Svatební barvy a jejich význam: jakou vybrat?

Pojďme se společně podívat, jaký význam mají jednotlivé svatební barvy. Dobře zvolená kombinace barev může totiž výrazně ovlivnit atmosféru. V tomto článku si více přiblížíme jejich roli a psychologický vliv. Také prozradíme, jak barvy ideálně sladit, aby byl výsledný efekt dokonalý.

Hlavní a podkladová svatební barva

Pokud se rozhodnete stylizovat vaši svatbu do nějaké barvy, budou pro vás důležité především hlavní a podkladová svatební barva. Podkladovou barvou bývá nejčastěji bílá, krémová nebo champagne. Podkladová barva bude zabírat nejvíce místa.

Hlavní barva bude dominantní barvou svatby, do této barvy se budou stylizovat dekorace, svatební tabule, kytice a vývazky.

Hosté a družičky ve svatební barvě

Hostům můžete v pozvánce dopředu oznámit, jaká bude hlavní barva vaší svatby. Na základě toho mohou hosté stylizovat svůj outfit do této barvy. Fotografie hostů sladěných do svatební barvy vypadají opravdu dobře. Je vhodné uvést, že ladění do barvy není nutností, ale je vítané.

Pokud si chcete mít opravdu dokonale sladěnou svatbu, domluvte se s družičkami na jednotných šatech nebo alespoň na šatech ve stejném stylu/barvě.

Barvy vhodné na svatbu a jejich význam

1) Bílá

Jedná se o klasiku, která na svatbě rozhodně neurazí. Jde o tradiční podkladovou barvu. Bílá barva symbolizuje čistotu a panenskou nevinnost. Kromě toho je i synonymem nového začátku, upřímnosti a spravedlnosti. Proto se jedná o tradiční evropskou svatební barvu. 

Bílá také vyjadřuje dokonalost a svobodu. Uklidňuje a utěšuje. Jedná se o barvu čisté duše a přírodní krásy. 

Z duchovního hlediska se jedná o symbol osvícení a zesiluje spiritualitu. Má ochraňovat před negativními energiemi a usnadňovat napojení na energie přírodních sil. 

Bílá barva působí rozjasňujícím dojmem a opticky zvětšuje prostor. Proto je vhodné ji na svatebních hostinách využívat v kombinaci s dalšími barvami. Navíc se k ní hodí jakýkoliv jiný odstín.

Bíla jako podkladová svatební barva
Svatební barvy - Jakou vybrat?

2) Růžová

Tato barva je často označovaná jako barva srdce. Ztělesňuje něhu, romantickou lásku a jemnost. Jedná se o symbol lásky a krásy. Je barvou mládí, harmonie, smíření a vnitřního klidu. 

Osoby, které tíhnou k růžové, touží být hluboce milováni a vyžadují náklonnost partnera. Barva je typická pro jemné a křehké osobnosti, často umělecky založené. Jedná se o jednu z barev, která je ke svatbám jako stvořená. Jejím využitím rozhodně nelze něco zkazit. Stačí ji použít v doplňcích a květinách. I to udělá hodně a navodí příjemnou romantickou atmosféru. Perfektně vypadá třeba v kombinaci se stříbrnou a jakýmkoliv odstínem bílé.

Krásné sady růžových svatebních tiskovin pro vás máme tady.

Svatební barvy - růžová v kombinaci s modrou
Růžová barva na svatbu
Svatební barvy a jejich význam: jakou vybrat?
Barva na svatbu - tmavě růžová

3) Modrá

Symbolem oceánu, nebe a nekonečna je modrá barva. Představuje ochranu, moudrost, zdraví a štěstí. Dává svobodu, energii a také uklidňuje. Proto se považuje za barvu neomezených možností, čistoty duše, odpuštění a důvěry. 

Posiluje mládí v nás, spiritualitu a pohodu. Modrou mají v oblibě starostliví a soucitní lidé, kteří mají hlubokou úctu k duchovním věcem. 

Modrá dovede vykouzlit příjemnou a poklidnou atmosféru, působí pozitivně i na jinak hysterické povahy. Ruší totiž negativní vlivy z vnějšího okolí, pohlcuje zlobu a napětí.

Jedná se o barvu, kterou řadíme do kategorie chladných. Vhodná je tedy zejména na svatby, jenž se konají v zimním období.

Krásné sady modrých svatebních tiskovin pro vás máme tady.

Modrá jako svatební barva
Modrá s tyrkysovou na svatbě
Tyrkysová svatební barva
Modrá svatba

4) Červená

S touto barvou se na své veselce rozhodně nebudete nudit. Červená podporuje fyzickou aktivitu, vitalitu, sebevědomí, sílu a vášeň. Symbolizuje bouřlivé mládí, temperament a vášeň. Jedná se o barvu lásky. Představuje krev, sílu do života a energii.

Na svatbě může v kombinaci s bílou působit osvěžujícím dojmem. Podporuje sexuální energii a sebevědomí. Hodí se tedy zejména, pokud si nevěsta s ženichem přejí pořádnou oslavu. 

Vzhledem k výraznosti barvy doporučujeme ji použít pouze v doplňcích či květinách ke zvýraznění.

Krásné sady červených svatebních tiskovin pro vás máme tady.

Červená svatba
Červená svatební barva
Tmavě červená jako barva pro svatbu
Červené svatební dekorace

5) Zlatá

Jedná se o barvu panovníků. Symbolizuje vyšší a božské síly, bohatství, štěstí a úspěch. Používá se taky k vyjádření dobrého zdraví a radosti ze života. Dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.

Lidé, kteří mají rádi zlatou barvu a zlato, inklinují k tomu být extravagantními, moudrými a mocnými.

Svatba může díky zlaté barvě působit velkolepě a honosně. Je však nutné odhadnout hranici mezi příliš a dost, aby veselka nepůsobila příliš kýčovitě. Ideální je proto tuto barvu zkombinovat s béžovou, hnědou, bílou nebo zelenou barvou.

Svatba laděná do zlata
Zlatá svatební výzdoba
Zlatá jako hlavní svatební barva
Svatební barvy - zlatá výzdoba

6) Stříbrná

Podobně jako u zlaté barvy se jedná o symbol hojnosti. Kromě toho ztělesňuje i romantiku a naději. 

Traduje se, že stříbrná barva a stříbro obecně pomáhají mluvit na veřejnosti, což mohou ocenit zejména ženich s nevěstou. Stříbrná jim může pomoci snížit nervozitu. Kromě toho zvyšuje trpělivost a vytrvalost.

Tato barva dále eliminuje negativní síly a odstraňuje zlo.

Stříbrná patří mezi studené barvy podobně jako modrá, tudíž je vhodná zejména pro zimní svatby. Perfektně vypadá v kombinaci s bílou, růžovou nebo fialovou svatební výzdobou.

Stříbrná svatební barva
Svatba ve stříbrné barvě

7) Žlutá

Jedná se o nejjasnější teplou barvu, která má povzbuzující účinek. Nejčastěji bývá považována za symbol moudrosti, štěstí a duševní energie. Ztělesňuje vysokou inteligenci a oživuje paměť. 

Pokud se v jejím tónu rozhodnete sladit svatbu, vypovídá to o vás, že jste dobrodružné povahy, máte smysl pro humor a vyhledáváte prostor k seberealizaci. Obvykle žlutou volí lidé uvědomělí, zvědaví a energičtí. 

Tato barva je dobrou volbou pro začátek společného života, neboť má sílu zažehnat nepřízně osudu a podpoří vytváření všeho pozitivního v životě. Nese v sobě energii světla. 

Žlutá nepatří zrovna mezi snadno kombinovatelné barvy. Hodí se zejména k bílým, zeleným nebo tmavě hnědým svatebním doplňkům.

Krásné sady žlutých svatebních tiskovin pro vás máme tady.

Žlutá svatební barva v kombinaci s tyrkysovou
Svatební barvy - žlutá
Svatební barvy a jejich význam: jakou vybrat?
Svatební barvy

8) Fialová

Symbolizuje duchovno, spiritualitu, vznešenost a také srdečnost. Obvykle ji preferují lidé, kteří jsou nekonvenční, citliví a umělecky založení. 

Fialová údajně pomáhá čistit duši, rozptyluje negativní myšlenky, pocity úzkosti a pročišťuje metabolismus. 

Poslední roky jako svatební barva nabírá na popularitě. Není sladká a naivní jako růžová, ale zároveň ani rušivá. Působí zklidňujícím dojmem.

Fialovou je zejména vhodné použít v případě květinové výzdoby. V posledních letech nabírají na popularitě levandule.

Fialová svatba
Fialová svatební barva
Fialová svatební barva
Fialová barva na svatbu - kytice

9) Zelená

Barva klidu a harmonie připomíná přírodu. Symbolizuje rovnováhu a zdraví. Působí uklidňujícím dojmem, napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Je barvou jara, kdy vše kvete a probouzí se znovu do života. Podporuje soucit, pocit bezpečí, schopnost dávat a přijímat lásku.

Lidé, kteří mají rádi zelenou, jsou uvolnění, soucitní a loajální, mohou mít tendenci být upřímní a skromní. Mezi milovníky zelené se řadí také osobnosti vynalézavé a flexibilní.

Zelenou výzdobu je možné kombinovat s bílou a béžovou.

Krásné sady zelených svatebních tiskovin pro vás máme tady.

Svatba se zelenými doplňky
Zelené svatební dekorace a ozdoby
Zelený svatební dort
Zelená - mintová svatební barva

10) Oranžová

Jste extrovert, milujete lidi a rádi býváte středem pozornosti? Pak by stálo za to zvážit sladění svatby do oranžové. Je barvou pozitivních změn. Symbolizuje mládí, optimismus a radost ze života. 

Lidé, kteří mají v oblibě oranžovou, jsou často dobrosrdeční, populární, někdy mohou být také hlasitější a impulzivnější.

Oranžová se dá kombinovat se žlutou, hnědou či neutrální bílou barvou.

Oranžová barva rozzáří svatbu
Oranžová svatební tabule a dekorace
Oranžová svatební barva
Oranžová svatební kytice

11) Hnědá

I tato barva má své kouzlo, ačkoliv ji na svatbách často nevídáme. Jedná se o symbol země, půdy, pevnosti, pokory i trpělivých a spolehlivých lidí. Evokuje pocity bezpečí a vytrvalosti.

Hnědou barvu preferují stálé a konzervativní osoby, které jsou v srdci zpravidla laskavé. 

Hodí se především k venkovním veselkám. Vypadá dobře v kombinaci s béžovou, žlutou, zelenou nebo i smetanovou barvou.

Krásné sady svatebních tiskovin v odstínech hnědé pro vás máme tady.

Barvy na svatbu - hnědá
Svatba v přírodních barvách
Hnědá svatební barva
Přírodní svatební výzdoba

12) Černá

Symbolem zármutku a žalu je černá barva. Ovšem zároveň i elegance, nadčasovosti a střídmosti. 

Na svatbě ji je možné využít zejména ke zdůraznění kontrastu. V kombinaci se svatební bílou může jít o originální a odvážnou kombinaci. Obvykle ji využijí spíše výstřední páry, které touží po pozornosti druhých.

Svatební kombinace černé a bílé
Černo-oranžový svatební dort

13) Korálová, vínová a další barvy

Svatebních barev je opravdu mnoho a vybírat můžete i z dalších barev i kombinací.

Korálová barva na svatbu
Svatba ve vínové barvě
Sytě růžová svatební barva
Tmavě růžová svatení barva

Jak vybrat svatební barvy?

Možná už máte svoji barvu vybranou a možná ještě váháte. Co je dobré vzít v úvahu při výběru svatební barvy?

  • Styl svatby – pokud chcete svatbu v určitém stylu, potom vás styl sám o sobě navede k ústřední barvě vaší svatby. Kamarádům kteří měli svatbu ve stylu „steampunk“ se náramně hodila vínově červená. Boho stylu sluší růžová, rustikálnímu stylu zase přírodní barvy.
  • Prostředí, kde se svatba bude odehrávat – záleží i na místě konání. Jiné barvy vyberete pro zámeckou svatbu a jiné pro svatbu na statku.
  • Roční období – roční období vám může napovědět. Modrá i zlatá se může hodit pro zimní svatbu. Jarní svatbě sluší růžová a na podzim se například nemusíte bát oranžové, která může hezky ladit s barvami podzimního listí.
  • Vlastní preference – nejdůležitější ze všeho je, abyste byli s výběrem spokojení vy sami.

Jak se neztratit v přípravách?

Pokud chcete mít přehled o všem, co je třeba naplánovat, stáhněte si velký svatební checklist.

Plánování vám také usnadní článek o svatebním harmonogramu.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Stáhni si praktický svatební plánovač ZDARMA:

Měsíc po měsíci k dokonalé svatbě. Ať nic při plánování nezapomeneš!

Svatební barvy a jejich význam: jakou vybrat?

Co je hlavní a co podkladová svatební barva?

Barvy vhodné na svatbu a jejich význam

Líbil se vám článek o svatebních barvách? Nasdílejte ho svým kamarádům: