohu vřele doporučit všechno naplánovat a připravit tak, jako byste se měli brát o měsíc dřív. Poslední měsíc už se tak budete moct jen těšit na váš velký den, užít si rozlučku se svobodou i čas s přáteli a rodinou bez předsvatebního stresu.

5) Vytvořte si svatební web s jasnými informacemi pro hosty

Pokud odpovídáte na nějakou otázku pořád dokola, začne to být únavné i otravné. Proto si dejte práci s tím, abyste měli všechny potřebné informace např. na jednoduchém svatebním webu, na který hosty odkážete.

Web nemusí být nijak složitý, hlavní je, aby zde byly zodpovězeny základní otázky ohledně časového harmonogramu, darů, účasti dětí na svatbě, ubytování apod. Skvělou službou pro tvorbu svatebního webu je Svatba.love.

Čtěte náš článek: Svatební web od A do Z: Jak ho zařídit a co má obsahovat

6) Buďte rozhodnutí si užít svůj den naplno!

Ačkoliv to může znít hloupě, plno ženichů a nevěst má za to, že to nervování se ke svatbě tak nějak patří. Někdy se prostě musíte rozhodnout dopředu, že si den naplno užijete. Pokud si řeknete, že to bude váš nejlepší den v životě, pak zajisté bude. Mnohokrát se akce odvíjejí podle toho, s jakými očekáváními do nich jdete.

7) Dejte si občas pauzu od plánování

Plánování svatby není mimo práci váš hlavní úvazek. Někdy je potřeba si od toho oddechnout a neřešit ani emaily od dodavatelů, ani výběr hudby. Udělejte si výlet s přáteli, běžte si zaběhat, zacvičit, upečte si něco, ale hlavně dejte své hlavě pauzu s myšlenkami na blížící se svatbu.

8) Neporovnávejte svou svatbu se svatbou kohokoliv jiného

V každém případě se zdržte porovnávání vaší svatby a svatby kohokoliv jiného. Jak se říká – porovnávání je zloděj radosti. Vaše svatba je unikátní a je hlavně o vás, a proto ji tak berte a naplno si ji užijte! A pokud se o to pokusí třeba nějaká uštěpačná tetička, rychle změňte téma, a hlavně si z toho nic nedělejte.

9) Nezabývejte se maličkostmi

Nenechte se rozhodit drobnostmi jako nedodané ubrousky ve správné barvě nebo náhradou jednoho druhu zákusků za jiný. To jsou naprosté zbytečnosti, kterými se nemá význam zabývat. Jednoduše nad věcmi, které si hosté nebudou druhý den pamatovat, nemá cenu ani přemýšlet.

10) Pamatujte – na plánování svatby jste dva

Stres možná častěji potkává nevěstu, která chce mít všechno perfektní, dobře si ale pamatujte, že i na organizaci svatby jste dva. Proto si rozdělte úkoly a svatbu připravujte společně.

11) Nenechte si to toho „kecat“

Máte rodiče nebo jiné příbuzné, kteří by svatbu nejraději naplánovali za vás, bez ohledu na váš názor? Taktně jim vysvětlete, že vaše svatba je především o vás dvou a naplánujte si ji především podle vašich představ.

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Stres a nervozita před svatbou: 19 tipů, jak s nimi zatočit!

Svatba bez starostí – svatební balíček

  • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
  • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
  • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
  • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
  • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
  • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – stres a nervozita před svatbou (nikdy nevíte kdy se bude znovu hodit):

Líbil se vám článek – nervozita a stres před svatbou? Sdílejte ho svým kamarádům: