Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Dávno už jsou pryč doby, kdy jste se mohli vzít jen na úřadě nebo v kostele. Dnes máte tu úžasnou možnost vzít se opravdu kdekoliv (třeba i pod vodou). Čím dál víc párů dnes volí neobvyklá, ale zato romantická místa pod širou oblohou. A taková svatba na louce, to je opravdu romantická záležitost.

Pojďme se společně podívat, s čím byste měli počítat a co je potřeba zařídit pro dokonalý svatební obřad na louce.

7 důvodů proč si vybrat svatbu na louce

 1. Kouzlo přírody a daného místasvatby v přírodě jsou prostě nádherné, a to nejen pro páry, které tráví každou volnou chvíli v přírodě, po horách a na výletech. Ale taková rozkvetlá louka okouzlí zkrátka každého.
 2. Romantická atmosféra – říci si svatební sliby pod širým nebem na louce u lesa nebo s krásnými výhledy do okolí je prostě dokonalá romantika.
 3. Neokoukanost – ještě poměrné velká část svateb se stále odehrává v kostele nebo na úřadě. Můžete být i, kteří to budou mít jiné 🙂
 4. Cena – cena za pronájem louky je obvykle minimální nebo vůbec žádná.
 5. Čerstvý vzduch – Znáte to ten pocit ve vydýchané místnosti, kde se mačká hlava na hlavě? Tak to se vám tady nestane.
 6. Ekologické hledisko – z mnoha ohledů dokáže být svatba na louce ekologičtější, rozhodně se vyhnete umělým konfetám a zároveň nebudete potřebovat ani tolik výzdoby a dekorací, protože výzdobou je to místo samotné.
 7. Místo pro krásné fotografie – nejen na obřad, ale fotografie z louky jsou kouzelné i během zlaté hodinky a vy se tam můžete s vaším fotografem domluvit a vrátit se na místo i během párového focení.
Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Co všechno je potřeba pro svatební obřad na louce?

Co je potřeba zařídit a s čím byste měli počítat?

 1. Vybrat vhodné místo (louku)
 2. Získat povolení od majitele pozemku
 3. Domluvit si svatební obřad s nejbližší matrikou (v případě církevní svatby s farářem z církve, které oddávají i mimo kostely)
 4. Připravit louku pro svatbu – tady se bude jednat především o posekání trávy a případného parkoviště.
 5. Zvážit dostupnost a schůdnost terénu – zde myslete především na vaše nejstarší blízké. To že to většina zvládne překonat nějaké kameny či kořeny neznamená, že to zvládnout všichni. Promyslete tedy kam až nejblíže se dá dojet s autem, které by dopravilo vaše nejstarší svatebčany.
 6. Domluvit si s DJem ozvučení, případně domluvit hudebníky – svatební DJové bývají často vybaveni tzv. tichým generátorem, a tak s hudební reprodukcí nebývá problém. Druhou variantou je pozvat přímo někoho, kdo vám svatební obřad doprovodí např. na housle či harfu.
 7. Počítat s mokrou variantou – pokud bude louka v blízkosti Vašeho svatebního místa (tedy místa kde se bude odehrávat všechno ostatní) můžete se zkusit domluvit, jestli vám v případě deště poskytnou možnost udělat obřad někde v areálu. Další variantou jsou deštníky, protože ne vždy prší celý den. Oblíbené deštníky na svatbu jsou ty průhledné.
 8. Informovat hosty o svatbě na louce předem – na svatební web, do svatebních novin nebo jednoduše do informačního e-mailu, který budete rozesílat hostům nezapomeňte uvést, že se svatba bude konat na louce. Je vhodné tedy doporučit pohodlnou obuv, o něco terénnější, než jsou boty na jehlových podpatcích. Těsně před svatbou je také vhodné svatebčany informovat o předpovědi počasí, aby se mohli připravit dle situace.
 9. Zvážit čas obřadu s ohledem na roční období – počítejte s tím, že brzo ráno a potom zase k večeru se na louce tvoří rosa. Pokud chystáte obřad v létě, počítejte s tím, že zejména v odpoledních hodinách může být na louce (která není ve stínu lesa) pro změnu velké horko.
 10. Projít si srážkovou statistiku daného místa za posledních 10 let – při výběru svatebního data si doporučujeme projít srážkovou historii oblasti. Statistika dokáže být velkým pomocníkem v tom, jak si “zajistit” hezké počasí.
Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Jak vybrat správnou lokalitu?

Spoustu svatebních míst nabízí svatební obřad na pozemku nebo v jeho blízkém okolí. V takovém případě potom máte vše o něco jednodušší. Můžete s majiteli domluvit, že vám místo připraví, vyzdobí a často můžete mít i k dispozici prodlužku pro ozvučení.

V každém případě při výběru louky zvažte následující faktory:

 1. Dostupnost: Je důležité, aby vámi vybraná louka byla snadno dostupná pro všechny hosty. Myslete na parkování, dopravní spojení a možnost ubytování v blízkosti pro hosty z vzdálenějších míst.
 2. Soukromí: Pro mnoho párů je důležité, aby místo bylo dostatečně izolované. Některé louky mohou být oblíbenými výletními místy, proto je důležité zvážit, zda nebude přítomnost náhodných návštěvníků. My měli svatbu v lese a prý se na nás zpovzdálí koukali procházející houbaři – ničeho jsme si však nevšimli 🙂
 3. Návštěva lokality v různých časech: Pokud je to možné, navštivte louku v různých částech dne a ročních obdobích, abyste měli představu o osvětlení a atmosféře místa (to se hodí vědět zejména z fotografického pohledu). A třeba i o tom, zdali není na místě až příliš komárů (což by mohl být problém třeba při večerním obřadu v blízkosti třeboňských rybníků).
Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Jak se obléci na svatební obřad na louce?

Luční svatby přímo vyzývají k lehkému odchýlení od tradičního dresscodu. Tedy pokud chcete. Stanovení dresscodu vždy záleží na nevěstě a ženichovi.

Jako ženich a nevěsta

Nevěsta

Mezi nevěstami jsou na lučních svatbách oblíbené “boho šaty”. Lehké, vzdušné, které mohou být i kratší než na zem. U delších šatů myslete na to, že se mohou zachytávat o trávu a větvičky.

Místo střevíčků si můžete klidně vzít tenisky, sandále nebo jít k oltáři rovnou na boso. Pokud budete zůstávat u podpatků, zvolte nějaké stabilnější – širší a nižší, případně si vyberte boty na klínku. 

Ženich

Ženich může jít k přírodnímu oltáři i bez saka. Velmi pěkná je vestička. Někteří pánové zvolí jen kombinaci – kalhoty, košile, kšandy. Na luční svatbu je pro ženicha jako dělaný dřevěný motýlek. Nemusíte se bát ani stylového klobouku. Je to zkrátka na vás a uvolněnější dresscode je zkrátka na louku jako dělaný.

Jako hosté

Doporučení pro dámy se týká zejména obuvi: doporučuje se vyvarovat se vysokým tenkým podpatkům, protože se mohou zapichovat do země. Baleríny, sandály nebo stylové tenisky mohou být ideální volbou. Na louku se hodí krátké šaty či sukně.

Pánové mohou zvolit místo obleku společenské kalhoty a košile. Vždy se ale primárně řiďte dresscodem, který uvedli snoubenci v pozvánce.

Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Inspirace pro svatbu na louce

1)   Dekorace na luční svatbu

 • Přírodní materiály: Kameny, dřevo, tráva a jiné přírodní materiály mohou být skvěle začleněny do dekorací i na následném místě hostiny.
 • Květinové dekorace: Využijte sezónní květiny a luční kvítí k výzdobě svatební brány i okolí obřadu. Můžete také vytvořit květinové oblouky nebo markýzy jako kulisu pro obřad.
 • Rustikální detaily: Dřevěné palety, bedny nebo sudy mohou sloužit jako stoly, lavice nebo pódia. Provazové a jutové doplňky také skvěle doplňují luční téma.

2)   Zázemí a občerstvení pro svatbu na louce

 • Židličky – pamatujte na vaše babičky, dědečky a rodiče a připravte před slavobránu i několik židlí pro vaše nejbližší.
 • Občerstvení – jako pohoštění je pěkné připravit třeba jen malý stoleček se svatebními koláčky či jednohubkami
 • Nápoje – pokud chcete mít i koutek s nápoji. Hodí se do kyblíku ledu připravit malé balení džusů, minerálek nebo dalšího nealka.

3)   Zasazení stromu

Pokud se chcete inspirovat ne úplně známou tradicí, můžete po obřadu zasadit strom. Jedná se o zvyk z doby vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Přínosem vysazeného stromu nebyla jen upomínka na výjimečnou událost, ale také zajištění pravidelného přísunu ovoce pro nově založenou rodinu.

Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Závěrem

Sami milujeme přírodu a jsme velkými propagátory venkovních svateb. Pokud se pro svatební obřad na louce přece jen rozhodnete, zvažte pro i proti, která takový obřad skýtá. Pokud bude hezké počasí, půjde nepochybně o nádherný zážitek a věříme, že vašeho rozhodnutí nebudete litovat. Počítejte však i s variantou, že by mohlo i sprchnout (zde ještě jednou zdůrazňujeme důležitost srážkové statistiky) 🙂

Přejeme hezké plánování!

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba na louce: 13 tipů, jak naplánovat skvělou přírodní svatbu

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte článek – svatba na louce na později:

Svatba na louce

7 důvodů proč si vybrat svatbu na louce

Co všechno je potřeba pro svatební obřad na louce?

Líbil se vám článek – svatba na louce? Sdílejte ho svým kamarádům: