Jak si říct o peníze jako svatební dar? 35 vzorových textů

Peníze jako svatební dar nejsou v dnešní době ničím vyjímečným. Ba naopak, většina novomanželů svatební dar v peněžité podobě preferuje. Hosté mají navíc jistotu, že s takovým darem nešlápnou vedle.

Plánujete svatbu a zdráháte se o peníze jako svatební dar požádat? Máme pro vás spoustu milých veršovaných i neveršovaných textů, které vám takovou žádost usnadní.

Proč vybrat peníze jako svatební dar?

V dnešní době spousta novomanželů upřednostňuje jako svatební dar peníze. Je to i z toho důvodu, že mnoho lidí už před vstupem do manželství žijí ve společné domácnosti a tudíž již mají domácnost z velké části vybavenou. Není proto nic neobvyklého, že namísto mixérů, sad porcelánu, skleniček, varných konvic a podobného vybavení do domácnosti snoubenci požádají hosty o finanční příspěvek, za který si pořídí to, po čem touží. 

Peníze snoubenci často využívají k dovybavení domácnosti dle svých představ, rekonstrukce domu či bytu. Velmi často také svatební finanční příspěvek částečně pokryje novomanželům náklady na svatbu nebo za něj vydají na vysněnou svatební cestu

Hostům navíc ušetříte čas se sháněním fyzických věcí, jejich následným balením a převozem.

Jak si říct o peníze jako svatební dar? 35 vzorových textů

Jak a kde si říct o peníze jako svatební dar?

Mnoho novomanželů však řeší, jak si o peníze říci, aby prosba nevyzněla nemístně, nevděčně, nevychovaně nebo i trapně. Zásadním krokem je požádat rodinu a přátele o peníze zdvořile a mile. 

Svatební hosté začnou o svatebním daru přemýšlet již v době, kdy jsou na svatbu pozváni. Je tedy vhodné je informovat o Vaší žádosti finančního příspěvku včas. V dnešní době se využívá žádosti v pozvánce, informace na svatebním webu novomanželů či osobní žádosti.

1) Žádost v pozvánce

Často se využívá vkusná, slušná i humorně stylizovaná žádost, která doplňuje svatební oznámení. Snoubenci požádají o finanční příspěvek jednoduše kartičkou přiloženou ke svatebnímu oznámení. 

2) Žádost na svatebním webu

V dnešní době je moderní, že snoubenci při plánování svatby založí svatební blog či svatební webové stránky. Je to ideální místo pro předávání informací ohledně svatebního daru.

Skvělým a jednoduchým nástrojem pro tvorbu svatebního webu je Svatba.love.

3) Osobní žádost

Pro snoubence může být taková žádost citlivá a při osobním rozhovoru jim může být žádání o peněžní příspěvek nepříjemné. Někteří lidé však upřednostňují osobní setkání a předávání svatební pozvánky a s tím i spojena osobní žádost. 

Na co si dát pozor?

Není nejvhodnější žádat hosty o zaslání peněz na účet. Ponechejte jim tu radost být kreativní a dárek Vám moci předat osobně.

Jak si říct o peníze jako svatební dar? 35 vzorových textů

Texty žádostí o peníze místo svatebního daru

Existuje několik druhů textů, jak si říct o peníze místo hmotného svatebního daru. Záleží jen na vás, zda si zvolíte, neotřelé, vtipné texty nebo si o finanční dar řeknete básní.

Neveršované texty

Pomocí nich můžete požádat o svatební finanční příspěvek zdvořile a přímo bez toho, aby na zvané hosty působili nevychovaně či neotřele. Na výběr máte z textů vtipných a upřímných. Pomocí několika málo vět můžete uvést, na co peníze využijete.

 1. „Milí svatebčané, pokud nás budete chtít obdarovat svatebním darem, namísto věcných darů nás mnohem více potěší malý finanční příspěvek, který bude mnohem praktičtější. Děkujeme!“
 2. „Naši milí svatební hosté, pokud nevíte, jaký svatební dar nám dát, vězte, že domácnost už máme vybavenou. Mnohem raději bychom byli za finanční příspěvek v jakékoliv výši, které využijeme na svatební cestě. Mnohokrát vám děkujeme.“
 3. „Pokud byste nás chtěli poctít svatebním darem, můžete nás obdarovat drobným finančním příspěvkem. Největší radost nám však udělá, když v tento svatební den budeme spolu.”
 4. „Máte potíže se svatebním darem? Tento problém za vás snadno vyřeší Němcová, Palacký, Destinnová či dokonce Masaryk.“
 5. „Nedávejte nám, prosím, věcné dary. Domácnost máme již vybavenou, a co budeme chtít, to si koupíme. Pokud nás chcete obdarovat, přispějte nám jakoukoliv částkou na naši vysněnou svatební cestu.”
 6. „Největším dárkem pro nás bude, když tento den strávíte s námi a užijete si ho. Pokud byste nás i přesto chtěli obdarovat, budeme rádi za jakýkoliv finanční příspěvek na (doplňte).”
 7. „Místo svatebního daru budeme rádi za cokoliv, co se vejde do obálky.”
 8. „Jedna malá prosbička … Byt máme plně zařízený, proto si Vás dovolujeme požádat, abyste nám nekupovali jídelní servisy, ledničky, pračky, příbory či skleničky. Raději nám, prosím, přispějte nějakou korunkou na naši společnou budoucnost. Předem děkujeme.”
 9. „Potíže se svatebními dary za Vás hravě vyřeší Němcová a Palacký. Masaryk jen pro ty nejštědřejší.“
 1. „Pokud byste nás chtěli poctít svatebním darem, budeme vděčni za finanční příspěvek, který bude z praktických důvodů vhodnější než věcné dary.”
 2. „Nedávejte nám prosím dary věcné, věnujte raději bankovky cenné. Pro věci hmotné využití není, však penízky v manželství vždycky se hodí.”
 3. „Svatební dary přijímáme v hotovosti v jakékoliv výši.
 4. „Největším darem pro nás bude Vaše přítomnost na veselce. Pokud byste nás přesto chtěli obdarovat, nejvíce oceníme finanční příspěvek na naše budoucí bydlení. V případě, že upřednostňujete obdarování věcným darem, jsme pro Vás připravili seznam uvedený níže.
 5. „Vážení svatebčané, co se týče svatebních darů tak vězte, že domácnost máme zařízenou a rozhodně nemáme seznam spotřebičů, které bychom chtěli pořídit. Máme ale spoustu společných plánů, a pokud nás chcete obdarovat a opravdu nám udělat radost, přispějte nám jakoukoliv finanční částkou k plnění našich snů.
 6. „Manželství je dlouhá túra, tak každej pošlete do začátku bůra.”
 7. „Pokud si náhodou lámete hlavu se svatebními dary, pak vězte, že obálková metoda by nám udělala největší radost. Děkujeme za pochopení.”
 8. „Drazí hosté, dříve, než se začnete mučit vymýšlením co nejlepšího svatebního daru, rádi bychom Vám dali jeden tip: s radostí přivítáme pestrobarevné otisky uměleckých kovorytin, ve formátu B5.”
 9. „Lámete si hlavu se svatebním darem? Nabízíme Vám možnost zakoupení lístků do svatební tomboly za cenu, kterou necháme zcela na Vašem uvážení. Na večírku pak proběhne losování o zajímavé ceny. Předem Vám oba moc děkujeme!”
 10. „S dárkem pro novomanžele, čili nás, si nedělejte starosti. Nejvíce potěší originální přání s pěknou Kč záložkou.”
Jak si říct o peníze jako svatební dar? 35 vzorových textů

Veršované texty

Pokud mají snoubenci v sobě kreativního ducha, mohou požádat o finanční dar formou básničky. 

 1. „Jestliže si někdo se svatebním darem hlavu láme, pak vězte, že doma už skoro všechno máme. Proto nás mnohem víc potěší finanční příspěvek v nějaké výši, který nám rozpočet na svatební cestu malinko zvýší.“
 2. „Lásku, štěstí, bydlení i vybavení máme, proto oba velmi uvítáme, váš příspěvek v jakékoliv výši, který nám šanci na pořízení auta zvýší. Pokud byste nám i přesto rádi něco dali, seznam darů, které bychom ocenili, naleznete tady!“
 3. „Hrnce, pokličky, ubrusy, skleničky, kávovar, pánvičky, všechno, co potřebujeme, už máme. Proto vřele uvítáme, váš příspěvek v jakékoli výši, který nám šanci na auto zase zvýší. Přísaháme, že všechno, po čem toužíme, si sami koupíme.“
 4. „Nelamte si hlavu se svatebním darem, stejně by zatím jen ležel ladem, pomozte nám raději finančním příspěvkem, ať se na líbánky vydat můžem.“
 5. „Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku, raději než věcné dary, naplňte nám kasičku.”
 6. „Nevíte si rady s dary? Nápověda už je tady. Na domeček, autíčko, přispějte nám maličko.
 7. „Vězte, že Vaše účast je pro nás tím největším darem. Přesto je tu pro štědré duše malá rada, naše prasátko na svatební cestu velmi strádá.”
 1. „Kdo přemýšlí o daru, na tu naši oslavu, ať nenosí lampičky, koše, pračky, ledničky, konto už je vysáté, ať už dáte, co dáte, na líbánky to vše dáme, z letadla vám zamáváme.“
 2. „Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku, raději než věcné dary, naplňte nám kasičku.Velkou radost budeme mít i z korunky drobné. Mnohokrát Vám děkujeme za každičký halíř, stokrát lepší než nést domů stodesátý talíř, ale hlavně – oslavte to spokojeně s námi.“
 3. „Chce-li být snad někdo štědrý, radu pro něj máme, že cestujeme rádi světem, to je o nás známé. Nenoste nám tedy prosím hrnce ani cukřenky raději nám přispějte na pobyt či letenky.
 4. „Nelamte si hlavu nad svatebním darem, stejně by zatím zůstal ležet ladem, pomozte raději finančním příspěvkem, ať brzy se těšíme vlastním bytečkem.“
 5. „Váziček i mixerů už máme dosti, proto přijímáme svatební dary v hotovosti.”
 6. „Nevíte si rady s dary? Nápověda už je tady… Když korunkou přispějete, budeme moc rádi, důležitější však pro nás bude, že budete s námi!“
 7. „Vezměte toto oznámení jako malou radu, že svatba není o trápení, co dát ke svatebnímu daru. Pokud něčím přispějete, budeme za to rádi, mnohem důležitější však pro nás bude, že strávíte tento den s námi.
 8. „Svatebčané naši milí, nelamte si hlavičky, jaké máte na hostinu pro nás přinést dárečky. Věcí máme plné skříně, v nájmu malý byteček, za korunky o to dříve postavíme domeček. Za každý zlaťáček děkujeme srdečně, hlavně náš šťastný den oslavme společně!”
 9. „Nedávejte nám prosím dary věcné, věnujte raději bankovky cenné. Pro věci hmotné využití není, však penízky v manželství vždycky se cení.“ 

Další svatební inspirace

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Jak si říct o peníze jako svatební dar? 35 vzorových textů

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek (nikdy nevíte kdy se budou znovu hodit):

Jak si říct o peníze jako svatební dar?

Líbil se vám článek – jak si říct o peníze jako svatební dar? Sdílejte ho svým kamarádům: