Svatební kočár – hra, která nesmí chybět (text + pravidla)

Svatební hra královský kočár je jedna ze svatebních her, které se poslední dobou těší velké oblibě. Jedná se o hru pro novomanžele a 9 dobrovolníků, u které bude o zábavu postaráno. V tomto článku jsme pro vás přichystali pravidla celé hry „svatební kočár“ i text této „pohádky“.

Svatební hra Královský kočár – příprava hry

Pro tuto hru budete muset připravit prostor. Neobjedete se bez 11 židlí a alkoholu. Židle jsou potřeba rozmístit tak, aby představovaly královský kočár: vepředu jsou 2 koně, za nimi sedí kočí, v kočáru král s královnou, kteří jsou orámování čtyřmi koly a přidat se po stranách cesty mohou i 2 a více kamenů.

Každému ze zúčastněných dejte do ruky skleničku nebo panáka (podle toho, jaký alkohol budete rozlévat). Alternativně můžete připravit plné panáky na podnos a roznášet je teprve až udělají hráči během hry chybu.

TIP: Dopředu se domluvte s nevěstou a ženichem a pro tento královský pár mějte na hru připraveno nealko (to ale nikdo další nemusí poznat).

Pravidla hry Svatební kočár

Na hru potřebujete 9 dobrovolníků a novomanžele. Případně mohou sami novomanželé (ne)dobrovolníky vybrat. Novomanželé představují královský pár a zbylí účastníci si rozdělí role: koňů, kočího, kol a kamenů. Když dojde na předčítání příběhu, každý z účastníků se zvedne na svoje jméno a případně další určená slova, na které má vstávat. Pokud se někdo splete – dostane panáka k vypití.

Přehled postav a slov, na která si hráči stoupají:

 • Levý kůň: levý kůň, koně, povoz.
 • Pravý kůň: pravý kůň, koně, povoz.
 • Kočí: kočí, koně, kočár.
 • Král: král, královský, kočár, zámek.
 • Královna: královna, královský, kočár, zámek.
 • Levé přední kolo: levé přední kolo, kola, přední kola, kočár, povoz, (kameny).
 • Levé zadní kolo: levé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, povoz, (kameny).
 • Pravé přední kolo: pravé přední kolo, kola, přední kola, kočár, povoz, (kameny).
 • Pravé zadní kolo: pravé zadní kolo, kola, zadní kola, kočár, povoz, (kameny).
 • Kameny: kočár, kameny, výmoly.

P.S: Kameny musí i nemusí být. Pokud kameny nejsou, stoupají si na slovo „kameny“ všechna 4 kola.

TIP č. 2: Čtěte opravu rychle, ať mají účastníci šanci dělat chyby.

Kompletní hru k vytištění společně s dalšími svatebními hrami jsme pro vás připravili tady, stačí vytisknout a máte program hotový!

Svatební kočár – hra, která nesmí chybět (text + pravidla)

Klasický text ke svatebnímu kočáru

Bylo, nebylo, jedno malé království. Rozprostíralo se za malebnými potůčky plnými kamenů, údolími a lesy. V tomto malém království žil král s královnou. Jednoho dne, kdy bylo krásně a ptáčci si vesele prozpěvovali, se královna rozhodla, že by si ráda vyjela na projížďku do královských zahrad.

Inu řekla svému králi. „Králi, můj milovaný králi, můj přenádherný králi, chtěla bych se projet kolem našeho království, zavolej kočího.“

Král řekl své královně. „Jsi si jistá královno? Pršelo, a cesty jsou plné kamenů a výmolů, ale ať je tedy po tvém. Pojedeme se podívat, jak se daří našemu království.“

Zavolal na kočího. „Kočí, můj milý kočí, můj nejmilejší kočí přichystej kočár a vyveď koně ze stáje. Zapřáhni koně před kočár, protože královna a král si chtějí vyjet ze zámku. Zkontroluj dobře pravé zadní kolo levé přední kolo, jestli dobře drží, aby se nám neulomily, až pojedeme lesem přes kameny a výmoly.

Kočí tedy zašel do stájí, zkontroloval oba koně a vyvedl je ven. Poté zapřáhl povoz i kočár. Aby si byl stoprocentně jist, zkontroloval vše ještě jednou. Nejprve šel k levému koni, poté přešel k pravému koni, zkontroloval také levé přední kololevé zadní kolopravé zadní kolo a pravé přední kolo.

Vše bylo nachystáno, tak tedy zavolal: „Králi, můj milovaný králi, váš královský kočár i povoz je nachystán. Král s královnou tedy nastoupili do kočáru a vydali se na obhlídku jejich království. Cesta se vinula malebnými uličkami plnými výmolů, které byly schovány pod velikými topoly, projížděli kolem malých rybníků a kolem velkých luk, po cestách plných kamenů. A královna řekla: „Králi, ty můj králi, no já se bojím, co když královský kočár nevydrží? Jedeme přes kameny a výmoly a stále jsme těžší a těžší.

král řekl královně: „Moje milá královno, moje nejmilejší královno, vůbec ničeho se neboj. Kočár má znovu vyměněna obě zadní kola a také obě přední kola. A navíc naše oba koně jsou nejlepší v celém království. A královna řekla „Dobrá, králi, už jsem klidnější.“

Za malou chvilinku se královna zeptala krále: „Milý králi, můj nejdražší králi, zeptej se kočího, jestli koně dostali dostatek ovsa.“ Král volá na kočího: „Kočí, hej, kočí, jsou koně nasyceni?“ Kočí odpoví: „Samozřejmě, můj králi.“

Za krátký čas řekne královna králi: „Můj milý králi, můj dobrý králi, můj nejmilejší králi, můj nejkrásnější králi, myslím, že levé přední kolo je uvolněné.“ Najednou se ozve rána, která škubne i s kočárem, protože pravé přední kolo najelo na kámenKrál volá na kočího: „Kočí, co se stalo? “Netuším králi „, odpověděl kočí, „ale doufám, že jste s královnou v pořádku.“ Král i královna odpověděli, že ano.

Kočí tedy seskočil z kočáru a šel jej zkontrolovat. Když už byl dole, tak se rozhodl, že zkontroluje i povoz. Nejprve tedy zkontroloval pravého koně a potom levého koně. Nebyl si jist, proto znovu zkontroloval levého koně a poté i pravého koně. Pak přešel k pravému přednímu kolupravému zadnímu kolu, znovu zkontroloval pravé přední kolo, pak levé zadní kololevé přední kolo a opět levé zadní kolo.

Nic nenašel, a proto zašel ke králi a řekl mu: „Králi, můj milovaný králi, vše je v pořádku, povoz i kočár. Museli jsme najet do nějakého výmolu, či na kámen. „Tak to jsem ráda, že to dopadlo takhle“, řekla královna. „Já už jsem myslel na nejhorší“, řekl král. „Že nám třeba upadlo pravé přední kolo.“

Král kočímu tedy opět přikázal, ať pokračují v jízdě a pomalu vrátí do zámkuKočí tedy naskočil na kočár a pobídl oba koně. Ze začátku se levému koni moc nechtělo, ale pravý kůň jej přesvědčil, aby táhli stejně. Tak se povoz i s kočárem opět rozjeli. Po pár minutách dojeli v pořádku do svého království, a tak král i s královnou poděkovali kočímu za pěknou projížďku královským kočárem.

Kompletní hru k vytištění společně s dalšími oblíbenými hrami jsme pro vás připravili tady, stačí vytisknout a máte program hotový!

Královský kočár v praxi:

Vylepšení hry

Pokud myslíte, že toho zúčastnění mají málo, můžete jim přidat ještě malé úkoly, které budou plnit pokaždé když vstanou.

 • Pokud se postaví král i královna zároveň, dají si pusu,
 • Koně si při postavení zařehtají,
 • Kočí zavolá hyjé,
 • Kameny řeknou drc, drc.

Rekvizity

Hru můžete navíc vylepšit o rekvizity. Král a královna dostanou korunky, kočí bič a pro koně můžete připravit třeba papírové hlavy koní.

Alternativy královského kočáru, které doporučujeme

Pokud hru pro novomanžele připravujete sami, dejte si tu práci s tím, abyste jim přepsali příběh na míru. Naše kamarádka připravovala svatbu pro pár, který vlastní vodní elektrárnu. Celý příběh předělala na „Svatební vodní elektrárnu“, ve kterém figurovali král a královna vodníků, hlavní a vedlejší stavidla, lopatky, rybičky a náhon.

Jednoduše zvolte téma, které je novomanželům velice blízké, horalům můžete připravit „Svatební výstup na horu“, cestovatelům „Svatební letadlo“, jeskyňářům třeba „Svatební jeskyni“. Fantazii se tady meze nekladou, ale rozhodně platí, že čím originálnější příběh šitý na míru, tím více hosty i novomanžele potěšíte.

Další varianty:

 1. Bez alkoholu – královský kočár můžete hrát i bez alkoholu (pokud se chtějí zapojit třeba i děti, můžete jim připravit sklenici džusu).
 2. Trestné body – další variantou je rozdávat trestné body a ten, kdo jich bude mít na závěr nejméně, dostane odměnu.
 3. Úkoly – třetí variantou je na základě trestných bodů na konci rozdat účastníkům úkoly (podobně jako ve hře rok s novomanželi) např. pozvat novomanžele na oběd, procházku, na lodičky, apod.

Královský kočár – k vytištění:

Stáhněte si nejoblíbenější svatební hry, včetně kálovského kočáru připravené k vytištění – díky tomuto setu, ušetříte hodiny příprav.

Máme pro tebe připravené boží svatební hry!

 • Královský kočár
 • Rok s novomanželi
 • Vtipná tombola
 • Svatební bingo
 • Zvedání bot
 • Hospodský svatební kvíz
 • Strom hostů
 • Svatební omalovánky
Svatební kočár – hra, která nesmí chybět (text + pravidla)

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další hry na svatbu:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si svatební kočár na později:

Pravidla hry Svatební kočár

Klasický text ke svatebnímu kočáru

Vylepšení a alternativy hry

Vylepšení a alternativy hry královský kočár, které doporučujeme.

Líbí se vám článek – svatební kočár? Nasdílejte je svým kamarádům!