Proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech?

Určitě už jste slyšeli o tradici, která říká, že by ženich neměl vidět nevěstu ve svatební den dřív než před oltářem. Ptáte se, proč tomu tak je? Je za tím dlouhá historie, která se postupem času stala tradicí. Pojďme se tedy společně podívat této tradici na kloub.

Proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech?

Podle tradice nesmí ženich vidět nevěstu ve svatební den dříve než u oltáře, jinak by to páru přineslo smůlu. Tato tradice vznikla v dávných časech, kdy bývala manželství dojednávána rodiči a snoubenci se poprvé viděli až u oltáře. Že se nesměli vidět, zajišťovalo to, aby si sňatek nemohli rozmyslet.

Pojďme se tedy podívat několik století zpět k samotnému vzniku této tradice.

Historie zvyku, kdy ženich nesmí vidět nevěstu před svatbou

Jakkoliv to může znít špatně, za tímto zvykem není absolutně nic romantického. Dříve, kdy bylo běžnou praxí, že si rodiny mezi sebou domlouvaly sňatky pro své děti, byla svatba spíše obchodní záležitostí.

Otec dcery se povětšinou snažil najít zámožného ženicha, kterému by ji provdal. Nejvíce se obával toho, že pokud by ženich nevěstu před svatbou viděl, nemusela by se mu líbit, svatbu by odvolal, což by zahanbilo nejen nevěstu, ale i celou rodinu. A to už se dá považovat za pořádnou smůlu.

Svatební závoj

V tento moment přichází do hry i svatební závoj. Aby si otec rodiny vše pojistil, měla nevěsta přes obličej navíc i závoj. Díky tomu zůstala zahalená až do poslední chvíle svatebního ceremoniálu, kdy si novomanželé mají dát první polibek. V té chvíli už je pozdě na to, aby ženich z dohody vycouval.

Odtud tedy pochází tradice, která říká, že pokud ženich vidí nevěstu před svatbou, přinese to smůlu.

V dnešní době má tato tradice poněkud romantičtější podtext. Pojďme se na něj podívat.

Proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech?

Moderní pojetí této tradice

Doba domluvených manželství je naštěstí ta tam. Přesto si ale některé nevěsty nepřejí, aby je ženich viděl do té doby, než se objeví v uličce. Některé páry tuto tradici dodržují i tak, že poslední noc před svatbou spí každý někde jinde.

To, že se pár uvidí poprvé ten den může krásně umocnit celý zážitek z vlastní svatby. Pokud jdete na svatbu jako svatební hosté, schválně se dívejte na ženicha, který poprvé spatří svou milovanou nastrojenou v nádherných šatech. Jsou to krásné momenty. Některé nevěsty proto dokonce tají svoje svatební šaty před svým milým až do poslední chvilky. V takovém případě s výběrem šatů nejčastěji pomáhají družičky, maminka nebo sestry.

V podstatě je na každém páru, jestli chce držet alespoň kousek této tradice, vždy jde o osobní preference. Některé partnery může to, že se uvidí alespoň na malinkou chvilku před obřadem, uklidnit a zbavit většiny stresu. Jiní se nechají překvapit.

Jak naplánovat, abyste se neviděli dřív než u oltáře?

Pokud se každý bude připravovat na jiném místě, nemáte co řešit. Pokud jste ale v jednom společném místě, bývá zvykem, že nevěsta a družičky se připravují v jednom z pokojů, zatímco ženich a jeho družba v jiném. Pokud jsou pokoje v těsné blízkosti, zaúkolujte např. svědky, aby se pokaždé, než půjde ženich nebo nevěsta na chodbu, podívali, jestli je „čistý vzduch“.

Proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech

Alternativy k této tradici

Pokud se poprvé nechcete vidět až před oltářem, ale o něco dříve, můžete si s fotografem naplánovat právě moment překvapení, kdy se oba zároveň uvidíte v plné kráse. Ano, jsou to dojemné záběry. Některé páry si právě chtějí vychutnat tento moment překvapení, ale zároveň si chtějí o to víc užít průchod uličkou, takže je možná ve výsledku dobré tyto momenty rozdělit.

A pokud se bojíte, že o tento první pohled připravíte přihlížející hosty, vždycky si vzájemně můžete vyměnit pohled, který všem řekne, že tohle je právě ten krásný začátek vašeho společného života.

Dalším tipem na dojemné momenty a fotky je první shledání tatínka a nevěsty v plné kráse, to se prostě musí fotit, tak si to s panem fotografem nezapomeňte domluvit.

Jaké jsou další svatební tradice?

Chcete se seznámit s dalšími zvyky, které se vážou kolem svateb? Přečtěte si článek: 101 nejzajímavějších svatebních pověr a rčení

Ušetři si nervy, čas i peníze při přípravě svatby:

Svatba od A do Z

Než řekneš ANO: 21 kroků k dokonalé svatbě

  • Rady bývalých nevěst, co by udělaly jinak.
  • Jak se zbytečně nestresovat a vše si užít.
  • Tipy a rady, jak na svatbě ušetřit.
  • Jak si snadno vytvořit tiskoviny na míru.
  • Jaké hry a program na svatbu zařadit.
  • A spoustu dalšího …

Uložte si článek na později:

Líbí se vám článek – proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech? Nasdílejte ho svým kamarádům!

Ohodnoťte článek