Co je svatební strom? Nenáročná a překrásná tradice

Svatební strom může být krásnou symbolikou rostoucího vztahu. V Česku se s tímto tématem pojí především tradice svatebního stromu s otisky prstů všech přítomných svatebních hostů.

Novomanželé mají ale také možnost si svůj svatební strom vysadit. V tomto článku se podíváme na obě tradice týkající se svatebního stromu. V čem přesně tradice spočívají? A čím se od sebe odlišují?

Co je to svatební strom?

Nejčastěji je jako svatební strom označován obraz, na kterém je vyobrazen rozvětvený strom, na jehož větvích nechávají svatební hosté otisky svých prstů s podpisy. Novomanželům, tak vznikne krásná vzpomínka na všechny, kteří s nimi ve svatební den byli.

V zahraničí je svatebním stromem strom fyzický, který spolu novomanželé zasadí v den sňatku.

1) Kresba svatebního stromu

Malování svatebního stromu bývá jednou z oblíbených aktivit během svatebních zábav. Tato tradice patří mezi velmi populární mezi novomanžely, jelikož se jedná o časově nenáročnou aktivitu, které není třeba věnovat příliš energie a pozornosti. Zbožňují ji také děti, které baví barvičky, s nimiž si mohou hrát.

Výsledný produkt je přitom velice pěkný. Kresba pak manželům zdobí domácnost. Zůstává tak jako připomínka na jejich svatební den. Často na ní totiž bývají zaznamenaní nejen všichni svatebčané pomocí otisků prstů, ale i datum výjimečného dne i jeho místo. 

Předchystaný balíček pro svatební strom

Větší papírnictví nebo svatební prodejny obvykle nabízí balíček s názvem Svatební strom. Ten obsahuje zpravidla plátno, na které se budou dělat otisky prstů. Na něm bývá předtištěný kmen dřeviny. Zároveň jsou součástí balení barvy k vytvoření otisků prstů a někdy i fixy k napsání jmen. 

Sady pro výrobu svatebního stromu se pohybují obvykle v cenovém rozpětí čtyři sta až dva tisíce korun. Záleží na značce výrobce.

Svatební strom na plátně

Dřevěný svatební strom

Svatební strom nemusí být nutně jen na plátně, ale v nabídce se objevují i 2D a 3D dřevěné stromy, na které hosté mohou psát přání.

Dřevěný svatební strom na přání

Dřevěný svatební strom na přání – zjistit cenu

Dřevěný svatební strom na přání

Dřevěný svatební strom na přání – zjistit cenu

Jak si vytisknout vlastní svatební strom?

Abychom Vám tvoření nejen svatebního stromu usnadnili, připravili jsme pro vás upravovatelné šablony, které vám velice usnadní přípravu svatby.

Jak si vytvořit vlastní svatební strom?

Pokud se vám za předtištěné plátno a pár barviček nechce zbytečně utrácet, nebo si to jen toužíte udělat po svém, je možné využít cenově dostupnější variantu a sice “udělej si sám”. Stačí si v papírnictví nebo výtvarných potřebách pořídit plátno na malování, jehož cena se pohybuje kolem jednoho sta korun, tuš a akvarely. Případně jiné náčiní, kterým plánujete kreslit.

Dále se už fantazii meze nekladou. Pak je to už jen na kreativitě nevěsty a ženicha, jaký kmen nakreslí. K jeho tvorbě doporučujeme začátečníkům bez výraznějších malířských zkušeností využít právě zmiňovanou tuš nebo akvarely. Ideální je nakreslit obrys tuší a kmen pak vybarvit akvarely, s nimiž se dá si pěkně vyhrát a vytvořit různé odstíny.

Zároveň je možné pod kmen napsat jména novomanželů, datum a místo svatby. Záleží vždy na konkrétním páru, co chce mít na plátně zaznamenané. Důležité je také vybrat správné barvy pro otisky prstů – vhodné jsou např. tyto razítkovací polštářky.

Realizace tradice svatebního stromu v den svatby

Samotná tradice je pro realizaci velice snadná. Plátno se umístí v areálu, kde probíhá svatba. Všichni svatebčané jsou pak vyzváni k tomu, aby na něm zanechali svůj otisk prstu, což je symbol listu. Obecně tedy platí, že čím více hostů, tím bohatější koruny stromu. Je možné, aby k otisku prstu svatebčan připsal své jméno.

Pamatujte na výběr vhodných barev na otisky prstů. Také je k obrazu vhodné umístit suché i mokré ubrousky, díky kterým si svatební hosté budou moci očistit barvu z prstů

svatební strom hostů

Máme pro tebe připravené boží svatební hry!

 • Královský kočár
 • Rok s novomanželi
 • Vtipná tombola
 • Svatební bingo
 • Zvedání bot
 • Hospodský svatební kvíz
 • Strom hostů
 • Svatební omalovánky
Co je svatební strom? Nenáročná a překrásná tradice

2) Výsadba svatebního stromu

Šťastné a láskyplné manželství je cílem a snem mnoha párů. Jedním z důležitých aspektů úspěchu je péče o vztah. Symbolem může být strom, který spolu manželé v den sňatku zasadí. Sadbou to však nekončí. O dřevinu je pak potřeba se starat. Dbát o zavlažování, případně hnojení a prořezávání větví. Podobně je tomu i v našich vztazích – je nutné se o ně starat a věnovat jim pozornost, jinak chřadnou. 

Výsadba svatebního stromu je jedinečným a výjimečným okamžikem, který zároveň zpestří svatební veselí. Tato aktivita je populární zejména v zahraničí, v České republice k ní dochází zatím spíše výjimečně, ačkoliv ji znali už naši předci. Můžete se tedy stát novodobými průkopníky. Přečtěte si, co všechno výsadba svatebního stromu obnáší a kde se u nás vzala.

Tradice sázení svatebního stromu

Sadba svatebního stromu u nás není žádnou novinkou. Přínosem vysazeného stromu nebyla jen upomínka na výjimečnou událost , ale také zajištění pravidelného přísunu ovoce pro nově založenou rodinu. Jedná se o zvyk z doby vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II.

Jak probíhá sázení svatebního stromu?

Snoubenci si vyberou strom, který by chtěli zasadit. Ten pak bude symbolizovat jejich manželství. Ideálně by se tedy mělo jednat o dřevinu jim blízkou, která ztělesní jejich společný záměr.

Následně je nutné vybrat vhodné místo k sadbě. Sazenici novomanželé v den svatby nebo den poté vysadí do půdy, která dostatečně strom vyživí a podpoří jeho růst. Pár pak může rostoucí dřevinu pozorovat, jak roste a případně i nese ovoce.

Druhy stromů

Obvykle se sází ovocné stromy, neboť nesou plody. Ty mohou symbolizovat společné potomky nebo prohloubení citů a blízkosti v manželském svazku. Perfektním adeptem je třešeň. Symbolizuje novou, začínající lásku. 

Oblíbený je i olivovník, neboť se jedná o znamení míru, blahobytu a plodnosti. 

Populární je i keř kamélie. Ačkoliv se nejedná o strom, v mnoha kulturách se jedná o symbol lásky.

Co je svatební strom? Nenáročná a překrásná tradice

Kde provést výsadbu svatebního stromu?

Zasadit svatební strom je možné na vlastní zahradě, kde jej můžete průběžně sledovat a radovat se z každé další rašící větvičky. Je však nutné dát si pozor, kde chcete jaký strom vysadit. Každá dřevina totiž potřebuje jiné podmínky pro růst a také různou vzdálenost, do které může zasahovat. Znamená to, že třeba nelze vysadit vysokokmen jabloně dva metry od čtvrtkmene hrušně. Pro přesné instrukce, jak v případě výsadby postupovat, doporučujeme zkontaktovat odborníka.

Druhou variantou jsou svatební sady. V České republice je udržuje třeba iniciativa Na ovoce. Sady jsou veřejně přístupné a o pravidelnou péči o stromy i travní porost se postará spolek Jestřábník ve spolupráci se stádem oveček. 

Kdy se pustit do zasazování?

Chcete-li mít na své svatbě zábavu v podobě sázení stromu, je nutné zohlednit období, kdy probíhá den D. Podle odborníků je nejlepší vysazovat dřeviny na jaře nebo na podzim.

Nejdůležitější je, že nesmí mrznout, avšak chladnější počasí stromům hraje do karet. Tehdy lépe zakoření a není tak velké riziko, že zmrznou. Zároveň není dobré ani velké horko. Vysoké teploty a ostré slunce mohou strom poničit.

Svatební strom jako dar

Chcete novomanželům věnovat smysluplný dárek, který jim zároveň bude sloužit jako připomínka vzájemného slibu a citů? Svatební strom je ideálním adeptem. Jeho hodnota je nadčasová a takové dary se obzvlášť cení.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další hry na svatbu:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později:

Co je svatební strom

Kresba svatebního stromu

Výsadba svatebního stromu

Líbí se vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům!