25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

Svatba je významným okamžikem nejen pro vás jako snoubence, ale i pro vaše rodiče.

V tento významný den se hodí jim poděkovat. Poděkovat za výchovu, lásku a všechen ten čas, který vám věnovali. Je to jen maličkost, kterou můžete udělat, ale věřte, že nesmírně potěší a zahřeje u srdce!

Jak a kdy rodičům na svatbě poděkovat?

Jak poděkování pojmete, záleží na každém z vás a vaší povaze. Někdo rád zahrne poděkování do proslovu, který uslyší všichni. Někdo si to raději nechá do soukromí, zkrátka možností je spousta:

1) Poděkování rodičům při svatebním proslovu (veřejně) 

Pokud se tento intimní moment nebojíte sdílet i se svatebními hosty, můžete rodičům poděkovat při proslovu novomanželů. A nezapomeňte, není to jen formální gesto, je to výraz lásky a vděčnosti, který zůstane v srdcích rodičů ještě dlouho.

Při psaní takového proslovu myslete na to, co všechno pro vás rodiče udělali, zmiňte oblíbené nebo významné vzpomínky a události. Sdílejte příběhy či history, které spojují vaši minulost s novým začátkem, kterým je Vaše manželství.

Pokud se do poděkování chcete ponořit hlouběji, čtěte dále, protože možností je spousta. Je zkrátka na vás, jestli tuhle vzácnou chvilku budete sdílet i s ostatními hosty.

2) Děkovný dopis rodičům 

Pokud toho rodičům chcete sdělit více a poděkovat obsáhleji, napište jim dopis. V dopisu můžete otevřeně vyjádřit své pocity, vzpomínky a díky, které byste možná během veřejného projevu nevyslovili. Můžete jít do detailů, vzpomenout na okamžiky, které pro vás byly důležité, a poděkovat za konkrétní věci.

Dopis jim můžete předat třeba ještě před obřadem nebo jim ho dokonce sami přečíst. Dopis je krásným dárkem, který si mohou znovu přečíst, až jim bude po vás smutno. Tuto variantu určitě doporučujeme! Pro inspiraci i návod, jak na to čtěte dál.

3) Poděkování rodičům v podobě dárku

Pokud se nechcete pouštět do ani k vylévání si srdce v děkovném dopisu, můžete koupit rodičům dárek, o kterém víte, že je potěší. O něco níže pro vás máme spoustu inspirace.

4) Poděkování rodičům v soukromí 

Můžete si najít chviličku ještě před obřadem, kdy k sobě pozvete rodiče a řeknete jim, co máte na srdci nebo předáte malý dárek. A tady mate opět dvě možnosti:

 • Vlastními slovy – v případě, že víte, že rodičům řeknete všechno, co máte na srdci bez pomoci papíru, jen do toho, možná zapomenete na nějaký detail, ale určitě to bude krásné, osobní a dojemné.
 • S tahákem/připraveným textem – pokud víte, že vás emoce svatebního dne dostanou. Doporučujeme se připravit, ať už právě dopisem, který rodičům přečtete (a následně jim ho předáte) nebo zkrátka takovým malým soukromým proslovem mezi vámi.

Chtěla bych říct, že kromě poděkování svým rodičům můžete poděkovat i rodičům vašeho partnera. Určitě je to také ohromně potěší!

Poděkování rodičům

Originální poděkování rodičům na svatbě

1) V lese za světel lucerniček

Pokud chcete něco výjimečného, popíšu vám, jaké překvapení jsme rodičům udělali na naší svatbě. Den před obřadem a svatebním veselím, už byla část hostů na místě. Udělali jsme táborák, hrálo se na kytary a zpívalo se. V jeden moment, jsme řekli rodičům, ať se vydají na trasu, která je dovedla až za námi. Byla to lesní pěšinka lemovaná lucerničkami. Pro rodiče jsme měli připravené „dopisy“. Zkrátka to, co jsme měli na srdci sepsané na papíře. Každý z nás to přečetl vzkaz svojí rodince uprostřed lesa v kruhu z lucerniček. Bylo to krásné a brečeli jsme všichni 😊

2) Věnování tance s jejich oblíbenou písní

Pokud víte, že Vaši rodiče mají nějakou svou oblíbenou píseň, nechte jim ji zahrát a věnujte jim třeba i sólo pro tuto píseň. Pokud víte, že se k této písni váže nějaká historka, můžete ji ještě před vyzváním rodičů k jejich tanci přede všemi přednést. Garantuji Vám, že to bude další krásný a velmi emotivní zážitek.

