Svatba bez dětí: jak elegantně říci – nechci děti na svatbě!

S blížícím se dnem vaší svatby přichází i úkol sestavit seznam hostů. V tu chvíli si uvědomíte, že mnozí vaši přátelé mají malé děti. A křik a pláč je to poslední, co byste u obřadu chtěli slyšet. Nemluvě o tom, že s vámi rodiče těžko zapaří až do rána. Jak jim jemně vysvětlit, že byste si přáli svůj speciální den oslavit bez přítomnosti dětí?

Jaké jsou výhody takové svatby bez dětí a na co od ní můžete očekávat? To všechno jsme pro vás připravili v tomto článku:

Etiketa svatby bez dětí

Rozhodnutí uspořádat svatbu bez přítomnosti dětí je zcela v rukou svatebního páru. Takové rozhodnutí je plně v pořádku a v souladu s etiketou. Každý pár má právo určit charakter a atmosféru svého velkého dne.

Je možné, že někteří hosté nebudou s vaším rozhodnutím zcela souhlasit, ale je důležité si pamatovat, že právě respektování přání páru je klíčovým aspektem svatební etikety.
Dále je důležité říci, že etiketa svatby bez dětí nevyžaduje ospravedlňování nebo zdůvodňování; spíše se zaměřuje na citlivé a jasné sdělení tohoto přání hostům.

Jak formulovat svatební oznámení o svatbě bez dětí?

Je důležité, abyste byli upřímní, ale zároveň taktičtí. Věta jako „S respektem vás žádáme, abyste na naší svatbě nechali vaše malé ratolesti doma“ zní mnohem lépe než „Děti nejsou vítány“. Ukažte, že jde o vaše přání pro speciální den, a ne o odmítnutí dětí jako takových.

Začněte s pozitivním tónem. Použijte pozitivní formulace, které zdůrazňují, co chcete, namísto toho, co nechcete. Například: „S radostí vás zveme na náš svatební večer, který bude intimní oslavou lásky v kruhu dospělých přátel a rodiny. „

Pokud dděti nechcete a dáváte přednost osobní komunikaci, můžete tuto informaci uvést třeba jen v instrukcích na webu a s každým hostem s dítětem si osobně promluvit při předání pozvánky či oznámení. Na osobní komunikaci se podíváme dále.

Svatba bez dětí: jak elegantně říci - nechci děti na svatbě!

Příklad pozvánky na svatbu bez dětí

 1. Budeme rádi, když si s námi užijete náš den a pojmeme to společně jako jednu velkou párty. Proto Vás prosíme, nechejte své ratolesti v tento den na starost babičkám a tetičkám, ať si užijí i oni spolu krásný den.
 2. Společně jsme se rozhodli uspořádat svatbu bez účasti malých dětí. Jejich rodičům děkujeme za pochopení.
 3. Po pečlivém zvážení jsme došli k rozhodnutí, že naši svatbu chceme oslavit jako událost v kruhu dospělých přátel a rodiny. Doufáme, že naše rozhodnutí bude přijato s pochopením a že spolu s námi prožijete nádherný a nezapomenutelný den.
 4. Rádi bychom náš den oslavili s Vámi, a proto děti mohou strávit tento den s babičkou a dědou.
 5. S ohledem na charakter a styl naší svatby, preferujeme, aby se této události účastnili pouze dospělí.
 6. Prosíme o respektování našeho přání mít svatbu jen pro dospělé. Děkujeme za pochopení.
Svatba bez dětí: jak elegantně říci - nechci děti na svatbě!

Osobní sdělení

Jak sdělit, že si přejete svatbu bez děti? Nejlepší cestou je osobní přístup – ideálně promluvit s každým z hostů osobně nebo telefonicky. Při těchto rozhovorech buďte upřímní, ale zároveň empatičtí. Dejte najevo, že to není nic proti dětem, ale že si zkrátka představujete váš den trochu jinak.

Vysvětlete, že byste chtěli, aby si každý užil den bez starostí a běhání za dětmi. Můžete nabídnout i nějaká řešení (třeba hlídání dětí někde poblíž, pokud je to možné). To ukáže, že jste si vědomi potřeb vašich hostů a snažíte se jim vyjít vstříc.

Při sdělování tohoto rozhodnutí buďte pevní, a zároveň vyjádřete svou vděčnost za jejich pochopení a účast na svatbě. Tímto způsobem udeříte dobré vztahy a zároveň budete mít svatbu přesně podle svých představ.

Výhody svatby bez dětí

Pojďme se podívat, proč si mnoho párů řekne: “Nechci malé děti na svatbě“:

 1. Nemusíte se stresovat tím, že nějaké dítě bude řvát během obřadu – Upřímně, tohle byla má nejhorší noční můra, že nějaké dítě udělá scénu během obřadu. Co jsme viděli na svatbě kamarádů jsme si zkrátka chtěli odpustit. U nás se naštěstí nic takového nestalo, i když tam pár dětí bylo (ale jejich rodiče znaly naše obavy a byly zaúkolovaní).
 2. Přátelé si s vámi užijí celý den i večer naplno – Když nechají hlídat děti babičkám, bude to nakonec skvělý zážitek i pro ně samotné. Odpočinou si od ratolestí a pořádně s vámi „zapaří“ tak jak tomu bývalo třeba dříve.
 3. Ušetříte – i za děti se platí a toto rozhodnutí vám pomůže dost ušetřit.
 4. Nebudete muset řešit kapacitní problémy – většina míst má svoje kapacity a u některých svateb se i děti mohou počítat do neskutečných čísel.
 5. Vyhnete se potenciálním scénám – malé děti a dramata to jde ruku v ruce, však to pořád někde vidíte, jak se malé děti vztekají. I tomuto se vyhnete. 
 6. Nemusíte se bát pokažených fotek – Co se na první pohled nemusí zdát jako problém, jsou fotografie – děti totiž moc nejdou fotit, zvlášť když se cvaká jedna skupinovka za druhou. Polovina skupinových fotek, na kterých byly děti, se díky tomuto pokazily, protože buď dítě dělalo, co nemělo, nebo ho mámy usměrňovaly…
 7. Rodiče se nebudou vytrácet z parketu ani domů – Na všech svatbách, na kterých jsem byla jako host (i na té naší to tak dopadlo). Když byli zváni hosté s dítětem, jeden z nich se na půl večera úplně vytratil. A většinou to byly matky, které s dětmi rovnou usnuly na pokoji. A naopak, páry které děti nechaly doma, se nejvíc bavily a svatbu si maximálně užily! Takže ano, toto můžeme 100 % doporučit.
Svatba bez dětí: jak elegantně říci - nechci děti na svatbě!

Nevýhody svatby bez dětí

 1. Někteří hosté si nenajdou nebo nebudou chtít/moct najít hlídání – toto je asi jediná nevýhoda svatby bez dětí. Pokud takové hosty na svatbě budete chtít, přichází na řadu kompromisy

Kompromis (aneb když to jinak nejde)

 1. Poprosit hosty, aby pokusili hlídání zajistit a pokud to nejde alespoň část hostů s dětmi akceptovat. Například s pár měsíčními dětmi, které se kojí to bohužel jinak vymyslet nejde. Toto byl i náš případ. Na naší svatbě bylo 13 dětí do 3 let, z toho většina mimina. Taky to ale mohlo dopadnout hůř, protože kdyby všichni vzali děti, mohlo jich tam být 33 a to fakt na svatbě o 100 dospělých lidech nechcete.
 2. Zajistit hlídání nebo animátorku – Pokud vám děti nevadí a spíše chcete, aby si to s vámi hosté užili, můžete zkusit zajistit program pro děti v podobě některé z animátorských nebo hlídacích služeb. Za tuto variantu vám budou kamarádi – rodiče určitě vděční.

Důvody proč děti na svatbu nezvat

Pokud na svojí svatbě nechcete zažít podobné hrůzy, rozhodně děti ze seznamu hostů vynechte:

Co na svatby bez dětí říkají nevěsty a svatební hosté?

Pokud pozvete opravdové přátele, kterým na vás záleží, budou vaše rozhodnutí respektovat. Případně Vám vysvětlí své důvody a vy pochopíte, proč to třeba opravdu nejde jinak.

Pokud budete mít mezi hosty někoho kdo se naštve nebo urazí, je dobře, že na svatbu nepřijde/nepřijdou, protože tam neměl co dělat. Zřejmě mu totiž na vás jako na přátelích nezáleží.

Ptát se na názory na diskuzních fórech nemá moc cenu. Rozumní lidé totiž přání páru budou respektovat a v komentářích se projeví zejména zarputilé zatvrzené matky, které vám budou tvrdit, všemožné věci a zejména to, že ony by na žádnou takovou svatbu nešly.

Zde jsou některé názory nevěst, ženichů a svatebčanů na svatbu bez dětí

 • Karolína D. – My sice sami máme malé dítě a v době svatby mu bylo 2,5roku, ale svatbu pro kamarády jsme udělali bez dětí. Na oznámení jsme měli jen datum, čas a místo, ale každý pár dostal do obálky takový stručný dopis, kde měli popsané informace kamarádům jsme tam napsali něco ve stylu: budeme rádi, když si s námi užijete nás den a pojmeme to společně jako jednu velkou party. Proto vás poprosíme, nechejte své ratolesti v tento den na starost babičkám a tetičkám, ať si užijí i oni spolu krásný den.
 • Kateřina H. – Taky si přeju svatbu bez dětí zrovna dnes jsem to zanesla do oznámení. Snoubenec vymyslel vtipnej krátkej slogan.
 • Lucie P. – Napsala bych to na oznámení a rodičům dětí vysvětlila i osobně, nic špatného na tom nevidím. Jen musím říct, že mě udivuje, jak se zde několikrát denně píše že svatba je věc snoubenců a ať si ji udělají podle sebe, ale když nechcete děti, což je taky vaše věc, dostáváte tu docela čočku. Přeju hodně štěstí a stůjte si za svým. 
 • Helena L.V reakci na zcestné názory na fóru: Bože, to jsou rady. Já osobně mám děti rada, svatbu rozhodně budeme mít s dětmi, ale naprosto chápu, že někdo to tak mít nechce. Je to vaše akce, vaše rozhodnutí.
 • Denisa R. – V reakci na zcestné názory ve svatební skupině:  no a na pivo/do fitka/ na fotbal taky berete dceru? Já teda úplně nechápu tu potřebu rodičů tahat děti 3+ s sebou ještě navzdory přání, samozřejmě pokud má člověk fungující prarodiče a nic se nesemele…
 • Adéla K. – My například svatbu měli letos, máme roční dceru, ale taky jsme oznámili, že si přejeme svatbu bez dětí. Bylo to z toho důvodu, aby si to naši kamarádi užili bez prcků a nemuseli běhat za dětma, pro které tam stejně nebylo žádné vyžití a nudili by se tam. Jediné malé dítě byla na svatbě naše dcera. Nevidím na tom nic špatného. Každý s tím byl úplně v pohodě.
 • Veronika T. – My to máme stejně. Máme svatbu bez dětí a napsali jsme to na náš svatební web k F&Q následovně: ,,Mohou přijít i naše děti?,,
 • Odpověď: ,,Rádi bychom náš den oslavili s Vámi a proto děti mohou strávit tento den s babičkou a dědou.‘‘
 • Kateřina K. – Mně to přijde naprosto v pořádku. Většina lidí je schopna si zařídit hlídání a bude to k jejich dobru, že si svatbu budou moct užít i bez otravných děti, jako co si budeme, děti prostě dělají bordel a pokud nejsou v nejbližší rodině, nevidím důvod, proč by měli být na svatbě, kde pro ně stejně nebude žádná zábava a vyžití.
 • DJ Mára – Dobrý den. Na svatbách za ta léta se to řešilo x krát. Ve finále je jasné, že i dospěláci si svatbu užili a nemuseli se starat o své děti. (malé děti) Napište v klidu, že prosíte o respektování přání svatby bez dětí. Z důvodu, že si chcete užít je i všechny ostatní plnou měrou na 100%. Ne proto, že nemáte rádi děti jak tu někdo píše…Není na tom nic špatného…
 • Lucie R. – Je to samozřejmě vaše věc. Ale počítejte taky s tím, kdo ty děti má a nebudou tam moc přijít tak nedorazí ani rodiče. Ne každý má hlídáni.
 • Karolína H. – Pokud na své svatbě nechcete děti, je to čistě a jen Vaše věc a Vaše rozhodnutí. Pokud s tím někdo není v pohodě, zkrátka na svatbu nepůjde, to je na něm. Svatbu máte vy a pokud byste se rozhodli, že chcete na svatbě jednorožce, je to čistě Vaše věc.
  Letos jsme měli svatbu a také jsme se rozhodli, že bude bez dětí. I přes to, že máme děti našich přátel nadevše rádi a oni nás, bylo to to nejlepší rozhodnutí.
  Ano, setkali jsme se s pár negativními otázkami, ale po svatbě i rodiče dětí uznali, že to bylo to nejlepší rozhodnutí.
  Základ je, oznámit tuto skutečnost dopředu, aby si každý zvládl sehnat hlídání. Pokud to někdo nezvládne pochopit a neakceptuje to, zkrátka na svatbu nepůjde.
  To je zase jeho rozhodnutí. Udělejte si vše dle sebe. Je to den jen o vás dvou.
Svatba bez dětí: jak elegantně říci - nechci děti na svatbě!

Pokud svatbu bez dětí chcete – udělejte jí

Z jiných rozsáhlých průzkumů vyplynulo, že nevěsty nejčastěji litují toto, že si do svatebních příprav a představ o svatbě nechaly mluvit. Proto, jestli svatbu bez dětí chcete, tak ji udělejte a užijte si to podle svého!

Jak zařídit, aby oddávající nemluvil o dětech?

Nepřejete-li si, aby ani oddávající nemluvil v proslovu o dětech, řekněte to na matrice. Není nic jednoduššího než ten jeden odstavec předpřipraveného textu vyškrtnout. Ne každý chce nebo může mít děti, a tak není důvod, proč by to oddávající měl zmiňovat. Například nám v této věci matrikářka vyhověla a nebyl s tím nejmenší problém.

Další svatební inspirace:

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba od A do Z

Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě

 • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
 • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
 • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
 • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
 • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
 • A spoustu dalšího …

Uložte si článek – svatba bez dětí na později a svým kamarádům:

Svatba bez dětí

Líbí se vám článek – svatba bez dětí? Nasdílejte je svým kamarádům!

Ohodnoťte článek