Proč se (ne)vdávat v květnu: výhody a nevýhody

Kolem svatby v květnu se traduje mnoho pověr a i v dnešní době se stále většina snoubenců svatbě v květnu vyhýbá. Jaký k tomu mají důvod a je třeba se těchto pověr vůbec bát? Pojďme se podívat, jak tyto pověry vznikly a jaké jsou výhody květnové svatby v dnešní době.

Pověra o svatbě v květnu

Stará pověra praví: „Svatba v Máji, do roka máry“ nebo také: „Svatba v Máji, nevěsta na máry.“ Toto rčení vzniklo v dávných časech, kdy mělo své opodstatnění a opravdu bylo radno se v květnu nevdávat. Nevěsta totiž čelila dvěma rizikům.

 1. V létě ženu čekala těžká práce na polích, a protože se předpokládalo, že nevěsta brzy po svatbě otěhotní, hrozilo zde velké riziko potratu při náročných polních pracích. A právě potrat mohl v dřívejších dobách ženě způsobit smrtelné komplikace. Pokud práce na polích přežila i s dítětem v pořádku, čekala zde druhá nástraha.
 2. Pokud opravdu žena otěhotněla v květnu, čekal ji porod v únoru. Tedy ve velmi chladných a nepříznivých podmínkách, kdy lidem často docházely zásoby jídla. K tomu si připočtěme nedostatek vitamínů a slunečního světla a neštěstí na sebe nenechalo dlouho čekat. V únoru opravdu bývala větší úmrtnost novorozenců a často i rodiček, které po tuhé zimě neměly na porod dostatek sil. 

Naštěstí už ale nežijeme v 18. století, na polích za nás pracují kombajny a zdravotnictní máme na špičkové úrovni. Proto je pomalu na čase na tuto starou pověru zapomenout a květen si spojit s nádherným rozkvětlým měsícem lásky.

Svatba v květnu

Květnová svatba a její výhody

 1. Velký výběr termínů i svatebních míst – Protože se ještě poměrně mnoho snoubenců vyhýbá svatbě v květnu (kvůli zmiňované pověře), máte si tak možnost mnohem snáze zamluvit kýžené místo pro vaši svatbu. Vyhnete se také případnému spěchu v místech, kde se koná za den více než jedna svatba.
 2. Nevytížení dodavatelé – to stejné platí i o svatebních dodavatelích. Mnohem snáze seženete fotografa, DJ i kapelu v květnu, kdy se svateb koná méně než v jiných měsících. To stejné platí i ohledně termínů v restauracích nebo na hradech a zámcích. Často se stává, že i ceny mohou být nižší než v letních měsících.
 3. Rozkvetlé zahrady – chcete-li nádherné fotografie v rozkvetlých zahradách, květen je ideálním měsícem.
 4. Příjemá teplota – v květnu se nemusíte bát uspořádat ani venkovní svatbu. S největší pravděpodobností se vyhnete tropickým teplotám, úmornému vedru i dotěrným komárům. V květnu se tak nemusíte bát obléci velké šaty a i pánům bude v oblecích příjemněji.
 5. Květnové svátky – na květen připadají dva svátky 1. a 8.5. Pokud vám tyto svátky vyjdou na pondělí nebo na pátek před svatbou, získáte tak více času na přípravy nebo následnou reganeraci po svatbě. To ovšem může být na druhou stranu i nevýhodou z pohledu hostů, kteří možná chtěli vyrazit někam na delší výlet a proto je třeba vzít tento fakt při plánování v úvahu.
 6. Máj je lásky čas – kdy jindy si říci „ANO“ než v nejromantičtějším měsíci v roce.

Další svatební pověry

Chcete-li se dozvědět ještě více kolem pověr a třeba si vybrat jinou než tu květnovou, máme pro vás 101 nejzajímavějších pověr o svatbách a všem kolem nich.

V článku najdete pověry:

 • O dalších měsících
 • O počasí ve svatební den
 • O svatebních barvách
 • O snubních prstenech
 • A spoustu dalších

Další zajímavosti o termínu svatby

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Naše unikátní svatební šablony

 • Snadno upravovatelné
 • Snadné použití
 • Široký výběr designů
 • Vaše svatba bude vypadat profesionálně

Uložte si článek – svatba v květnu na později:

Pověry o svatbě v květnu

Květnová svatba a její výhody

Líbí se vám článek – svatba v květnu? Nasdílejte ho svým kamarádům!