Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)

Lámete si hlavu s tím, jak ušetřit na svatbě? Existuje plno způsobů, jak se i svatba dá udělat levně. Máme pro vás 21 praktických tipů, jak zařídit, aby i levná svatba byla nezapomenutelným zážitkem. Základní otázka tedy zní:

Jak uspořádat levnou svatbu?

Abyste snížili náklady vaší svatby na minimum, budete potřebovat:

 • čas, který investujete do příprav,
 • přátele a rodinu, kteří budou ochotni pomoci a přiložit ruku k dílu,
 • inovativní přístup.

Co myslím, inovativním přístupem? Někdy se tomu říká (thinking out of the box), tedy hledat řešení tam, kde se běžně nenacházejí. Například, že vaše místo nemusí nést v názvu „svatební“ apod.

Obrovským pomocníkem, který vám ušetří tisícovky, je i tenhle balíček, díky kterému budete vědět přesně co, kdy a proč plánovat.

A teď už se pojďme podívat jaké jsou nejlepší tipy, jak ušetřit na svatbě?

1) Sestavte si svatební rozpočet a určete si priority

Prvním krokem je stanovení částky, kterou jste ochotni do svatby investovat. S tím je úzce spjat seznam věcí, na kterých vám dvěma nejvíce záleží a na kterých šetřit nechcete. Budete si pořizovat nové šaty? Nebo vám stačí půjčené nebo třeba z bazaru? Kolik hostů chcete na svatbu pozvat? Kde se vaše svatba bude odehrávat? Všechny tyto položky ovlivní váš rozpočet, proto je třeba každou dobře promyslet.

Použijte naše připravené tabulky na svatební výdaje:

 • Připravené tabulky, které Vám vše samy sečtou podle kategorií.
 • Nejlepší pomocník, který vám pomůže udržet přehled ve financích a usnadní vám svatební plánování. 
Tabulky na svatební výdaje

2) Zapojte kamarády a kamarádky

Tento bod je asi nejdůležitější ze všech. Právě kamarádi a rodina vám mohou pomoci uspořádat svatbu s minimem nákladů. Ať už se někteří zapojí do samotných příprav místa den před svatbou, nabídnou se, že napečou svatební koláčky nebo že vám pomohou po svatbě s úklidem, tato pomoc vám ušetří spoustu času i peněz.

 • Máte výřečného kamaráda – poproste jej, ať vám na svatbě dělá moderátora!
 • Máte hudebně talentované kamarády – pozvěte je, ať vám zahrají.
 • Máte kamarádku, co zbožňuje pečení? Poproste ji, ať vám napeče nějaké cukroví.

Navíc při společném chystání svatby si ji společně s kamarády mnohem víc užijete a spousta z nich také ocení, že se nemusí shánět po svatebním daru, ale bude mít jasně zadaný úkol, který mají splnit (a to bude jejich svatební dar pro vás).

Čtěte také: Kolik stojí svatba? Svatební rozpočet + 5 reálných příkladů

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Zapojte do přípravy své kamarádky a kamarády.

3) Vyberte levné místo na svatbu

Místo, které si pro svatbu vyberete, výrazně ovlivní váš rozpočet. Pronájmy svatebních míst se mohou šplhat do desítek tisíc. Pokud se naopak rozhodnete svatbu uspořádat na vlastním pozemku, nebude vás to stát nic. Pokud vám nevadí menší svatba, můžete uspořádat např. zahradní slavnost s grilováním.

Mezi levná místa na svatbu patří sokolovny, katolické domy či společenská centra, kde si navíc můžete připravit i občerstvení pro hosty svépomocí nebo s cateringovou firmou. Mnohem levněji vás vyjde třeba i sud piva nebo další alkoholické nápoje, které si sem sami dovezete.

Naopak mezi nejdražší patří zámky, hotely, vyhlášené restaurace, ale v poslední době stoupají i ceny svateb na statku nebo ve stodole.

Tip: Čím bližší místo od úřadu/kostela a domova zvolíte, tím menší budete mít náklady a starosti s dopravou.

Čtěte náš článek: Jak vybrat místo na svatbu? Podle čeho se rozhodovat?

4) Uspořádejte svatbu mimo sezonu

Další spoustu peněz můžete ušetřit tím, že se rozhodnete uspořádat svatbu mimo hlavní svatební sezonu. Pokud budete shánět dodavatele, fotografa, nebo si pronajímat samotné místo, dostanete zpravidla nižší ceny.

Mezi nejoblíbenější měsíce pro svatbu patří období od června do září. Dále následuje květen a duben. Ostatní měsíce se považují za mimosezónu, kdy se podle ČSÚ bere jen desetina snoubenců.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Co takhle svatba na podzim? Úžasně zbarvené listy dodají skvělou atmosféru.

5) Matriky mají ze zákona 1 den v týdnu, kdy oddávají zdarma

Každý úřad má ze zákona stanoveno, že v jeden konkrétní den v týdnu oddávají zdarma. Často to bývá pátek. Takže pokud se vám hodí každá koruna, i toto je možnost, jak ušetřit. Stačí si zavolat na vaši matriku nebo obecní úřad a tam vám k tomu řeknou podrobnosti.

Správní poplatek matrice se pohybuje kolem 1 000 Kč. S tím, že cizinci nebo osoby s trvalým pobytem mimo ČR mívají tento poplatek vyšší (většinou o 1 000 Kč).

6) Stříbrné prstýnky místo zlatých

Možná jste to nevěděli, ale prstýnky vůbec nejsou povinnou součástí svatebního obřadu. Pokud byste ale přece jen měli rádi něco na památku, můžete si nechat prstýnky vyrobit z libovolného materiálu, přičemž právě stříbro patří k těm levnějším. V případě, že se bojíte, že vám stříbro zčerná, můžete zvolit např. chirurgickou ocel.

Fantazii ohledně materiálů se meze nekladou, kamarádi si kupříkladu pořizovali snubní prsteny dřevěné.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Nemusíte si kupovat hned ty nejdražší svatební prstýnky.

7) Na oslavě vynechejte tvrdý alkohol

Pokud chcete ušetřit významnou částku, zkuste na oslavu úplně vynechat tvrdý alkohol. Samozřejmě to záleží čistě na vás, jestli se k tomuto kroku odhodláte. Sami jsme byli již na několika svatbách, kde bylo „jen“ pivo a víno a o zábavu nebylo nouze. Naopak se nemusíte bát, že se někdo „ztříská“ do bezvědomí.

8) Svatební šaty z druhé ruky nebo jednoduché na míru

Svatební šaty jsou jedna z položek, na které se dá hodně ušetřit. Půjčovné šatů se pohybuje od 10 000 Kč nahoru. Pokud se ale spokojíte se svatebními šaty z bazaru, můžete mít krásné šaty už cca. od 4 000 Kč. Navíc vám šaty zůstanou, případně je můžete po svatbě zase prodat a tím pádem se vám zase nějaké peníze vrátí.

Vyzkoušejte Facebook Marketplace, kde je nabídka bazarových šatů opravdu velká.

Druhou možností je nechat si ušít šaty na míru. Jednoduché svatební šaty nevyjdou tak draho a opět je po svatbě můžete prodat. Pokud máte šikovnou švadlenu ve svém okolí, určitě se za ní zastavte váš nápad zkonzultovat.

Šaty od kamarádky

Svatbení šaty můžete mít i úplně zdarma, tedy v případě, že máte kamarádku, která se už vdávala a byla by vám je ochotna půjčit.

Oblek pro ženicha

Obdobně na tom bude i oblek pro ženicha, tedy s tou výhodou, že už určitě doma nějaký hezký má. Takže pokud vám nevadí, že svého milého uvidíte v obleku, který již znáte, ušetří vám to další spoustu peněz.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Krásné svatební šaty se dají sehnat i z druhé ruky.

9) Dekorace vlastní výroby

Pokud máte zručné kamarádky, můžete si někdy uspořádat dýchánek nad vystřihováním nebo tvořením svatebních dekorací. A pokud máte svatbu v létě, můžete požádat družičky o sběr lučního kvítí, které následně dáte do váz na stůl. Dalším způsobem, jak na dekoracích ušetřit, je nákup na Aliexpressu. Dále se nabízí prozkoumat Facebook Marketplace, kde nevěsty nabízí právě dekorace z vlastní svatby k prodeji.

Pokud plánujete rustikální svatbu, není problém sehnat krásné dekorace v přírodě. Na svatbě našich kamarádů jsme např. dostali za úkol sehnat v lese koš šišek, které následně sloužily jako stojánek na jmenovky.

Další možností je dekorace na svatbu pouze vypůjčit.

10) Zapojte rodinu do pečení svatebního cukroví či koláčků

Pečení může být zábava, zvlášť když se u toho sejdou babičky a tetičky, které se do příprav pustí s nadšením. Pečení můžete uspořádat dohromady několik dní před svatbou nebo každý, kdo co sám zvládne doma. To už je také na domluvě.

Kamarádka z Kroměříže mi vyprávěla, jak k nim domů dovezli příbuzní další dvě trouby, aby napekli přes 1 500 svatebních koláčků. Tomu se říká pořádné stmelování rodiny.

Svatební koláčky
Zapojte rodinu do pečení svatebního cukroví a koláčků.

11) Udělejte svatbu s odpoledním obřadem

Odpolední obřady jsou skvělým trikem, jak ušetřit a zároveň trendem poslední doby. Odpolední obřady totiž řeší spoustu starostí.

 1. Odpadne vám dilema, koho zvát na slavnostní oběd a koho ne.
 2. Hosté nepozvaní na oběd se nebudou nudit mezi obřadem a večerní párty.
 3. Odpadne vám brzké ranní vstávání spojené s přípravami.
 4. Hosté z větší dálky také nebudou muset vstávat extrémně brzy.

Jednoduše takový odpolední obřad má spoustu výhod. Pokud se ale přece jen chcete sejít u stolu jen s nejbližší rodinou, není nejmenším problémem do programu ještě před obřadem zařadit dopolední „brunch“ nebo čajový dýchánek.

12) Dort jako jeden ze svatebních darů

Jedním z geniálních tahů je přát si dort od nějaké šikovné kamarádky hobby cukrářky jako svatební dar. Pokud máte třeba jen známou, stejně ji zkuste oslovit, protože vám třeba ze známosti může nabídnout lepší cenu.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Nechte si udělat svatební dort od kamarádky jako svatební dar.

13) Pečlivě vyberte, koho na svatbu pozvat

Asi je vám jasné, že počet hostů výrazně ovlivní celé výdaje za svatbu. Tady je na zvážení i formát svatby – chcete svatbu malou jen v kruhu nejlepších přátel a rodiny? Nebo se rozmýšlíte nad větším počtem hostů?

Menší svatby se bez větších problémů dají uspořádat víceméně svépomocí, resp. s pomocí rodiny a přátel. Jednoduše řečeno malá svatba může být krásná a levná. U velkých svateb budete muset počítat s většími výdaji. Jednoduše proto, že budete potřebovat větší místo, ale i jídla bude muset být o dost více a k tomu už budete muset přizvat nejspíše i cateringovou agenturu, obsluhu apod. 

Byli jsme například na svatbě, kde nebyli automaticky zvaní všichni tzv. +1. Pokud máte například kamaráda, kterého chcete pozvat, ale jeho přítelkyni vůbec neznáte a ona by na svatbě ani nikoho neznala, zvát ji nemusíte. Kamarád si to pravděpodobně užije i víc, protože se nebude muset věnovat své přítelkyni, která nikoho nebude znát. Často takovéto svatby bývají opravdu pravou „pařbou“, protože se to lidi nebojí více rozjet.

14) Místo kapely DJ nebo vlastní hudba

Další položkou, za kterou nemusíte dát ani korunu, je hudba. Tedy pokud vám stačí notebook se seznamem vašich nejoblíbenějších písní, napojený na kvalitní reproduktory. Za pár korun pořídíte i tyhle oveřené svatební playlisty, díky kterým vaše zábava pojede až do rána! Pokud ale máte mezi blízkými přáteli hudebníky, máte vyhráno! Určitě vám na svatbě nějaké ty písničky zahrají. Ono stačí i několik menších hudebních okének a o zbytek se může postarat váš playlist.

Role DJ-je se může večer opět ujmout některý z vašich přátel. Nejlepší je, pokud se takto domluvíte předem.

V těchto článcích najdete inspiraci na svatební hudbu:

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Zařiďte si na svatbě vlastní hudbu.

15) Najděte fotografa mezi známými

Máte mezi známými někoho, kdo je fotograf srdcem i duší? Viděli jste jeho tvorbu (byť i nesvatební)? Zkuste jej oslovit! Pokud teprve s focením svateb začíná, určitě pro vás svatbu rád nafotí zadarmo. Pokud už nějaké zkušenosti má, už je na vás, jestli se domluvíte na tom, že pro vás svatbu nafotí jako dárek nebo vám dá symbolickou cenu.

Můžete také vyzkoušet někoho ze začínajících svatebních fotografů, kteří nebudou mít cenu ještě tak vysoko a vy mu dáte šanci nafotit si fotografie do svého portfolia.

Často se také dá ušetřit na tom, že svatebního fotografa pozvete pouze na obřad a párové focení. Zbytek oslavy už můžete poprosit o fotky někoho z vašich fotograficky nadaných přátel.

Důležité upozornění: Pokud chcete mít krásnou vzpomínku a opravdu mít jistotu, že budete mít krásné a profesionální fotografie, potom na fotografovi NEŠETŘETE.

Každý pár má k fotkám jiný vztah a některým prostě stačí fotografie od kamarádů. Takových lidí je ale zpravidla méně. Takže pokud chcete mít jako vzpomínku krásné fotografie, přizvěte na svou svatbu profesionála. Svatební fotografové si standardně říkají kolem 12 000 Kč.

16) O účes a líčení požádejte zručnou kamarádku

Tady jsme opět u bodu „přizvěte kamarády“. Určitě máte ve svém okolí nějakou kamarádku, která se zabývá make-upem nebo je to její koníček. Minimálně to otestujte. Stačí si s kamarádkou domluvit zkoušku líčení a svatebního účesu a pokud budete s výsledkem spokojená, nic vám nebrání požádat o to samé i ve svatební den.

V opačném případě budete mít dostatek času si najít stylistku a vizážistku mezi profesionálkami.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
O účes a líčení se může postarat zručná kamarádka.

17) Pozor na podezřele levné služby!

Toto je spíš varování než tip, ale je velmi důležité! Pokud někde najdete nějakou službu, která vypadá nereálně levně, potom asi nereálná je. Internet je bohužel plný podvodníků a je potřeba se mít na pozoru.

Příkladem může být švagrova svatba. Přes inzerát našli fotografa, který si za nafocení obřadu řekl 3 000 Kč s tím, že chce 1 500 Kč jako zálohu. A milý „pan fotograf“ se na svatbě nikdy neobjevil (ačkoliv i po přijetí zálohy účast přislíbil).

18) Svatební oznámení vlastní výroby

Víte, že si můžete udělat vlastní krásné svatební oznámení na míru? Nemusíte být ani tak graficky zdatní, mrkněte na tyhle šablony za pár korun. Šablony jsou intuitivní, a tak s nimi nebudete mít problém pracovat.

Pokud hledáte zajímavé citáty nebo texty, přesně pro vás máme následující dva články:

Další peníze můžete ušetřit tím, že vaše svatební oznámení nebudete posílat poštou, ale sami je hostům předáte při nějaké příležitosti. Alespoň budete mít prostor hosty pozvat osobně i záminku se s přáteli vidět ještě před svatbou.

Svatební šablony

19) Pití a občerstvení nakupte od producentů / ve velkoobchodě

Pokud si svatbu zařizujete svépomocí, nakupujte chytře. Pro víno zajeďte k vinaři, kde vás vyjde levněji než lahvované. Stejně tomu bude s pivem, pokud si koupíte bečku třeba přímo z pivovaru. Občerstvení vás může vyjít levněji pokud zajdete do velkoobchodu. Stačí k tomu sehnat někoho, kdo má IČO a můžete vyrazit na nákupy ve velkém.

TIP: Ve velkoobchodu můžete sehnat i květinovou výzdobu levněji než v klasickém květinářství.

Levná svatba: 21 chytrých triků, jak ušetřit na svatbě (2024)
Pití a občerstvení kupujte od producentů či ve velkoobchodě.

20) Finanční příspěvek jako svatební dar

Při plánování svatby nesmíte zapomínat na to, že se svatbou nebudete mít pouze výdaje, ale zároveň se vám něco vrátí ve formě svatebních darů. V dnešní době už je zcela běžné hosty požádat o finanční příspěvek jako svatební dar. Ve výsledku je to pro hosty i méně starostí s vymýšlením nebo kupováním hmotných darů. Předem tak můžete počítat, že vaše svatba bude o něco levnější.

21) Zlaté pravidlo – nešetřete na tom, co je pro vás důležité

Ani nízkonákladová svatba by se neměla obejít bez toto, co je důležité pro vás dva. Ať už je to cokoliv, ale je to pro vás důležité, určitě na tom nešetřete, protože se v ideálním případě berete jen jednou za život.

Levná svatba – jde to i skoro zdarma

Ta nejlevnější svatba vás může vyjít třeba i jen na pár tisíc, pokud se budete brát např. jen se svědky a k oltáři si vezmete společenské oblečení, které už nějakou dobu vlastníte. Vzít se můžete prakticky zadarmo, ale kdo by to dělal. Proto pečlivě zvažte, na čem šetřit budete a na čem ne.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – levná svatba na později a svým kamarádům:

Líbí se vám článek – nízkonákladová svatba? Nasdílejte je svým kamarádům!