Svatba v květnu: výhody a nevýhody (nevěřte pověrám)!

Kolem svatby v květnu se traduje mnoho pověr a i v dnešní době se stále většina snoubenců svatbě v květnu vyhýbá. Jaký k tomu mají důvod a je třeba se těchto pověr vůbec bát? Pojďme se podívat, jak tyto pověry vznikly a jaké jsou výhody květnové svatby v dnešní době.

Pověra o svatbě v květnu

Stará pověra praví: „Svatba v Máji, do roka máry“ nebo také: „Svatba v Máji, nevěsta na máry.“ Toto rčení vzniklo v dávných časech, kdy mělo své opodstatnění a opravdu bylo radno se v květnu nevdávat. Nevěsta totiž čelila dvěma rizikům.

 1. V létě ženu čekala těžká práce na polích, a protože se předpokládalo, že nevěsta brzy po svatbě otěhotní, hrozilo zde velké riziko potratu při náročných polních pracích. A právě potrat mohl v dřívejších dobách ženě způsobit smrtelné komplikace. Pokud práce na polích přežila i s dítětem v pořádku, čekala zde druhá nástraha.
 2. Pokud opravdu žena otěhotněla v květnu, čekal ji porod v únoru. Tedy ve velmi chladných a nepříznivých podmínkách, kdy lidem často docházely zásoby jídla. K tomu si připočtěme nedostatek vitamínů a slunečního světla a neštěstí na sebe nenechalo dlouho čekat. V únoru opravdu bývala větší úmrtnost novorozenců a často i rodiček, které po tuhé zimě neměly na porod dostatek sil. 

Naštěstí už ale nežijeme v 18. století, na polích za nás pracují kombajny a zdravotnictví máme na špičkové úrovni. Proto je pomalu na čase na tuto starou pověru zapomenout a květen si spojit s nádherným rozkvetlým měsícem lásky.

Proč se nevdávat v květnu?

Jediným relevantním důvodem, proč se nebrat v květnu, zůstává pouze váš strach ze zmiňované pověry: „Svatba v Máji, věští máry“. Pokud tedy cítíte, že se v květnu brát nechcete, vyberte si jiné datum.

Pokud května, jako měsíce lásky, hodláte využít, ukážeme vám všechny jeho výhody.

Svatba v květnu: výhody a nevýhody (nevěřte pověrám)!

Květnová svatba a její výhody

Máj – lásky čas. Pojďme se podívat na výhody květnové svatby:

 1. Velký výběr termínů i svatebních míst – Protože se ještě poměrně mnoho snoubenců vyhýbá svatbě v květnu (kvůli zmiňované pověře), máte si tak možnost mnohem snáze zamluvit kýžené místo pro vaši svatbu. Vyhnete se také případnému spěchu v místech, kde se koná za den více než jedna svatba.
 2. Nevytížení dodavatelé a nižší ceny – to stejné platí i o svatebních dodavatelích. Mnohem snáze seženete fotografa, DJ i kapelu v květnu, kdy se svateb koná méně než v jiných měsících. To stejné platí i ohledně termínů v restauracích nebo na hradech a zámcích. Často se stává, že i ceny mohou být nižší než v letních měsících.
 3. Rozkvetlé zahrady – chcete-li nádherné fotografie v rozkvetlých zahradách, květen je ideálním měsícem.
 4. Příjemá teplota – v květnu se nemusíte bát uspořádat ani venkovní svatbu. S největší pravděpodobností se vyhnete tropickým teplotám, úmornému vedru i dotěrným komárům. V květnu se tak nemusíte bát obléci velké šaty a i pánům bude v oblecích příjemněji.
 5. Květnové svátky – na květen připadají dva svátky 1. a 8. 5. Pokud vám tyto svátky vyjdou na pondělí nebo na pátek před svatbou, získáte tak více času na přípravy nebo následnou regeneraci po svatbě. To ovšem může být na druhou stranu i nevýhodou z pohledu hostů, kteří možná chtěli vyrazit někam na delší výlet a proto je třeba vzít tento fakt při plánování v úvahu.
 6. Máj je lásky čas – kdy jindy si říci „ANO“ než v nejromantičtějším měsíci v roce.

Co na svatbu v květnu říkají současné nevěsty

Udělali jsme velkou anketu a přinášíme Vám názory současných nevěst i ženichů:

 • Jakub D. – Jedná se o přežitek z minulosti. Dnes jsou svatby v květnu zcela běžné ☺️🍀
 • Kateřina K. – Ano 😍 Super počasí, super světlo, mimosezóna. 😊
 • Gabriela K. – Měli jsme svatbu v květnu. Počasí bylo lepší jak teď v srpnu. Na pověry nevěřím a jestli manželství vyjde, záleží…
 • Michal S. – Proč ne, je to měsíc jako každý jiný, teda pokud si o první noci neuděláte dítě, nebudete trávit celé léto na poli a rodit v polorozpadlé vymrzlé chatrči 😄
 • Jana P. – Ano 😉 my jsme měli na konci května – bylo teplo, ale nebylo vedro a příroda na fotkách je naprosto boží 🤓
 • Katie K. – V klidu, nás taky děsili, že termín v květnu je špatný a že bychom si měli vybrat jiný… Je to kec, buď to těm lidem fungovat bude a nebo ne a je jedno v který měsíc měli svatbu 😁✌️ Jinak je to opravdu z dávné doby a proto, že se pak děti rodili ve špatnou dobu, povídala nám o tom žena faráře, který nám vedl obřad. Za mne květen ano! Byl to krásný den 💚😊 Všude to krásně kvete a je to ta pravá svěží zelená 😊 A navíc ještě ani nelítá tolik hmyzáků a není takové vedro, takže na venkovní svatbu ideál 😊
 • Nikola L. – Záleží na tom, zda vy věříte na pověry 😁 to je asi hlavní důvod.
 • Lenka M. – Za mě ne
 • Tomáš J. – Já osobně bych květen bral víc, než pozdější termín v září nebo kdykoli v říjnu… ☺️ Obvykle posledních x let bývá v květnu již hezky teplo a slunečno! ☺️👍🏻 Opravdu se připravte na to, že se někteří z řady pozvaných hostů mohou nad květnovým termínem přinejmenším podivovat… 🙂
 • Peťule H. -Ten můj nechtěl svatbu v květnu – pověry a tak, a já zas v dubnu, protože je ještě zima 😃 takže budeme mít svatbu 1.6 😃
 • Eva K. – V dnešní době běžně. Pokud nejste vyloženě jako stará babka pověrčivá není co řešit.
 • Majda K. – My se taky brali v květnu, letos 10. v Italii se slovenskou koordinatorkou. Nikdo tam nic o tehle poverach neslysel. Navic to bylo pred sezonou, takze jsme dost usetrili. Win win.
 • Petra M. – My měli 20.5. a neměnila bych 🥰
 • Klára C. – Ano, měli jsme 27.5. Bylo super počasí a řekla bych, že i lepší výběr dodavatelů než přímo na hlavní sezónu. Nemám pocit že kdybych se vdala o týden později, bylo by to v něčem lepší 🤔😂 Pověra souvisí s porodem v zimě v případě početí při svatební noci…..tu jsme propili a prospali a já už stejně rodit nehodlám 😂😂

Další svatební pověry

Chcete-li se dozvědět ještě více kolem pověr a třeba si vybrat jinou než tu květnovou, máme pro vás 101 nejzajímavějších pověr o svatbách a všem kolem nich.

V článku najdete pověry:

 • O dalších měsících
 • O počasí ve svatební den
 • O svatebních barvách
 • O snubních prstenech
 • A spoustu dalších

Další zajímavosti o termínu svatby

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba v květnu: výhody a nevýhody (nevěřte pověrám)!

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – svatba v květnu na později:

Líbí se vám článek – svatba v květnu? Nasdílejte ho svým kamarádům!