Svatební noc od A do Z + 13 tipů pro nezapomenutelné chvíle

Pojďme se podívat na svatební noc ze všech stran! Jaká je její historie? Jaké tradice se k ní vázaly? Jak si stojí svatební noc v dnešní době – není svatební noc už pouhý přežitek? A jak se připravit na svatební noc, pokud si chcete užít opravdovou romantiku?

Tradice, zvyky a historie svatební noci

Svatební noc byla odpradávna považována za důležitý moment v životech novomanželů. Historicky byla vnímána jako okamžik, kdy se manželství zpečetilo a novomanželé poprvé sdíleli intimní chvíle. Tato chvíle byla často obklopena rituály a tradicemi, které měly zajistit štěstí, plodnost a ochranu pro novomanžele. Pojďme se na ně podívat.

Svatební noc ve středověku

V dobách, kdy bylo manželství často aranžované a nezřídka bez souhlasu samotných nevěst či ženichů, hrála svatební noc klíčovou roli nejen v osobním, ale i společenském životě.

1) Kontrola panenství

Slovanské tradice vyžadovaly kontrolu panenství před svatbou, což mělo potvrdit čestnost a nevinnost nevěsty. Tato praxe někdy zahrnovala i intimní chvíle přímo před očima svatebčanů, přičemž v extrémních případech mohl v případě neschopnosti ženicha dokončit akt zastoupit jeho družba nebo jiná zkušená osoba.

2) Před očima svědků

Ve středověké Evropě se sex před svatbou stal (v důsledku křesťanských norem) tabu. Svatební noc tedy byla pro novomanžele jejich skutečně první intimní zkušeností. Nicméně, tradice zvědavých svatebčanů, kteří se shromažďovali před dveřmi, aby ověřili zpečetění manželství, přetrvávala. Dokážete si představit jak musela být tato situace pro novomanžele nepříjemná.

3) Nahota nepřípustná – a to ani v ložnici

Svatební oblečení, které zakrývalo všechno kromě nezbytně nutných částí těla, odráželo tehdejší pohled na nahotu a intimitu. Dokonce i v manželském loži byl pohled na nahé tělo partnera považován za neslušný.

4) Výstřel z pušky

Pokud ženich dokázal „úspěch“ své svatební noci ohlásit do půl hodiny, například výstřelem z pušky nebo rozbitím nádobí, bylo to bráno jako znak jeho zdatnosti. Dokladem o zpečetění manželství pak mohla být ušpiněná svatební košile nebo prostěradlo, které bylo vystaveno jako veřejný důkaz.

Svatební noc od A do Z + 13 tipů pro nezapomenutelné chvíle

Svatební noc: mýty vs. realita

Svatební noc obestírá mnoho mýtů, které se často vzdalují realitě. Společnost a pop-kultura nás učí očekávat dokonalé momenty plné romantiky a nezapomenutelných zážitků. Skutečnost však může být poněkud odlišná.

Mnoho lidí si i dnes myslí, že svatební noc musí být vrcholným projevem jejich lásky. Realita je ale často (spíš ve většině případů) jinde. Po dni plném emocí a oslav na to velmi často není energie.

Mýtus č. 1: Svatební noc je magická a bezproblémová

Únava, alkohol, párty až do ranních hodin. Pro páry, které pocházejí z křesťanských rodin a je to pro ně skutečné poprvé, tak i stres a nervozita. Svatební noc rozhodně není garance dokonalého intimního zážitku.

Už jen ze zkušeností z mého okolí vím, že skutečnou svatební noc měli snoubenci spíše výjimečně. Buď jeden z páru usnul nebo se ženich moc opil, nebo byli oba unavení. My sami jsme si chtěli užít nejdražší párty našich životů až do konce a z parketu jsme odcházeli před šestou ráno, no a s výhledem na budíček za 2 hodiny jsme taky neměli na nic sílu.

Ono je zkrátka hezké i jen se obejmout a usnout v úžasu z toho jaký to byl báječný den a noc!

Mýtus č. 2: Svatební noc bez sexu není svatební noc

Dalším rozšířeným mýtem je očekávání, že sex během svatební noci je povinností a musí být dokonalý. To může vést jen ke zbytečnému stresu a zklamání, pokud věci nejdou podle plánu. Jak už jste se mohli dočíst z předchozích odstavců, nic není povinností a hezké si to můžete udělat i jinak.

Pokud víte, že si chcete pořádně „zapařit“, radši dopředu s ničím nepočítejte. Můžete si však udělat pěkné posvatební ráno (anebo odpoledne).

Realita

Nejčastější odpovědi snoubenců o tom, jak dopadla svatební noc, resp. Proč se nekonala:

 • Ženich se příliš opil.
 • Nevěsta usnula.
 • Nevěsta se moc opila.
 • Nevěsta se starala o děti.
 • Pohádali jsme se.
 • Odjížděli jsme rovnou na líbánky.
 • Pařili jsme až do rána.
 • Ženich usnul.
 • Neměli jsme na to chuť, apod.
Svatební noc od A do Z + 13 tipů pro nezapomenutelné chvíle

13 tipů pro dokonalou svatební noc

1) Odložte ji na líbánky

Ano, nedělám si legraci, pokud chcete strávit nádhernou a dokonalou svatební noc se vší romantikou, odložte ji. A je jedno jestli na líbánky nebo na další den, ale po celém svatebním dni je jasné, že budete unavení, omámení alkoholem, tak zkuste nic neočekávat. Ale třeba budete příjemně překvapeni 😊

2) Udělejte si svatební ráno

Další alternativou je udělat si hezké svatební ráno. Ono to ale hlavně záleží na lokalitě a dalších povinnostech. Budete muset uklízet? Do kdy vám nechají pokoj? Nebudete chtít rozdávat výslužky a loučit se s hosty? Tady prostě záleží, v jakém prostředí svatba i vaše svatební noc bude.

A teď už se pojďme podívat na skutečné tipy:

3) Svatební spodní prádlo

Pamatujte, že pod svatební šaty budete chtít jednoduché tělové nebo bílé prádlo. Spousta šatů navíc bude mít „všité podprsenky“, takže pokud si budete chtít připravit nějaké speciální prádélko, nezapomeňte si ho s sebou zabalit.

4) Svatební noc si naplánujte a slaďte své a partnerovy představy

Buďte si jistí, že se shodnete na představě svatební noci. Není nic horšího, než se nedohodnout. Jeden z partnerů by se na to těšil, zatímco druhý by se mohl pořádně zřídit alkoholem. Proto si vyjasněte, jestli vám na svatební noci záleží nebo raději budete tančit a oslavovat až do rána.

Pokud byste svatební noc skutečně chtěli mít ve svatební den, dejte si na alkohol pozor. V mírném množství neuškodí, větší množství může svatební noc zabít.

5) Svatební noc okořeňte předsvatebním půstem

Zajímavým nápadem, jak si zvýšit vzájemnou touhu a očekávání, je dohodnout se na krátkém „předsvatebním půstu“. To může znamenat, že si dáte pauzu od intimního kontaktu na několik dní před svatbou. Takový půst dokáže touhu hezky vystupňovat.

6) Vytvořte romantickou atmosféru

Svíčky, hudba, tlumené světlo, vůně, masážní olejíčky, zkrátka ta pravá romantika! Poházejte po pokoji okvětní lístky růží a zajistěte si, aby byl pokoj vybaven vším potřebným pro nezapomenutelné chvíle. Udělejte si to tak, jak jste vždycky chtěli!

7) Společná koupel

Společná koupel může být krásným začátkem vaší svatební noci. Přidejte do vody aromatické oleje, pěnu pro koupele nebo sůl, která uvolní vaše tělo a mysl. Pokud chcete společnou koupel na program svatební noci zařadit, nezapomeňte si vybrat pokoj s vanou nebo hotel s vířivkou.

8) Dejte si masáž

Masáž je dalším skvělým způsobem, jak navodit relaxaci a intimnost. Nemusíte být profesionální maséři, abyste si mohli vzájemně poskytnout příjemné uvolnění. Použijte masážní oleje s příjemnou vůní a soustřeďte se na jemné doteky, které posílí vaše pouto a zvýší touhu.

9) Pozor na účes (pokud plánujete skutečnou svatební noc po svatbě)

Jestli plánujete svatební noc, jak má být – tedy v noci po svatbě, je tu jedna věc, na kterou byste se měla připravit. S účesem od kadeřnice to nebude jen tak. Inu ani s profesionálním make-upem. Aby to všechno drželo, chce to sponky, lak, tužidlo a vrstvy. Osobně mi trvalo hodinu vyndat z vlasů všechny sponky, vlasy umýt, rozčesat a sundat vrstvy make-upu.

10) Pamlsky a šampaňské

Doplňte už tak výjimečnou atmosféru o výjimečné doplňky. Nebojte se šáhnout po bublinách, nebo drobných jednohubkách, ovoci či šlehačce. Jsou to drobnosti, ale dodají této noci výjimečnosti.

11) Překvapení

Máte-li v lásce překvapení, nebojte se experimentovat. Možná máte na mysli už nějakou novou polohu, kterou jste chtěli vyzkoušet a stále jste se k tomu nedostali. Nebo přijďte s něčím úplně novým, čím partnera můžete překvapit.

12) Intimní hry

Pokud máte rádi hry, existuje mnoho malých „deskovek“ do ložnice. Buď vám kostky řeknou, co máte krok po kroku tomu druhému dělat nebo si budete tahat různé úkoly. Hravý večer může být také způsobem, jak zahájit nezapomenutelnou noc.

13) Nové hračky do vaší ložnice

A pak jsou tu i tací, kteří přizvou do postele tu a tam nějakou hračku. Opět se nebojte experimentovat, pokud je vám taková cesta příjemná. Pamatujte na to, že si to ale udělejte tak, jak to je příjemné vám. Nehledě na všechny rady internetu!

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatební noc od A do Z + 13 tipů pro nezapomenutelné chvíle

Svatba bez starostí – svatební balíček

 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – svatební noc na později a svým kamarádům:

Svatební noc

Líbí se vám článek – svatební noc? Nasdílejte je svým kamarádům!