3) Báseň jako poděkování rodičům

Někdo rád píše básně a pokud mezi takové pisálky patříte, můžete rodičům složit děkovnou báseň. Tu opět můžete napsat na papír a předat jako dopis nebo ji přednést na svatbě přede všemi. Pokud občas tápete a hledáte rýmy, možná vám pomůže generátor rýmů.

Kdy se dává poděkování rodičům na svatbě?

Pokud pro rodiče máte připravený dárek nebo třeba děkovný dopis, doporučila bych vám si ta tuto chvíli vyhradit chvilku ještě předvečer vašeho obřadu. Svatební den tolik bude pravděpodobně dost nabitý a čím méně věcí budete řešit ve svatební den tím lépe.

Dárek samozřejmě můžete předat, kdy budete chtít. Klidně i před svatebními hosty. Je to na vás. Ohledně předání poděkování rodičům totiž žádná pravidla nejsou.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

Poděkování rodičům na svatbě – texty a inspirace

1) Kratší texty

 1. Milá maminko, milý tatínku. Bez Vaší neuvěřitelné lásky, péče, podpory a vedení bych nikdy nebyla taková, jaká tu dnes stojím. A za to všechno vám z celého srdce děkuji. Poskytli jste mi zázemí a naučili mě důležitosti lásky a přátelství. Děkuji za vše, co jste udělali, aby byl můj život plný radosti lásky.
 2. Vaše láska a podpora přesahuje vše, co jsem kdy poznal, a více, než jsem si mohl přát. Během mého života jste mi dali vše, co jste mohli, a ještě mnohem víc. Moc děkuji za všechno, co jste mi umožnili, včetně tohoto krásného dne. Mám Vás moc rád!
 3. Ještě jednou děkujeme, že jste byli součástí našeho velkého dne i za nádherný svatební dar. Moc si vážíme i toho, že jste přijeli až z takové dálky, abyste s námi oslavili náš velký den. Jaké štěstí je mít právě takové rodiče, jako jste vy!
 4. Milá maminko a tatínku, moc vás oba miluji za to, že jste tu pro mě vždy byli a podporovali mě v mých snech a cílech, a že tu jste se mnou i v tento výjimečný den. Díky moc za všechnu Vaši lásku a vedení. Moc Vám děkuji!
 5. Maminko, tatínku, moc si vážíme toho, že jste s námi byli v tento důležitý den a ve všem nás podporovali! Děkujeme vám za vše, co jste udělali pro to, aby byl tento den – i celý náš život – tak úžasný.
 6. Milá maminko, milý tatínku, vždy jste pro mě chtěli jen to nejlepší, pečovali jste o mě a vychovávali mě s láskou. Nemohla jsem si přát lepší rodiče a směle mohu říci, že jste Ti nejbáječnější rodiče na světě. Moc Vám děkuji, že jste můj život naplnili láskou, smíchem a radostí.
 7. Mami a tati, sehráli jste obrovskou roli v našich životech tím, že jste se vzdali některých svých snů pouze proto, abyste se o nás postarali a byli skvělými rodiči. Jsme vám zavázáni a máme vás moc rádi!
 1. Mí drazí rodiče. To, co jste mě naučili, mi pomohlo dělat dobrá rozhodnutí v životě. Nikdy Vám nedokážu vrátit to, co jste pro mě udělali, ale vždy budu hrdý na to, co jsem se od vás naučil. Děkuji!
 2. Vím, že Vaše rodičovská láska byla a je ohromná. Vzdali jste se některých svých snů, ambicí a tužeb, abyste se mohli věnovat těm mým. Děkuji, mami a tati.
 3. Vážím si vás, mami a tati, protože jste mě naučili vážit si vlastí hodnoty a nikdy nepochybovat o svých schopnostech. Vaše výchova mi otevřela dveře v kariéře i osobním životě. Děkuji Vám!
 4. Chci poděkovat především Vám, mami, tati. Děkuji za hodnoty, které jste mi předávali a za to, jak jste měli vychovávali. Vím, že bez ohledu na to, co mi život připraví, nikdy nejsem sám, protože vy oba budete vždy mými strážnými anděly. Oba jste se stali mou oporou, za kterou jsem nesmírně vděčný. Děkuji vám za všechno!
 5. Jestli existuje něco, o čem bychom na zemi nikdy neměli pochybovat, je to láska našich rodičů. Jsou pilířem podpory, oslavují nás za naše malé i velké výhry a jsou to ruce, které nás drží, když naše plány nevycházejí podle plánu. Děkuji, mami a tati.
 6. Rodičům snoubence: Děkuji, že jste vychovali svého syna tak, aby se stal mužem mých snů.
 7. Rodičům snoubenky: Vychovali jste úžasnou dceru a já si ji dnes beru za ženu, tak mě prosím mějte rádi, jako svého syna. Mám Vás moc rád.
 8. Maminko a tatínku, děkuji vám za všechny ty krásné rodinné okamžiky, které jsme spolu prožili. Vaše láska a péče mi vytvořily vzpomínky na celý život. Jsem pyšná(ý), že jsem vaše dítě.
 9. Milovaní rodiče, děkuji vám za to, že jste mě vždy povzbuzovali, abych následovala své sny a nikdy se nevzdávala. Vaše výchova mě dovedla tam, kde jsem dnes. Jsem šťastná, že jsem vaše dcera.
 10. Rodičové, váš vzor partnerské lásky a spolupráce je pro mě inspirací. Děkuji vám za to, že jste mi ukázali, jak funguje zdravý vztah a jak se navzájem respektovat. Tento důležitý příklad si vezmu s sebou do mého vlastního manželství.
25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

2) Delší poděkování rodičům

 1. Milá maminko, milý tatínku,
  děkuji Vám za trpělivost, kterou jste se mnou měli, když jsem byl/a ještě malé miminko a plakal/a někdy zdánlivě bezdůvodně.
  Děkuji za to, že jste mě každé ráno vodili do školy a mazali mi svačiny.
  Děkuji za ty hodiny, kdy jste mi vysvětlovali matematické příklady a procvičovali se mnou vyjmenovaná slova.
  Děkuji, že jste mě pouštěli na tábory a dali mi možnost poznat spoustu kamarádů.
  Děkuji za lásku, trpělivost i výchovu, kterou jste mi dali.
  Děkuji za ten nejláskyplnější domov, který jsem si mohl/a představit a kam se rád/a vracím.
  Děkuji za vaše ochranná křídla i podporu, kterou u vás vždy najdu!
  Jste ti nejlepší rodiče, které jsem si mohl/a přát. Děkuji!
 1. Moji milí rodiče,
  děkuji Vám za úžasnou péči, kterou jste mi věnovali od samého narození, za Vaši starostlivost i snahu o to nejhezčí dětství, které jste mi mohli dát.
  Děkuji za všechna ta pofoukaná bebíčka, ošetřené rány i za to, že jste mi chtěli dát (skoro) všechno, co jsem si přál/a.
  Děkuji za Vaši podporu i během školních let a studentských let, i za to, že jsem si tyhle krásné časy mohla užít i včetně mnoha zahraničních stáží, výletů a výměnných pobytů.
  Děkuji za Vaše rady a názory, které jsou pro mne důležité (i když to tak někdy nevypadá).
  Děkuji za všechny společné zážitky, dovolené, výlety do jeskyní a do přírody a prostě všechno, co jsme společně podnikali. Byly to skvělé chvíle, na které budu s láskou vzpomínat.
  Děkuji za Vaši lásku a trpělivost, protože vím, že to se mnou často nebylo lehké. Jsem vděčný/á, že mám za rodiče právě Vás, protože jste ti nejlepší rodiče, které jsem si mohl/a přát!
  Mám Vás moc rád/a.
 1. Moji drazí rodiče,
  děkuji Vám za lásku, trpělivost, ochranu a možnost spokojeně vyrůstat, i když jsem vám to někdy neudělal lehké.
  Děkuji, že jste mi dali měli všechno, co bylo třeba i mnohem víc!
  Děkuji za ty probdělé noci, které jste u mě strávili, když jsem byl ještě miminko.
  Děkuji za možnost studovat, snít a plnit si sny, i za to dělat chyby a hledat v nich poučení.
  Děkuji za ochrana křídla, které jste nade mnou vždy drželi, i za výchovu, která ze mě udělala to, čím jsem dnes.
  Děkuji, že jste byli těmi nejúžasnějšími rodiči!

3) Poděkování rodičům za syna

Drazí rodiče,

Chci vám oběma upřímně poděkovat.

Děkuji za to, jak skvěle jste [jméno partnera] vychovali, za lásku a hodnoty, které jste mu dali, a za to, že jste z něj udělali muže, jakého jsem si vždy přála mít po svém boku.

Váš syn je pro mě zdrojem radosti, inspirace a pravé lásky. Vidím v něm to nejlepší z vás obou a jsem vděčná za každý okamžik, který jsme spolu prožili.

Jsem hrdá a šťastná, že mohu být nyní součástí vaší rodiny.

Děkuji vám za vše a těším se na společnou budoucnost plnou lásky.

S vděčností,

[vaše jméno]

4) Poděkování rodičům za dceru

Milí [jména rodičů nevěsty],

dnes, když stojím před vámi, chci vám vyjádřit svou nejhlubší vděčnost. Děkuji vám za to, že jste vychovali tak úžasnou ženu. Každý den po jejím boku je pro mě důkazem vaší lásky, síly a moudrosti, kterou jste do jejího života vnesli.

Je pro mě ctí, že mohu být součástí jejího života a nyní i vaší rodiny.

Slibuji vám, že budu milovat, chránit a podporovat [jméno nevěsty] ve všem, co ji činí šťastnou. Budu se snažit být pro ni tím nejlepším partnerem a společně s ní budovat život plný lásky, respektu a radosti.

Děkuji vám za to, že jste mi svěřili to nejcennější, co máte.

Těším se na všechny společné okamžiky, které nás čekají.

S úctou a láskou,

[vaše jméno]

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

5) Poděkování rodičům za výchovu

Drazí rodiče,

Chtěl(a) bych vyjádřit hlubokou vděčnost za vše, co jste mi poskytli a co jsem od vás dostal(a) během mého života.

Děkuji vám za nekonečnou lásku, kterou jste mi vždy projevovali. Vaše láska byla pro mě pevným základem, na kterém jsem mohl(a) stavět svůj život.

Děkuji za trpělivost, kterou jste projevovali při mé výchově. Vaše ochota mě učit a vysvětlovat mi věci byla nepostradatelná pro mé pochopení světa kolem sebe.

Děkuji za vaši neustálou podporu a za to, že jste mi vždy stáli po boku ve chvílích radosti i smutku. Vaše povzbuzení a rady mi byly vždycky velkou oporou.

Děkuji za možnost studovat a rozvíjet se. Díky vašemu úsilí a obětavosti jsem měl(a) možnost snít a usilovat o své cíle. Vaše investice do mého vzdělání byly nepostradatelné pro mé budoucí úspěchy.

Děkuji za to, že jste mě naučili důležitým hodnotám a tradicím. Tyto hodnoty jsou jádrem mé osobnosti a chci je předávat i svým budoucím generacím.

Děkuji za ochranná křídla, pod kterými jsem se cítil(a) vždy bezpečně. Vaše péče a ochrana mě provázely celým mým životem.

Děkuji za domov, který jste mi poskytli. Váš domov je pro mě místem, kam se vždy ráda vracím, a kde cítím pravý pocit příslušnosti.

I když se stávám nevěstou/ženiche a brzy manželkou/manželem, budu vaší dcerou/synem napořád. Vaše vliv na můj život je nezastupitelný a jsem hrdá(ý), že jsem vaším dítětem.

S láskou a vděčností,

Váš podpis…

4) Vtipné poděkování rodičům

Pokud už máte potomka(y) můžete rodičům nechat vyrobit tričko / hrníček / koláž fotografií s textem:

„Vnoučata jsou odměnou za to, že jsme ve vypjatých chvílích nezabili vlastní děti!“ 

Dárek jako poděkování rodičům

Pokud chcete zvolit fyzický dárek, možná si budete lámat hlavu s tím:

Co se dává rodičům na svatbě jako poděkování?

Jako poděkováním rodičům můžete zvolit osobní dárek vlastní výroby nebo cokoliv dalšího, co víte, že rodičům udělá radost. Tady máte několik nápadů pro inspiraci:

1) Fotoknížka či fotokalendář

Osobně vytvořený dárek umí potěšit nejvíc. Určitě jste s rodiči zažili spoustu krásných okamžiků. Vytvořte jim z vašich fotek foto knížku či fotokoláž.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

2) Degustace jídla či vína

Ať už jsou rodiče milovníci dobrého jídla, vína nebo jiného pití, určitě jim degustací dobrých pokrmů či alkoholu uděláte radost.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

3) Romantika na zámku pro dva

Dopřejte vašim rodičům romantický pobyt v prostředí přímo k tomu vybízejícím. V apartmánech zámku Loučeň stráví krásné dny, během kterých jim přinesou snídani do postele, povečeří při svíčkách, prohlédnou si zámek, projdou se v deseti místních labyrintech a zrelaxují se v místním bazénu či sauně. Takový dárek určitě ocení!

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

4) Dárek rodičům – tričko

Napiště jim na tričko, že právě oni byli Ti nejlepší rodiče, které jste si mohli přát!

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

5) Masáže a relaxace

Masáže a masážní procedury snoubí příjemný zážitek s blahodárnými dotyky, které zlepšují zdraví a náladu. Přesné dotyky profesionálních masérů obnoví proudění energie vašeho těla.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

6) Řekněte mamince, že je váš anděl

Řekněte jí, že je vaším andělem, díky krásnému stříbrnému šperku české rodinné firmy Olivie.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

7) Hrneček se vzkazem

Tatínkovi i mamince můžete nechat vyrobit hrneček s originálním vzkazem, nebo si vybrat jeden z už hotových vzorů. Levný ale krásný dárek pro oba rodiče.

25 originálních poděkování rodičům na svatbě (texty i dárky)

8) Uspořádejte společný výlet, zážitek nebo dovolenou

Ať už vymyslíte cokoliv, vězte, že rodiče maximální potěšíte. Však, co je víc, než společný strávený čas. Tady pro vás máme pár nápadů, co podniknout:


9) Další nápady na dárky

 • Perníkové srdce
 • Společná fotografie na plátně s věnováním
 • Rostlina/květina s věnováním
 • Zarámované/hezky vytištěné poděkování

Jak napsat originální poděkování od srdce?

Chcete napsat opravdu krásné poděkování, které rodiče zahřeje u srdce? Tady jsme pro vás připravili návod, jak na to:

1) Zaměřte se na své emoce

Vzpomeňte si na specifické události nebo okamžiky strávené s rodiči. Mohou to být důležité životní události, vtipné momenty, nebo i každodenní situace, které pro vás znamenaly něco zvláštního.

Přemýšlejte, jaké emoce tyto vzpomínky vyvolávají. Jsou to pocity lásky, vděčnosti, bezpečí, nebo radosti? Ujasněte si, proč jsou pro vás tyto vzpomínky důležité.

2) Vyberte klíčové momenty

Vyberte 2-3 konkrétní události, které nejlépe reprezentují váš vztah nebo měly na vás velký vliv. Může to být něco, co vás naučili, zvláštní rodinná tradice, nebo jen způsob, jakým vás podporovali v těžkých chvílích.

Každý z těchto momentů rozviňte do krátkého příběhu. Popište, co se stalo, jak jste se v tu chvíli cítili a jak to ovlivnilo váš život nebo váš vztah k nim.

3) Struktura a formát

 • Úvod: Začněte krátkým úvodem, který nastaví tón vašeho poděkování.
 • Hlavní část: Zde použijte vaše příběhy, vzpomínky a důvody vaší vděčnosti.
 • Závěr: Uzavřete své poděkování přáním. Může to být výraz vaší lásky, dík za vše, co pro vás udělali, nebo přání pro budoucnost.

4) Buďte osobní a autentičtí

Použijte svůj vlastní hlas a styl vyjadřování. Vyhněte se přehnaně formálnímu nebo cizímu jazyku.

Vaše slova by měla odrážet vaše skutečné pocity a myšlenky. Nebojte se být zranitelní a ukázat své emoce. Autentičnost a upřímnost jsou to, co dělá vaše poděkování jedinečným.

Ať už bude Vaše poděkování jakékoliv, rodiče rozhodně potěší!

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si poděkování rodičům na později (nikdy nevíte kdy se budou znovu hodit):

poděkování rodičům

Poděkování rodičům na svatbě – texty a inspirace

Báseň jako poděkování rodičům

Líbí se vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům!