Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Láká Vás říct si svoje ANO na pláži pod palmami nebo pod štíty vysokých hor? V dnešní době se můžete vzít opravdu kdekoliv. Připravili jsme pro Vás malého průvodce tím, co svatba v zahraničí obnáší.

Jak zařídit svatbu v zahraničí?

Pokud jste si vysnili svatbu u moře nebo v jiné více či méně exotické destinaci, máte v podstatě dvě možnosti:

1) Svatba v zahraničí s agenturou

Svatba, kterou Vám pomůže zorganizovat agentura je variantou takřka bez starostí, ale o to více Vás bude stát. Výhodou je, že agentury zabývající se svatbami v zahraničí vám nabídnou kompletní balíčky a pravděpodobně Vám ukáží i fotky z minulých svateb v daném místě. O komunikaci s úřady, oddávajícím i o přípravu svatebního místa bude postaráno. Výhodou je i to, že tyto agentury spolupracují s ověřenými dodavateli a vyjdou vstříc i Vašim konkrétním požadavkům.

2) Svatba v zahraničí ve vlastní režii

Svatba ve vlastní režii je levnější, zato časově náročnější variantou. Připravte se na to, že jednat s dodavateli budete výhradně online a prakticky se vším budete muset spoléhat na fotografie uvedené na internetu. Pokud budete hledat svatbu spojenou se zájezdem, je možné se s cestovní kanceláří či hotelem domluvit a Ti Vám mohou s přípravou rovněž pomoci.

Jinou pozici budete mít s přípravou svatby, pokud v daném místě v zahraničí již nějakou dobu žijete, nebo tam máte příbuzné či přátele, kteří Vám budou ochotni s přípravami pomoci.

3) Symbolický obřad

Dodatečnou kvazi možností je uspořádat si v zahraničí pouze symbolický obřad. Je to ideální možnost pro ty, kteří nebudete chtít řešit příliš mnoho papírování. Zkrátka absolbujete vše, jak by u vašeho vysněného obřadu, s tím rozdílem, že si po návratu budete „muset“ skočit na matriku, vzít se doopravdy 🙂

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Výhody a nevýhody svatby v zahraničí

Výhody

 • Vaše svatba může plynuje přejít ve svatební cestu.
 • Zažijete vyjímečný zážitek, který není úplně běžný.
 • Budete mít překrásné fotografie (ať už z hor či z pláže při západu slunce).
 • Můžete se vzít jen ve dvou nebo jen s pár nejbližšími.
 • Letní počasí i v zimě (v exotice).

Nevýhody

 • Nebudete moci pozvat mnoho lidí.
 • Některým příbuzným a přátelům může být líto, že u Vaší svatby nemohli být.
 • Vyšší cena oproti svatbě pořádané v ČR.
 • Vyřizování dokumentů (legalizace sňatku v ČR).
 • Doba trvání legalizace sňatku v řádu měsíců.
Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Co je potřeba pro svatbu v zahraničí?

Pro svatbu v zahraničí budete potřebovat všechny dokumenty, které byste potřebovali pro svatbu v ČR, ale navíc si budete muset ve většině případů zajistit i jejich úřední překlad do anglického jazyka nebo úředního jazyka země, kde se chcete vzít.

Dokumenty potřebné pro svatbu v zahraničí

 • Rodné listy
 • Potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku (vydává česká matrika)
 • Cestovní pas nebo občanský průkaz (záleží na destinaci)
 • Pokud jste rozvedeni, musíte předložit pravomocný rozsudek o rozvodu.
 • Pokud jste ovdovělí, je třeba předložit úmrtní list manžela/manželky.

Různé země mají specifické požadavky, proto si zjištěte, jaké jsou aktuální požadavky a co všechno je zapotřebí předložit v kontrétní zemi!

Aby byly dokumenty platné, musí být opatřeny Apostilou (doložka, která prokazuje ověření podpisu a otisku razítka). Takové ověření lze ale uplatnit jen v zemích, které podepsali Haagskou úmluvu o Apostile – jedná se o tyto státy.

Pokud se budete brát jinde než v některém z těchto států, je potřeba, aby dokumenty prošly tzv. superlegalizací. Příklad vyřízení dokumentů ke sňatku v Egyptě (který nemá podepsanou Haagskou úmluvu) najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Legalizace sňatku uzavřeného v zahraničí

K legalizaci sňatku v ČR budete muset zažádat o zápis do Zvláštní matriky v Brně. K tomu Vám stačí zajít na matriku v místě Vašeho bydliště (fyzicky na Brněnskou matriku nemusíte).

K zápisu do Zvláštní matriky musíte předložit:

 • Vyplněný formulář o uzavření manželství
 • Originál oddacího listu (superlegalizovaný nebo opatřený Apostilou)
 • Rodné listy obou manželů
 • Občanské průkazy nebo pasy obou manželů
 • V případě předchozího rozvodu, je zapotřebí doložit dokad o rozvodu.
 • V případě ovdovění, je potřeba doložit úmrtní list zemřelého manžela.

Více informací naleznete i na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

V případě dalších dotazů ohledně uznání sňatku v ČR se obraťe na Zvláštní matriku v Brně.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Kolik stojí svatba v zahraničí?

Cena svatby v zahraničí se liší v závislosti na destinaci, délce pobytu i počtu hostů. Ceny zahraničních svateb se pohybují od 100 000 Kč výše. Záleží také na tom, jestli si svatbu organizujete svépomocí nebo si pořídíte vše v balíčku od agentury či cestovní kanceláře.

Například jeden český pár vyčíslil cenu čistě svatebního obřadu na Havaji na 36 000 Kč (bez letenek, ubytování, šatů, líčení, apod.) Vše si zařizovali svépomocí.

Praktické tipy pro zažizování zahraniční svatby

 1. Svatební šaty vybírejte už s myšlenkou na jejich přepravu v kufru. Hodí se tedy nemačkavé materiály a na pláž spíše jednodušší střih.
 2. Svatbu mohou odsvědčit zahraniční přátelé nebo pronajatí svědkové. Nezapomeňte si od nich vzít kopii dokladů, které budete potřebovat pro potvrzení sňatku v České republice.
 3. Důkladně si ověřte právní požadavky a předpisy pro sňatek v zahraničí, aby vás nezaskočily nečekané komplikace.
 4. Připravte se na rozdílné svatební zvyky v cílové destinaci a informujte o nich své hosty.
 5. Přijeďte na místo svatby předem, abyste měli čas na poslední přípravy a přivítání hostů.
 6. Poskytněte hostům všechny potřebné informace pro snadnou cestu na místo konání, ideálně formou FAQ na svatebním webu.
 7. Rezervujte si ubytování, místo konání a ostatní služby s dostatečným předstihem, některé destinace mohou být velmi oblíbené.
 8. Nezapomeňte na pojištění – nejen zdravotní, ale pojistit si můžete i prsteny a šperky.
 9. Letenky si rezervujte na vaše původní jméno. Cestovat na starý pas můžete ještě další 3 měsíce.
 10. Při plánování rozpočtu počítejte s rezervou pro neočekávané výdaje, jako jsou například poplatky za přebytečná zavazadla.
 11. Domluvte si s hosty, že vám svatební dary předají až po návratu do ČR, abyste nemuseli řešit přebytečná zavazadla při zpáteční cestě.

Svatba u moře – oblíbené destinace

Hledáte-li nezapomenutelnou romantiku na pláži, přinášíme vám přehled oblíbených zahraničních destinací, kde si můžete říci své ano.

Řecko

Představte si obřad s výhledem na Egejské moře nebo v tradičních vesničkách s bíle malovanými domky. Oblíbené ostrovy jako Santorini nebo Mykonos nabízejí skvělou kombinaci nádherného prostředí a kvalitních služeb.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Dominikánská republika

Svatba v Dominikánské republice nabízí kouzelnou kombinaci exotického prostředí a skvělého počasí. Představte si slibování lásky na bílých písečných plážích, s pozadím tyrkysového moře a palem. Tato destinace je ideální pro páry hledající romantickou a neformální atmosféru.

Místní obřady mohou zahrnovat tradiční karibské prvky, což dodává oslavě jedinečný charakter. Navíc, Dominikánská republika nabízí celou řadu resortů, které specializovaně poskytují svatební balíčky, což usnadňuje celé plánování.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Bali

Bali je pro svou přírodní krásu, duchovní atmosféru a kulturní bohatství ideální destinací pro svatbu. Svatby zde mohou být magickým spojením tradičních balínských rituálů a moderních prvků, což vytváří nezapomenutelný zážitek.

Můžete si vybrat z ceremonií na pláži, v tropických zahradách nebo dokonce v tradičních chrámech. Bali také nabízí skvělou možnost spojit svatbu s líbánkami a vychutnat si místní exotickou kuchyni, wellness a přírodní krásy.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Mauricius

Mauricius, s jeho nádhernými plážemi, azurovým mořem a luxusními resorty, je jako stvořený pro romantické svatby. Je ideálním místem pro ty, kteří chtějí svůj den oslavit v klidném a relaxačním prostředí.

Mnoho resortů zde nabízí all-inclusive svatební balíčky, které zahrnují vše od květinové výzdoby po fotografování. Navíc, s přátelskými místními zákony týkajícími se sňatků, je Mauricius skvělou volbou pro páry, které chtějí mít bezstarostný obřad v ráji.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Bahamy

Bahamy jsou synonymem pro tropický ráj. Jsou ideální pro páry, které touží po svatbě na pláži s nádechem luxusu. S více než 700 ostrovy na výběr můžete mít svatbu na odlehlých plážích nebo v rušnějších turistických oblastech.

Plánování svatby zde může zahrnovat i mořské výlety a potápění, což dodá vaší svatbě a líbánkám jedinečný nádech dobrodružství.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Seychelly

Seychelly, s jejich nekonečnými bílými plážemi a třpytícím se mořem, jsou jako stvořené pro intimní svatby v ráji. Tato destinace je ideální pro páry hledající klid a soukromí v nádherném přírodním prostředí

Svatby zde mohou být jednoduché, ale elegantní, s důrazem na přírodní krásu ostrova. Místní resorty často nabízejí svatební balíčky, které usnadňují organizaci a zahrnují i tradiční kreolské prvky.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Maledivy

Maledivy jsou jedním z nejžádanějších míst pro svatební obřady, a to díky svým průzračně čistým vodám a úchvatným korálovým atolům. Je to ideální destinace pro páry, které si přejí mít svatbu v soukromí a luxusu.

Většina resortů nabízí svatební balíčky, které zahrnují vše od ceremonie na pláži po romantické večeře při západu slunce. Svatba na Maledivách znamená nejen nádherný zážitek, ale také možnost prožít líbánky v tomto tropickém ráji.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Polynésie

Polynésie je místem, kde se snoubí krása tropických ostrovů s bohatou kulturou a tradicemi. Svatby zde často zahrnují tradiční polynéské obřady, jako jsou tance a hudební vystoupení, což dodává oslavě exotický charakter. Představte si výměnu slibů na pozadí azurového moře a bujné vegetace – to je Polynésie.

Navíc, mnoho resortů nabízí personalizované svatební balíčky, které vám umožní mít jedinečný a nezapomenutelný svatební zážitek.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Fidži

Fidži, se svými idylickými ostrovy a srdečnými obyvateli, nabízí perfektní kulisu pro romantický svatební obřad. Destinace je ideální pro ty, kteří chtějí spojit tradiční obřady s nádherným přírodním prostředím.

Resorty na Fidži často nabízejí možnost provést svatbu na pláži nebo v tropické zahradě, s možností zařazení místních kultůrních prvků, jako jsou fidžijské tance a písně.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Havaj

Havajské ostrovy jsou ideálním místem pro páry, které hledají kombinaci přírodní krásy a amerického pohodlí. Svatby zde mohou zahrnovat tradiční havajské prvky, jako jsou lei (květinové věnce), ukulele a hula tanec, což vytváří jedinečnou atmosféru.

Havaj nabízí rozmanité možnosti, od svatebních obřadů na pláži po luxusní resorty. Plánování svatby na Havaji je také usnadněno přístupem k mnoha anglicky mluvícím dodavatelům.

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba bez starostí

Svatba od A do Z:

 • Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě
 • Boží šablony na svatební hry
 • Boží šablony na svatební noviny
 • Připravené svatební playlisty
 • Svatební web
 • A spoustu dalšího …

Uložte článek – svatba v zahraničí na později:

Svatba v zahraničí od A do Z: Co je potřeba zařídit? (plusy a mínusy)

Líbil se vám článek – svatba v zahraničí? Sdílejte ho svým kamarádům: