Svatební fotograf v Olomouci

Jmenuji se Martin Holík a jsem svatební fotograf. Jako český svatební fotograf dokumentuji svatby po celém Česku, od Brna po Ostravu, od Pardubic po Prahu. Nic však nemiluji víc než fotografování svateb v Olomouci. Olomouc je víc než jen město. Je to můj domov, moje láska. Olomouc je čistý život, kouzelné místo s vysoce návykovou směsí ingrediencí: modernistická architektura, historické centrum a starobylé uličky, vynikající kuchyně, nekonečný noční život a samozřejmě úžasní lidé.

Je to nejen úžasné místo k životu nebo návštěvě, ale také ideální místo pro oslavu svatby. Olomouc nabízí širokou škálu špičkových svatebních míst, jako jsou krásné hotely domy, malebné stodoly v okolí města, místa přímo u lesa, ale také městské prostory, luxusní restaurace a stylové kavárny.

Svatební fotograf v Olomouci

4 věci, které mě kvalifikují na pozici olomouckého svatebního fotografa

1. Miluji to, co dělám

Být svatebním fotografem je moje vysněná práce! Po studiu jsem se přestěhoval do Olomouce a už jsem zde zůstal. Prakticky od mládí jsem miloval fotografii. Fotím celý život. V roce 2010 jsem se rozhodl splnit si svůj sen a začít pracovat jako svatební fotograf. Bylo to rozhodně jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Miluji kontakt se snoubenci, emotivní okamžiky během obřadu, výzvy a rozmanitost, kterou každá svatba nese. Díky své vášni pro svatební fotografii mám obrovskou motivaci získat z každé svatby co nejlepší snímky a zvlášť, když se označuji jako „svatební fotograf v Olomouci“.

2. Budete sami sebou

Je pro mě velmi důležité, abyste se před fotoaparátem cítili dobře. Nejsnadněji toho dosáhnete, pokud nemusíte pózovat a místo toho můžete být sami sebou. Můj styl svatebního fotografa je dokumentární, což znamená, že po vás nebudu chtít, abyste se usmívali do fotoaparátu, ale místo toho budu dokumentovat průběh svatby. Svatební fotografie se vám budou nejvíce líbit právě tehdy, když budete moci být před fotoaparátem sami sebou. U párového focení vás samozřejmě do póz navedu. Vše ale probíhá nenuceně a bez křeče. Uvidíte, že i párové focení si skvěle užijete.

3. Nikde a všude

Jako svatební fotograf se snažím pohybovat co nejméně viditelně. To však neznamená, že budu vaši svatbu fotografovat jen se superzoomovým objektivem. Je to proto, že fotografie pořízené teleobjektivem budou zpravidla vypadat jako pořízené od paparazziho. Pro zachycení emocí je mnohem lepší použít širokoúhlý světelný objektiv. Díky širokoúhlému záběru bude mít pozorovatel fotografie pocit, že je uprostřed dění. Umění je tedy být blízko, ale zároveň zůstat neviditelný. K dosažení tohoto cíle je třeba mít dobrý instinkt a spoustu zkušeností. A ty já mám – začínal jsem fotit tak, že jsem fotil reportáže po celém světě vč. Válečných konfliktů. Vypracoval jsem se do té pozice, že umím skvěle předvídat a bleskově zachytím okamžiky a situace, které by jiní fotografové propásli.

4. Olomouc, má láska

Protože v Olomouci žiji již mnoho let, znám většinu jejích nejlepších míst pro focení nebo oslavu svatby. Pokud bych místo vaší svatby neznal osobně, mohu ho jednoduše několikrát předem navštívit a dokonale se na vaši olomouckou svatbu připravit. 

Svatební fotograf v Olomouci

4 tipy, jak si vybrat fotografa

S velkou pravděpodobností nejsem jediný olomoucký svatební fotograf, kterého jste dnes našli. Ve skutečnosti je v Olomouci mnoho svatebních fotografů. V následujícím textu vám dám několik tipů, jak si vybrat fotografa pro vaši svatbu. 

1. Styl vašeho olomouckého svatebního fotografa

Každý svatební pár má svůj vlastní vkus a očekávání, pročež neexistuje nic jako „nejlepší svatební fotograf v Olomouci“. Každý svatební fotograf by však měl mít jasný styl. Dobrý svatební fotograf vytváří ucelené série snímků, protože díky tomu budete přesně vědět, jak budou vaše svatební fotografie vypadat. Pokud na fotografiích svatebního fotografa nejste schopni rozpoznat jasný styl, měli byste zvážit výběr jiného fotografa. V opačném případě nemusíte být s výsledkem spokojení.

2. Cítíte se poblíž svého svatebního fotografa příjemně?

Během svatebního dne strávíte se svým fotografem spoustu času. Je proto mimořádně důležité, abyste se se svým svatebním fotografem cítili příjemně. Proto bych doporučoval, abyste si se svým fotografem osobně promluvili ještě předtím, než si ho objednáte. Podle mého názoru je kromě samotných svatebních snímků nejdůležitější i to, jak si s fotografem padnete do oka. Pokud budete nervózní, tak se to ve výsledku projeví i na fotkách a nepomůže vám ani panák tak dobrého alkoholu, jako je třeba rum Zacapa

3. Podívejte se ukázkové fotky ze svateb

Někteří svatební fotografové vystavují na svých webových stránkách pouze své nejlepší svatební fotografie. Dobré pokrytí svatebního dne je však mnohem víc než jen 10 nejlepších snímků. Skvělý svatební fotograf vypráví váš příběh pomocí stovek krásných snímků. Proto doporučuji podívat se na ukázky celého svatebního dne.
Někteří svatební fotografové, zejména na začátku své kariéry, také dělají tzv. stylizovaná focení s modelkami nebo se prezentují snímky z workshopů. Jak si asi dokážete představit, focení s modelkami, na které máte všechen čas světa, neodráží realitu skutečné svatby.

4. Zjistěte, jak dlouho váš fotograf fotí svatby

Dalším kritériem pro výběr svatebního fotografa mohou být zkušenosti. Osobně vím, že abych se stal profesionálním svatebním fotografem, trvalo to mnoho let. Až po dlouhé době a po nafocení stovek svateb jsem si skutečně jistý tím, co dělám a mohu tvrdit, že jsem profík. Na svatbě mě nic nezaskočí, umím skvěle improvizovat a dokážu odevzdat skvělou sérii svatebních fotek opravdu z jakékoliv svatby. Začínající fotografové se tohle všechno teprve učí a velmi reálně hrozí, že pokud nastane nějaká komplikace, tak si nebudou vědět rady.

Svatební fotograf v Olomouci

Na jak dlouho si najmout svatebního fotografa?

Mnoho snoubenců nemá moc jasno v tom, na kolik hodin si potřebují na najmout svatebního fotografa. To je zcela normální, protože mnoho párů nemá při objednávání fotografa ani přesný svatební program nebo např. neví, jak dlouho trvá focení párové focení.  

Nejprve byste si měli položit otázku, které části ze své svatby byste chtěli mít zdokumentované. K tomu by mohlo pomoci podívat se na ukázkové snímky svatebních fotografů. Je důležité, aby byl vyfotografován celý den, od příprav až po svatební dort a večerní zábavu? Pak byste si rozhodně měli objednat svatebního fotografa na 12 a více hodin. Jen zachycení příprav se svatebními detaily zabere 1,5 až 2 hodiny. Stačí vám naopak, když svatební fotograf zachytí obřad, oběd, portréty a krájení dortu? V takovém případě vám pravděpodobně bude stačit zhruba 9 hodin. 

Pokud nevíte, kolik hodin byste si měli u svého svatebního fotografa objednat, můžete se na mě obrátit a já vám rád poradím osobně!

Svatební fotograf v Olomouci

Jak probíhá rezervace fotografa? 

Pošlete mi zprávu s datem svatby, místem a dalšími podrobnostmi o vaší svatbě. Pokud budu ve vašem termínu ještě k dispozici, zavoláme si, abychom se vzájemně poznali a já zjistím, co vše chcete zdokumentovat. Pokud chcete, abych byl vaším svatebním fotografem, dalším krokem bude podepsání smlouvy a složení zálohy. Tím je rezervace dokončena.

Fotím svatby jen v Olomouci?

Pro mě není nic krásnějšího než fotit svatby v Olomouci. V Olomouci však fotím jen asi polovinu svých svateb. Zbývající svatby fotím ve všech možných koutech Česka a také v zahraničí. Zkrátka a dobře: rád zdokumentuji vaši svatbu, ať už je to kdekoli!

Svatební fotograf v Olomouci

Jak dlouho dopředu bychom si vás měli najmout?

Oblíbené termíny svateb v Olomouci jsou zejména v období od dubna do října. V tomto období mám obvykle zamluveny termíny několik měsíců dopředu. Doporučuji vám tedy najmout si svatebního fotografa co nejdříve. To vám také umožní ujasnit si všechny otázky a v klidu zorganizovat vaši olomouckou svatbu. Termíny svateb v zimních měsících nebo ve všední dny jsou obvykle k dispozici v kratším termínu. 

Jak upravuji svatební fotografie?

Při úpravě vašich fotografií se snažím dosáhnout přirozených a jemných barev i výrazných kontrastů. Svatební snímky by měly být lehce vintage a zároveň elegantní. Roky jsem fotil na filmové fotoaparáty a tak se i dnes v době digitálů snažím simulovat filmový look.

Svatební fotograf v Olomouci

S jakým předstihem bychom si měli rezervovat místo svatby v Olomouci?

Pokud chcete slavit svatbu v Olomouci nebo v její blízkosti, doporučuji si místa rezervovat alespoň rok předem. Je sice pravda, že v Olomouci je mnoho skvělých svatebních míst, ale je také pravda, že v širším okolí Olomouce je o ně velký zájem.

Mou práci najdete na www.holikfoto.cz