Je svatba důležitá nebo je to přežitek? (Důvody pro a proti)

Názory na svatbu se mohou různit. Ať už spadáte do libovolného tábora, pojďme se společně podívat na všechny důvody a názory, proč je svatba důležitá, ale i na názory protichůdné. Možná po přečtení tohoto článku porozumíte vaší polovičce nebo sami sobě o něco více.

Nejprve se podíváme na důvody, proč se vzít. Poté na důvody a nejčastější názory, proč nemít svatbu.

Kdy je svatba opravdu důležitá?

Existuje jeden kritický moment, kdy je svatba opravu důležitá! A to v moment, kdy plánujete mít děti. Zde je svatba velmi důležitá z pohledu zabezpečení matky i budoucích dětí. Ačkoliv nikdo nechce malovat čerta na zeď, existují případy, kdy partner opustí partnerku v těhotenství nebo s malým dítětem. Pokud jsou partneři manželé a dojde k rozvodu, soud automaticky rozhoduje o výživném (alimentech) na dítě.

Dalším, leč nepěkným „pro“ ve prospěch svatby, je v případě úmrtí někoho z manželů, vdovský a sirotčí důchod. Jak vidíte, nejde o romantické, ale čistě pragmatické důvody pro svatbu. 

Pokud jste mladí a ještě neplánujete děti, nejprve si přečtěte článek Kdy je správný čas na svatbu?

Je svatba důležitá nebo je to přežitek? (Důvody pro a proti)

Důvody proč se vzít

Není nad fakta podložená studiemi, proto jsou mezi prvními důvody uvedeny ty, které plynou právě z odborných studií. Následují praktické důvody a nakonec i nějaké ty romantičtější důvody.

1) Zdravotní benefity

Podle Harvadrské studie „Zdravotní benefity manželství“ bylo zjištěno, že lidé žijící v manželství:

 • Mají menší šanci na mrtvici i infarkt (oproti svobodným)
 • Mají méně depresí
 • Častěji vedou zdravý životní styl
 • Mají lepší imunitní systém
 • Mají větší pravděpodobnost přežít závažné operace
 • Je méně pravděpodobné, že budou mít diagnostikovanou pokročilou rakovinu a mají větší šanci na uzdravení

2) Štěstí i méně stresu

Podle psychoterapeutky S. Burstign [1] zdravě fungující manželské páry pociťují vyšší hladinu serotoninu a testosteronu. Serotonin je neurotransmiter, který udržuje rovnováhu nálady a snižuje depresi, úzkost a hněv.

3) Manželství prodlužuje život

Výzkum také ukazuje, že páry v uzavřeném manželství žijí déle než svobodní nebo rozvedení. Emocionální podpora je velmi důležitá a manželství tak poskytuje bezpečný prostor pro vyjádření pocitů a potřeby, které by jinak byly ignorovány nebo potlačovány.

4) Lepší sexuální život

Podle řady výzkumů mají manželské páry lepší sexuální život než svobodní jedinci. Tento bod navíc tak trochu navazuje i na předchozí, protože podle Queens University, která provedla studii na 1000 ženatých mužích, plyne, že ženatí muži žijí až o pět let déle než ti nesezdaní. Proč? Protože sex přináší přirozeně vysokou hladinu neurohypofyzikálního hormonu „štěstí“ (oxytocinu), který vytváří pocit klidu, štěstí a snižuje krevní tlak, čímž poskytuje ochranu před infarktem a mrtvicí. Výzkum ukázal, že muži, kteří měli sex třikrát týdně (nebo více), snížili riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice o 50 %.

5) Daňová optimalizace

Další z čistě praktických důvodů je daňová optimalizace. Jako manželé si jeden z páru může uplatnit v daňovém přiznání slevu na vyživovanou manželku / manžela. Pokud časem přijdou děti, můžete uplatňovat v ročním zúčtování i slevu na dítě. Pokud jste OSVČ, můžete na manželku / manžela (jakožko osobu spolupracující) převést část svých přijmů a snížit tak daňovou zátěž.

6) Rituál

Svatba je oslavou vaší lásky, svatbou dáváte najevo všem ostatním, že se milujete a chcete spolu zůstat do konce života. Svatba otevírá novou etapu vašeho vztahu. Navíc většina holek někdy snila o tom být aspoň na chvíli princeznou, a právě na svatbě má tu příležitost – být středem pozornosti jako ta nejkrásnější. A ženich může být pyšný na to, jak krásnou ženu si bere.

7) Dárek rodině

Svatba navíc není jen pro ženicha a nevěstu, ale je to především dárek pro rodiče a prarodiče, kteří tuto událost mnohdy prožívají ještě intenzivněji než samotní novomanželé. Takže ikdyž pro vás svatba třeba tolik neznamená, rodiče, kteří o vás celou dobu pečovali a v lásce vychovali, vidí, že odvedli dobrou práci a jejich děti se vydávají na vlastní cestu životem.

8) Párty pro přátele

Kdo by nezbožňoval svatby? Spousta přátel, dobré zábavy, jídla, pití a hudby! Já si osobně užila každou svatbu, na kterou jsem byla pozvaná na maximum. Svatba v sobě skrývá spoustu lásky a emocí, které si mohou společně všichni užít. Jen si představte kolika lidem uděláte radost, když tu svatbu uspořádáte!

Co říkají manželé po svatbě?

Mluvila jsem o svatbách se spoustou přátel, kteří se již vzali a musím říct, že většina odpovědí se dá shrnout to těchto bodů:

 • Všichni říkají, že to byl jeden z nejkrásnějších dní v životě.
 • Je to sice celkem drahá a pracná záležitost, ale rozhodně to stojí za to.
 • U plánování svatby se toho o sobě docela hodně dozvíte.
Je svatba důležitá nebo je to přežitek? (Důvody pro a proti)

Proč nemít svatbu? Nejčastější názory a argumenty

1) Ještě je moc brzy, pojďme si užívat života

Svatba může někomu znít jako nepěkná vstupenka do dospělého a zodpovědného života. Ale vždyť jsme přece ještě mladí, můžeme cestovat a užívat si života, podnikat bláznivé aktivity s přáteli, tak na co se brát. Myslím, že pod tuhle větu se podepíše většina dnešních mileniálů (mimo věřící). Tady se spíš hodí si přečíst článek „Kdy je správný čas na svatbu?“ kde se mimo jiné dočtete, že podle jedné ze studií je optimální věk pro svatbu mezi 28-32 lety.

Opravdu není kam pospíchat, člověk s tímto argumentem svatbu nezatracuje, ale pouze říká, že k ní musí dozrát.

2) Svatba je šaškárna, kterou nechci podstupovat

Někdo má problém s tím být středem pozornosti a už vůbec nechce chystat takto velkou oslavu pro přátele a rodinu. Takovéto případy se dají vyřešit soukromou svatbou na dovolené na pláži nebo třeba v Las Vegas.

3) Svatba je drahá, nemůžeme si to dovolit

Finance jsou relevantním důvodem. Zde jsou řešení dvě. Buď počkat na lepší časy, kdy si společně našetříte, nebo zvolit minimalistickou svatbu jen se svědky (pro svatbu totiž nemusíte mít ani prstýnky ani nové bílé svatební šaty). V tomto případě se vám může hodit následující článek: Levná svatba – 21 tipů, jak ušetřit.

4) Nevěřím na manželství, je to jen cár papíru

Za tímto argumentem může být strach z „nesvobody“ ale zároveň i nejistota, jestli chce ten druhý ve vztahu pokračovat. Příkladem toho jsou přátelé, kteří se po 8 letech vztahu rozešli po žádosti o ruku, protože si uvědomili, že to prostě není to, co chtějí.

Co je důležité si uvědomit

Je důležité říci, že ať už jsou argumenty jakékoliv a pár už spolu nějaké ty roky společně žije (a myslí to opravdu vážně!), tak pokud po svatbě jeden zatouží, skutečně milující partner/ka mu v tom vyhoví. Ať už má na svatbu jakýkoliv názor.

Jestliže nemáte problém s angličtinou a chcete si přečíst názor jednoho člověka, který patřil mezi odmítače svatby, ale nakonec změnil názor, přečtěte si tento článek.

Je svatba důležitá nebo je to přežitek? (Důvody pro a proti)

Kdy je svatba špatný nápad?

Zároveň existují i situace, ve kterých byste si to se svatbou měli rozmyslet, jaké to jsou?

1) Když na vás tlačí okolí

Průpovídky babiček, rodičů nebo okolí, „že už na to máte věk“, mohou být pěkně otravné, ale nedejte se! Však ono stačí i otázky „A co vy? Neplánujete svabu?“. Nelítostně odpovídejte, že NE. Až s tím jednou přijdete sami, o to víc budou nadšení.

2) Když si nejste jistí, že to je ten pravý / ta pravá

Když ještě nemáte jasno, zda on nebo ona je člověk, se kterým chcete strávit zbytek života, rozhodně se do svatby nehrňte! Ono ani zásnuby nesjou nic závazného, v dnešní době může být pár zasnoubený 2 nebo 3 roky a nikomu to nepřijde nenormální.

3) Když jste spolu příliš krátce

Pokud vám není 35 a neplánujete se okamžitě snažit o dítě, tak nikam nespěchejte a nejprve se pořádně poznejte. Opět se můžete podívat na článek „Kdy je správný čas na svatbu?

4) Pokud chcete svatbu, ale ne manželství

Dělat svatbu pro svatbu je hloupost. Primárně musíte mít jasno v tom, že ten, koho si berete, je ten pravý / ta pravá a chcete s ním strávit zbytek života.

5) Pokud svatbou chcete řešit partnerskou krizi

Svatbou se žádná partnerská krize nevyřešila, no a už vůbec ne dítětem. V takovém případě zvažte spíše návštěvu partnerské poradny než plánování svatby.

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Je svatba důležitá nebo je to přežitek? (Důvody pro a proti)

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte článek na později (nikdy nevíte kdy se budou znovu hodit):

Kdy je svatba opravdu důležitá?

Důvody proč se vzít

Proč nemít svatbu? Nejčastější názory a argumenty

Kdy je svatba špatný nápad?

Líbil se vám článek – je svatba důležitá – je svatba přežitek? Sdílejte ho svým kamarádům: