Proč má být svatba do roka a do dne? Všechna pro a proti

Svatba do roka a do dne. V tomto článku jsme pro vás rozebrali, jak tato tradice vznikla, jaké jsou výhody a problémy svatby do roka a jestli je opravdu nutné tuto tradici dodržet.

Z čeho vznikla tradice svatby “do roka a do dne”?

Tradice svatby do roka a do dne pochází z dob, kdy nevěstě ženicha vybíraly rodiče. Zasnoubení předcházelo vyjednávání rodin snoubenců o cenu nevěsty a její věno (v některých částech světa je to tak dodnes). Zasnoubení byla jakási „smlouva“ mezi rodinami, kterou bylo potřeba dodržet do stanoveného okamžiku (do roka).

Zároveň bylo zvykem, že se svatba nepořádá dříve než za půl roku, aby bylo dostatek času na přípravu (toto se v drtivé většině případů dodržuje dodnes).

Opravdu je nutné uspořádat svatbu do roka a do dne?

V současné době se tato tradice už zdaleka nedodržuje. Nejčastěji se setkáváme s dvěma názory na zasnoubení:

 1. Část lidí zastává názor, že zásnuby by se měly konat opravdu až ve chvíli, kdy se schyluje ke svatbě. V tomto případě se většinou opravdu dodrží pravidlo svatby do roka a do dne.
 2. Druhá část lidí zásnuby nepovažuje ani tak za fázi, která bezprostředně předchází svatbě, ale pouze symbol toho, že snoubenci berou vztah vážně a že svatba někdy v budoucnu bude. V tomto případě se většinou pravidlo svatby do roka a do dne nedodržuje a snoubenci zůstávají zasnoubeni klidně několik let. Žádné omezení zde není, existují páry, které se vezmou klidně až 5-7 let po zasnoubení.

Ve výsledku je to na vzájemné domluvě snoubenců. Svatbu byste měli uspořádat až ve chvíli, kdy jste na to oba připravení jak emocionálně, tak finančně.

Proč má být svatba do roka a do dne? Všechna pro a proti

Problémy a nevýhody svatby do roka a do dne

1) Tlak na nutnost uspořádání

Pokud opravdu chcete dodržet tradici, můžete se dostat pod zbytečný tlak, že musíte svatbu do roka uspořádat. Pokud netrváte na tradici do roka a do dne, můžete si tak ušetřit spoustu nervů.

2) Může se cokoliv stát

Mezi zasnoubením a svatbou se může cokoliv stát (přijde krize, dojdou peníze atd.). Pokud jde o velký problém, neměli byste trvat na tradici do roka a do dne a svatbu byste měli raději odložit (pokud už samozřejmě nemáte vše naplánované).

3) Rok nemusí být dostatek času na přípravu

Pokud například ještě dokončujete školu, máte náročnou práci. Případně pokud máte vztah na dálku nebo rádi hodně cestujete, nemusí být rok na přípravy veselky dostatečná doba. A proč to uspěchat? Radši uspořádejte svatbu později, zato pořádně.

4) Nesmělost v požádání o ruku / překvapení snoubenky

Zdráháte se svou dívku požádat o roku, protože se bojíte, že ji zasnoubení překvapí a sama ještě svatbu tak brzy nechce? Pokud se tradice nedodržuje, nemusíte se bát a normálně svou milovanou o ruku požádat a svatbu uspořádat až budete oba připraveni.

Proč má být svatba do roka a do dne? Všechna pro a proti

Výhody svatby do roka a do dne

1) Proč svatbu odkládat?

Co si budeme povídat, všichni se na veselku těší (zvlášť rodiče a prarodiče), proč tedy svatbu dále odkládat?

2) Větší nadšení

Těsně po zásnubách zpravidla nastává největší nadšení a postupně lehce vyprchává. Když svatbu uspořádáte brzy, přenesete si více prvotního nadšení.

3) Kratší období starostí

Od zásnub často budoucí nevěsta začne na svatbu myslet a přemýšlet co a jak zařídit. Pro některé ženy jsou to příjemné starosti, pro některé to je ale stres. Proč tedy prodlužovat stresovou dobu?

Proč má být svatba do roka a do dne? Všechna pro a proti

Jaká je nejčastější doba mezi zásnubami a svatbou?

Na serveru Shutterfly [1] uspořádali velký průzkum na téma doby zasnoubení. Zeptali se 500 žen, které se nedávno vdali, za jak měli svatbu po zasnoubení. Výsledky byly následující:

 • 23 % dotázaných žen se vzalo do 6 měsíců (půl roku).
 • 36 % dotázaných žen se vzalo v rozmezí 6 – 12 měsíců.
 • 16 % dotázaných žen se vzalo v rozmezí 13 – 18 měsíců.
 • 25 % dotázaných žen se vzalo za delší dobu než 18 měsíců (3 roky).

Z průzkumu tedy vyplývá, že tradici svatby do roka a do dne dodrželo 59% dotázaných žen a 41% dotázaných žen tradici nedodrželo.

Znamená to tedy, že tradice svatby do roka a do dne je spíše pověra a přežitek z dávných dob. Nenechte se touto tradicí svázat a uspořádejte si svatbu až oba budete chtít a budete na to emocionálně i finančně připraveni.

Proč má být svatba do roka a do dne? Všechna pro a proti

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Jaké jsou další svatební tradice?

Chcete se seznámit s dalšími zvyky, které se vážou kolem svateb? Přečtěte si další člínky:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později:

Proč má být svatba do roka a do dne?

Problémy a nevýhody svatby do roka a do dne

Výhody svatby do roka a do dne

Jaká je nejčastější doba mezi zásnubami a svatbou?

Líbí se vám článek – svatba do roka a do dne? Nasdílejte ho svým kamarádům!