Co je svatební výslužka? + 21 tipů na nejlepší, které potěší

V tomto článku se podíváme na všechno kolem svatební výslužky. Nahlédneme do historie, podíváme se na to, jestli je výslužka „povinností“ a především vám dáme tipy na originální výslužku, která vašim svatebním hostům bude připomínat krásný den, který s vámi mohli prožít.

Co je svatební výslužka?

Svatební výslužka je dárek (pozornost), který mají novomanželé připravený jako poděkování pro svatební hosty. Svatební výslužka může mít mnoho podob, tradičně to bývají svatební koláčky nebo cukroví ze svatby. Výslužku hosté nejčastěji dostávají při odchodu z hostiny.

Co zvážit při výběru svatební výslužky

V současné době už výslužkou nemusí být jen svatební koláčky nebo zákusky ze svatby, je to především na vás, jakou pozornost budete chtít hostům nabídnout. Oblíbené jsou domácí sirupy, marmelády, balíčky oříšků, malé lahvičky nejen domácího alkoholu i jiné drobnosti s personalizovanou etiketou nebo cedulkou. Na všechny nápady se podíváme níže.

Při výběru výslužky si položte následující otázky:

 • Kolik korun jste ochotni za výslužky dát?
 • Chcete pro hosty něco jako vzpomínku nebo klidně něco, co se sní?
 • Chcete zvažovat více variant výslužek? Např. varianta pro dámy a pro pány. Případně můžete připravit 2 koše výslužek s tím, že jedno je volba ženicha a druhé volba nevěsty (Ideální v případě, pokud jsou novomanželé např. milovníci kávy a jako výslužku chtějí dát více různých variant pražených kávových zrn).
 • Budete výslužku připravovat pro všechny hosty zvlášť nebo budete rozdávat výslužky pro pár nebo rodinu dohromady?
 • Chcete výslužky vůbec pro hosty připravovat? Přečtěte si odstavec „Musím výslužku na svatbu připravit?
 • Také je dobré zvážit balení výslužky – jak to vymyslet ekologicky?
 • Chci darovat něco, co hosté využijí? Můžete se na to podívat i z druhé strany – co by vás jako hosta potěšilo a co by se vám hodilo?

Budete výslužku rozdávat hostům při odchodu nebo ji necháte hostům na stole?

Na různých svatbách už jsme zažili několik variant, kdy se výslužky rozdávaly:

 1. Výslužka při odchodu hostů – Výhodou této varianty je, že si s každým hostem můžete na závěr popovídat a poděkovat jim. Na druhou stranu budete neustále „vázaní k této povinnosti“, kdykoliv bube chtít někdo odejít. U větších svateb určitě doporučujeme spíše jednu z následujících možností.
 2. Výslužka na stole – pokud je výslužkou nějaká maličkost, která se bez problémů vejde na slavnostní tabuli, určitě vám to usnadní plno logistických starostí.
 3. Speciální stoleček s výslužkami – další variantou je zvláštní stoleček s výslužkami, kam hostům napíšete poděkování a upozorníte je, aby si při odchodu svoji výslužku nezapomněli vzít. Ideální je, aby tuto informaci sdělil moderátor ještě v průběhu večera, než hosté začnou odcházet.
Co je svatební výslužka? + 21 tipů na nejlepší, které potěší

Nápady na originální výslužku pro svatební hosty

A nyní se už pojďme podívat na nápady, kterými můžete potěšit vaše hosty v podobě svatební výslužky. Každou zmiňovanou variantu je možné buď hezky zabalit do krabičky nebo k ní nechat vytisknout stylovou svatební etiketu či přiložit děkovnou svatební kartičku.

Tipy na jedlé a pitné svatební výslužky

 1. Tradiční svatební koláčky, cukroví nebo zákusky – ideální volba pro všechny, kteří se chtějí držet tradičního stylu. Pokud chcete mít výslužku rovnou zabalenou, objednejte si „výslužkový dort“ plnou krabiček svatebních koláčků.
 2. Domácí sirup nebo marmeláda – výslužka, která krásně pasuje k rustikální svatbě.
 3. Oříšky, sušené ovoce nebo bonbony – oříšky v cukru, rozinky v čokoládě nebo bonbony ve tvaru srdíček jsou výslužkou, s jejíž volbou rozhodně neuděláte chybu. Takovou výslužku můžete zabalit do papírových nebo celofánových kornoutků. S její přípravou si hravě poradíte i sami nebo s pomocí přátel.
 4. Malé lahvičky šampaňského, vína nebo jiného alkoholu – alkohol s etiketou na míru můžete objednat zde.
 5. Makronky – francouzské nadýchané pochutinky podobné cukrovým pusinkám
 6. Olivový olej
 7. Látkové kapesníčky – můžete je doplnit vtipnou cedulkou „pro slzy štěstí“
 8. Čaj nebo káva – zde můžete improvizovat a vybrat vaše oblíbenou praženou kávu, kterou můžete rozdělit do balíčků. Svatebčané si tak budou moci vybrat balíček podle jejich preference nebo jim můžete udělat rovnou mix všeho. Balíčky kávy s personalizovaným popiskem jsou k sehnání zde.
 9. Svatební sušenky nebo perníčky – srdíčko nebo perníček ve svaru svatebních šatů či obleku rozhodně nezklame.
 10. Koření nebo další přísady do vaření – Ať už zvolíte sušené koření nebo třeba čili nebo wasabi omáčku, můžete si být jistí, že vaši hosté dáreček využijí.
 11. Čokoláda s personalizovaným obalem – čokoláda je opět sázkou na jistotu. Krásné čokoládky a pralinky se svatební tématikou nabízí chocolissimo.

Tipy na praktické svatební výslužky

 1. Vonná (ručně vyráběná) mýdla s poděkováním
 2. Potištěné deky – mohou se hodit obzvlášť v případě, že hodláte uspořádat venkovní svatbu. Počasí dokáže být vrtkavé a v takovém případě hosté určitě takovou výslužku ocení.
 3. Hrníček nebo štamprle s potiskem – potisk na hrnečky můžete vytvořit tady.
 4. Vonné svíčky
 5. Zahradní semínka (s květináčkem) – bylinky a drobné květiny, které si můžete vypěstovat i v bytě.
 6. Vařečka pro dámy (lahvička alkoholu pro pány)
 7. Sůl do koupele
 8. Vázička na květiny – ideální k tomu, aby si hosté vzali domů něco z výzdoby.
 9. Desinfekce na ruce s vlastní etiketou
 10. Dřevěný podtácek se jménem – krásný doplňek na rustikální svatbu.

Vybírejte tak, aby výslužka pasovala k vám i ke stylu vaší svatby. Originalitě se v tomto případě meze nekladou!

Musím výslužku na svatbu připravit?

Dříve se svatba bez výslužky neobešla, dnes už je to jinak a jestli výslužky chcete nebo nechcete řešit, je čistě na Vašem rozhodnutí. Byly jsme na svatbách, kde byly výslužky malé, bohaté anebo také vůbec nebyly. Řekněme, že výslužka je taková drobná součást, na které rozhodně svatba nestojí, ani nepadá a v dnešní době už není povinností.

Jediné, na co si dejte pozor, je vaše nejbližší rodina – někteří rodiče a prarodiče si totiž svatbu bez výslužky rozhodně nedovedou představit. Proto doporučujeme pro tyto nejbližší připravit nějaké krabičky se zákusky nebo pochutinami, kterými je vybavíte na cestu.

Dále platí, že větší pozornost by měli dostat ti, kteří vám se svatbou nejvíce pomohli, ať už finančně nebo s přípravami. Proto mějte připraveny „větší“ výslužky právě pro rodinu, svědky a družičky.

Jak to bylo se svatební výslužkou v minulosti?

Jak už to tak bývá, na svatbě nesmí chybět svatební koláčky a právě ty bývají často součástí svatební výslužky. Původně to ale chodilo jinak – svatební koláčky se rozdávaly po vsi 14 dní nebo týden před svatbou jako pozvánka na svatbu. Svatební koláčky se pekly v rodině nevěsty – ta se ale pečení nesměla účastnit, jinak by podle pověsti měla uplakané děti.

Jak vypadala tradiční svatební výslužka?

V Šardicích výslužku dostávala nevěsta darem od starší družky. Výslužka měla podobu dřevěného stromečku ověšeného perníčky (nejčastěji zde byla kuřátka, srdce, panny, 2 kolébky, 2 ovečky a další menší perníčky). Výslužka se rozdávala následující den po svatbě dopoledne. Nevěsta a družka dostaly pannu, kmotři kolébky, rodiče novomanželů dostali srdíčka, ovečky svědci a zbylé perníčky další svatebčané. Rozdávání výslužky doprovázelo veršované říkání.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později:

Co zvážit při výběru svatební výslužky

Nápady na originální výslužku pro svatební hosty

Musím výslužku na svatbu připravit?

Jak to bylo se svatební výslužkou v minulosti?

Líbí se vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům!