15 tipů – jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Našli jste tu pravou a chystáte se ji požádat o ruku? Přemýšlíte, jak to udělat správně? Chcete vymyslet tu nejkrásnější žádost a nic u toho nepokazit? Tak to jste tu správně.

V tomto článku vás provedeme krok za krokem tím, jak připravit a provést dokonalou žádost o ruku. Od prvních kroků až po chvíli, kdy vám vaše partnerka s láskou odpoví „ano.“

Kdy požádat o ruku?

Žádný vzorec na přesné načasování žádosti o ruku neexistuje. Pravidlem ale je, že žádost o ruku by měla přijít v době, kdy oba počítáte se společnou budoucností. Pro jeden pár to bude po 2-3 letech, pro jiný po 10 letech. Také záleží na Vašem věku, podle statistiky je nevěstám v ČR v době sňatku 31 let. Nejvíce párů se bere zhruba v rozmezí 27–33 let.

Je to ale především na Vás a na Vašich pocitech. Dobrou nápovědou, zda po tom vaše milá touží, jsou svatby kamarádů (sledujte, jak se bude natahovat pro letící kytici). Není to ale jen o kytici, svatba kamarádů je zkrátka dobrá příležitost toto téma naťuknout i z Vašeho pohledu. Bavíte se o tom, co byste udělali na svojí svatbě jinak? Máte jasnou nápovědu, že Vaše žádost vzbudí nadšení. Přišla už reč na potomky? Pak si taky můžete být jistí, že se žádost setká s nadšením.

Ve většině případů se také můžete uklidnit tím, že většina děvčat by si žádost o ruku přála i mnohem dřív, než přišla, a tak se nemusíte bát s ní přijít. Dávno už také neplatí, že veselka musí být do roka a do dne, takže pokud byste svatbu chtěli o nějakou chvíli odložit, určitě to není žádný problém.

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Jak naplánovat perfektní žádost o ruku krok za krokem

Jste rozhodnutí udělat další krásný krok ve Vašem vztahu, gratulujeme! Jak všechno připravit, aby to klaplo?

1) Výběr a koupě prstýnku

Zásnubní prstýnek je stěžejním bodem této události. Vaše milá ho bude pravděpodobně bude nosit dlouhá léta, proto si s výběrem dejte opravdu záležet. Důležité je:

 • Zjistit velikost, která jí padne na levý prsteníček. A protože je zjišťování velikosti poměrně nesnadná záležitost, věnovali jsme tomu celý článek: Jak zjistit velikost prstenu (i tajně). A pokud se o trošku netrefíte nezoufejte, většina obchodů umožňuje výměnu šperku, případně nikdy není problém prsten o jednu až dvě velikosti zvětšit.
 • Odhadnout její vkus. Poměrně snadno zjistíte, zda má ráda zlaté nebo stříbrné šperky. Pokud má nosí stříbrné, pamatujte, že nemusíte kupovat jen samotné stříbro, ale můžete pořídit i bílé zlato, které má oproti stříbru výhodu, že nečerná.

Typickým znakem zásnubního prstýnku je kamínek. Pokud vaše milá šperky nenosí držte se něčeho malého a decentního. Pokud naopak šperky miluje, nebojte se většího, případně i barevného kamínku (nejčastěji se jedná o zirkony).

 • Pokud budete vybírat online, nezapomeňte použít anonymní okno! Z vlastní zkušenosti mohu vykládat, jak mohou personalizované reklamy zničit překvapení. Z ničeho nic mi na mobilu začaly skákat reklamy na prstýnky, ale ne ledajaké, dokonce taková: ”Dokončete nákup, máte v košíku šperk”! Takže pánové, zkuste to svým polovičkám nezkazit a poučte se z našich chyb, že takto se to dělat opravdu nemá!
15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Bílé zlato – zjistit cenu

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Žluté zlato – zjistit cenu

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Stříbrný prsten s akvamarínem – zjistit cenu

2) Provedení (Jak požádat o ruku?)

Klasická žádost o ruku probíhá tak, že muž před ženu poklekne s prstýnkem v ruce a zeptá se jí na:” Vezmeš si mě?” Nejlépe na nějakém romantickém místě. Tohle v mnoha případech stačí, ale pánové, pokud chcete udělat opravdový dojem a chcete dopřát Vaší milé, aby o Vašem romantickém činu mohla povídat kamarádkám, udělejte něco navíc!!! A já vám hned řeknu, co všechno můžete udělat!

3) Jak jí při žádosti okouzlit a připravit nezapomenutelný zážitek?

Použijte hudbu, zapojte kamarády, připravte svíčky, květiny i krásný proslov. Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto možností, vězte, že cokoliv navíc, udělá žádost ještě kouzelnější!

Za všechny žádosti, vám povím jeden nádherný příklad. Takto proběhla žádost mé nejlepší kamarádky:

Moje kamarádka miluje bunkry, jeskyně a podzemí obecně, a tak jí její milý vytvořil nádherné překvapení! Na jednom z výletů zavítali do jedné z jeskyní do jejíhož vchodu vedly zapálené svíčky, když vešli začala hrát hudba a na stěně se začaly promítat fotky z jejich společného života a zážitků. Doteď tento moment popisuje jako jeden z nejkrásnějších zážitků života (a to už čekala že zasnoubení přijde, ale rozhodně ne v takovém stylu).

Její milý si k tomuto překvapení přizval nejlepší kamarády a ti mu to pomohli realizovat. Jakmile bylo vyřčeno „ANO“ a snoubenci si užili tenhle krásný okamžik, donesli jim kamarádi skleničky a šampaňské a všichni si společně připili.

Takže buďte tvořiví, romantičtí a originální!

4) Vyberte místo (Kde požádat o ruku?)

Výběr místa dokáže podtrhnout význam této události. Důležité je zvážit, jak velký je Vaše přítelkyně extrovert a jestli se jí bude líbit žádost na veřejnosti nebo spíš najdete místo a okamžik, kde budete jen sami dva.

Pokud hledáte inspiraci, připravili jsme pro vás tipy na 55 romantických míst a příležitostí, kde požádat o ruku. Já nedám dopustit na tip č. 11, protože to byla romantika jak hrom!

Oblíbené jsou žádosti o ruku během dovolených, u moře, v horách, zkrátka na pořádně romantických místech a děvčata to rozhodně ocení!

5) Správné načasování

Základem je správné načasování a příprava atmosféry. Pokud plánujete žádost během společného výletu či dovolené, vždy pamatujte, že na žádost není vhodná doba, pokud je partnerka rozzlobená, nemocná nebo má špatný den. Zkuste se zkrátka postarat, aby měla celý den dobrou náladu! Taková žádost pak už bude jen třešničkou na dortu nádherného dne. A to přesně chcete!

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

6) Napište si to!

Pokud plánujete své milé vyjádřit city, udělejte si poznámky nebo si klidně své vyznání napište na papír kompletně. Přece jen se může stát, že si v tu danou chvíli nebudete moci vzpomenout na nic, co jste chtěli říct, takové poznámky vás pak mohou zachránit a věřte že vaší milé nebude záležet na tom, jestli jí to čtete nebo říkáte zpaměti. Je to od vás pro ni, z lásky.

7) Přizvěte fotografa (nebo kamaráda)

Pokud chcete mít Váš moment dokonale zdokumentován, můžete si domluvit fotografa, nějakého tajného, který se v danou hodinu schová ve křoví, ale stejně tak to může být i kamarád, kterého požádáte o záznam.

Pokud nestojíte o pozornost kohokoliv cizího, přibalte si stativ a udělejte si foto následně. Případně poté poproste kolemjdoucí.

8) Vytvořte falešný program

Pokud plánujete něco opravdu netradičního, Vaše milá by mohla začít mít podezření. Proto si připravte uvěřitelnou historku. Např. že jí dáte k narozeninám párové focení a při některé z póz se to stane. Nebo, že jdete pomoci připravovat narozeninové překvapení někomu z kamarádů. Nebo poproste kamarády, aby ziniciovali výlet, na který last minute nebudou moci jet. Zkrátka fantazii se meze nekladou.

V tomto ohledu jsou žádosti na dovolených o hodně jednodušší, protože na dovolenou byste jeli tak jako tak 🙂

9) Nespěchejte

Ten moment právě přišel. Zhluboka se nadechněte, poklekněte a sdělte vaší milé, co máte na srdci. Reakce můžou být různé a některým dívkám bude třeba trvat déle zpracovat to, co se právě děje. Proto nespěchejte, užijte si ten okamžik, a i když se to někdy může zdát jako dlouhá chvíle, než řekne ano, tak se nebojte, tak odpověď přijde. Já se musela 3x zeptat, jestli to je doopravdy a jestli to myslí vážně 🙂 i po 10 letech 🙂

Zkrátka si to užijte, obejměte se, vychutnejte si ten okamžik a pak se společně vyfoťte.

10) Další tipy:

 • Raději o samotě než s obecenstvem – pokud si nejste jistí, zda by se partnerce líbilo obecenstvo, raději zvolte jeden ze způsobů, kdy budete o samotě jen vy dva.
 • Vánoce raději vynechte – netýká se to jen Vánoc, ale i dalších významných dnů, které jsou pro vás nebo pro ni nějak speciální. Lepší je totiž udělat z obyčejného dne naprosto neobyčejný než z výjimečného výjimečnější.
 • Užijte si tenhle výjimečný okamžik – pravděpodobně už se to nikdy nebude opakovat 🙂
15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Jak požádat o ruku její rodiče?

I v dnešní době se nabízejí stále dvě možnosti a je zkrátka na vás, kterou si vyberete. Myslím si, že ta méně stresující a přirozenější je varianta č. 2, ale pokud chcete rodiče nevěsty opravdu potěšit, můžete zvolit i první variantu.

1) Zeptat se na svolení rodičů ještě před žádostí

Tato varianta je pro opravdové tradicionalisty. Pokud se chcete držet toto, jak tomu bývalo dříve, vyžádejte si požehnání od rodičů, ještě, než požádáte o ruku svou milou. Zároveň si v tomto případě, ale musíte být jistí, že se toto tajemství nedostane k vaší milé.

2) Požádat rodiče o ruku dcery až po zásnubách

Pro ženicha bude určitě méně stresové požádat o ruku rodiče až ve chvíli, kdy mu jeho milá řekla ano. Postup je jednoduchý. Stačí vyrazit za rodiči na návštěvu a nejlépe s květinou pro maminku požádat rodiče o ruku jejich dcery. V tuto chvíli jste na to dva a určitě máte i fotky z TOHO krásného momentu, jednoduše, tak můžete začít povídat o tom, jak to celé proběhlo.

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Na jaké koleno se kleká při žádosti o ruku?

Při žádosti o ruku je opravdu jedno na které koleno pokleknete. Pokud se ale budete chtít držet tradice, která má kořeny u středověkých rytířů – poklekněte na levé koleno.

Kde v ČR požádat o ruku?

Pár tipů na romantická místa v ČR:

 • Sloup v Čechách
 • Prachovské skály
 • Kutná Hora
 • Český Krumlov
 • Adršpach
 • Český ráj
 • Telč
 • Zlatá Koruna
 • Hrad Landštejn
 • Jindřichův Hradec
 • Pálava
 • Dívčí kámen
 • Karlštejn

Čtěte náš kompletní článek: 35 kouzelných míst, kde požádat o ruku v České republice

V České republice máme to štěstí, že tu je tolik romantických hradů, zámků a přírodních skvostů, že máme opravdu z čeho vybírat. A co třeba přímo taková noc na zámku?

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Nejčastější chyby při žádosti o ruku

 1. Kopírování – i když to váš kamarád vymyslel pro svou polovičku krásně, vymyslete něco vlastního.
 2. Opilost – to by mohlo celý dojem pěkně pokazit.
 3. Prstýnek v jídle – ano existují filmy, v nichž se dívka zakousne do dortu a narazí na prstýnek (ale asi nechcete, aby si Vaše milá vylomila zub, nebo jej snad dokonce celý spolkla).
 4. Vánoce raději vynechte – a s nimi i ostatní významné dny, kdy běžně něco slavíte. Má to být den, na který budete vzpomínat, tak jím nepřebijte jiné významné oslavy.
 5. Teprve poté, co otěhotněla – v dnešní době se už sice na pořadí nehledí, ale když už jste došli tak daleko, že uvažujete nad tím, že se pokusíte o potomka, potom pánové nečekejte s žádostí ani minutu! Vzít se dříve, než budete mít potomka, má totiž i mnohé výhody pro vás. Např. to, že si svatbu užijete mnohem víc, a i pro vaše okolí to bude krásné překvapení, ale ne něco ve stylu „No konečně už si taky udělali svatbu, vždyť bylo načase“. A především, ze všeho nejvíce to ocení vaše drahá polovička.

Co (ne)dělejte hned po zasnoubení

Pravděpodobně budete nadšení a budete své nadšení chtít vykřičet celému světu. Než se ale pochlubíte fotkami na sociálních sítích, vyčkejte, dokud tuto šťastnou novinu nesdělíte osobně vašim nejbližším.

Závěrem

Žádost o ruku je výjimečnou událostí, je to chvíle, na kterou budete s láskou vzpomínat do konce svého života. Tak držíme palce, ať se to vydaří podle vašich představ!

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – jak na žádost o ruku na později a svým kamarádům:

15 tipů - jak na dokonalou žádost o ruku (krok za krokem)

Kdy požádat o ruku?

Nejčastější chyby při žádosti o ruku

Líbí se vám článek – jak na žádost o ruku? Nasdílejte