Rozlučka se svobodou: 45 skvělých tipů na akci snů

Rozlučka se svobodou neodmyslitelně patří do předsvatebního dění. Kdo by se taky nechtěl sejít s přáteli a užít si dámskou či pánskou jízdu podle svých představ.

Protože organizace takové rozlučky většinou spadá na svědky nebo nejbližší přátele budoucích novomanželů, připravili jsme tu pro vás tipy, jak takovou rozlučku uspořádat. Najdete tu praktické tipy k přípravám i nápady na program a aktivity na nezapomenutelnou rozlučku pro vaše blízké. 

Rozlučka se svobodou – Jak ji připravit?

Dostali jste na starost organizaci rozlučky se svobodou? Zde jsou klíčové věci, které potřebujete od nevěsty nebo ženicha zjistit:

 • Seznam hostů, které si ženich nebo nevěsta přejí pozvat.
 • Termíny rozlučky, které připadají v úvahu (nejčastěji to bývají 2-4 týdny před svatbou).
 • Formát rozlučky – přeje si ji nevěsta nebo ženich jen na pár hodin, jeden večer nebo rovnou na celý víkend?

TIPY

 1. Komunikace – Jakmile dostanete seznam hostů, vytvořte komunikační kanál, kam všechny pozvete (např. FB skupinu nebo společnou konverzaci). Nebudete tak muset obepisovat každého zvlášť, ale navíc vám kumpáni mohou pomoct vymyslet úkoly a aktivity na rozlučku. Víc hlav, víc ví.
 2. Termín – Pokud máte na výběr z více termínů, kdy rozlučku uspořádat, co nejdříve se s pozvanými domluvte, který termín jim bude nejlépe vyhovovat.
 3. Cena – Ujasněte si, kolik to bude stát. Většinou je zvykem, že se pozvaní na náklady na rozlučku spojí. S tím souvisí i další bod.
 4. Program / Dárek – Domluvte se na společném dárku/programu.
 5. Téma – Pokud budete chtít, můžete si domluvit téma a celou rozlučku do něj stylizovat (dekorace, oblečení, úkoly).
Rozlučka se svobodou: 45 skvělých tipů na akci snů

Jak vybrat místo a formát pro rozlučku se svobodou?

Jako nejbližší kamarádka nevěsty či kamarád ženicha určitě tušíte, jak by si takovou rozlučku zhruba představoval/a. Pro všechny případy se raději o formátu rozlučky poraďte (zejména pokud jde o vícedenní rozlučku).

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Jaké formáty může mít rozlučka se svobodou?

Rozlučka se svobodou může mít neomezeně mnoho podob, ale rámcově se dá rozdělit do čtyř následujících formátů:

1) Zážitkové odpoledne s navazující večerní zábavou

Oblíbeným formátem je zážitkové odpoledne, kdy se všichni sejdou na předem určeném místě. Nevěstu či ženicha tam můžete přivést třeba se zavázanýma očima nebo pomocí indicií. Zbytek už je na vaší fantazii – půjdete společně na šifrovací hru, do cukrárny, na projížďku na loďkách nebo nevěstě/ženichovi připravíte adrenalinový zážitek? Na takové odpoledne může v klidu navázat formát č. 2.

2) „Jízda“ městem po klubech, barech, diskotékách

Víte, že si nevěsta/ženich rád užívá pozornosti nebo prostě jen prostředí barů, diskoték a víru velkoměsta? Pak bude vaše volba jasná. Pokud se chystáte do nějaké oblíbené restaurace/pivnice, nezapomeňte na včasnou rezervaci. Na jízdu městem je dobré připravit pro hlavního aktéra různé úkoly a výzvy, např. nechat se od někoho cizího pozvat na panáka apod. Zde jsme pro inspiraci nachystali seznam úkolů pro ženicha i nevěstu.

3) Dvoudenní nebo víkendová rozlučka

Další variantou je společně prostě někam vyrazit, ať už na chatu, chalupu, do vinného sklípku nebo třeba na menší Eurovíkend. Výhoda je v tom, že si můžete společně užít více času a do programu zakomponovat třeba wellness, bazén, saunu, no prostě co vás napadne. Do programu takové rozlučky není problém zařadit tradiční hry nebo úkoly pro nevěstu/ženicha.

4) Zahradní, grilovací party

V případě, že mají snoubenci mnoho společných přátel a domluvili se na společné rozlučce, nemusí být taková zahradní grilovačka špatným nápadem.

Zajímavost: Na jižní Moravě se společnému loučení se svobodou říká Svíca. Dříve se konala pouhý den před svatbou a trvala prý stejně dlouho jako hořela zapálená svíce.

Rozlučka se svobodou: 45 skvělých tipů na akci snů

Rozlučka se svobodou pro nevěstu

Pořádáte-li rozlučku se svobodou pro nevěstu, můžete s kamarádkami dohodnout, že si všechny vezmete tričko stejné barvy a nevěstě necháte vyrobit tričko odlišné barvy s nápisem „nevěsta“ nebo „budu se brát“. Inspirovat se i objednat trička můžete tady. Nevěstin outfit můžete pro tento večer vylepšit i o korunku, šerpu, nebo dalšími doplňky na rozlučku.

Pokud znáte vkus nevěsty, můžete rozlučku stylizovat do nějakého tématu. Téma pak může být dobrou linkou, jak provázat všechny hry, úkoly či aktivity. Připravit můžete i nějaké rekvizity s hláškami pro váš improvizovaný „fotokoutek“.

Rozlučka se svobodou pro ni
Rozlučka se svobodou pro nevěstu

Rozlučka se svobodou pro ženicha

Pánové to budou mít možná o něco jednodušší z hlediska toho, že muži si většinou na detaily nepotrpí. Hlavní je znát záliby ženicha. Má rád auta – vyrazte na motodrom nebo jízdu v nějakém luxusním autě. Osvědčené jsou i tzv. pub crawls nebo prostě víkend s bečkou piva na chalupě.

Tipy na dárek pro nevěstu i ženicha

Zkuste následující knížky, které nejen pobaví, ale jsou plné pravdy.

Oblíbeným dárkem jsou i trička se svatební tématikou.

Případně se inspirujte tipy na dárky pro muže.

Rozlučka se svobodou: 45 skvělých tipů na akci snů

Nápady na aktivity a program na rozlučku se svobodou

! Pozor na klišé se striptýzem ! – ne každý po něm touží a někdy by to mohlo být krajně nevhodné či nevyžádané překvapení. Není výjimkou, že tento program ženich či nevěsta organizátorům rozlučky výslovně zakážou. Pokud tedy o zařazení striptýzu na program uvažujete, nejdříve to diskutujte se snoubenci!

Adrenalinové zážitky na odpoledne

Chcete nevěstě nebo ženichovi vehnat adrenalin do žil nebo je nejprve překvapit originálním zážitkem? Máme pro vás několik nápadů:

Důležitá poznámka: Vždy si buďte jistí, že takové překvapení bude přijato kladně 🙂

Zipline
Vzít je můžete i na zipline

Společný program na odpoledne

Některé rozlučky začínají již odpoledne, kdy se všichni sejdou za společným zážitkem. Co v takovém případě podniknout?

1) Šifrovací hra (únikovka)

Únikovky jsou v poslední době oblíbenou aktivitou na rozlučky pro dámy i pro pány. Máte omezený čas a musíte pracovat jako tým, aby se vám podařilo rozluštit všechny kódy a vyřešit případ včas. Šifrovací hry můžete vybírat zde, k dispozici jsou různá témata i lokality.

2) Piknik v parku

Není nic jednoduššího než si za hezkého počasí udělat piknik v parku nebo v přírodě. Stačí deka, nakoupit občerstvení a můžete vyrazit. Tuto variantu ocení spíše nevěsty.

3) Společná degustace dobrého jídla nebo alkoholu

Pokud víte o nevěstě či ženichovi, že je vskutku gurmán, potěšte jí/jeho degustačním zážitkem. Ochutnávat můžete od dobrého jídla, vína nebo piva až přes karibské rumy a další. Velký výběr degustací najdete zde.

4) TEP Factor

Sledovali jste někdy Pevnost Boyard? A chtěli jste si některé úkoly vyzkoušet? Tak potom bude jasnou volbou TEPfactortýmová hra ve stylu Pevnosti Boyard, kde na váš tým čeká 25 místností a v nich 25 různorodých úkolů. Některé vyžadují zručnost, jiné ohebnost a většina z nich především důvtip a odhodlání dostat se k pirátskému pokladu! Přečíst si můžete i kompletní recenzi hry TEPfactor.

Rozlučka se svobodou a týmový TEPfactor
Rozlučka se svobodou pro ženicha a týmový TEPfactor

5) Výlet

Pořádáte-li rozlučku o víkendu, můžete už od rána vyrazit třeba někam na hrad, zámek nebo jiný výlet. Výlet se dá krásně spojit s víkendovou rozlučkou, nic vás přece nenutí zůstat na jednom místě.

6) Surf Aréna

Společně s nevěstou či ženichem si všichni můžete užít vodní legraci v pražské surf areně. Čeká vás unikátní surfařský simulátor a spousta vody. Komu se na surf podaří postavit jako prvnímu? Podrobnosti o Surf Aréně najdete zde.

7) Na lodi/parníku

Máte poblíž řeku nebo přehradu, kam se dá vyrazit na lodičkách nebo parníku. Takový lodní výlet může být další skvělá aktivita. Plavby lodí rezervujte zde.

8) Extrémní lukostřelba (Praha)

Tenhle zážitek potěší zejména pány, vraťte se společně do doby, kdy byly luky a šípy jedním z nejlepších prostředků nejen k obraně ale i k lovu. Udělejte dva týmy a poměřte své střelecké schopnosti. O život se bát nemusíte, šípy mají gumové/molitanové hroty. Podrobnosti o lukohře najdete zde.

9) Laser game nebo bowling

Někdy může stačit i klasika v podobě laser game nebo starého dobrého bowlingu.

10) Další možnosti na odpolední program

 • Jump park
 • Kosmetické odpoledne pro holky
 • Lanový park
 • Hodina Pole Dance pro holky
 • Střelnice
Rozlučka se svobodou a výlet? Proč nezkusit lom Velká Amerika?
Rozlučka se svobodou jako součást výletu? Nebo výlet součástí rozlučky?

Program na rozlučkový večer

1) Jízda limuzínou

Luxusním zahájením celé dámské či pánské jízdy bývá často jízda limuzínou. Je to takové klišé – limuzína, šampaňské a možná přijde i „kouzelník“.

2) Jízda městem

Rozlučková klasika – vyrazit s kumpány do víru města, navštívit bary, dobře se pobavit a popít. Právě takovou jízdu městem můžete ženichovi/nevěstě ztížit o následující výzvy večera. Za každou nesplněnou výzvu může dotyčný inkasovat trest v podobě např. vypití drinku apod.

Úkoly na jízdu městem

 1. Získat od někoho (opačného pohlaví) tel. číslo (např. pro nezadanou kamarádku či kamaráda).
 2. Nechat se vyfotit s partou kluků (nevěsta) nebo holek (ženich).
 3. Nechat se pozvat na drink.
 4. Vyměnit nějakou věc, co má nevěsta/ženich u sebe za něco lepšího.
 5. Pozvat někoho cizího na drink.
 6. Přesvědčit někoho, aby si s ním (na fotku) vyměnit tričko.
 7. Posbírat během večera, co nejvíce podpisů na tričko, které právě dostal/a.
 8. Zatančit na stole/baru/židli.
 9. Vyfotit se s barmanem/barmankou.
 10. Sám/sama si na baru namíchat drink nebo natočit pivo.

Určitě můžete vymyslet i spoustu dalších úkolů, stačí dobře znát nevěstu či ženicha.

3) Karaoke večer

Jestliže nevěsta či ženich rád zpívá, můžete je klidně vzít na karaoke večer. Zábavu si určitě užijí nejen oni. Můžete jim třeba jako překvapení složit vlastní písníčku nebo jim zazpívat nějakou tematickou.

4) Diskotéka

Milovníky tance přece nenecháte celý večer sedět. Můžete vyrazit třeba někam, kde víte, že zahrají oldies nebo si taneční párty podle vlastního vkusu uspořádat doma.

Rozlučka se svobodou - tanec nesmí chybět
Vyrazte si zatančit

Víkendová rozlučka se svobodou

Máte-li partu kamarádů se kterou jste se dlouho neviděli, není důvod proč neudělat rozlučku rovnou na celý víkend. Budete si společně moct užít více času a případně se i dobře seznámit s těmi, se kterými se na rozlučce uvidíte poprvé.

1) Rezervujte si chatu nebo chalupu

Zejména pokud je vás víc, vyplatí se pronajmout si pro sebe rovnou celou chatu nebo chalupu. K tomu je skvělá platforma Airbnb. Pokud zde ještě nemáte účet, přes tento odkaz dostanete 1250 Kč slevu na váš první pobyt přes Airbnb.

2) Wellness víkend

Co takhle k víkendu někde na chatě připojit i saunu a vířivku. Nemusíte hned do drahého resortu, např. tyhle chalupy mají saunu/vířivku k dispozici:

3) Do přírody, do kempu

S některými přáteli se nemusíte bát uspořádat třeba rozlučkovou plavbu na vodě. Nebo zavzpomínat na léta školních výletů a vypravit se někam do kempu či chatkové osady.

4) Víkend ve vinném sklípku

Je-li hlavní aktér milovník vína, asi nemáte, co řešit. Vyrazte na košt vína do některého vinného sklípku na Pálavě. Večer u cimbálky rozhodně nebude k zahození.

5) Na festival nebo koncert

Je-li budoucí ženich nebo nevěsta milovníkem nějakého hudebního stylu/kapely nebo třeba jen hudebních festivalů, můžete rozlučku pro něj udělat i tam.

Už máte představu, jak bude vypadat vámi pořádaná rozlučka se svobodou?

Další inspirace na rozlučku

Pokud hledáte další inspiraci, čtěte náš článek:

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Uložte si na později a svým kamarádům:

Rozlučka se svobodou – Jak ji připravit?

Nápady na aktivity a program na rozlučku se svobodou

Máme pro vás skvělé nápady na aktivity a program na rozlučku.

Společný program na odpoledne

Co vymyslet na odpolední program?

Víkendová rozlučka se svobodou

Nápady jak uspořádat víkendovou rozlučku se svobodou.

Líbí se vám tipy na rozlučku se svobodou? Nasdílejte je svým kamarádům!