Proč se nosí svatební podvazek? Tradice, zvyky i temná historie

Svatební podvazek je dnes docela běžnou součástí svatebního outfitu nevěsty. Jaké se k němu váží tradice, zvyky nebo hry? Jak to bylo v minulosti a jaký význam má svatební podvazek dnes? Pojďme se společně podívat na zajímavosti i praktické tipy, které můžete použít nejen na vlastní svatbě.

Proč se nosí svatební podvazek?

Svatební podvazek symbolizuje štěstí a plodnost. Nevěsty v dnešní době nosí svatební podvazek především proto, že se k němu váže několik zábavných her a zvyků pro pobavení hostů (zejména stahování podvazku z nohy, vystřelení podvazku mezi svobodné pány nebo jeho dražba).

Co stojí za tradicí svatebního podvazku?

Podle deníku Refinery29 se z historického hlediska ke svatebnímu podvazku váží dvě teorie:

 1. Od středověku lidé věřili, že pokud získají alespoň kousek nevěstiných šatů, přinese jim to štěstí a lásku. Nevěsty tak postupně přišly s tím, že do rozlíceného davu odhodily alespoň svatební podvazek, aby uchránily svoje šaty, před roztrháním. Ze stejného důvodu vznikla i tradice hodu svatební kyticí.
 2. V dávných dobách bylo zvykem, že novomanželský pár „zpečetil“ svůj vztah poměrně rychle po obřadu. Nevěstin podvazek tedy přinášel ženich rodině i přátelům čekajícím před jejich ložnicí jako důkaz, že všechno proběhlo, jak má.

Zvyky a hry a se svatebním podvazkem

Svatební podvazek v dnešní době hraje významnou roli především při pobavení svatebních hostů.

1) Stahování podvazku

Prvním a nejčastějším zvykem je stahování podvazku nevěstě z nohy. Tento úkol nenáleží nikomu jinému než ženichovi. Ten se snaží získat podvazek své drahé bez pomoci rukou. Tady už je jen na nevěstě, jestli v tom svého drahého nechá vykoupat nebo jestli mu pomůže, ať už vyhrnutím sukně nebo sundáním boty. U tohoto úkolu je jednoduše zábava zaručena.

2) Vystřelování podvazku

Pokud je na hostině vícero svobodných pánů, nebojte se zařadit vystřelování podvazku. Je to jakási alternativa k hodu kyticí – akorát pro pány. I zde platí, že kdo z nezadaných pánů podvazek chytne, ten se do roka ožení.

Na některých svatbách se ještě drží další tradice: Muž, který chytí podvazek a dáma která chytí kytici si spolu mají zatančit. Další alternativou je, že ještě před tancem tento muž navlékne dámě (která chytila kytici) právě chycený podvazek.

3) Dražba svatebního podvazku

V případě, že se vám nelíbí vystřelování podvazku, můžete jej využít ke dražbě. Někde se kromě toho, že podvazek přináší štěstí říká, že přináší i bohatství, tak proč toho rovnou nevyužít. 

Proč se nosí svatební podvazek? Tradice, zvyky i temná historie

Kdo kupuje svatební podvazek?

Není žádné pravidlo, ani zvyk, který by mluvil o tom, kdo konkrétně kupuje svatební podvazek. Nevěsta si ho může vybrat sama, ale někdy ho také darují nevěstě její nejlepší kamarádky na rozlučce se svobodou.

V některých rodinách dokonce vznikla tradice, že se svatební podvazek dědí. V takovém případě je potom zvykem vzít si ještě druhý podvazek (dát například 2 nad sebe) a právě ten nový využít ke svatebním hrám, jako je dražba nebo střílení podvazku.

Na kterou nohu patří svatební podvazek?

Svatební podvazek si nevěsta může vzít na kterou nohu sama chce, opět zde není žádné pořekadlo, které by stanovilo, která noha je ta šťastná nebo nešťastná. Některé nevěsty se přikloní k levé – ta je blíže k srdci. Jiné ho zase dají na pravou, protože se říká, že vykročit pravou nohou znamená štěstí.

Proč nevěsta nosí svatební podvazek?

Jakou barvu má mít svatební podvazek?

Svatební podvazek může mít jakoukoliv barvu si vyberete. Pokud máte tématicky laděnou svatbu do jedné barvy, můžete tak sladit i váš podvazek. Mezi nejoblíbenější barvy ale patří bílá v kombinaci s modrou, protože podvazek můžete začlenit do jiné tradice, která říká, že nevěsta má mít něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. Modrá je totiž symbolem oddanosti.

Vybírat můžete i z dalších barev a zde je seznam toho, co každá barva na svatbě znamená:

 • Bílá – barva nevinnosti (proto jsou šaty bílé).
 • Modrá – znamení věrné lásky.
 • Fialová – symbolizuje lásku k pravdě a opravdovou lásku. Nevěsta by ale neměla mít modré nebo fialové šaty, protože to znamená modřiny a neštěstí.
 • Zelená – symbol smůly a mimomanželských lásek v přírodě. Zelené by se mělo co nevíce vyhnout.

Originální svatební podvazky

Pokud hledáte originální i cenově přívětivé svatební podvazky, podívejte se sem.

Pořídit se dají ale i další druhy podvazků:

 • Svatební podvazek s vašimi jmény
 • Svatební podvazek, kam schováte i placatkou
 • Krajkové podvazky
 • Luxusní podvazky
 • a mnoho dalších…

Jaké jsou další svatební pověry a tradice?

Pokud se chcete dozvědět něco dalšího o svatebních pověrách a zvycích, přečtěte si tyto dva články:

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – proč nevěsta nosí svatební podvazek na později:

Líbí se vám článek – proč se nosí svatební podvazek? Nasdílejte ho svým kamarádům!