Kdo platí svatbu? Jak velí tradice? Jak je to v současnosti?

V tomto článku se podíváme, jak to bylo s financováním svatby v minulosti podle tradic a jak je tomu dnes. Možná se stále setkáváte s tím, že vaši rodiče nebo prarodiče mají přesnou představu o tom, kdo by měl na svatbě co platit. Doba, kdy se páry braly jako mladí lidé často ještě bez příjmů je pryč. Jaká je současná realita a co velí tradiční zvyklosti?

Kdo platí svatbu?

V současné době si nejčastěji svatbu platí samotní snoubenci. Finanční příspěvky rodičů obou snoubenců ale také nejsou výjimkou. Pryč jsou již časy, kdy bylo zvykem, že většinu nákladů spojených se svatbou platila rodina nevěsty.

Pojďme se společně podívat, jak se náklady na svatbu dělily podle starých tradic.

Kdo platí svatbu podle tradice?

V minulosti uzavírali sňatky velmi mladí lidé, kteří byli často bez příjmů, a tak bylo jasné, že se na financování svatby budou podílet především rodiny snoubenců. Asi nejrozšířenější tradicí o placení je ta o svatební hostině:

Kdo platí svatební hostinu?

Podle zvyklostí za jídlo a občerstvení (včetně svatebního dortu) platí rodiče nevěsty a za pití platí rodiče ženicha.

Za co na svatbě platí rodina nevěsty?

Obecně lze říci, že velká část příprav i nákladů na veselku byla právě na rodině nevěsty. Od samotné hostiny, pečení svatebních koláčků, svatebního dortu, připravování výzdoby, zajištění muziky či kapely až po samotné šaty a doplňky pro nevěstu. Postupně se k těmto tradičním výdajům přidávaly další položky jako je doprava, svatební vůz pro novomanžele, fotograf nebo kameraman.

Věno

Kromě všech těchto výdajů se v minulosti očekávalo, že nevěsta dostane i věno. Věno dříve přímo patřilo ke svatebním smlouvám a jeho účelem bylo přispět na náklady, které manželství přinese. Rodiče se této právní povinnosti mohli zprostit jen v případě, že se jejich dcera vdala proti jejich vůli. (1)

Podstatu věna pěkně dokumentuje lidová píseň „Zaspala nevěsta“, v jejímž textu vyčítá maminka ženicha nevěstě, že dostala malé věno, na což nevěsta v písni odpovídá „ak vy ste vy chceli kravičku rohatú, měli ste si vybrat nevěstu bohatú“.

Pokud si to shrneme, od rodičů nevěsty se kromě přípravy veselky očekával i nějaký hodnotnější dar „do výbavy“ novomanželům.

Co na svatbě platí rodina ženicha?

Mnohdy tedy bylo pro rodinu jednodušší a levnější ženit syna. Od rodičů ženicha se očekávalo, že zaplatí za pití na hostině. Postupem času se k tradici přidalo i to, že novomanželům kromě svatebního daru zaplatili i líbánky.

Co platí nevěsta?

Nevěsta by podle tradice měla svému milému pořídit svatební košili a vlastnoručně vyšívaný kapesníček, který mu na památku předá až ve svatební den. Některé zdroje uvádí, že nevěsta kupuje svému milému i snubní prsten a má se postarat i o nocleh pro přespolní hosty.

Co platí ženich?

Pro ženicha začínají výdaje už u zásnubního prstýnku. Zaplatit by dále měl své milé svatební kytici i snubní prsten, myrty či vývazky pro svatebčany, poplatek za obřad a připravit malou pozornost pro družbu.

Kdo platí svatbu? Jak velí tradice? Jak je to v současnosti?

Financování svatby v současné době

Dnešní doba už se posunula a s ní se posunul i průměrný věk, ve kterém lidé vstupují do manželství. U nevěst je to 29 a u mužů 32 let. Touto dobou už spolu většinou lidé žijí a mají nastartovanou kariéru, a proto si svatbu platí snoubenci většinou z vlastních úspor. Rodiče však často snoubencům nabídnou finanční spoluúčast na svatbě, nebo jim jednoduše dají nějaký finanční příspěvek.

Svatební dary

Většina novomanželů má tu zkušenost, že se jim alespoň nějaká částka vrátí v podobě svatebních darů od hostů. Není totiž problém požádat svatební hosty, aby místo složitého vymýšlení svatebního daru donesli raději dar finanční (dá se to velmi elegantně formulovat, jako např. příspěvek na svatební cestu). Od každého z hostů lze očekávat v průměru 1000 – 2000 Kč. Od rodinných příslušníků to bývají často i větší částky.

Co dalšího už je dnes běžné?

Pořádáte svatbu na vzdálenějším místě od bydliště? Ubytování už hostům nutně platit nemusíte. Sluší se zaplatit ubytování za vaše příbuzné, rodinné příslušníky, případně nejbližší kamarády, ale dalším hostům už jej platit nemusíte. Už v pozvánce můžete uvést, kde je možnost ubytování v okolí a případně do pozvánky nebo na váš svatební web uvést, jaká je cena za noc.

Btw. na tvorbu svatebního webu je super Svatba.love.

Hry s výběrem peněz

Pokud chcete podpořit svůj svatební rozpočet, můžete do programu zařadit i svatební hry s výběrem peněz. Na výběr jich je spousta, stačí poprosit někoho z přátel, aby se ujal organizace a vy tak můžete mít vtipnou svatební tombolu, dražbu podvazku nebo dortu.

Kdo platí svatbu? Jak velí tradice? Jak je to v současnosti?

Kdo za svatbu platí v cizině?

Například v Indii je svatba obrovskou událostí a počet hostů čítá klidně přes 1000 lidí. Pokud se v rodině narodí holčička, rodiče jí začínají spořit na svatbu už od narození! Není divu, že indický svatební průmysl je druhý největší na světě! Jen pro představu, indická rodina utratí za svatbu 1/5 svého životního jmění! (2)

V Číně platí rodina nevěsty za šaty, doplňky, šperky a následně novomanželům daruje i praktické dary do života. Svatbu a hostinu platí rodiče ženicha.

V Singapuru je svatební hostina darem ženichových rodičů oběma novomanželům. (3)

Pokud vás zajímá více o svatbách v cizině, můžete si přečíst třeba, jak probíhá muslimská svatba.

Závěrem

Svatbu je dobré uspořádat v momentě, kdy jste na to finančně připraveni, případně svatbu upravit tak, aby se vešla do vašeho rozpočtu. Máte-li dostatek přátel, požádejte je o pomoc s organizací. Tím, že najdete mezi přáteli někoho, kdo třeba umí péct nebo fotit či natáčet, vám může pomoct ušetřit spoustu peněz. Zde najdete podrobný návod, jak ušetřit na svatbě:

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Čtěte další svatební inspiraci:

Jak mít legendární svatbu, o které se bude ještě dlouho mluvit, aniž byste za ní zaplatili celé jmění:

  • Zabírá Ti příprava a plánování svatby spoustu času a nervů?
  • Obáváš se, že Tě svatba bude stát opravdu hodně peněz?
  • Chceš mít legendární svatbu, o které se bude dlouho mluvit?
Kdo platí svatbu? Jak velí tradice? Jak je to v současnosti?

Uložte si článek na později (nikdy nevíte kdy se bude znovu hodit):

Kdo platí svatbu podle tradice?

Financování svatby v současné době

Co na svatbě platí rodina nevěsty?

Co na svatbě platí rodina ženicha?

Líbil se vám článek – kdo platí svatbu? Sdílejte ho svým kamarádům: