Jak napsat svatební slib? + 57 nápadů na texty pro inspiraci

Chcete-li udělat svatební obřad osobitější, můžete před „suché“ úřední „ANO, ANO“ zařadit svůj vlastní svatební slib.

Manželský slib si již léta odříkávají snoubenci v kostele. V posledních letech se ale jeho popularita dostává i mezi civilní obřady.

Vlastní svatební slib dokáže být tisíckrát romantičtější než jeho předepsaná verze. Díky takovému slibu učiníte i z obyčejného úředního sňatku výjimečný okamžik. Pojďme se proto podívat, jak takový slib sepsat a kde se inspirovat!

Jak vypadá církevní manželský slib?

Církevní manželský slib, kteří pronášejí snoubenci v kostele má svou danou podobu a uslyšíte jej zejména v těchto dvou variantách:

1) Já (jméno) odevzdávám se tobě (jméno) a přijímám tě za manžela(ku). 
Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím 
a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. 
K tomu ať mi dopomáhej Bůh. 

2) Já (jméno) odevzdávám se tobě (jméno) a přijímám tě za manžela(ku). 
Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. 
Chci tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí. 

Snoubenci při pronášení těchto slibů stojí naproti sobě a drží se za ruce.

Pokud se Vám líbí sliby v této podobě, můžete si je říci i při civilním obřadu. Ostatě už jsme je na několika necírkevních svatbách slyšeli. Pokud se rozhodnete pro jiné sliby, máme maximální tvůrčí volnost.

Jak napsat svatební slib? + 57 nápadů na texty pro inspiraci

Jak napsat vlastní svatební slib?

1) Domluvte se na jeho formě, stylu i délce

Koneckonců v tomto slibu nemusíte jen slibovat, ikdyž si „jen“ vyznáte lásku a zmíníte proč jeden druhého milujete, srdce všech kolem pookřejí! Pokud si sliby hodláte přečíst jako překvapení domluvte se alespoň přibližně na podobném stylu (ať z toho jeden nemá anekdotu a druhý to myslí smrtelně vážně).

2) Nebojte se humoru

Pokud je vám humor blízký, proč ho nevynechat? Kamarádka takto slibovala tradiční věci, ALE dodala: „Co Ti však slíbit nemůžu je, že budu zavírat šampóny…“ a její snoubenec zase pronesl: „Slibuji, že Ti nebudu lhát, s vyjímkou tajným narozeninových oslav…“ čímž všechny přítomné velmi pobavili.

3) Nepište jej na poslední chvíli

Jak se bude svatba blížit, zkuste nad slibem přemýšlet. Co chcete zmínit, jaké momenty z vašeho vztahu vyzdvihnout. Zkrátka nechte slib uzrát do té nejlepší podoby.

4) Moc dlouhý slib se pokuste zkrátit

Pokud si napíšete příliš dlouhý slib, zkuste jej o něco zkrátit, resp. zvažte, co si zvládnete zapamatovat. Případně si vytiskněte nápovědu (tu vám může pohlídat svědek/svědkyně).

5) Inspirujte se

Pokud vás nenapadá hned něco na místě, máme pro vás dále v článku mnoho textů, ze kterých se můžete inspirovat a upravit je na míru vašemu příběhu a slibu.

6) Procvičujte

Každému se může stát, že může mít okno, nicméně ani u několik vět, které může váš slib obsahovat nepodceňte přípravu a pečlivě si jej připravte.

7) Buďte připraveni na nával emocí

Bude to krásný a romantický moment, možná bude stát za to použít voděodolný make-up a připravit si kapesníček. S větší pravděpodobností ho ale bude potřebovat vaše okolí.

8) Udržte je v tajnosti (pokud chcete)

Když si svoje sliby zvládnete vzájemně neprozradit ještě před svatbou, může to pro vás být na místě o to větší a krásnější překvapení (i emotivnější zážitek). Rozhodnutí už ale necháme na vás.

Co může svatební slib obsahovat?

 • Vyznání lásky
 • Vaše osobní příběhy
 • Slib opory, podpory a péče v časech dobrých i zlých
 • Trocha humoru není na škodu
 • Poděkování rodině a přátelům, kteří jsou v tento významný moment s vámi

Domluvte se s oddávajícím

Důležité je o vašem úmyslu pronést svatební sliby říci oddávajícímu, který tak bude moci přizpůsobit svůj proslov a než se dostane k obligátnímu: „Táži se vás….“ dá vám prostor k pronesení vzájemných slibů.

Nutno podotknout, že takové sliby přidají obřadu opravdové vyjímečnosti. Já osobně považuji svatbu kamarádů, kteří si své sliby napsali, za jednu z těch nejromantičtějších svateb. Za své mluvilo jen to, že svými sliby dojali prakticky všechny přítomné svatebčany.

Jak napsat svatební slib? + 57 nápadů na texty pro inspiraci

45 vzorových textů pro svatební slib

Nejlepší romantické svatební sliby

 1. Jsi vším, o čem jsem kdy snil, a vším, co kdy budu potřebovat. Naše láska je dar z nebes. Dnes přísahám, že tu budu s tebou a pro tebe vždy a navždy.
 2. Miluješ mě a dotváříš mě způsoby, o kterých jsem nikdy nevěděl/a, že jsou možné. Slibuji Ti, že Ti budu naslouchat a učit se od Tebe, podporovat Tě a přijímat Tvoji podporu. Budu Tě milovat a budu se radovat z Tvé lásky po všechny roky našeho života.
 3. Já(jméno) si Tě beru za manžela do každého dalšího dne, do kterého se probudíme. Bude Tě milovat ve slovech i skutcích. Budu se s Tebou smát i plakat, budu s Tebou růst i tvořit. Vždy budu Tvým parťákem na všech dobrodružstvích, které nám život přichystá. Miluju to, co o Tobě vím a důvěřuji tomu, co ještě nevím. Dávám Ti svou lásku, dávám Ti sebe v dobrém i zlém a ve všem, co nás teprve čeká.
 4. Slibuji, že tam budu, abych tě chytil, kdybys klopýtla, přenesu tě přes každý práh a každý den se do tebe zamiluji.
 5. Dnes, obklopen/a tvými milovanými si Tě beru za manžela/ku. Jsem hrdý/á na to, že se mohu stát tvou ženou/mužem. Slibuji Ti, že Tě budu milovat, podporovat, inspirovat. Dokud budeme žít, budu po tvém boku – v dobrém i ve zlém, ve zdraví i v nemoci, v chudobě i bohatství. Jsi pro můj jediný, dnes a napořád.
 1. Jaké to mám ale štěstí, že Ti mohu říkat „můj“? Tvá láska a důvěra mě dělá lepším člověkem každým dnem. Celou tu dobu, to jsme spolu tu bylo vzájemné porozumění a harmonie, která může vzniknout jedině z lásky. Vždy jsi tu byl pro mě a pomohl mi překonat složité výzvy. Ve tvém náručí a po tvém boku vím, že dokážu cokoliv. Jsem pyšná, že Tě odedneška mohu nazývat svým manželem.
 2. Miluji Tě, má lásko. Nejen, že Ti slibuji, že moje láska k Tobě bude každým dnem růst, ale slibuji, že budu Tvým přítelem a partnerem na každém kroku. Budu tu pro Tebe ve dne i v noci, v časem bohatších i chudších, v nemoci i ve zdraví. Důvěřuji Ti a vážím si Tě. Slibuji, že se s Tebou podělím o své naděje i sny. Ty, má lásko, jsi moje všechno.
 3. Slibuji dnes, že budu mít veškerou trpělivost a vášeň, kterou láska vyžaduje. Ve smíchu a v tichu budu navždy po tvém boku.
 4. Milý (jméno), jsi ten nejmilejší, nejchytřejší a nejlaskavější muž, kterého jsem poznala. Slibuji, že budu vždy stát po tvém boku. Společně dokážeme všechno a těším se, jak budeme společně ruku v ruce kráčet životem.
 5. Naučila jsi mě, že dva lidé, kteří se respektují, důvěřující a otevřeně komunikují, mohou být mnohem silnější a šťastnější, než kdyby byl každý sám. Jsi síla, o které jsem nevěděl, že ji potřebuji, a radost, o které jsem nevěděl, že mi chybí. Dnes jsem se rozhodl strávit zbytek svého života s tebou.
 1. Slibuji, že tě budu milovat za to, kým jsi, a za to, kým se teprve staneš. Slibuji, že budu trpělivý a budu si pamatovat, že všechny věci mezi námi jsou zakořeněny v lásce. Slibuji, že budu živit tvé sny a pomůžu ti je dosáhnout. Slibuji, že se s tebou podělím o celé své srdce a nezapomenu ti ukázat, jak hluboce mi na tobš záleží, bez ohledu na výzvy, které nás mohou potkat. Slibuji, že tě budu milovat věrně a vásnivě – dokud budu žít.
 2. Pamatuješ si úplně první den, kdy jsme se potkali? Od prvního momentu jsem věděl, že jsme si souzeni. Stala ses mou přítelkyní, mým společníkem i nejlepším přítelem. Není nikdo jiný, s kým bych strávit zbytek života. Budu tě mít po svém boku, má lásko a moje ženo, napořád.
 3. Slunce se na nás dnes, náš svatební den, usmívá a jak by také ne. S našimi srdci bijícími společně jako jedno naše láska zahřívá svět. Miluji tě celým svým srdcem. Jsi moje láska, světlo a spřízněná duše. Jsi člověk, který mě nutí zpívat, usmívat se a smát se. Dávám ti tento prsten jako znamení mé lásky, která je věčná, a nikdy nekončící, jako kruh v tomto prstenu.
 4. Milá/milý (jméno), slibuju, že s tebou vytvořím rodinu a domov naplněný smíchem, trpělivostí, porozuměním a láskou. Slibuju, že nezestárnu vedle tebe, ale s tebou. Budu tě milovat skutečně a opravdově v dobrém i zlém. Ať se stane cokoliv, budu ti stát po boku a budeme spolu věřit, že naše láska nikdy nevyprchá. Tak, jako vkládám svoji ruku do tvé, tak ti odevzdávám svůj život.
 5. Má drahá, s hrdostí a radostí tě beru za svou ženu. Společně zvládneme každou bouři, bez ohledu na roční období našeho života. Našel jsem svého partnera na věčnost. S tebou v životě bych už nikdy nebudu osamělý. Slibuji, že zůstanu v úžasu, zatímco si tě budu vážit po všechny naše dny.

Krátké svatební sliby

 1. Tvá láska mi dává naději. Tvůj úsměv mi dává radost. Děláš ze mě lepšího muže.
 2. Miluji tě celým svým srdcem s vášní, která se nedá vyjádřit slovy – jen v polibcích, pohledech a létech dobrodružství po tvém boku.
 3. Jsi můj každý splněný sen a nemůžu se dočkat reality, kterou spolu vybudujeme.
 4. Slibuji, že budu tvým světlem ve tmě, hřejivou náručí v chladu a člověkem, o kterého se můžeš opřít, když bude život příliš těžký na to, čelit mu o  osamotě.
 5. Dej mi ruku a já Ti ji dám navždy,
 6. Miluju tě víc, než co kdy vyjádří jakákoli metafora – má lásko, můj manželi.
 7. Rozesmíváš mě, nutíš mě přemýšlet a především mě děláš šťastným.
 8. Když jsem s tebou, všechno ostatní mizí do pozadí. Zaplavuješ mé smysly radostí. Jsi můj život, můj největší dar. A já mám to štěstí, že tě mohu nazývat svou milující ženou.
 9. Odedneška je můj život spojen s tvým. Mé sny jsou tvé sny a budu je snít společně s tebou.
 10. Navždy s tebou, to není dostatečně dlouho, ale od tohoto dne slibuji, že si užiju každý okamžik na plno.
 11. Dnes spojuji svůj život s tvojím, nejen jako tvůj manžel, ale jako tvůj přítel, milenec a tvá největší podpora. Dovol mi být tvou oporou i doprovodem tvého života.
 12. Miluji tě takového jaký jsi, a proto si tě beru za manžela.
 13. Slibuji, že budu pracovat na tom, aby ses do mě pořád a pořád zamilovával.
Jak napsat svatební slib? + 57 nápadů na texty pro inspiraci

Tradiční svatební sliby

 1. Slibuji, že budu po zbytek svých dnů tvou čestnou, věrnou a milující manželkou.
 2. Slibuji, že tě budu ctít, milovat a vážit si tě jako svého manžela dnes a každý den.
 3. Vezmu tě za ruku a budu stát po tvém boku v dobrém i zlém. Odevzdám se tvému štěstí, úspěchu a úsměvu. Budu tě milovat navždy.
 4. S tímto prstenem ti slibuji, že nikdy nebudeš muset čelit světu sám.
 5. Udělala jsi ze mě nejšťastnějšího muže na světě, když jsi souhlasila, že se mnou budeš sdílet svůj život. Slibuji, že si tě budu vážita ochraňovat tě. Slibuji, že se o tebe postarám, že tě utěším a povzbudím. Slibuji, že s tebou budu po celou věčnost.
 6. (Jméno), miluji tě. Jsi můj nejlepší přítel. Dnes se si odevzdávám v manželství. Slibuji, že tě budu povzbuzovat, inspirovat, společně se s tebou smát a povzdbuzovat tě v časech smutku. Slibuji, že tě budu milovat v časech dobrých i zlých. Budu si že vážit vždy a navždy. Tyto věci ti slibuji dnes i po všechny ostatní dny našich životů.
 7. (Jméno), slibuji, že tě budu milovat a starat se o tebe a budu se snažit být hoden tvé lásky. Vždy k tobě budu upřímný, laskavý a trpělivý. Ale především ti slibuji, že ti budu opravdovým a věrným přítelem. Miluji tě.

Vtipné svatební sliby

 1. Slibuji Ti, že pro mě vždy budeš na první místě, i během ligy mistrů.
 2. Slibuji, že nám přátelé i nadále budou závidět náš úžasný vztah.
 3. Slibuji, že budu dál čistit ucpaný odpad, ikdyž jediná s dlouhými vlasy jsi u nás doma ty.
 4. Slibuji, že tě budu milovat na věčnost a půjčovat ti svou kreditní kartu.
 5. Slibuji, že ti nechám poslední čtvereček čokolády.
 6. Slibuji, že tě budu milovat, ikdyž budeš sem tam protivná.
 7. Slibuji, že tě nikdy nenechám hádat, jak se právě cítím, nebo co si myslím.
 8. Slibuji, že ti budu radit pouze tehdy, když mě požádáš.

Svatební sliby z knih a písní

Pro inspiraci přikládáme i několik slibů z knih a písní. Jde o volný překlad z angličtiny.

 1. Ať už se duše skládají z čehokoliv, ty naše jsou stejné. – Emily Bronteová
 2. Díky Tobě cítím, že se stávám člověkem, kterým jsem vždy chtěl být. – Tyler Knott Gregson
 3. Poprvé jsem našel něco, to mohu opravdu milovat, našel jsem Tebe. Jsi mé lepší já, můj anděl a jsem k Tobě připoután pevnou vazbou. Jsi milá, nadaná, milující, jsi vášeň zažehnutá v mém srdci. – Jane Eyreby, Charlotte Bronteová
 4. Pojď se mnou zestárnout, protože to nelepší nás teprve čeká. – Robert Browning
 5. Nebereš si jednu osobu, ale hned tři: osobu kterou myslíš, že je, osobu, kterou opravdu je a osobu, kterou se stane v důsledku toho, že se vezmete. – Richard Needham
 6. Doufám, že Ti nevadí, když vyjádřím slovy – jak užasný je život, když jsi na světě. – „Your song“ od Eltona Johna
 7. Láska je stará. Láska je nová. Láska je všechno. Láska jsi Ty. – „Because“ od Beatles
 8. Milovat neznamená hledět jeden na druhého, ale pohlížet společně jedním směrem. – Antoine de Saint-Exupéry
 9. „Na lásku neexistuje žádný lék,“ říká Thoreau, kromě „ještě více lásky.“ Dnes a navždy se budu řídit jeho radami a hledat svůj lék ve tvé náruči.

Další svatební sliby

 1. Slibuji, že budu tvým navigátorem, nejlepším přítelem a manželkou. Slibuji, že tě budu ctít, milovat a opatrovat ve všech životních dobrodružstvích. Kamkoli půjdeme, půjdeme spolu.
 2. Drahá/ý (jméno), miluji tě z celého svého srdce a to od prvního okamžiku, kdy jsem tě spatřil/a. Tímto slibem se ti plně odevzdávám a slibuji ti upřímnou a nehynoucí lásku.
  Slovy ani nemohu popsat, jak šťastná/ý jsem v tento den, když mohu stát po tvém boku.
 3. Slibuji, že nikdy nepřestanu následovat své vášně a budu tě podporovat v tom, aby ty jsi následoval své. Jsme partneři, ale také individuality. Slibuji, že vždy budu podporovat tvé sny i bojovat za ty své.
 4. Když jsem tě poprvé uviděl, připadal jsi mi dokonalá a já se zamiloval. Pak jsem zjistil, že dokonalá nejsi… a miluju tě ještě víc. Láska není slepá, ta pravá láska vidí vše. Slibuju, že tu pro tebe budu v časech dobrých i zlých. Vykouzlím ten krásný úsměv, utřu slzy a obejmu. Pomůžu ti splnit si každičký sen, budu tě podporovat na každém kroku. Miluju tě a chci s Tebou být navždy.
 5. Milý (jméno), se vší láskou si tě ​​beru jako svého manžela. Budu tě milovat v dobrém i zlém, v radosti i smutku. Pokusím se být chápavá a plně ti důvěřovat. Společně budeme čelit všem životním zkouškám a vzájemně sdílet své sny a cíle. Slibuji, že budu tvou rovnocenou partnerkou v milujícím, upřímném vztahu, tak dlouho dokud budeme oba žít.
 6. Milá (jméno), slibuji, že tě budu milovat, budu tvůj nejlepší přítel, budu tě respektovat a podporovat, budu trpělivý, budu s tebou spolupracovat na dosažení všech našich cílů, budu tě bezpodmínečně přijímat a milovat a po celou dobu s tebou sdílet roky našeho života.

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další inspirace

Pokud ještě nemáte dost inspirace, pojívejte se na:

A teď už věříme, že si navzájem napíšete ty nejkrásnější svatební sliby, které vás budou hřát i dlouhá léta poté, např. když si pustíte svatební video nebo se podíváte na vaše fotografie.

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte článek – jak napsat svatební slib na později:

Jak napsat svatební slib

Jak napsat svatební slib?

Nejhezčí vzorové texty svatebních slibů

Líbil se vám článek o svatebních slibech? Sdílejte ho svým kamarádům: