Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Láká vás myšlenka svatby v přírodě? Přemýšlíte, co všechno je potřeba pro takovou svatbu zařídit? Jaké jsou její výhody a nevýhody a na co na všechno netřeba myslet oproti tradiční svatbě na úřadě nebo v kostele? Tak to jste tu správně.

V tomto článku vás provedeme krok za krokem vším, co pro svatbu nebo svatební obřad v přírodě potřebujete vědět. Od výběru místa po zařizování praktických věcí.

Jaké jsou výhody a nevýhody svatby v přírodě?

7 důvodů proč říci ANO svatbě v přírodě

  1. Kouzlo daného místa – svatby v přírodě jsou prostě nádherné, a to nejen pro nenapravitelné milovníky přírody. Taková rozkvetlá louka nebo lesní mýtina okouzlí zkrátka každého.
  2. Neokoukanost – poměrně hodně svateb se stále odehrává v kostele nebo na úřadě. Můžete tak patřit mezi průkopníky něčeho nového.
  3. Cena – cena za obřad v přírodě bývá poměrně nízká.
  4. Romantická atmosféra – říci si svatební sliby pod širým nebem na louce u lesa nebo s krásnými výhledy do okolí je prostě dokonalá romantika.
  5. Čerstvý vzduch – Chcete se vyhnout pocitu vydýchané místnosti, kde se mačká hlava na hlavě? Obřad v přírodě je ideálním řešením.
  6. Ekologické hledisko – z mnoha ohledů dokáže být svatba v přírodě ekologičtější. Například se z podstaty věci vyhnete umělým konfetám a zároveň ani nebudete potřebovat ani tolik výzdoby a dekorací, protože krásné bude to místo samo o sobě.
  7. Místo pro kouzelné fotografie – nejen na obřad, ale fotografie v přírodě jsou kouzelné i během zlaté hodinky.  Stačí se domluvit s fotografem, že se na místo chcete vrátit během párového focení.

Nevýhody svatebního obřadu v přírodě

  1. Počasí – největší a zásadní nevýhodou je nepředvídatelnost počasí. Tedy můžete se podívat na historické statistiky, ale nikdy nebudete mít jistotu, že nebude pršet. V tomto případě je potřeba mít nachystaný plán B. Plán B může být různorodý, od deštníků po přesun obřadu z původního místa na jiné (v tom jsou často praktické svatební stodoly nebo jiná svatební místa, kde máte vše na jednom místě).
  2. Dostupnost – ne všechna místa v přírodě budou tak blízko, aby mohli všichni svatební hosté pohodlně zaparkovat. To se dá vyřešit třeba pronájmem autobusu, ale opět záleží, jaké (jak dostupné místo vyberete).
  3. Schůdnost terénu – tady je potřeba pamatovat na nejstarší, zvládnou přejít kořeny nebo kamenitou cestičku?
  4. Logistika – Zde se bude jednat o dopravu např. židliček, svatební brány a zkrátka veškerého zázemí pro obřad na vámi vybrané místo. Zvládnou to kamarádi dovézt nebo si necháte pomoci od vybraného svatebního místa?
Svatba v přírodě

Nejdůležitější kroky při plánování svatby v přírodě

Co je potřeba zařídit a s čím byste měli počítat?

  1. Výběr vhodného místa – tomu se budeme dále podrobně věnovat.
  2. Získání povolení majitele pozemku – pokud jde o svatební místo, tato starost vám odpadne. Pokud jste si našli lesík nebo louku stranou civilizace, bude potřeba zajistit povolení majitele. Např. povolení lesů ČR nám jednoduše vyřídili na matrice.
  3. Domluvit si svatební obřad s nejbližší matrikou – pro oddání, mimo oddací místo matriky si připravte 3000 Kč – jako správní poplatek (v případě církevní svatby s farářem z církve, které oddávají i mimo kostely).
  4. Příprava místa pro obřad – v týdnu před obřadem je vhodné místo navštívit, na louce posekat trávu, v lese vysbírat větvičky ze svatební uličky apod.
  5. Zvážit dostupnost a schůdnost terénu – zde myslete především na vaše nejstarší blízké. To že to většina zvládne překonat nějaké kameny či kořeny neznamená, že to zvládnout všichni. Promyslete tedy kam až nejblíže se dá dojet s autem, které by dopravilo vaše nejstarší svatebčany.
  6. Domluvit si s DJem ozvučení, případně domluvit hudebníky – svatební DJové bývají často vybaveni tzv. tichým generátorem, a tak s hudební reprodukcí nebývá problém. Druhou variantou je pozvat přímo někoho, kdo vám svatební obřad doprovodí např. na housle či harfu.
  7. Počítat s mokrou variantou – pokud je vaše místo v přírodě v blízkosti svatebního místa, (místa, kde se bude odehrávat všechno ostatní), můžete se domluvit, zda vám v případě deště poskytnou možnost udělat obřad někde v areálu pod střechou. Většinou to nebývá problém. Další variantou jsou deštníky. Oblíbené deštníky na svatbu jsou ty průhledné.
  8. Informovat hosty o přírodní svatbě předem – na váš svatební web, do svatebních novin nebo jednoduše do informačního e-mailu, který budete rozesílat hostům nezapomeňte uvést, že se svatba bude konat v přírodě Je vhodné tedy doporučit pohodlnou obuv, o něco terénnější, než jsou boty na jehlových podpatcích. Těsně před svatbou je také vhodné svatebčany informovat o předpovědi počasí, aby se mohli připravit dle situace.
  9. Zvážit čas obřadu s ohledem na roční období – zkuste zvážit přirozenost daného místo. Například na louce lze počítat s ranní rosou a v horkém létě s polední výhní. Les vás poskytne stín, u rybníka mohou být k večeru komáři.
  10. Projít si srážkovou statistiku daného místa za posledních 10 let – při výběru svatebního data si doporučujeme projít srážkovou historii oblasti. Statistika dokáže být velkým pomocníkem v tom, jak si “zajistit” hezké počasí. Nám tato strategie vyšla na výbornou.
  11. Přečíst si recenze a reference – pokud jste se rozhodli pro nějaké svatební místo s přilehlou přírodní lokalitou, nezapomeňte se podívat na recenze z minulých svateb. Hodně vám napoví, co můžete očekávat. Dobré je se i na všechny podrobnosti zeptat na osobní schůzce.
Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Výběr lokality – Kde naplánovat svatbu v přírodě?

Při výběru lokality můžete vybírat ze široké škály míst:

1) Les

Les dáváme na první místo. Proč? Jednoduše proto, že to je naše srdcovka a my sami jsme si řekli ano právě v lese. Původně jsme to sice neplánovali, ale když jsme přijeli na ono místo, prostě jsme věděli, že to je to pravé (což je mimochodem ideální způsob výběru lokality pro vaši svatbu). Přijet a zamilovat si ji. Svatbě v lese jsme věnovali celý samostatný článek.

A proč říci lesu ano? – v horkých dnech poskytne žádaný stín. A naopak mrholení v lese ani nepoznáte.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

2) Louka

Louka posetá lučním kvítím s krásným rozhledem do krajiny. O romantickou atmosféru bude postaráno. Podobně jako u lesní svatby, luční svatbě jsme věnovali celý samostatný článek: Svatba na louce. U louky zase pamatujte na to, že bude potřeba posekat před vaším velkým dnem.

Svatba na louce

3) Zahrada

Ať už zámecká nebo botanická, zahrada se postará o krásné kulisy (často tak dobře, že už nebudete muset vůbec řešit další dekorace). U zahradních svateb si vyhlídněte, kdy budou konkrétní květiny kvést. Oblíbeným obdobím zde budou zejména jarní měsíce.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

4) Statek, mlýn nebo svatební stodola

V poslední době jsou vyhledávanými místy svatební stodoly, které dokáží vytvořit rustikální i útulnou atmosféru. Ať už je to statek nebo mlýn, primární výhodou bývá to, že máte všechno na jednom místě. Taková místa, ale často mívají dražší pronájem. Doporučujeme se ptát, co všechno cena za pronájem obsahuje (např. ubytování, elektřinu apod.)

Výhodou těchto míst bývá právě to, že ve své blízkosti často mívají krásné přírodní místo na obřad a v případě špatného počasí se ten obřad často jednoduše dá přesunout do vnitřních prostor.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

5) Horská chata

Horská chata budu tou pravou volbou pro milovníky hor. Určitě je v jejím blízkém okolí krásné místo pro obřad s výhledem. U horských chat opět zřejmě půjde o pronájem celé chaty se zajištěním ubytování i hostiny pro svatebčany.

Naši kamarádi se brali v zimě na Jizerce a měli nádhernou zimní svatbu, což je krásným příkladem toho, že i zimní svatba může být venku.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

6) U vody – (u jezírka či rybníka)

Jižní Čechy, ale i další lokality nabízejí pohádková místa v blízkosti rybníků i jezírek. V případě, že si takovou lokalitu zvolíte, počítejte s tím, že se navečer mohou objevit komáři i to, že se vaše bílé šaty mohou líbit jiným “hmyzákům”. Lokalita s jezíkem je jistě další romantická volba.

Jen si dejte pozor na tom, jaké máte kamarády, abyste nedopadli, jako my, viz foto 😀

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

7) Na vinici

Jižní Morava má také plno krásných míst, no a proč si neříct své ano třeba na vinici. Nebo si tak zaskočit udělat minimálně fotky po obřadu.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

8) U malebného kostela

Chtěli jste svatbu v kostele, ale nejste věřící? Co takhle si říci své ano na louce u kostelíka, nebo na místě, které má pěkný výhled na takový kostel?

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

9) Na pláži

No a pro opravdové romantiky, kteří si chtějí dopřát svatbu a rovnou líbánky v jednom se nabízí i možnost svatby na pláži u moře. V takovém případě pamatujte na to, že svatba v zahraničí má svá specifika. Zejména počítejte s tím, že asi budete mít méně hostů, protože ne každý bude ochoten do dané destinace odcestovat.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Co dalšího zohlednit při výběru lokality?

  • Počet svatebních hostů: Na venkovní svatbu se jich vejde prakticky neomezeně, ale jsou v okolí dostatečné ubytovací kapacity? Pokud máte dobrodružně stavěné přátele, spousta míst nabízí i možnost přespání ve vlastních stanech, poté co se vyčerpá ubytovací kapacita. Ať už bude svatba kdekoliv, nezapomeňte myslet právě na to, kam vaši hosté složí hlavu.
  • Rozpočet – Ačkoliv přírodní svatba patří mezi ty levnější, i v tomto segmentu najdete luxusní lokalitu, pro nezapomínejte rozpočet, který jste si stanovili.
  • Dostupnost: Je důležité, aby vámi vybrané místo bylo dostupné pro všechny hosty. Myslete na parkování, dopravní spojení a možnost ubytování v blízkosti pro hosty z vzdálenějších míst.
  • Soukromí: Pro mnoho párů je důležité, aby místo bylo dostatečně soukromé. Některá místa mohou být oblíbenými výletními místy, proto je důležité zvážit, zda nebude přítomnost náhodných návštěvníků. My měli svatbu v lese a prý se na nás koukali procházející houbaři – ničeho jsme si však nevšimli 🙂
  • Návštěva lokality v různých časech: Pokud je to možné, navštivte místa v různých částech dne a ročních obdobích, abyste měli představu o osvětlení a atmosféře místa (to se hodí vědět zejména z fotografického pohledu).
Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Kdy začít plánovat svatbu v přírodě?

Ideální je začít svatbu plánovat zhruba rok předem. Opět tu platí, čím dříve, tím lépe. To vám dá dostatek času najít místo i dodavatele bez stresu, a ještě si plánování užít.

Pokud jste teprve na začátku plánování, pořiďte si průvodce Plánováním svatby od A do Z, kde se dozvíte krok za krokem, co je třeba zařídit, kdy to udělat, jaké jsou možnosti svatební zábavy, programu a mnoho dalšího.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Jak se obléci na přírodní svatbu?

Přírodní svatby přímo vyzývají k lehkému odchýlení od tradičního dresscodu. Tedy pokud chcete. Stanovení dresscodu vždy záleží na nevěstě a ženichovi.

Dresscode pro ženicha a nevěstu na přírodní svatbu

Nevěsta

Poslední dobou jsou mezi nevěstami na přírodních svatbách oblíbené “boho šaty”. Lehké, vzdušné, které mohou být i kratší než na zem. Důležité je ale hlavně vaše přání!

U delších šatů myslete na to, že se mohou zachytávat o trávu a větvičky.

Místo střevíčků si můžete klidně vzít tenisky, sandále nebo jít k oltáři rovnou na boso. Pokud budete zůstávat u podpatků, zvolte nějaké stabilnější – širší a nižší, případně si vyberte boty na klínku.

Ženich

Ženich může jít k přírodnímu oltáři i bez saka. Velmi pěkná je vestička. Někteří pánové zvolí jen kombinaci – kalhoty, košile, kšandy. Na luční svatbu je pro ženicha jako dělaný dřevěný motýlek. Nemusíte se bát ani stylového klobouku. Je to zkrátka na vás a uvolněnější dresscode je zkrátka na louku jako dělaný.

Jako hosté

Přírodní svatby si od hostů často žádají přírodní barvy, decentní a pastelové. Vždy se ale primárně řiďte dresscodem, který uvedli snoubenci v pozvánce.

Dámy

Doporučení na přírodní svatbu pro dámy se týká zejména obuvi. Vyvarujte se vysokým tenkým podpatkům, protože se mohou zapichovat do země. Baleríny, sandály nebo stylové tenisky mohou být ideální volbou.

Pokud jde o oblečení, hodí se sukně i šaty květinových vzorů a přírodní a pastelové barvy.

Pánové

Pánové mohou zvolit místo obleku společenské kalhoty a košile. Na přírodních svatbách bývají oblíbené kšandy a motýlci. Primárně se ale řiďte přáním snoubenců.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Inspirace pro přírodní svatbu

1) Svatební oznámení a tiskoviny s přírodními motivy

Přírodní svatbu můžete hostům naznačit už od začátku – motivy nebo barvami. Jestli si nevíte rady, jak si vytvořit svatební oznámení i další tiskoviny, pomohou vám tyto svatební šablony. Pro přírodní motiv se hodí zejména vínová nebo hnědá sada.

2) Dekorace na přírodní svatbu

  • Přírodní materiály: Kameny, dřevo, tráva a jiné přírodní materiály mohou být skvěle začleněny do dekorací i na následném místě hostiny.
  • Květinové dekorace: Využijte sezónní květiny a luční kvítí k výzdobě svatební brány i okolí obřadu. Můžete také vytvořit květinové oblouky nebo markýzy jako kulisu pro obřad.
  • Rustikální detaily: Dřevěné palety, bedny nebo sudy mohou sloužit jako stoly, lavice nebo pódia. Provazové a jutové doplňky také skvěle doplňují přírodní tématiku.

3)   Zázemí a občerstvení pro svatbu na louce

  • Židličky – pamatujte na vaše babičky, dědečky a rodiče a připravte před slavobránu i několik židlí pro vaše nejbližší.
  • Občerstvení – jako pohoštění je pěkné připravit třeba jen malý stoleček se svatebními koláčky či jednohubkami
  • Nápoje – pokud chcete mít i koutek s nápoji. Hodí se do kyblíku ledu připravit malé balení džusů, minerálek nebo dalšího nealka.

4)   Zasazení stromu

Pokud se chcete inspirovat ne úplně známou tradicí, můžete po obřadu zasadit strom. Jedná se o zvyk z doby vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Přínosem vysazeného stromu nebyla jen upomínka na výjimečnou událost, ale také zajištění pravidelného přísunu ovoce pro nově založenou rodinu.

A pokud nechcete strom sázet, můžete si nechat alespoň vytvořit svatební strom, na který vám vaši svatební hosté udělají svými otisky prstů jeho listy.

5) Zábava

Tak jako na každé jiné svatbě určitě nezapomeňte zařadit svatební tradice a jestli máte rádi přírodu, je velká šance, že jste i hraví, proto vám doporučujeme některou z těchto svatebních her.

Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Závěrem

Sami milujeme přírodu a jsme velkými propagátory venkovních svateb. Pokud se pro svatební obřad po širým nebem přece jen rozhodnete, zvažte pro i proti, která takový obřad skýtá. Pokud bude hezké počasí, půjde nepochybně o nádherný zážitek a věříme, že vašeho rozhodnutí nebudete litovat. Počítejte však i s variantou, že by mohlo i sprchnout (zde ještě jednou zdůrazňujeme důležitost srážkové statistiky) 🙂

Přejeme hezké plánování!

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace:

Jak mít legendární svatbu, o které se bude ještě dlouho mluvit, aniž byste za ní zaplatili celé jmění:

  • Zabírá Ti příprava a plánování svatby spoustu času a nervů?
  • Obáváš se, že Tě svatba bude stát opravdu hodně peněz?
  • Chceš mít legendární svatbu, o které se bude dlouho mluvit?
Svatba v přírodě: 27 tipů, jak si zařídit skvělý obřad venku

Uložte článek – svatba v přírodě na později:

svatba v přírodě

Líbil se vám článek – svatba v přírodě? Sdílejte ho svým kamarádům: