Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

Česká Tě role svatební svědkyně a chceš si ujasnit, co se od Tebe očekává? To jsi tu správně! Máme pro teda článek plný tipů a rad, díky kterým budeš tou nejlepší svědkyní, kterou si nevěsta mohla přát!

Než se do toho společně pustíme, chtěla bych ti pogratulovat, protože jít kamarádce za svědkyni je velkou ctí a myslím si, že si následující období společně moc užijete!

Co se od svatební svědkyně očekává?

Od svědkyně na svatbě se neočekává jen „formální podpis“ do svatebního protokolu. Je to role, která kombinuje organizaci, empatii, kreativitu a někdy i nervy. Od chvíle, kdy Tě nevěsta požádá, abys byla svědkyní se oficiálně stáváš její pravou rukou i člověkem na kterého se může kdykoli obrátit (ale vsadím se, že to ve většině případů tak je už předtím, protože za svědkyni si nevěsta nejčastěji vybírá nejlepší kamarádku).

Co je ale důležité říci je, že „povinnosti“ svědkyně vždy záleží na domluvě. Některá nevěsta si téměř vše zařídí sama, jiná bude chtít pomoci více, ať už třeba jen té morální nebo i té praktické a organizační.

Pojďme si tedy projít jednotlivé fáze příprav i úkolů, ve kterých budeš hrát hlavní roli.

svědkyně nevěsty

Manuál svědkyně

1) Plánování a příprava

Svědkyně se může zapojit do pomoci se svatbou už ve fázi příprav. Nejčastěji tedy ve formě konzultací s nevěstou, která jí posílá návrhy a nápady od svatebních barev, přes svatební místo po dekorace, nebo fotky svatebních šatů o kterých uvažuje.

Pokud je nevěsta kreativní, můžete se spolu pustit do tvoření dekorací. Společně vyrábět vývazky, jmenovky nebo ozdoby na stoly, je to taková aktivita už které si můžete povídat, takže ani nebudete vědět, jak vám ten čas uteče.

2) Výběr šatů ve svatebním salonu

Výběr svatebních šatů je pro většinu nevěst jedním z nejdůležitějších momentů při přípravě svatby. Jako svědkyně máš za úkol být její poradkyní. Tady je hlavním úkolem je být upřímná, ale zároveň podporující – nejde o to říct, co by sis vybrala ty, ale co sluší jí a co odpovídá jejímu vkusu. Stejná pravidla platí i při výběru doplňků, svatební kytice nebo barevného ladění výzdoby.

Kromě šatů můžete asistovat i s výběrem závoje, bot nebo šperků, které doplní její vzhled. Mysli na to, aby vše bylo sladěné s celkovým stylem svatby.

3) Organizace rozlučky se svobodou

Rozlučka je velká tradice, kterou si většina nevěst nechce nechat ujít. Tvým úkolem je nejen naplánovat zábavu, ale především dbát na to, aby odpovídala tomu, co nevěsta opravdu chce.

Ty nejlépe víš, jakou rozlučku se svobodou si nevěsta představuje. Nic ale nezkazíš, když se alespoň zeptáš, v jakém duchu uvítá, když se rozlučka ponese. Sepiš si předem její přání, pozvi nejbližší kamarádky (nebo si nech napsat seznam koho pozvat).

Neocenitelných pomocníkem, který ti usnadní plánování jsou tyto legendární hry na rozlučku.

Přečíst si musíš i článek: Rozlučka se svobodou: 57 skvělých tipů na akci snů

Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

4) Příprava programu a svatebních her

Tvojí další důležitou rolí je pomoci s programem svatebního dne a případně i svatebními hrami. Tady je ale hlavní slovo na nevěstě a ženichovi. Můžeš se jich zeptat, jestli pro ně máte nějaké svatební hry připravit. Buď tvoji iniciativu s vděkem uvítají nebo ti sami řeknou s čím by spíše potřebovali pomoci.

Pokud si chcete organizaci her usnadnit, podívejte se na tyto šablony na svatební hry, které stačí jen vytisknout a o program máte postaráno.

Jako svědkyně můžeš být tím, kdo se ujme role moderátorky nebo rozdá úkoly dalším pomocníkům.

Máme pro tebe připravené boží svatební hry!

  • Královský kočár
  • Rok s novomanželi
  • Vtipná tombola
  • Svatební bingo
  • Zvedání bot
  • Hospodský svatební kvíz
  • Strom hostů
  • Svatební omalovánky
Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

5) Pomoc a opora nevěsty ve svatební den

V den svatby buď nevěstiným hlavním parťákem. Tvým úkolem je postarat se o to, aby všechno šlo podle plánu – a aby se nevěsta cítila co nejklidnější. Z dílčích úkolů tě čeká:

  • Pomoc nevěstě s oblékáním: Při oblékání šatů nebo závoje je často potřeba další pár rukou. Pomoz nevěstě s úpravou šatů, zapínáním náušnic nebo nanesením posledních úprav make-upu.
  • Dohlížení na harmonogram: Jako svědkyně budeš „hlídačem času“. Upozorni novomanžele, že je čas na obřad, focení nebo další část programu, aby vše probíhalo hladce. Pokud není harmonogram pevně dán, budeš často ta, za kterou přijdou, že už je čas na tuto aktivitu, ale může se stát, že to budeš i ty kdo přijde s tím, jestli už by nebylo vhodné zařadit aktivitu XY.
  • Spojka mezi nevěstou a ostatními: Pokud bude nevěsta něco potřebovat zařídit, půjde za tebou, stejně tak pokud budou mít hosté, obsluha nebo kdokoli jiný otázky, počítej s tím, že se můžou chodit ptát tebe. Ušetříte tím nevěstě spoustu stresu, protože se nebude muset zabývat každým detailem.
  • Dohlédni na to ať nezapomíná jíst a pít: Opravdu hodně nevěst zapomíná jíst i pít, děje se toho zkrátka tolik, že mnoho nevěst ani nestihne ochutnat raut – takže jakmile se objeví raut, běž jí naložit trochu jídla a posaď ji k němu (zejména na velkých svatbách Ti za tuhle laskavost opravdu poděkuje – já bych bez své svědkyně nevečeřela).

TIP: Pokud se naskytne nějaký problém, budeš to nejspíš ty, koho nevěsta osloví, ale pro řešení problému se neboj delegovat!

6) Formální povinnosti v den svatby

Jako svědkyně máte i důležitou oficiální roli.

  • Podpis svatebního protokolu: Tímto aktem potvrzujete oficiální svazek nevěsty a ženicha. Bez vašeho podpisu by svatba nebyla platná!
  • Symbolická podpora během obřadu: Během obřadu stojí svědkyně po boku nevěsty. Upravuje jí šaty, podává kytici nebo kapesníček a zajišťuje, aby se cítila pohodlně a klidně.
Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

7) Proslov

Jako svědkyně to máš tak 50/50, že Tě bude čekat proslov na přání novomanželů. Tady opět záleží na tom, jak se domluvíte, někdy rádi řeč pronesou tatínkové a třeba svědek, ale především v momentě, kdy jsou tatínci stydliví, bude tento úkol i na Tobě.

V žádném případě není třeba se děsit, ono však ani nevadí si proslov hezky připravit a pak jej přečíst, pokud jej ale zvládneš bez papíru, tak klobouk dolů, lépe už to totiž nejde.

Tipy k přípravě proslovu

Mluvit před tolika lidmi může být trochu stresující, ale pokud se dobře připravíš, zvládneš to levou zadní. Tvůj proslov by měl být krátký, osobní a hlavně od srdce.

1) Začni s přípravou včas

Jakmile se dozvíš, že tě čeká svatební proslov, začni si dělat poznámky. Kdykoli tě napadne nějaká myšlenka, vtipná historka nebo hezký moment, který bys mohla zmínit, napiš si to.

2) Začni vřelým uvítáním

Na úvod poděkuj novomanželům za to, že sis mohla užít jejich krásný den, a přivítej všechny přítomné hosty. Ukaž, že jsi ráda, že můžeš být součástí tak výjimečného okamžiku.

3) Představ se a řekni, jak znáš novomanžele

Ne všichni hosté tě budou znát, proto nenechávej nikoho hádat, kdo jsi a navaž představením se, zmiň i to, jaký je tvůj vztah k nevěstu či ženichovi.

4) Udělej to osobní a vypíchni jejich lásku

Nečti žádné obecné fráze, mluv o nevěstě a ženichovi tak, jak je skutečně znáš. Sdílej momenty, které ukazují jejich vztah a osobnost. Hosté budou rádi, že uslyší něco, co možná ani sami nevěděli.

Zaměř se na to, jaký je vztah mezi novomanželi – co tě na nich dojímá nebo co na jejich lásce obdivuješ. Můžeš zmínit i to, jak se k sobě dokonale hodí.

5) Neboj se humoru, ale nenuť se do něj

Vtipné proslovy jsou super, ale jen pokud ti to sedí. Pokud jsi přirozeně vtipná, klidně zařaď nějakou lehce zábavnou historku, která pobaví, ale nebude nevhodná.

6) Mluv od srdce a zakonči to přípitkem

Závěr proslovu by měl být emotivní a upřímný. Popřej novomanželům všechno nejlepší do společného života a na závěr zvedni skleničku a vyzvi všechny hosty k přípitku na počest novomanželů.

7) Udržuj to krátké a výstižné

Krátké a výstižné proslovy jsou vždycky lepší než ty nekonečné. Ideální délka je 2–5 minut. Pokud se dostaneš za pět minut, hosté už budou spíš pokukovat po dortu než poslouchat, co říkáš. Drž se jasného formátu: uvítání, osobní vzpomínka, zmínka o lásce novomanželů, vtipná část a závěrečné přání.

Přečti si celý článek: 17 praktických tipů a návod, jak připravit svatební proslov

proslov svědkyně nevěsty

8) Emoční podpora nevěsty

Tohle už možná ani nemusím zmiňovat, ale stát se svědkyní je hlavně o tom být nevěstě oporou – a to jak při přípravách, tak během samotného svatebního dne. Tvůj úkol je udělat všechno pro to, aby si tenhle velký okamžik užila a aby měla pocit, že na nic není sama.

Naslouchej a buď tu pro ni

Nevěsta občas potřebuje jen vypovídat, když je toho na ni moc. Stačí ji vyslechnout, ujistit ji, že všechno dobře dopadne, a že drobnosti nikdo řešit nebude. Někdy pomůže i obyčejná věta: „Neboj, zvládneš to.“

Pomoz ji uklidnit

Stres je během příprav i ve svatební den úplně normální, ale ty můžeš být tím, kdo ho zmírní. Připomeň jí, že svatba je hlavně o lásce, ne o tom, aby všechno bylo dokonalé na 100 %. Když uvidíš, že potřebuje pauzu, navrhni třeba chvilku odpočinku u kávy nebo jí pusť oblíbenou písničku.

Rozesměj ji

Humor je nejlepší lék na nervozitu! Připomeň jí nějakou společnou vtipnou historku, udělej něco spontánního nebo ji prostě jen rozesměj, když uvidíš, že je napjatá. Bude ti za to vděčná.

Buď organizovaná a klidná

Ať už jde o pomoc s přípravou svatebních šatů, dohlížení na harmonogram nebo zvládání nečekaných situací, ty jsi ten člověk, na kterého se nevěsta může spolehnout. Zůstaň nad věcí, buď připravená improvizovat a vždycky hledej řešení místo toho, abys přidávala stres.

Víc než na čemkoli jiném záleží na tom, abys byla při nevěstě a dala jí pocit, že všechno zvládne – a že si svůj den může užít naplno. 😊

Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

PRO TIP: Zapoj i svědka a rozdělte si práci

Na spoustě svateb je svědkyně tou, která vše zařizuje, hlídá a řeší – a často se zapomíná na to, že svědek ženicha by měl být stejně aktivní. A proč taky ne? Vždyť oba máte stejný úkol: podpořit novomanžele a pomoct, aby svatební den proběhl hladce.

👉 Komunikuj se svědkem už během příprav. Pokud je třeba připravit svatební hry, dohlédnout na program nebo něco zařídit, klidně mu napiš a rozdělte si to. Možná ho to ani nenapadlo, ale rád přiloží ruku k dílu, když ho požádáš.

👉 Dej mu konkrétní úkoly. Nečekej, že svědek sám od sebe odhadne, co je třeba – chlapi v tomhle nebývají tak „akční“. Řekni mu, co by měl zařídit. Například hlídání času během obřadu, komunikaci s DJem, organizaci ženicha nebo dokonce péči o svatební hosty. Když bude vědět, co má dělat, určitě pomůže.

👉 Rozdělte si práci ve svatební den. Ty můžeš být u nevěsty a pomáhat s jejími šaty, závojem nebo make-upem, zatímco svědek třeba dohlédne, aby ženich měl všechno připravené. Jestli je potřeba koordinovat hosty, focení nebo program, zase si to spravedlivě rozdělte.

👉 Zachovej týmovou atmosféru. Společná komunikace a podpora jsou klíčem k tomu, aby vše proběhlo bez stresu. Když budete táhnout za jeden provaz, nejen že si sama ušetříš práci, ale navíc si to oba víc užijete.

Zapojit svědka je chytrý tah, díky kterému nebudeš mít pocit, že všechno leží jen na tobě. A jako bonus to bude pro novomanžele důkaz, že mají vedle sebe dvě skvělé opory. 😊

Jak mít legendární svatbu, o které se bude ještě dlouho mluvit, aniž byste za ní zaplatili celé jmění:

  • Zabírá Ti příprava a plánování svatby spoustu času a nervů?
  • Obáváš se, že Tě svatba bude stát opravdu hodně peněz?
  • Chceš mít legendární svatbu, o které se bude dlouho mluvit?
Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

Plánování svatby bez stresu

Chcete ušetřit spoustu času a peněz při plánování svatby?

Najdi si svatební místo a dodavatele v našem katalogu:

Svědkyně nevěsty: 7 povinností, které tě čekají (velký manuál)

Další svatební inspirace:

Uložte si čepení nevěsty na později (nikdy nevíte kdy se budou znovu hodit):

svědkyně nevěsty

Líbil se vám článek – čepení nevěsty? Sdílejte ho svým kamarádům: