Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající

Házení kyticí je jeden z velmi oblíbených svatebních zvyků. Neobejde se bez něj (nebo jeho alternativ) skoro žádná svatba. Je to moment, na který se těší mnohé svobodné ženy a dívky, ale především svatební hosté, kteří s napětím čekají, jak to celé dopadne. Kdo květinu chytí a co na to její přítel?

V tomto článku najdete všechno, co o této tradici potřebujete vědět o házení svatební kytice. Od historie po inspiraci a tipy pro nevěsty i ty, které by rády květinu chytily!

Kde se tradice hodu kyticí vzala?

Tradice hodu svatební kytice, jak ji známe dnes, má své kořeny v 19. století, v Anglii. Její původ však sahá ještě hlouběji do historie. Dříve totiž bylo považováno za šťastné se dotknout nevěsty v den její svatby. Svobodné dívky plné nadějí se často snažily nevěstu obklopit a dotknout se jí v naději, že se na ně přenese trochu štěstí a brzy se provdají.

Legendy říkají, že některé svobodné ženy se snažily získat “suvenýr” z nevěstiných svatebních šatů, když kolem nich procházela. Aby nevěsta předešla potrhání šatů, hodila kyticí a utekla. Tato tradice vznikla tedy částečně proto, aby se štěstí předalo hostům, aniž by došlo k ničení šatů nevěsty.

Historický kontext

V době, kdy vznikla tato tradice, bylo manželství pro ženu často jedinou formou sociálního vzestupu. Manželství mohlo ženu (a její rodinu) vytrhnout z chudoby a často šlo spíše o politický a ekonomický krok než o romantický. Svobodné ženy byly doslova zoufalé po naději změnit okolnosti tím, že si vezmou muže, který by se o ně a jejich rodinu postaral.

Hod kyticí v moderní době

Dnes je hod kyticí už jen zábavným a symbolickým momentem na svatbách, odrážejícím naději a radost. Nicméně je to stále moment, na které se některé svobodné dívky těší dlouho dopředu.

Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající

Kdy se hází svatební kyticí?

Nevíte, na kdy zařadit hod kyticí do harmonogramu? Zde jsou tipy pro ideální na načasování:

Hod kyticí si naplánujte nejlépe na pozdější odpoledne, až na moment, když už kytici nebudete potřebovat. Tedy:

 • Po obřadu
 • Po skupinovém i párovém focení.
 • Pokud budete házet květinu venku, zkuste její házení načasovat ještě za světla, abyste měli z hodu hezčí fotografie.
Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající

Kdo chytá svatební kytici?

Svatební kytici chytají svobodné (nezasnoubené) ženy a dívky. Podle tradice se věří, že ta, která kyticí chytí, se do roka a do dne vdá.

Novodobé výklady hodu kyticí

 • Říká se, že přítel té, která květinu chytne, má rok na to ji požádat o ruku.
 • Pokud květinu chytne nezadaná dívka, tak do roka najde lásku.

Co když kytice spadne na zem?

Podle pověry přináší kytice, která spadne na zem, smůlu. Ale znáte to, povídačky sem, povídačky tam. Já jsem hezkým příkladem toho, že i kytice, která spadla na zem (a já se pro ni s ortézou na noze dobelhala), funguje. Svatbu jsme stihli do roka a do dne (dokonce s dvoutýdenní rezervou) 😀

Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající
Kytice spadla na zem, ale smůlu nepřinesla! Svatbu jsme do roka a do dne stihli.

Tipy pro účastnice

Tajně, dámy, doufáte a vyhlížíte další svatbu kamarádů, abyste měly šanci chytit kytici a nenápadně tak “něco” naznačit? Třeba i nahodit konverzaci, že by mohlo něco takového nastat i u vás? Nebo se naopak děsíte toho momentu, kdy se všechny nezadané dámy shromáždí na jedno místo, a vy byste raději byly úplně někde jinde?

Tak v obou případech pro vás máme několik tipů jak na to!

Co dělat, když kytici chcete chytit?

 1. Stoupněte si do první řady doprostřed – statisticky kytici nejčastěji chytí dáma v první řadě nejblíže středu. První řada je výhodná v tom, že pokud kytice nedoletí až k vám, stačí udělat často 1-2 kroky dopředu. V opačném případě můžete i vyskočit a těm za vámi nedat žádnou šanci, i když by kytice přirozenou trajektorií letěla do druhé řady.
 2. Domluvte se, aby nevěsta mířila na vás – pokud je nevěsta vaší kamarádkou, můžete se domluvit, aby mířila vaším směrem. Už jsem to na několika svatbách zažila. Ovšem to nemusí být zárukou, chycení oné květiny.

Co dělat, když se letící kytice chcete vyhnout?

 1. Pokud se letící kytici chcete vyhnout, stoupněte si dozadu na kraj. Na takové místo kytice velmi pravděpodobně vůbec nepoletí a vy se tam můžete vyhnout i případnému uhýbání.
 2. Vytraťte se tou dobou na WC. Když je na svatbě více hostů, většinou se stane, že někdo o tento moment většinou nechtěně přijde. Na větších svatbách tedy ani nemusí být tak nápadné, že někdo chybí.
Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající

Jak nejlépe hodit svatební kytici? – Tipy pro nevěstu

 • 5 minut před hodem rozhlaste, že se házení kytice chystá. Následně počkejte až se hosté shromáždí. Je to událost, na kterou se hosté s oblibou podívají 🙂
 • Pokud máte možnost, stoupněte si na nějaké vyvýšené místo (např. Schody, na terasu apod.)
 • Máte-li na svatbě malé děti, požádejte rodiče, aby je z “chytacího” prostoru odvedli, a zabránili tak jejich “ušlapání”. Některé družičky se totiž dokáží o květinu i poprat.
 • Po úspěšném chycení se běžte jako nevěsta se šťastlivkyní vyfotit. A pokud má štastlivkyně na svatbě i přítele, pošoupněte je, ať se vyfotí s kyticí oba 🙂 (Pokud tam její přítel je, věřte, že bude v tu chvíli středem pozornosti).

Nejoblíbenější písničky k hodu kytice

 1. Single Ladies – Beyonce
 2. Dear Future Husband – Meghan Trainor
 3. Only Girl – Rihanna
 4. Wannabe – Spice Girls
 5. Country Girls (Shake it for Me) – Luke Bryan
 6. Little White Church – Little Big Town
 7. Chapel of Love – The Dixie Cups
 8. Hollaback Girl – Gwen Stefani
 9. This One’s for the Girls – Martina McBride
 10. Don’t Cha – The Pussycat Dolls
 11. Lady Marmalade – Christina Aguilera

Na puštění konkrétního songu, se domluvte předem se svatebním DJem.

Když zvažujete, zda vůbec tento zvyk zařadit

Možná přemýšlíte o tom, zdali vůbec tuto tradici, chcete dodržet. V takovém případě si položte několik otázek:

 • Kolik máte svobodných kamarádek?
 • Jsou mezi nimi takové, které by potenciálně mohly chtít květinu chytit? (Většinou stačí alespoň jedna, která opravdu chce) 🙂
 • Líbí se vám tato tradice?
 • Nechcete zvolit alternativu k hodu kyticí? (viz níže)
Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající

Co dělat, když si kytici chcete nechat?

Nechcete se o házení kyticí ochudit, ale zároveň si chcete svojí svatební kytici nechat? Řešením je házecí kytice.

Házecí kytice

Házecí kytici si necháte vyrobit v květinářství společně s ostatními květinami. Většinou se jedná prakticky o tu stejnou, jako je vaše svatební, jen o něco menší, abyste ušetřila na květinách (on to ve výsledku nikdo nepozná, protože všichni budou pohlcení samotnou událostí). Hosté tuto tradici milují!

Co se svatební kyticí po svatbě

Je vám líto kytici vyhodit? Komu by nebylo, naštěstí existují způsoby, jak si květinu uchovat.

1) Usušit

Po příjezdu ze svatby si kytici ještě 1-2 dny můžete nechat ve váze, abyste se z ní mohly těšit. Následně ji zavěste do volného prostoru, ideálně na tmavé a dobře větrané místo. Dejte pozor, aby se o nic neopírala, to by mohlo porušit její tvar. Podle typu květin, by měla být za 2–3 týdny usušená.

2) Obraz ze svatební kytice

V dnešní době najdete i služby, díky kterým může z vaší kytice vzniknout i obraz. Oblíbené vložení za sklo. Vy díky tomu budete mít krásný květinový obraz na památku.

3) Zalití do pryskyřice

O něco nákladnější, zato nejvěrohodnější je zalití svatební kytice do pryskyřice. Díky tomu tu s vámi může být vaše květina navěky.

Házení svatební kytice: tradice + tipy pro nevěstu i chytající
Hod podvazkem

Házení svatební kytice jinak – nejlepší alternativy

Pokud byste rádi zachovali, alespoň nějaký rozměr tradičního hodu kyticí, zde jsme pro vás připravili nápady, jak to udělat jinak:

1) Vyplétání/stužkování svatební kytice

Poslední dobou standardnímu hodu kyticí začíná konkurovat alternativa, které se říká vyplétání svatební kytice. A jak na to?

 • K vaší svatební kytici připevníte tolik stužek, kolik je na svatbě svobodných dam.
 • Každá nezadaná dáma uchopí konec jedné stužky.
 • Nevěsta zavře oči, případně si je nechá zavázat nebo požádá o pomoc se zakrytím výhledu ženicha.
 • Dámy začnou chodit (nebo tančit) kolem nevěsty dokola.
 • Nevěsta začne postupně odstřihávat jednotlivé stužky.
 • Ta dívka, které zůstane v ruce nepřestřižená stuha, se prý do roka a do dne vdá.

Pokud jste nevěsta, která si přeje přinést do svatebního dne něco nevšedního a odlišit se, vyplétání svatební kytice je pro vás tou pravou volbou. Tato aktivita je svěží a u nás v ČR zatím docela neobvyklá. Kromě toho vypadá skvěle na fotografiích. Navíc, tato hra je velmi napínavá a zároveň spravedlivá!

2) Uzamčená kytice s klíči

Princip je jednoduchý. Potřebujete sehnat truhlici/klec nebo cokoliv jiného, kam uzamknete kytici a svobodným dámám rozdáte klíče. Klíče si dámy mohou losovat z klobouku, nebo jim je můžete náhodně i “náhodně” rozdat. Klíč, který kytici odemkne, určí, kdo by měl být následující nevěstou.

TIP: Kytice se určitě bude vyjímat ve skleněné truhlici.

3) Mnoho květin v jedné

Místo tradiční jedné svatební kytice můžete zvolit kytici složenou z mnoha menších kytic. Můžete jít o jednotlivě svázané maličké květiny. Nejprve můžete naznačit hod a následně se vydáte kytičky rozdat všem svobodným dámám.

Alternativně tuto kytici můžete hodit a doufat, že se “správně” rozletí na více částí.

4) Květinová tombola

Další z možností je „květinová tombola“, kde každá svobodná dáma dostane lístek a vy nebo váš ženich vylosujete výherkyni, která si odnese kytici.

5) Žádost o ruku při “hodu” kyticí

Ano, tato alternativa není jen tak. Ani si jí jen tak sami nedomluvíte. Ale pokud vás někdo z vašich přátel poprosí, že by rád požádal při “hodu” kyticí svou milou o ruku, můžete se s ním domluvit.

Na internetu najdete přehršel videí, ve kterých se nevěsta chystá hodit kyticí, naznačí rozmach, ale místo hodu se vydá s kyticí mezi svobodné slečny. Za slečnou už bývá připraven její milý s prstýnkem v ruce. Poklekne, no a dál už to znáte.

Zároveň si ale buďte vědomi toho, že je to jen a jen váš den a pokud si takovou žádost nepřejete, tak kamaráda s omluvou odmítněte a navrhněte mu jiná místa nebo nápady. Přecijen v tu chvíli se nově zasnoubení dostanou do středu pozornosti a to přece chcete být vy na vaší svatbě.

6) Hod podvazkem

Aby to pánům nebylo líto, může ženich mezi svobodné kamarády házet či vystřelovat podvazek.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – házení svatební kytice (nikdy nevíte kdy se budou znovu hodit):

Líbil se vám článek – hod kyticí? Sdílejte ho svým kamarádům: