Svatba v lese: 13 tipů, jak naplánovat dokonalou lesní svatbu

Hledáte to pravé místo pro váš jedinečný den? Co takhle si říci své ano za šumění stromů, v paprscích slunce, které se prodírají mezi větvemi. Lesní svatba je kouzelným spojením přírody a lásky. Je to zkrátka neskutečně romantická záležitost, což můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit.

Pojďme se společně podívat, s čím byste měli počítat a co je potřeba zařídit pro dokonalý svatební obřad v lese.

Magie lesní svatby: 7 důvodů proč se vzít v lese

 1. Kouzlo lesa a přírodysvatby v přírodě jsou nádherné, a to nejen pro páry, které tráví každou volnou chvíli v přírodě, po horách nebo na výletech. My sami jsme prvoplánově neměli v plánu obřad v lese, jenže jsme na to místo přišli a nechali jsme se okouzlit. Řekli jsme si, ano, tady to bude dokonalé. A bylo!
 2. Romantická atmosféra – říci si svatební sliby mezi stromy je prostě dokonalá romantika.
 3. Výjimečnost – zamyslete se nad tím, kolik svateb jste už navštívili a kde se všude konaly. Pro nás byla naše svatba první lesní, kterou jsme zažili. Mainstream jsou stále kostely, úřady, zámky, svatební stodoly nebo jiná místa. 
 4. Cena – cena za svatbu v lese je prakticky nulová. Je nutné se domluvit s vlastníkem lesa. V našem případě to byly Lesy ČR a jediným poplatkem bylo 1000 Kč matrice za sňatek mimo oficiální obřadní místo. Od roku 2024 už je to 3000 Kč.
 5. Čerstvý vzduch – Znáte ten pocit ve vydýchané místnosti, kde se mačká hlava na hlavě? Tak to se vám tady nestane.
 6. Ekologické hledisko – už jen ze samotné podstaty je svatba v lese ekologičtější. Vyhnete se umělým konfetám a zároveň nebudete potřebovat ani tolik výzdoby a dekorací, protože výzdobou je to místo samotné.
 7. Místo pro krásné fotografie – nejen obřad, ale i párové fotografie z lesa mají svoje kouzlo.
Svatba v lese

Co všechno je potřeba pro svatební obřad v lese?

Co je potřeba zařídit a s čím byste měli počítat?

 1. Vybrat vhodné místo – doporučujeme rovnou lesní cestu nebo palouček.
 2. Získat povolení od majitele pozemku – pokud je nedaleko nějaké svatební místo a svatby v lese už nějakou dobu pořádají, nebudete mít s povolením problém. Častým majitelem jsou Lesy ČR. V takovém případě žádost jednoduše vyřídíte na matrice společně s vyřizováním dotazníku o manželství. Majitele pozemku snadno zjistíte z katastru nemovitostí.
 3. Domluvit si svatební obřad s nejbližší matrikou (v případě církevní svatby s farářem z církve, které oddávají i mimo kostely).
 4. Připravit místo svatebního obřadu – nejčastěji se jedná o to tam večer předtím zajít a vysbírat větvičky a šišky – zkrátka vyčistit uličku, kterou půjdete k oltáři.
 5. Zvážit dostupnost a schůdnost terénu – zde myslete především na vaše nejstarší blízké. To že to většina zvládne překonat nějaké kameny či kořeny neznamená, že to zvládnout všichni. Promyslete tedy kam až nejblíže se dá dojet s autem, které by dopravilo vaše nejstarší svatebčany.
 6. Domluvit si s DJem ozvučení, případně domluvit hudebníky – svatební DJové bývají často vybaveni tzv. tichým generátorem, a tak s hudební reprodukcí nebývá problém. Druhou variantou je pozvat přímo někoho, kdo vám svatební obřad doprovodí např. na housle či harfu.
 7. Počítat s mokrou variantou – pokud je les v blízkosti Vašeho svatebního místa (tedy místa kde se bude odehrávat všechno ostatní), můžete se domluvit, zda vám v případě deště neposkytnou možnost udělat obřad někde pod střechou. Další variantou jsou deštníky, protože ne vždy prší celý den. Oblíbené deštníky na svatbu jsou ty průhledné.
 8. Informovat hosty o svatbě v lese předem – na svatební web, do svatebních novin nebo jednoduše do informačního e-mailu, který budete rozesílat hostům nezapomeňte uvést, že se svatba bude konat v lese. Je vhodné tedy doporučit pohodlnou obuv, o něco terénnější, než jsou boty na jehlových podpatcích. Těsně před svatbou je také vhodné svatebčany informovat o předpovědi počasí, aby se mohli připravit dle situace.
 9. Projít si srážkovou statistiku daného místa za posledních 10 let – při výběru svatebního data si doporučujeme projít srážkovou historii oblasti. Statistika dokáže být velkým pomocníkem v tom, jak si “zajistit” hezké počasí.
Svatba v lese: 13 tipů, jak naplánovat dokonalou lesní svatbu

Jak vybrat správnou lokalitu?

Spoustu svatebních míst nabízí svatební obřad na pozemku nebo v jeho blízkém okolí. V takovém případě potom máte vše o něco jednodušší. Můžete se s majiteli domluvit, že vám místo připraví, vyzdobí a často můžete mít i k dispozici prodlužku pro ozvučení.

V každém případě při výběru lesní lokality zvažte následující faktory:

 1. Dostupnost: Je důležité, aby vámi vybrané místo bylo snadno dostupné pro všechny hosty. Myslete na parkování, dopravní spojení i možnost ubytování v blízkosti pro hosty z vzdálenějších míst.
 2. Schůdnost: Zvládnou se na místo obřadu bez problémů dopravit i nejstarší hosté? Není cesta moc náročná/daleká?
 3. Soukromí: Pro mnoho párů je důležité, aby místo bylo dostatečně izolované. Některé louky mohou být oblíbenými výletními místy, proto je důležité zvážit, zda nebude přítomnost náhodných návštěvníků. Během našeho obřadu se na nás prý zpovzdálí koukali procházející houbaři – ničeho jsme si však nevšimli 🙂
 4. Návštěva lokality v různých časech: Pokud je to možné, navštivte místo v různých částech dne a ročních obdobích, abyste měli představu o osvětlení a atmosféře místa (to se hodí vědět zejména z fotografického pohledu).
Svatba v lese: 13 tipů, jak naplánovat dokonalou lesní svatbu

Jak se obléci na lesní svatbu?

Dresscode je stále výsadou ženicha a nevěsty, takže záleží na tom, co si stanovíte. Můžete zvolit uvolněnější i tradiční dresscode.

Jako ženich a nevěsta

Nevěsta

Některé nevěsty se možná budou chtít do lesa stylizovat do lesní víly. Věneček do vlasů a k tomu v poslední době oblíbené boho šaty. Nic vám ale nebrání si vzít vaše vysněné princeznovské, tak jak jsme to udělala já.

Boty do lesa doporučuji na širokém stabilním podpatku, oblíbené jsou v poslední době sandálky nebo dokonce bíle tenisky. Volba záleží na vás.

Ženich

Podobně je na tom ženich, ten může jít buď klasicky, případně i bez saka. Velmi pěkná je vestička. Někteří pánové zvolí jen kombinaci – kalhoty, košile, kšandy. Na lesní svatbu je pro ženicha jako dělaný dřevěný motýlek.

Opět je to jen na vás, jaké si to uděláte.

Jako hosté

Doporučení do lesa pro dámy se týká zejména obuvi: doporučuje se vyvarovat zejména botám na jehlovém podpatku, protože se mohou zapichovat do země. Baleríny, sandály nebo stylové tenisky mohou být ideální volbou.

Pánové mohou zvolit místo obleku společenské kalhoty a košile. Vždy se ale primárně řiďte dresscodem, který uvedli snoubenci v pozvánce.

Svatba v lese: 13 tipů, jak naplánovat dokonalou lesní svatbu

Inspirace pro svatební obřad v lese

1) Dekorace na lesní svatbu

 • Přírodní materiály: Kameny, dřevo, tráva a jiné přírodní materiály mohou být skvěle začleněny do dekorací i na následném místě hostiny. Jako držátka na jmenovky můžete na stůl naaranžovat např. šišky.
 • Květinové dekorace: Pro výzdobu slavobrány využijte sezónní květiny a třeba luční kvítí.
 • Rustikální detaily v místě oslavy: Dřevěné palety, bedny nebo sudy mohou sloužit jako stoly, lavice nebo pódia. Provazové a jutové doplňky také skvěle doplňují lesní/přírodní téma.

2) Zázemí a občerstvení lesní svatby

 • Židličky – pamatujte na vaše babičky, dědečky a rodiče a připravte před slavobránu i několik židlí pro vaše nejbližší.
 • Občerstvení – jako pohoštění je pěkné připravit třeba jen malý stoleček se svatebními koláčky či jednohubkami. Koneckonců to nemusí být ani stoleček, ale perfektně může sloužit hezky seříznutý pařez.
 • Nápoje – pokud chcete mít i koutek s nápoji, hodí se do kyblíku ledu připravit malé balení džusů, minerálek nebo dalšího nealka.

3) Zasazení stromu

Pokud se chcete inspirovat ne úplně známou tradicí, můžete po obřadu zasadit strom. Jedná se o zvyk z doby vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Přínosem vysazeného stromu nebyla jen upomínka na výjimečnou událost, ale také zajištění pravidelného přísunu ovoce pro nově založenou rodinu. Zvyk do lesa jako dělaný!

Svatba v lese: 13 tipů, jak naplánovat dokonalou lesní svatbu

Závěrem

Sami milujeme přírodu a jsme velkými propagátory venkovních svateb. Pokud se pro svatební obřad v lese přece jen rozhodnete, zvažte pro i proti, která takový obřad skýtá.

Pokud bude hezké počasí, půjde nepochybně o nádherný zážitek a věříme, že vašeho rozhodnutí nebudete litovat. Počítejte však i s variantou, že by mohlo i sprchnout (zde ještě jednou zdůrazňujeme důležitost srážkové statistiky) 🙂

A z vlastní zkušenosti můžeme říct, že bychom obřad v lese určitě chtěli znovu! Byla to romantika a zejména hosté ze zahraničí z toho byli naprosto unešeni.

Přejeme hezké plánování!

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte článek – svatba v lese na později:

Svatba v lese

Líbil se vám článek – svatba v lese? Sdílejte ho svým kamarádům: