Svatební výzdoba svépomocí – tipy jak ušetřit

Patříte mezi nevěsty, které nechtějí dát desítky tisíc za výzdobu, ani mezi ty, které si rovnou na plánování a organizaci svatby najmou agenturu? Pak se vám bude hodit dnešní článek. Podíváme se totiž na způsoby, jak si udělat krásnou svatební výzdobu i s omezeným rozpočtem.

Svatební oznámení a pozvánky

Tato položka v rozpočtu hravě spolkne deset tisíc korun, pokud si oznámení necháte navrhnout a vyrobit. Už tady ale můžete ušetřit klidně 80 % částky!

  • Oznámení a pozvánky si navrhněte sami – v tomto intuitivním online nástroji najdete tolik krásných šablon, že jen upravíte jména, datum a místo a je to. Nemusíte nic stahovat a dokonce ani platit, vše zvládnete zdarma ve webovém prohlížeči.
  • Následně soubor stáhněte jako PDF a zadejte výrobu do některého z copy center ve vašem městě. Zkuste různé varianty – barevný tisk na bílém podkladu nebo naopak černobílý na barevném. Cenu ovlivní i kvalita a tloušťka papíru.
  • Etiketa už dávno nevyžaduje, abyste pozvánky posílali poštou. Jednak jsou poštovní známky drahé a zadruhé u České pošty si člověk nemůže být jistý, kdy psaní dojde. Tak za posílání neutrácejte, pozvánky rozdávejte osobně a v případě potřeby zašlete elektronickou verzi.
131 tipů na originální texty na svatební oznámení

Květiny

Rozpočet na kytky může být tři, ale klidně i třicet tisíc korun. Abychom se drželi rozumné cenové hladiny, rovnou vyřaďme drahé druhy řezaných květin. Zkuste radši nakombinovat levnější druhy (například Nevěstin závoj) s různými travinami. Etiketa praví, že kytku by kromě vás měly mít i maminky, babičky, družičky a svědkyně – všem ale stačí maličká verze té vaší. U výzdoby to taky nemusíte přehánět a mějte na paměti, že stačí pár kvítků na každém stole. Ty můžete naaranžovat do váziček – nebo klidně i vymytých lahví od vína zbavených etikety.

Tip: Jak ušetřit ještě víc? Poohlédněte se po samosběru květin ve vašem okolí. Samy si květiny vyberete a ještě ušetříte. Ty šikovnější si mohou samy i svázat svatební kytici (na YouTube najdete třeba tento návod) – těm méně zručným doporučujeme využít samosběr jen pro květiny na výzdobu.

Svatební rozcestník, cedule a směrovky

Takový rozcestník vypadá na svatbě moc hezky – hlavně venku. Pokud máte v rodině někoho jen trochu šikovného, požádejte ho o výrobu. V zásadě jde jen o pár prkýnek na tyči s podstavcem. Dále už je to na vás – můžete prkna nechat přírodní, či nabílit. Nápisy napsat ručně nebo koupit samolepicí písmena (třeba zlatá) a nápisy nalepit. Záleží jen na vaší fantazii, vkusu a zručnosti. Mrkněte na Pinterest a inspirujte se.

Jak ušetřit ještě víc? Projeďte bazary, třeba i Marketplace na Facebooku! Spousta nevěst investovala do výzdoby, kterou pak za zlomek ceny prodává. Můžete tak získat nejen cedule, které si upravíte, ale i vázičky, svícny a další dekorace.

Osvětlení jako dekorace

Jakmile se setmí, dokážou vhodně zvolená světýlka rozzářit i jinak obyčejný prostor. Nepodceňujte to a postarejte se o osvětlení. Doporučujeme zkombinovat světýlka a klasické svíčky. A jak ušetřit?

  • Půjčení světýlek je ekonomičtější varianta než koupě – za 1400 korun můžete mít například 200 metrů světelného řetězu a to už nějakou parádu udělá! Jednak taková světýlka vypadají výborně vevnitř i venku, ale zároveň se postarají o nezapomenutelnou atmosféru na vašich fotkách. A samozřejmě i ve skutečnosti.
  • Doplňte je o velké zavařovací sklenice se svíčkou nebo svíčkami uvnitř. Pod ní můžete dát písek, mušličky nebo oblázky. Zvenčí sklenici ozdobte lýkem, mašlí nebo pruhem krajky. Levné a přitom tak efektní!

Girlandy a dekorační řetězy

I girlandy dokážou podobně jako světýlka jakýkoliv prostor zútulnit a dodat mu jedinečnou atmosféru. Tyto řetězy můžete samozřejmě i koupit, ale máme levnější řešení: vyrobte si je! A na Pinterestu opět najdete inspiraci – můžete je vyrobit z papíru, starých látek nebo třeba ze stránek knihy. Nás zaujal tento girlandový řetěz z origami ptáčků – jeho výrobu ale doporučujeme jen těm z vás, kdo máte hodně trpělivosti a taky spoustu času navíc.